Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2018., 22:24   #81
Quote:
Atticus Finch kaže: Pogledaj post
Osobno mi je, moram priznati, sasvim svejedno da li ili ne zivot zapocinje spajanjem spermija i jajasca, pa cu filozofsku raspravu preskociti.
Kada ti je sasvim svejedno, bi li ti pritisnuo gumb?
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 22:25   #82
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Većina abortusa se dešava zbog neželjene trudnoće koja je posljedica ne korištenja kontracepcije i sl. Svatko može prije svega izabrati odgovornost, umjesto abortusa kao metode izbjegavanja odgovornosti. Kada smo već kod "biranja svoje sudbine i budućnosti".
A koji je stav crkve oko kontracepcije?
Kad nas već obasipaš linkovima daj i tu informaciju pronađi.
Zek0slav is offline  
Old 31.01.2018., 22:27   #83
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Kada ti je sasvim svejedno, bi li ti pritisnuo gumb?
Ne.
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Old 31.01.2018., 22:27   #84
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
A koji je stav crkve oko kontracepcije?
Kad nas već obasipaš linkovima daj i tu informaciju pronađi.
Već sam sve rekao ovdje.
jeran is offline  
Old 31.01.2018., 23:02   #85
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ljudi nisu liberalni? Kako da ne. Ozbiljno znanstveno istraživanje je pokazalo da 90% Hrvata nisu ni desno ni lijevo orijentirani, nego umjerenih politickih stavova, sto je u biti najmudrije!
To sto odredjeni ljudi podlegnu medijskim programiranim hajkama koje pokazuju iskrivljenu sliku o politickom svjetonazoru Hrvata, to je vec drugi problem.
Može link na ovo?
BrokenEmpire is offline  
Old 31.01.2018., 23:08   #86
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Može link na ovo?
Vani sam, podsjeti me sutra na moj gmail (adresa je moj nick ovdje)

Ne vjeruješ?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 31.01.2018., 23:14   #87
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Vani sam, podsjeti me sutra na moj gmail (adresa je moj nick ovdje)

Ne vjeruješ?
Nemam razloga ne vjerovati, već me zainteresiralo ovo, pa bih htio detaljnije vidjet. Valjda ću se sjetit sutra
BrokenEmpire is offline  
Old 01.02.2018., 08:57   #88
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Definiraj bogato.
Bogato društvo je ono u kojem i pojedinac koji se rodi u obitelji niže klase ima obrazovanjem i radom realne šanse da si stvori pristojnu egzistenciju.

U zemljama koje si ti nabrojila bogati su ultra bogati, a sirotinja sigurno neće jednog dana postati biznismen, profesor, liječnik...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Old 01.02.2018., 09:38   #89
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
U zemljama koje si ti nabrojila bogati su ultra bogati, a sirotinja sigurno neće jednog dana postati biznismen, profesor, liječnik...
Da, Steve Jobs je pravi dokaz!

2. College dropout
The lead mind behind the most successful company on the planet never graduated from college, in fact, he didn't even get close. After graduating from high school in Cupertino, California — a town now synonymous with 1 Infinite Loop, Apple's headquarters — Jobs enrolled in Reed College in 1972. Jobs stayed at Reed (a liberal arts university in Portland, Oregon) for only one semester, dropping out quickly due to the financial burden the private school's steep tuition placed on his parents.
__________________
Tack Sverige! Land of the free! Home of the brave!

#nijegrip
kolerik is offline  
Old 01.02.2018., 09:49   #90
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ljudi nisu liberalni? Kako da ne. Ozbiljno znanstveno istraživanje je pokazalo da 90% Hrvata nisu ni desno ni lijevo orijentirani, nego umjerenih politickih stavova, sto je u biti najmudrije!
To sto odredjeni ljudi podlegnu medijskim programiranim hajkama koje pokazuju iskrivljenu sliku o politickom svjetonazoru Hrvata, to je vec drugi problem.
Zakoni u HR su daleko od libelarnih, pa samim time ni ljudi nisu liberalni, liberalizam nisu samo socijalna, nego i ekonomska pitanja.
__________________
Tack Sverige! Land of the free! Home of the brave!

