Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 12:14   #81
Quote:
makyca kaže: Pogledaj post
Ako već imaš eure i ulažeš u obveznički fond u kojem su uplate i isplate omogućene u eurima, eliminirao si jedan dio valutnog rizika.

Ako kamatne stope drastično porastu, cijena dužničkih vrijednosnih papira (obveznica između ostalih) u koje fond ulaže pada i to može imati utjecaja na ukupnu vrijednost imovine fonda. Što je kamatna stopa manja, vrijednost dužničkih vrijednosnih papira je veća. Kamatni rizik je najveći rizik kojem se izlažu obveznički fondovi.
Da, interesiraju me obveznički fondovi u kojima su i uplate i isplate omogućene u eurima. Zato me i zanima zbog čega je onda bitno ući u njih u trenutku kad je euro najniži u odnosu na kunu?

I da, pročitao sam statut tog Erste Adriatic Bonda, najvećeg obvezničkog investicijskog fonda u RH, kojeg je spomenuo kolega Pametan Nick. I u tom se statutu navodi da je rizik promjene kamatnih stopa daleko najveći rizik koji prijeti obvezničkom fondu. A budući da su kamatne stope trenutno na niskim razinama, zanima me što će se dogoditi s vrijednosti udjela u obvezničkom fondu kupljenim u vrijeme vrlo niskih kamata, onda kada kamatne stope drastično narastu? Hoće li i tada prinosi od obvezničkih fondova biti veći od kamata na oročenu štednju?

Zadnje uređivanje ericsson : 20.01.2018. at 12:26.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:17   #82
meni je netko rekao da je ovo jako loš trenutak za eurske obveznice. zašto je tome tako?
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:25   #83
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
haha pa i stoji u obveznicama, jednim većim dijelom...ti držiš lovu u banci, banka jedan veći iznos te love drži na racunu u centralnoj banci, centralna banka sa tom lovom vrši QE i kupuje državne obveznice, ovo ti se trenutno događa u eurozoni..
A za nas, pogledaj tko sudjeluje na primarnim emisijama obveznica u RH, 90% banke i to ne samo u ime skrbničkih računa, nego kupuju i za sebe, najveći dio primarnog izdanja obveznica.:klap:

Zašto bi Švabe ulagale u obveznice kad se kamate na njihova nova izdanja kreću od -0.5 do 1%?

Apropo Hrvatske obveznički,mješoviti te novčani fondovi imaju preko 15-18milijardi kuna uloženih u obveznice i trezorske zapise RH.
dakle ulaže se.

Ali veći stupanj ulaganja nije moguć zbog neukosti, straha puka. kad pogledaš koji su najveći fondovi u RH od ZABE, PBZ, ERSTE..dakle ulagače vrbuju službenice u bankama.

Imaš desetak prefektnih fondova koji već godina ostvaruju značajne prinose to su top fonovi za RH prilike, a imaju malu sumu kapitala na raspolaganju, jer iza njih ne stoji banka koja vrbuje klijentelu.

Pogledaj fondove od Allianz investa, Intercapital investa pa čak i HPB investa. prošli su neokrznuti krizu Agrokora i potop ZSE-a.

Najveći fondovi su ujedno i najgori.
ZB invest je držao ledo i jamnicu su svom portfelju do zadnjega, mislim na ZB global fond

PBZ invest je do zadnjega držao trezorske zapise Agrokora unutar novčanog PBZ euronovačnog, pa su imali pad od 7.5%, mislim da je to rekordni pad u novčanim fondovima ikad..
Ja sam mislio na njemačke štediše, dakle na građane, koji drže ogroman novac na računima banaka, što oročeno što neoročeno, iako na taj novac dobivaju skoro nikakvu kamatu. Zašto taj novac ne preusmjere u obvezničke fondove, ako je rizik malen, a prinos višestruko veći od kamata na oročene štedne uloge?

Naravno da neće kupovati njemačke državne obveznice koje imaju mizeran prinos, ali mogu kupovati udjele u obvezničkim fondovima koji drže obveznice drugih država s prinosima puno većim od onog kojeg daju njemačke državne obveznice, zar ne?

Znači, po tvojem mišljenju je onda najbolje u širokom luku zaobići taj Erste Adriatic Bond? Kad kažeš da su najveći fondovi ujedno i najgori?

Intercapital mi je bio prvi izbor, ali već sam naveo što mi se kod njih ne dopada - njihovi obveznički fondovi su 100% ili gotovo 100% izloženi obveznicama RH (ako izuzmemo onaj jedan preuzet od Addiko banke). To je po meni ozbiljno zanemarivanje potrebe diverzifikacije rizika.

