Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2007., 18:29   #1
Osnivanje turističke agencije

Imam poslovni prostor i razmišljam o osnivanju turističke agencije. Problem je što ne znam dovoljno o tom poslu. U osnovi bi, za proviziju, prodavao aranžmane drugih, poznatih agencija. Na UHPA stranicama kažu da moram, za otvaranje, imati položen nekakav poseban stručni ispit.
Koliko vidim, turističkih je agencija osnovano vrlo mnogo.

Da li velike turističke agencije svoje partnere i sub agente opskrbljuju potrebnim promo materijalima?
Svi savjeti i mišljenja oko osnivanja i budućeg poslovanja turističke agencije su dobro došli.
__________________
kičme, kičme disciplina.
rebege is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 19:50   #2
moraš imati položeno za voditelja agencije..to možeš položiti na fakultetu za turistički i hotelski menadžment u iki..vjerovatno možeš još negdje..ne traje ti taj tečaj dugo i upisuje se u knjižicu radnu..tako mi rekli!!!!
za druge stvari neznam baš..
moraš odlučiti kakvu agenciju uopće misliš otvarati receptivnu ili emitivnu,odnosno jel misliš raditi na području Hrvatske za inozemne turiste ili misliš slati naše turiste u inozemstvo,ili oboje..najbolje je ti je po mom sklopiti ugovor sa turoperatorom pa raditi s njima jer ima pre previše agencija da bi mogli isplivati da radite sami..neznam baš puno o osnivanju posla,ap se nadam da nisam nešto krivo napisala..
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 15:07   #3
Quote:
rebege kaže: Pogledaj post
Imam poslovni prostor i razmišljam o osnivanju turističke agencije. Problem je što ne znam dovoljno o tom poslu. U osnovi bi, za proviziju, prodavao aranžmane drugih, poznatih agencija. Na UHPA stranicama kažu da moram, za otvaranje, imati položen nekakav poseban stručni ispit.
Koliko vidim, turističkih je agencija osnovano vrlo mnogo.

Da li velike turističke agencije svoje partnere i sub agente opskrbljuju potrebnim promo materijalima?
Svi savjeti i mišljenja oko osnivanja i budućeg poslovanja turističke agencije su dobro došli.
Mozes otvoriti:
a) putnicka agencija posrednik
b) putnicka agencija organizator putovanja

Za a) ti ne treba polozen strucni ispit, ali moras imati poslovni prostor koji mora imati WC, odredjeni broj m2, strujni atest, rjesenje o upisu u registar Trgovackog suda, gradjevna tj. uporabna dozvola za poslovni prostor i placene pristojbe.....
U ostalom odi u ured drzavne uprave u tvom gradu - odsjek za turizam i sve ce ti objasnit.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:16   #4
Zbog čega se turistički aranžmani ne prodaju na internetu kao i sve drugo iz te branše, avio karte npr.???

Za tur. aranžmane uvijek trebaju neke rezervacije, kontakti telefonom, bez mogućnosti on-line plačanja karticom...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:26   #5
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Zbog čega se turistički aranžmani ne prodaju na internetu kao i sve drugo iz te branše, avio karte npr.???

Za tur. aranžmane uvijek trebaju neke rezervacije, kontakti telefonom, bez mogućnosti on-line plačanja karticom...
Oprosti, ali otkud ti informacija da se tur. aranžmani ne prodaju preko interneta i da ne postoji mogućnost on-line plaćanja karticama...

Ispit za voditelja poslovnice mora imati osoba koja će biti zaposlena u agenciji na tom radnom mjestu, ne mora biti striktno vlasnik agencije, može i bilo koji zaposlenik koji ima položen taj ispit. Ispit se ne upisuje u radnu knjižicu, već se dobiva uvjerenje koje se prilaže zahtjevu za otvaranje agencije. Potrebno je imati odgovarajući poslovni prostor, imovinu.... se ljepo piše u Zakonu.
maraleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:46   #6
Quote:
maraleo kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali otkud ti informacija da se tur. aranžmani ne prodaju preko interneta i da ne postoji mogućnost on-line plaćanja karticama...
Evo npr. sa weba jedne jako poznate tur. agencije: postoji samo mogučnost odabira upit/rezervacija i onda se otvori izbornik:

Želim...napraviti upit za rezervaciju, postaviti pitanje vezano uz program, kontaktirati vas telefonom ili osobno

Ja ne želim ništa od toga

Ja samo želim kliknuti na kupi upisati ime i broj kartice i da me voucher čeka na aerodromu ili dođe na kućnu adresu a razgovori i/ili dopisivanje mailom sa nekim tamo agentima me uopće ne zanimaju.