#nijegrip
kolerik is offline  
Old 01.02.2018., 09:56   #91
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Nemam razloga ne vjerovati, već me zainteresiralo ovo, pa bih htio detaljnije vidjet. Valjda ću se sjetit sutra
http://barometar.pilar.hr/component/...ml?id=featured
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 01.02.2018., 09:57   #92
Quote:
kolerik kaže: Pogledaj post
Zakoni u HR su daleko od libelarnih, pa samim time ni ljudi nisu liberalni, liberalizam nisu samo socijalna, nego i ekonomska pitanja.
Hr je prva u svijetu na tablici po parametru otvorenosti uvozu. Sto to nije liberalizam?
A koji zakoni u vezi ekonomije u HR nisu liberalni?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 01.02.2018., 10:07   #93
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hr je prva u svijetu na tablici po parametru otvorenosti uvozu. Sto to nije liberalizam?
A koji zakoni u vezi ekonomije u HR nisu liberalni?
https://www.heritage.org/index/ranking

Po pitanju ekonomskih sloboda HR je zauzela 95. mjesto, rangirani smo ko mostly unfree, pa pitaj Heritage zakladu sto nije liberalizam?

Ekonomski najliberalnija zemlja na svijetu Hong Kong ima score 89.8, Hrvatska ima 59.4.

O poreznim razredima, radnom zakonodavstvu, da ne pricam.

Takodjer, ovdje ti je lista zemalja u kojima je gay brak legaliziran, kad i njega spominjes.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:S...e_detailed.svg

Nekih 13. sam pobrojao u Europi ispred HR.
__________________
Tack Sverige! Land of the free! Home of the brave!

#nijegrip
kolerik is offline  
Old 01.02.2018., 10:12   #94
Odlično, zahvaljujem!
BrokenEmpire is offline  
Old 01.02.2018., 10:14   #95
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Bogato društvo je ono u kojem i pojedinac koji se rodi u obitelji niže klase ima obrazovanjem i radom realne šanse da si stvori pristojnu egzistenciju.

U zemljama koje si ti nabrojila bogati su ultra bogati, a sirotinja sigurno neće jednog dana postati biznismen, profesor, liječnik...
Toga rijetko gdje ima u svijetu, na zalost. Danas je i u Americi, Njemackoj, Svedskoj sve prisutnija socijalna raslojenost
Da nije da malo previse gledas filmove o "ostvarivanju americkog sna"?

Jesi li istrazila koliko iz "sirotinjske" klase dolazi do ovih zanimanja u bogatim zemljama (bogate po tvojim kriterijima)?
U SA, Kataru svaki njihov drzavljanin dobiva puno tog od drzave, bez obzira u kojoj socijalnoj skupini bio.
Primjerice, Katar nema poreza dok su mnoge javne usluge besplatne za SVE drzavljanine Katara.

Ili:
"Paket finansijske pomoći koju će Saudijska Arabija podijeliti državljanima da lakše podnesu povećanje troškova života koštat će kraljevinu oko 13,3 milijarde dolara, prenosi Reuters.
"Izdvajajanje 50 milijardi rijala (oko 13 milijardi dolara) ovim dekretom će pokazati zabrinutost lidera za građane i kvalitet života", rekao je ministar kulture i informiranja Awwad bin Saleh Alawwad listu Al Sharq Al Awsat.
Kralj Salman je naredio da se mjesečno isplaćuje 1.000 rijala svim državnim uposlenicima kako bi se namirilo povećanje troškova zbog uvođena poreza na dodanu vrijednost.
Penzioneri i vojnici će, također, dobiti bonuse, a država će plaćati porez pri kupovinu kuća i stanova. Osim toga, ove godine će vlada na račune za pomoć domaćinstvima, pri čemu porodice sa srednjim i niskim primanjima dobijaju od države mjesečnu pomoć, izdvojiti još 30 milijardi rijala."

Dakle, i tu drzava pomaze siromasnim drzavljanima.