A nisam niti znao da Allianz ima svoje samostalne obvezničke fondove. Zar nisu svi njihovi fondovi u kooperaciji sa Zabom?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:28   #84
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
meni je netko rekao da je ovo jako loš trenutak za eurske obveznice. zašto je tome tako?
zato jer je njihova tržišna cijena veća 15-20% od nominalne.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:35   #85
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio na njemačke štediše, dakle na građane, koji drže ogroman novac na računima banaka, što oročeno što neoročeno, iako na taj novac dobivaju skoro nikakvu kamatu. Zašto taj novac ne preusmjere u obvezničke fondove, ako je rizik malen, a prinos višestruko veći od kamata na oročene štedne uloge?

Naravno da neće kupovati njemačke državne obveznice koje imaju mizeran prinos, ali mogu kupovati udjele u obvezničkim fondovima koji drže obveznice drugih država s prinosima puno većim od onog kojeg daju njemačke državne obveznice, zar ne?

Znači, po tvojem mišljenju je onda najbolje u širokom luku zaobići taj Erste Adriatic Bond? Kad kažeš da su najveći fondovi ujedno i najgori?

Intercapital mi je bio prvi izbor, ali već sam naveo što mi se kod njih ne dopada - njihovi obveznički fondovi su 100% ili gotovo 100% izloženi obveznicama RH (ako izuzmemo onaj jedan preuzet od Addiko banke). To je po meni ozbiljno zanemarivanje potrebe diverzifikacije rizika.

A nisam niti znao da Allianz ima svoje samostalne obvezničke fondove. Zar nisu svi njihovi fondovi u kooperaciji sa Zabom?
Ja sam svoj lovu praspršija u 5 obvezničkih i jedan mjesoviti ima dvi godine i pratim da ne ulažu u obveznice firmi i to je cili trud od mene..

prinosi su ok...

2016., oko 5.5%

2017., oko 3.5%
--------------------------
ubacit sve u jedan fond i molit boga da ne podbaci mi je bezveze, ovako jedan ostvari ispodprosječne rezultate, drugi iznadprosječne i sve se izlivela na kraju.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:35   #86
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Kažeš, picking up nickels in front of steamrollers

CHF je po meni ipak malo bolji store of value u slučaju sloma nego dolara/euro.

U slučaju sloma idealno bi bilo imati nešto što raste da bi kupio jeftino kad drugi krenu u deleveraging (uglavnom prisilni).

Mi ne znamo kako će izgledati sljedeća kriza, mogu se slomiti i dionice i obveznice paralelno. Ako si izložen obveznicama koje gube na vrijednosti onda nemaš lovice za oduzimat lizalice ovima koji su se malo zaigrali. :klap:

Naravno, ako netko sjedi na lovi u strahu kad se market slomi i ne kupi nešto kad je jeftino, onda su obveznice bolje.

Kolega nije shvatio moje dobronamjerno upozorenje. Osobno nemam ništa protiv obveznica, samo sam rekao da ih ne bi sada kupovao.

Ovo sa CHF se slažem, uz napomenu da ni yen nije loš izbor. Ali ako dođe do slomčeka, svaka kartušina je ok, više manje, čak ni kune mi nisu mrske. A CHF imam još od 2008. godine, tak da ga sad ne bi kupovao........

Što se tiče toga da ne znamo kako će izgledati iduća kriza, slažem se 100%. No kako bilo nakon početka sloma nekih pola godine do godinu dana je najbolje prespavati u kartušini. Tako je bilo nakon početka svake krize. A onda lagano u shoping........



Btw mislim da ekipa ne nije svjesna što to znači kad se ti pojaviš na ovakvoj temi........

Mi iskusniji znamo.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:42   #87
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Kolega nije shvatio moje dobronamjerno upozorenje. Osobno nemam ništa protiv obveznica, samo sam rekao da ih ne bi sada kupovao.

Ovo sa CHF se slažem, uz napomenu da ni yen nije loš izbor. Ali ako dođe do slomčeka, svaka kartušina je ok, više manje, čak ni kune mi nisu mrske. A CHF imam još od 2008. godine, tak da ga sad ne bi kupovao........

Što se tiče toga da ne znamo kako će izgledati iduća kriza, slažem se 100%. No kako bilo nakon početka sloma nekih pola godine do godinu dana je najbolje prespavati u kartušini. Tako je bilo nakon početka svake krize. A onda lagano u shoping........