Pitao sam u nekim drugim agencijama što se tiče plačanja online karticama (jer ne žive svi u Zagrebu) i evo njihov odgovor: znate može, ali nam morate preko telefona reći broj kartice i sve ostale podatke sa nje?!

Pa zar se tako posluje u 21. stoljeću, telefonom diktirajući brojeve sa kartice?!
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:49   #7
sorry, ali ne možeš na temelju jedne agencije suditi druge, pa niti u svim trgovinama ne možeš platiti karticama, već kešom ili u najbolju ruku maestrom

malo prosurfaj ima i onih kod kojih bez problema sve riješiš preko neta
maraleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 13:25   #8
Quote:
maraleo kaže: Pogledaj post
sorry, ali ne možeš na temelju jedne agencije suditi druge, pa niti u svim trgovinama ne možeš platiti karticama, već kešom ili u najbolju ruku maestrom

malo prosurfaj ima i onih kod kojih bez problema sve riješiš preko neta
Nije na temelju jedne nego apsolutno sve (hrvatske) koje sam pogledao

Ako ima onih gdje sve možeš riješiti preko neta molim te da mi pošalješ linkove na pm.

Malo smo offtopic, ne ulazim u to zašto netko uzima kartice a netko ne, nego ako već uzimaju zašto ne omoguće kupnju tipa klikni/kupi nego ja moram poslati upit/rezervaciju, moram čekati njihov mail, kontaktirati ih telefonom i na kraju diktirati broj kartice preko telefona...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 11:09   #9
Quote:
rebege kaže: Pogledaj post
Imam poslovni prostor i razmišljam o osnivanju turističke agencije. Problem je što ne znam dovoljno o tom poslu. U osnovi bi, za proviziju, prodavao aranžmane drugih, poznatih agencija. Na UHPA stranicama kažu da moram, za otvaranje, imati položen nekakav poseban stručni ispit.
Koliko vidim, turističkih je agencija osnovano vrlo mnogo.

Da li velike turističke agencije svoje partnere i sub agente opskrbljuju potrebnim promo materijalima?
Svi savjeti i mišljenja oko osnivanja i budućeg poslovanja turističke agencije su dobro došli.
Najprije moraš imati položen ispit za voditelja turističke poslovnice (ili zaposli nekog tko to već ima). To je obavezno bilo da otvaraš agenciju posrednika ili agenciju organizatora poslovanja. Ekonomski fakultet to organizira, mislim dva puta na godinu, odslušaš određena predavanja i polažeš ispite. Nemoj biti u zabludi, tamo nećeš ništa naučiti (ma koliko te uvjeravali u suprotno). Dalje, imaš na stranicama Hrvatske gospodarske komore sve zakone i pravila za otvaranje agencije, dobro ih prouči. Zatim idi u obilazak raznih ureda za otvaranje obrta ili doo, ovisi što želiš otvoriti. Oni će te savjetovati što sve treba napraviti što se tiče formalnosti (formulari, zahtjevi itd). Uglavnom, što se tiče samog posla, treba ti ured. E sad, ovisi da li želiš raditi sa strankama ili putem interneta (to ti uvjetuje i tip ureda). Ukoliko radiš samo putem interneta, ti to možeš i iz stana (barem za početak ako nemaš dovoljno novca). Ali moja preporuka je svakako ured, firma ti odmah dobije na ozbiljnosti. Dakle, taj ured ne smije biti manji od mislim nekih 19 kvadrata, mora biti opremljen (doći će ti inspekcija na uviđaj i oni daju zadnju riječ da li si zadovoljio uvjete ili ne, a te uvjete možeš isto pročitati na linku hgk). Ništa posebno, radni stol, kompjuter, fax i telefon itd. Svaka će ti agencija dati svoje materijale jer svima je u interesu povećanje prodaje.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 14:10   #10
Hvala Laurarossi, hvala svima, vrlo korisno.

Čini mi se, ipak, da se tvoj odgovor u jednom razlikuje od odgovora Denysa na ovom topicu. Pogledaj post broj 3. On kaže da ti kod turističke agencije - tipa posrednik - ne treba stručni ispit, dok ti kažeš da je stručni ispit obvezan i u slučaju posrednik i u slučaju organizatora putovanja.

Proučit ću i stranice HGK.
__________________
kičme, kičme disciplina.
rebege is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 14:19   #11
Quote:
rebege kaže: Pogledaj post
Hvala Laurarossi, hvala svima, vrlo korisno.