Ajmo o "siromasnoj" Bjelorusiji:
Stan ili kuću možete kupiti svojim novcem, no ukoliko vam se ne žuri potrebno je samo – strpljenje. Zato jer država brine o vama i dodijelit će vam kuću ili stan nakon nekoliko godina radnog staža.
Velika većina stanovnika Bjelorusije živi u državnim stanovima.
Plaće i penzije nikada ne kasne, a posao će za vas pronaći država.
- besplatno studiranje
- ukoliko student nakon diplome nemože pronaći posao, država mu isplaćuje mjesečnu plaću za njezinu/njegovu profesiju do pronalaska posla
- po stupanju u brak država vas dariva stanom ili kućom (manji stan dobivate već nakon 18-e godine)
- troškovi koji se NE naplaćuju – struja, telefon, voda itd
- besplatno zdravstvo. Ukoliko se nalazite negdje u inozemstvu, država će vam pokriti sve zdravstvene troškove
-mogućnost akademskog usavršavanja bilo gdje u svijetu – sve plaća država


Amerika? Kako da ne.
Njemacka? Drzava u kojoj padaju iznosi mirovine, gdje je sve vise ugovora na odredjeno, a sve manje na neodredjeno vrijeme, gdje je sve vise prisutan Zeit job/mini job, gdje sve vise umirovljenika (Nijemci, ne doseljenici) kopaju po kontenjerima jer se srame traziti socijalnu pomoc itd.

Sve te teze o povezanosti liberalizma i bogatstva (po tvojim kriterijima!) padaju u vodu. Povijest uci da ne posotji jedinstveno pravilo za bogacenje drzave, jer su primjeri prerazliciti.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 01.02.2018., 10:30   #96
Arapske su zemlje vrlo bogate i prilicno socijalno osjetljive. Sto znaci da ce seik zivjeti kao bog, ali ce sirotinja imati osnovno za zivot. Razlog tome je veliki upliv islama u drustvo, a koji nalaze da se sirotinji mora pomoci i ostro se protivi kamatarenju.
Ljudska prava ( bilo kakva i bilo koje skupine ) i vjerska prava- ne postoje.
Pod vjerska prava mislim na prava vjernika drugih vjera. Negdje se to tolerira ( vise ili manje ) , a negdje kao u KSA je i zakonom zabranjeno.

Edit: Bit ce bogati dokle god postoji potreba za naftom, nakon toga Alah im pomogao. O tome su govorili mnogi njihovi uglednici, a ima i snimka gdje to govori i imam u dzamiji i to prilicno ostro.
bubi mir is offline  
Old 01.02.2018., 10:31   #97
Quote:
kolerik kaže: Pogledaj post
https://www.heritage.org/index/ranking

Po pitanju ekonomskih sloboda HR je zauzela 95. mjesto, rangirani smo ko mostly unfree, pa pitaj Heritage zakladu sto nije liberalizam?

Ekonomski najliberalnija zemlja na svijetu Hong Kong ima score 89.8, Hrvatska ima 59.4.

O poreznim razredima, radnom zakonodavstvu, da ne pricam.

Takodjer, ovdje ti je lista zemalja u kojima je gay brak legaliziran, kad i njega spominjes.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:S...e_detailed.svg

Nekih 13. sam pobrojao u Europi ispred HR.

Da, mi smo ujedno i zemlja koja je pri vrhu po poreznom opterecenju građana, to je ziva katastrofa,o tom puno pisem i na drugim temama.

Problem u diskusiji je nastao kad su neki iznijeli tezu da drustveni liberalizam dovodi do ekonomskog bogatstva, sto nije nikako tocno.
Primjer: Singapur, po tvojoj tablici je drugi na svijetu - ekonomski je jako liberalan, ali ne i socijalno/drustveno. To je drzava gdje dobivas smrtnu kaznu ako te uhvate s drogom. Ne hvala takvoj slobodi (iako sam veliki protivnik droge). Opcenito je Singapur prva u svijetu po broju smaknuća.
Zatvara Jehovine svjedoke zbog prigovora savjesti u vezi sluzenja vojske.
Zabranjeno je zvakati na cesti, stroge su kazne za bacanje papirica na ulici itd.
Homoseksualni brakovi su zabranjeni.


