Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2017., 07:46   #1
Ribolov sa obale štapom

Pozdrav. ove godine idem u bašku vodu na more. zan8ma me na kakav način se tamo može ulovit riba sa obale sa štapom. inače puno lovim šarane a na moru još nikad tako da m8 je tehnika sasvim nejasna. želim lovit takve ribe koje bi mogli stavit na roštilj. hvala
__________________
Čovjek je čovjeku vuk
yyyeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 08:43   #2
Najlakse i najbolje je ono osnovno. Nadjes pogodno dno, uzmes dobru ješku i zabacis sto dalje od obale. Cekas. Uzmi 2-3 stapa ako imas i to je to. Pripremi se na to da neces uhvatiti nista ali mozda naleti nesto, ponekad cak i kapitalac. Vrijeme lova rano ujutro i kasno navecer.
Pogledaj malo po netu, imas puno savjeta o tome.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 13:20   #3
A koje dno je pogodno? Može li se jesti i one male šparove i ciplje idruge sitne ribe koju se vide s maskom na plaži?
__________________
Čovjek je čovjeku vuk
yyyeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 21:25   #4
moze. spar bas i nije neka sreca jer ima sitne kosti.. i to puno...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 21:40   #5
A kakav sistem na štapu neka koristim? Plovak, bez plovka..?
__________________
Čovjek je čovjeku vuk
yyyeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 23:38   #6
ja sam ih lovio bez stapa. al davno je to bilo.. nek napisu iskusniji

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 02:20   #7
yyyeb pa što ne pitaš na nekom specijalističkom ribolovnom forumu nego ovdje na turizmu?
Bar takvih foruma ima. I znalaca puno više nego na turizmu forum ha era.

Edit:
Vjerujam da bi čak prije odgovor dobio na nekom drugom pdf-u ovog foruma nego ovdje.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 23:03   #8
Slažem se sa Human1.

Inače, ne znam kakva je situacija dolje, ali vjerojatno ćeš bez problema na kruh uhvatiti barem ušate ili bugve, a one su itekako ukusne. Za njih ti preporučam ako si početnik na moru štap sa manjom udicom i plovkom. olovo što manje ili čak bez ako je plovak dovoljno težak da udica odleti barem 5-10 metara od obale.

Ako imaš duboku obalu (npr. neka riva) možeš i bez štapa.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2019., 12:00   #9
Ima li u jadranu kakva riba osvim pauka, koja nije jestiva jer nije ukusna ili koja je otrovna za jesti ili za primanje rukom?
__________________
Čovjek je čovjeku vuk
yyyeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2019., 14:39   #10
Quote:
yyyeb kaže: Pogledaj post
Ima li u jadranu kakva riba osvim pauka, koja nije jestiva jer nije ukusna ili koja je otrovna za jesti ili za primanje rukom?
Kako to misliš, pauk jest jestiv i nije otrovan za jesti. Ima škarpina, golub...ali sve su neotrovne za jesti.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2019., 15:12   #11
evo ukratko par stvari:

1. preporučam forum pijanitvor.com tamo imaš stvarno svega i o morskom i o slatkovodnom ribolovu

2. ako možda ne znaš i za morski ribolov se plaća dozvola. ima ih raznih kategorija i vremenskog trajanja od dnevnih do godišnjih. najjeftinija je dnevna za 60kn. neke kategorije su jeftinije ili besplatne, mlađi od 14, umirovljenici, branitelji... ako te uhvate bez dozvole mogu ti uzeti kompletan pribor. osim toga postoje dnevne kvote ulova od 3 kg + jedan kapitalac i postoje minimalne dozvoljene veličine za svaku ribu

3. najbolje vrijeme za ribolov je oko izlaska i zalaska sunca, makar se ulovi mogu dogoditi i u podne i pogotovo noću.

4. zabranjeno je loviti na plažama i u lukama/lučicama, makar se ovog drugog nitko ne pridržava i redovito se viđaju ribolovci na molovima i nikad nisam čuo da je za to netko kažnjen.

5. najcjenjenije ribe koje se love sa obale su orada i brancin. inače se sve jedu i pauk je odličan za juhu, samo mu skineš bodlje. o mamcima i sistemima ima previše toga da bi sad pisao, ali za oradu je osnovno jedna udica, posebno napravljena za nju, klizno olovo, mamac veliki crv, bibi, dagnja, a može i lignja. pričekaš da povuče jedan metar i daš kontru.
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2019., 19:35   #12
Obicno sam na moru ljeti po 5-6 mjeseci.Uglavnom trazim orade.Mnogo bolje se pokazala jig udica,mamac,stegnuti silikonskim koncem i baciti što dalje.Ako na istu udicu dodate pva vrecicu sa sitnim komadicima ribe povecat ce se broj ulovljenih riba.
Kapelunga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2023., 11:58   #13
Narucio sam ovaj stap od 3.6m alixpress stap

Peco bi na moru, sa obale.. Zanima me sta mi jos treba, kakav flaks bi bio najbolji, udice, mamci, opcenito sve sta mi treba vezano za sam stap?
Square1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:13.