Čini mi se, ipak, da se tvoj odgovor u jednom razlikuje od odgovora Denysa na ovom topicu. Pogledaj post broj 3. On kaže da ti kod turističke agencije - tipa posrednik - ne treba stručni ispit, dok ti kažeš da je stručni ispit obvezan i u slučaju posrednik i u slučaju organizatora putovanja.

Proučit ću i stranice HGK.
Gledaj, kad budeš otvarao agenciju, naići ćeš na bezbroj nelogičnosti i oprečnih mišljenja od strane službenika koji se ni sami ne mogu suglasiti glede pravila i zakona. Zato stvarno moraš pitati na sve strane. U zakonu piše da putnička agencija koja neposredno pruža usluge mora imati jednog zaposlenog koji ima taj ispit položen. Pouzdano znam da to traže posredničkim agencijama. Svejedno pitaj, možda se nešto i mijenjalo (iako čisto sumnjam). Sve možeš naći na internetu, naročito na stranicama narodne novine. Još nešto, obavezno prouči i poreze jer su u turizmu različiti za različite usluge. I slobodno pitaj ako nešto treba pojasniti.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 14:31   #12
Quote:
Laurarossi kaže: Pogledaj post
Gledaj, kad budeš otvarao agenciju, naići ćeš na bezbroj nelogičnosti i oprečnih mišljenja od strane službenika koji se ni sami ne mogu suglasiti glede pravila i zakona. Zato stvarno moraš pitati na sve strane. U zakonu piše da putnička agencija koja neposredno pruža usluge mora imati jednog zaposlenog koji ima taj ispit položen. Pouzdano znam da to traže posredničkim agencijama. Svejedno pitaj, možda se nešto i mijenjalo (iako čisto sumnjam). Sve možeš naći na internetu, naročito na stranicama narodne novine. Još nešto, obavezno prouči i poreze jer su u turizmu različiti za različite usluge. I slobodno pitaj ako nešto treba pojasniti.
Vidim da si u tom poslu pa ako znaš odgovor i na moje pitanje a spominješ i poslovanje preko interneta:

Zanima me zašto nitko ne nudi prodaju preko interneta tipa odaberi/kupi nego svugdje ide najprije upit/rezervacija?

To me zanima sa "tehničke strane" tj. dali je problem u centralnom rezervacijskom sistemu (valjda se tako kaže) organizatora putovanja ili u komunikaciji organizator putovanja-posrednik, software-u...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 14:47   #13
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Vidim da si u tom poslu pa ako znaš odgovor i na moje pitanje a spominješ i poslovanje preko interneta:

Zanima me zašto nitko ne nudi prodaju preko interneta tipa odaberi/kupi nego svugdje ide najprije upit/rezervacija?

To me zanima sa "tehničke strane" tj. dali je problem u centralnom rezervacijskom sistemu (valjda se tako kaže) organizatora putovanja ili u komunikaciji organizator putovanja-posrednik, software-u...
Gledaj, nije problem s tehničke strane, dakle u software-u, problem je nešto sasvim drugo npr. popunjenost određenog hotela u periodu kad ti želiš ići (što se ne može znati u svakom trenutku točno), vrsta prijevoza (da li ideš vlastitim prijevozom ili želiš da ti agencija organizira, jeftinije ili skuplje, avion, brod i sl.), dalje idu dodane usluge, posebne želje itd. Mislim, sve se to može staviti u nekakav upitnik na web-u, ali problem je što niti jedna agencija ne može znati kapacitet popunjenosti nekog hotela (osim ako nije zakupila smještaj na određeni period pa raspolaže nekim svojim slobodnim kapacitetima). Znam neke strane agencije koje imaju razrađen takav sustav koji bi tebi odgovarao, ali isto tako znam da imaju i jako puno problema s tim, npr. kriva cijena, krivi smještaj, nedorečenost, popunjenost i slično, tako da je to i svojevrsni rizik. I gost nikad ne zna dovoljno o onom što je uplatio pa kasnije dođe do nesuglasica. Nije turizam baš područje gdje možeš kliknuti i uplatiti. Osim naravno ako je gostu zbilja svejedno i ne traži neke dodatne info. U svakom slučaju, kad pošalješ upit, agencije ne bi trebale na dugo i široko ići s razmjenom mailova. Sve se da riješiti u 2 maila. Da znam što te konkretno zanima, možda bih mogla i bolje objasniti.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 14:50   #14
I da, zaboravih, vezano za diktiranje broja kartice na telefon: stvarno nevjerojatno! Pa naravno da nećeš nekom diktirati broj. A za vouchere i potrebne dokumente, to se fino riješi mailom.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:18   #15
Quote:
Laurarossi kaže: Pogledaj post
I da, zaboravih, vezano za diktiranje broja kartice na telefon: stvarno nevjerojatno! Pa naravno da nećeš nekom diktirati broj. A za vouchere i potrebne dokumente, to se fino riješi mailom.