UAE je na tvojoj listi 8.- vrlo visoko rangirana!
Valjda ne moram pisati o stanju ljudskih prava u UAE?
Ili Svicarska -4. zemlja na "tvojoj" tablici. To je zemlja koja je bogata deseteljecima, a zene u CH tek od 1971. godine imaju pravo glasa na izborima.

Gruzija i Tajvan su u prvih 20 zemalja na tvojoj tablic, mozemo i o tamosnjem standardu i pravima.

Dakle, kako svi gorenavedeni primjeri potvrdjuju tezu da politicki/socijalni liberalizam automatski dovodi do ekonomskog bogatstva drzave?
I nigdje nema potvrde teze da ekonomski liberalizam nuzno dovodi do bogate drzave (primjer Gruzija, Bocvana itd).


U danasnjem Polsovnom dnevniku clanak : Irska svjesna da previse ovisi o porezu dobiti multinacionalki.

Stari Grci su davno zakljucili: niceg previse, svega umjereno!


edit:
http://ideje.hr/veci-negativni-utjec...urnih-faktora/
Quote:
Prema rezultatima istraživanja kulturni faktori kao što su sklonost individualizmu i kolektivizmu, maskulinitetu ili feminitetu, autoritarnosti ili liberalnosti malo govore o inovativnosti u Hrvatskoj. Autorice su sklonije vjerovati da na nisku inovativnost daleko više utječu klijentelizam i korupcija, razvijeni tijekom post-socijalističkog razdoblja.

bubimir, sve u zivotu ima svoje vrijeme, tj. ima svoj uspon i pad. Svaka drzava, pa i najbogatija, kad tad ce dozivjeti pad.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 01.02.2018., 11:42   #98
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Da, mi smo ujedno i zemlja koja je pri vrhu po poreznom opterecenju građana, to je ziva katastrofa,o tom puno pisem i na drugim temama.
Ok, ti pises, al si malobrojna, nisi medju 90%, da Hrvatima smeta to porezno opterecenje taj bi se porez promjenio, jednako onako kako je zaustavljen porez na nekretnine. S njime je dokazano da u ovoj zemlji zakone donose gradjani, a ne politicari, kako je uvrijezeno u narodu.

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Problem u diskusiji je nastao kad su neki iznijeli tezu da drustveni liberalizam dovodi do ekonomskog bogatstva, sto nije nikako tocno.
Primjer: Singapur, po tvojoj tablici je drugi na svijetu - ekonomski je jako liberalan, ali ne i socijalno/drustveno. To je drzava gdje dobivas smrtnu kaznu ako te uhvate s drogom. Ne hvala takvoj slobodi (iako sam veliki protivnik droge). Opcenito je Singapur prva u svijetu po broju smaknuća.
Zatvara Jehovine svjedoke zbog prigovora savjesti u vezi sluzenja vojske.
Zabranjeno je zvakati na cesti, stroge su kazne za bacanje papirica na ulici itd.
Homoseksualni brakovi su zabranjeni.
Naravno da ne donosi, donosi ga drustveni i ekonomski liberalizam. Svjestan sam kako je i u UAE, i u Singapuru i u Svicarskoj. Kad vec spominjes Jehovine svjedoke i sluzenje vojske, trenunto nacional-komunjare na vlasti salju nekakve pozive za vojsku, u isto vrijeme CMS obavjestava o prigovorima savjesti pa pogledaj komentare "tvojih liberala"(kojih je ovde po tebi 90%) po drustvenim mrezama.
Takodjer, 52% (medu kojima je po tebi dosta "liberala") podrzava vojni rok u HR, a jako dobro znamo da je vojni rok prisilni nedobrovoljni rad na x mjeseci koji se taxira stopom od otprilike 100%, pa te pitam, sto je tu liberalno?

Dopustanje zvakanja na ulici u Singapuru bi prouzrocilo mnogo problema, jer se radi o drzavi koja je povrsinski jako mala, a prenapucena.
Opcenito, Azija po stanju ljudskih prava je jako daleko od zapadnog svijeta...