Btw mislim da ekipa ne nije svjesna što to znači kad se ti pojaviš na ovakvoj temi........

Mi iskusniji znamo.
Nisu sve obveznice precijenje, poput eurskih npr...

meni postaju sve zanimljivije dolarske obveznice koje imaju i po 6% prinosa,em nisu precjenjene, samo neka dolar padne na 5.5 za kunu i eto me..
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:47   #88
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Kažeš, picking up nickels in front of steamrollers

CHF je po meni ipak malo bolji store of value u slučaju sloma nego dolara/euro.

U slučaju sloma idealno bi bilo imati nešto što raste da bi kupio jeftino kad drugi krenu u deleveraging (uglavnom prisilni).

Mi ne znamo kako će izgledati sljedeća kriza, mogu se slomiti i dionice i obveznice paralelno. Ako si izložen obveznicama koje gube na vrijednosti onda nemaš lovice za oduzimat lizalice ovima koji su se malo zaigrali. :klap:

Naravno, ako netko sjedi na lovi u strahu kad se market slomi i ne kupi nešto kad je jeftino, onda su obveznice bolje.
Ja ne znam niti kada će nastupiti slijedeća kriza, niti kako će izgledati. Znam samo to da su kamate na oročene eurske štedne uloge u bankama trenutno niže od stope inflacije eura. Što znači da svi mi koji u bankama štedimo u eurima već duže vrijeme gubimo novac.


I zato razmatram tu kupovinu udjela u obvezničkom fondu/fondovima, prije svega da zaštitim novac od inflacije.

A ti sada spominješ mogućnost sloma obvezničkog tržišta. Znači, smatraš da su obveznice, tj. obveznički fondovi, trenutno debelo precijenjeni?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:53   #89
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ja ne znam niti kada će nastupiti slijedeća kriza, niti kako će izgledati. Znam samo to da su kamate na oročene eurske štedne uloge u bankama trenutno niže od stope inflacije eura. Što znači da svi mi koji u bankama štedimo u eurima već duže vrijeme gubimo novac.


I zato razmatram tu kupovinu udjela u obvezničkom fondu/fondovima, prije svega da zaštitim novac od inflacije.

A ti sada spominješ mogućnost sloma obvezničkog tržišta. Znači, smatraš da su obveznice, tj. obveznički fondovi, trenutno debelo precijenjeni?
realne kamatne stope(uračunata inflacija)


Dakle štednja u eurima u 2017g je postala nosens..+treba ovde dodati da je euro izgubio 3% vrijednosti naspram kune zadnje tri godine...

i ovde sam dobro odlučija što sam držao oročeno u kunama zadnje 3 godine, em sam ima u prosjeku 1% veću kamatu, em mi je ta kuna jačala prema euru godišne 1%...

A i otvorio sam prije tri godine dvije dugogodišnje otvorene štednje i tako sačuvao dobru kamatu za budući priljev kuna.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:57   #90
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Nisu sve obveznice precijenje, poput eurskih npr...

meni postaju sve zanimljivije dolarske obveznice koje imaju i po 6% prinosa,em nisu precjenjene, samo neka dolar padne na 5.5 za kunu i eto me..
Sve ok. Nisam ekspert za obveznice, i vjerujem da je tako kao što kažeš.

Ne znam kako Realni Medo procjenjuje kretanje USD, ali osobno mislim da će dolar u slučaju sloma tržišta jačati a ne slabiti. Slabiti bi mogao tek ako Fed ponovo reagira sa QE programom. Za sada tvrde da će ići tightening..............

Vidjeti ćemo. Marketi mogu još neko vrijeme rasti, samo čini mi se da svi pomalo gledaju prema izlaznim vratima.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:03   #91
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post


Dakle štednja u eurima u 2017g je postala nosens..+treba ovde dodati da je euro izgubio 3% vrijednosti naspram kune zadnje tri godine...

i ovde sam dobro odlučija što sam držao oročeno u kunama zadnje 3 godine, em sam ima u prosjeku 1% veću kamatu, em mi je ta kuna jačala prema euru godišne 1%...

A i otvorio sam prije tri godine dvije dugogodišnje otvorene štednje i tako sačuvao dobru kamatu za budući priljev kuna.
Prijatelju......ja nemam kristalnu kuglu u kojoj mogu vidjeti budućnost.

Ja sam stari prdonja, dinosaur preostao iz socijalizma, koji je uživo gledao hiperinflaciju jugoslavenskog dinara. A nakon toga i hrvatskog dinara.