Iskreno, kontaktirao sam 3 naše agencije i dobio sam takav odgovor.

Quote:
Laurarossi kaže: Pogledaj post
Da znam što te konkretno zanima, možda bih mogla i bolje objasniti.
Razmišljao sam i ja otvaranju tur. agencije ali najveći kamen spoticanja mi je upravo to što treba puno ljudskih resursa i beskonačnih kontakata iako po mojem mišljenju sve bi se moglo riješiti online odgovarajućim softwerom.

Sa strane klijenta to bi izgledalo ovako: dođe na moju stranicu, pregleda sve ponude (mogao bi otići na stranice hotela i pogledati što se nudi, forume...), kaže npr. odgovara mi prekosutra (U prvom redu mislio sam na last minute ponude i to one najjeftinije po Mediteranu gdje i nema puno opcija niti ispunjavanja posebnih želja gostima) iz Ljubljane u Tursku, klikne na kupi, ispuni podatke, pokupi dokumente na aerodromu prije leta i odmor počinje.

Da se razumijemo ne govorim da se baš svim aranžmani moraju prodavati online, apsolutno se slažem da negdje treba invidualni pristup, dogovoriti sa gostom dodatne opcije...

Kada bih ja otvorio agenciju takvoga tipa, dali bi agencije-organizatori putovanja bili spremni podržati (prvenstveno softwerski) ovakav način prodaje?

Ja to uspoređujem sa prodajom avio karata: može se ih kupiti kod svih tur. agencija, u poslovnicama same kompanije i na netu bez ikakvih problema zašto bi sa prodajom aranžmana bilo drugačije? Ili možda griješim?
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:19   #16
Quote:
Laurarossi kaže: Pogledaj post
Najprije moraš imati položen ispit za voditelja turističke poslovnice (ili zaposli nekog tko to već ima). To je obavezno bilo da otvaraš agenciju posrednika ili agenciju organizatora poslovanja. Ekonomski fakultet to organizira, mislim dva puta na godinu, odslušaš određena predavanja i polažeš ispite. Nemoj biti u zabludi, tamo nećeš ništa naučiti (ma koliko te uvjeravali u suprotno). Dalje, imaš na stranicama Hrvatske gospodarske komore sve zakone i pravila za otvaranje agencije, dobro ih prouči. Zatim idi u obilazak raznih ureda za otvaranje obrta ili doo, ovisi što želiš otvoriti. Oni će te savjetovati što sve treba napraviti što se tiče formalnosti (formulari, zahtjevi itd). Uglavnom, što se tiče samog posla, treba ti ured. E sad, ovisi da li želiš raditi sa strankama ili putem interneta (to ti uvjetuje i tip ureda). Ukoliko radiš samo putem interneta, ti to možeš i iz stana (barem za početak ako nemaš dovoljno novca). Ali moja preporuka je svakako ured, firma ti odmah dobije na ozbiljnosti. Dakle, taj ured ne smije biti manji od mislim nekih 19 kvadrata, mora biti opremljen (doći će ti inspekcija na uviđaj i oni daju zadnju riječ da li si zadovoljio uvjete ili ne, a te uvjete možeš isto pročitati na linku hgk). Ništa posebno, radni stol, kompjuter, fax i telefon itd. Svaka će ti agencija dati svoje materijale jer svima je u interesu povećanje prodaje.
Za agenciju "posrednika" ne treba imati polozen ispit!
Ali zato, treba obavezno poslovni prostor koji ce zadovoljiti sve uvjete koje traze.


I opet ponavljam:
Treba otici u ured drzavne uprave - odsjek za turizam i dobit ce te sve potrebne informacije.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:29   #17
To su i meni rekli Denys, pa mi je bila inspekcija koja je tražila da taj ispit imam. Srećom sam i imala. Napisala sam već prije da se nadležne službe ne mogu suglasiti vezano za neke stvari. Taj ispit je jedna od tih stvari.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:47   #18
Meni su ovo proljece dali formular na kojem pise da ne treba.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:52   #19
Quote:
Denys kaže: Pogledaj post
Meni su ovo proljece dali formular na kojem pise da ne treba.
Onda je to nešto novo. Ionako ne kužim čemu taj ispit, ne bi da nešto naučiš tamo. Puko ubiranje love!
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 13:26   #20
Otkud vam podatak da za tur. agenciju nije potreban ured, tj. da se može iz stana?
Ako sam je dobro shvatio gospođu iz ministarstva za vrijeme tih ispita, ured je obavezan.
predsjednik7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.