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
bubimir, sve u zivotu ima svoje vrijeme, tj. ima svoj uspon i pad. Svaka drzava, pa i najbogatija, kad tad ce dozivjeti pad.
Vecina drzava dozivljava pad nakon sto napuste doktrine liberalnog kapitalizma, najveci primjer za tu su zemlje Skandinavije, koje su nakon WWII krenile sa liberalizmom i postale jedne od najbogatijih zemalja svijeta, a danas su zbog prevelikih poreznih opterecenja i social welfarea blizu pucanja. Svakako, bit ce zanimljivo.

Sonje je jos 2013. u svojoj kolumni na tportalu jako dobro opisao situaciju u HR, danas je 2018, malo toga se promijenilo na bolje...
https://www.tportal.hr/komentatori/c...6#.UYeJnKp227H

Sto se Irske tice, meni su oni uz Cehe, trenutno najinteresantnija zemlja u Europi, razina ekonomskih i socijanlih sloboda je na visokoj razini, ne stagniraju, nego rastu. Cesi primjerice nakon ulaska u EU imaju porast stanovnista, nemaju egzodus ko Hrvatska. Takodjer, mislim da ce Irci nakon legalizacije gay brakova, uskoro ponistit i ovaj zakon o zabrani abortusa. Hrvatska, nazalost i dalje stagnira, i dalje je visoko socijalisticka zemlja. Osobno, sumnjam da ce se nesto promijenit na bolje, jer Hrvati socijalizam i svetu majku drzavu, vole vise i od vlastite majke.
__________________
Tack Sverige! Land of the free! Home of the brave!

#nijegrip
kolerik is offline  
Old 01.02.2018., 12:04   #99
Ti pricas samo o teoriji, ja sam ti navela praksu.
Teorija je samo praksa nemocnih.
Nisi nicim dokazao da drustveni liberalizam dovodi nuzno do bogate drzave.
Isto tako nicim nisi dokazao da ekonomski liberalizam dovodi dnuzno do bogate drzave.
Naveo si Irsku i Cesku. Dvije neusporedive zemlje, jako razlicite povijesne okolnosti itd a i po mnogo cemu drugome.
Irska ti nije neka zemlja za pohvaliti se, jer je jos uvijek prisutan znacajan egzodus Iraca izvan Irske, najvise u Australiju.
Prati redovno "The irish times"

Vec napisah sto je problem u HR:
"Prema rezultatima istraživanja kulturni faktori kao što su sklonost individualizmu i kolektivizmu, maskulinitetu ili feminitetu, autoritarnosti ili liberalnosti malo govore o inovativnosti u Hrvatskoj. Na nisku inovativnost daleko više utječu klijentelizam i korupcija, razvijeni tijekom post-socijalističkog razdoblja."

Nisam vidjela da zazivas lustraciju.


Quote:
O recenicama ala: "kakvu vlast imamo, sigurno smo ju zaslužili jer stvari su takve kakvima trebaju biti (“Kakav narod, takva vlast”). Budući da ne postoji jednostavan način provjere ovog vjerovanja i pojedinci percipiraju da ne mogu sami promijeniti situaciju, vjerovanje kako je narod zaslužio vlast kakvu ima uznemirava mnogo manje nego vjerovanje bazirano na “nepravdi”. Ovakav prirodni konzervatizam može otežati mijenjanje stvari u vidu promjene vlasti ili novih politika. Opravdavanje trenutnog sustava je mehanizam koji sprječava promjene.
Dakle, svi koji mantraju kako narod ima vlast koju zasluzuje je u biti prirodno konzervativan. A pogledajmo tko na forumu i u medijima najvise mantra tu recenicu "kakav narod, takva vlast". Pogodi.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 01.02.2018., 12:18   #100
Quote:
kolerik kaže: Pogledaj post
Da, Steve Jobs je pravi dokaz!

2. College dropout
The lead mind behind the most successful company on the planet never graduated from college, in fact, he didn't even get close. After graduating from high school in Cupertino, California — a town now synonymous with 1 Infinite Loop, Apple's headquarters — Jobs enrolled in Reed College in 1972. Jobs stayed at Reed (a liberal arts university in Portland, Oregon) for only one semester, dropping out quickly due to the financial burden the private school's steep tuition placed on his parents.
I time je dokazano što?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.