Ok, kuna nikada nije imala razdoblje hiperinflacije, ali jednostavno nemam povjerenja u valute banana država, a RH je jedna od njih.

Dakle, štedio sam u njemačkim markama, dok mi te marke nisu prisilno konvertirali u eure. Nakon toga sam nastavio s eurima.

I sad imam tu neku eursku ušteđevinu oročenu u banci, koju bih želio spasiti od propadanja.

Da li je sada malo jasnija moja pozicija?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:06   #92
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Prijatelju......ja nemam kristalnu kuglu u kojoj mogu vidjeti budućnost.

Ja sam stari prdonja, dinosaur preostao iz socijalizma, koji je uživo gledao hiperinflaciju jugoslavenskog dinara. A nakon toga i hrvatskog dinara.

Ok, kuna nikada nije imala razdoblje hiperinflacije, ali jednostavno nemam povjerenja u valute banana država, a RH je jedna od njih.

Dakle, štedio sam u njemačkim markama, dok mi te marke nisu prisilno konvertirali u eure. Nakon toga sam nastavio s eurima.

I sad imam tu neku eursku ušteđevinu oročenu u banci, koju bih želio spasiti od propadanja.

Da li je sada malo jasnija moja pozicija?
ta Kuna ti ima podlogu u 16 milijardi eura deviznih rezervi kod HNB-a.
i svaku godinu turiste koji iskeširaju 10milijardi eura i za njih traže kune.

moj ti je prijedlog zarađuj na godišnjoj razlici u tečaju unutar novačanih fondova.

A i msilim da ti croatia banka daje 1.5% na eure,vidi..
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:16   #93
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
ta Kuna ti ima podlogu u 16 milijardi eura deviznih rezervi kod HNB-a.
i svaku godinu turiste koji iskeširaju 10milijardi eura i za njih traže kune.
Da, to je tako ovog časa. Ali još do pred tri godine RH je bila prezadužena država u jebačkoj recesiji, koju su spasili ekonomski uzleti drugih EU država, egzodus (koji je kratkoročno gledano sigurno dobar) i novac iz EU fondova.

Naravno da sa sadašnje točke gledišta držanje kune i štednja u kunama izgleda kao puno bolja odluka nego držanje i štednja eura.

Ali velim, još do prije tri godine se onaj Pinero, ili kak se već zove (tvorac čileanske mirovinske reforme) doslovno zgražao kad su mu rekli da je hrvatski drugi mirovinski stup skoro sav u RH obveznicama.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:18   #94
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
moj ti je prijedlog zarađuj na godišnjoj razlici u tečaju unutar novačanih fondova.
Bio bih zahvalan za malo detaljniji opis.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:29   #95
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Bio bih zahvalan za malo detaljniji opis.
šaltaš lovu između eurskih i kunskih novčanih fondova...

lani lito tečaj je bio u rujnu oko 7.39, uplatio si tada u određeni eurski fond, oko božića tečaj je bio oko 7.56 prešaltaš to u kunski novčani fond ili povućeš lovu i zaradio si 2.5%, onda oročiš na pola godine pa zaradiš još cca 0.8% i onda ponoviš proces..

znam ti nebi dirao eure,a obveznice su ti rizik...onda ti preostaje nekakva kamatica od 0.8% godišnje.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:40   #96
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
znam ti nebi dirao eure, a obveznice su ti rizik...
Nije problem što su obveznice tj. obveznički fondovi rizik. Sve je u životu rizik. Problem je u tome što ne mogu ocijeniti stupanj tog rizika, jer dobivam kontradiktorne podatke.

A ne postoji mjesto gdje se možeš objektivno informirati, pa da onda na temelju toga donosiš odluke.

Ili barem ne postoji za nas obične ljude.

Zato sam se i zalagao da ovdje na forumu pokušamo stvoriti takvo mjesto. Ali mi nije uspjelo pridobiti ljude za tu ideju.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:58   #97
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Btw mislim da ekipa ne nije svjesna što to znači kad se ti pojaviš na ovakvoj temi........

Mi iskusniji znamo.
Pa neki forumaši, uključujući i mene, ga nagovaraju da otvori novi medvjeđi brlog. Čak sam mu i pp slao, ali neda se medo.
A ljudi bi samo sačuvali vrijednost novca a nisu svi školovani i iskusni u investiranju. Međede, pomagaj.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:07   #98
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ja ne znam niti kada će nastupiti slijedeća kriza, niti kako će izgledati. Znam samo to da su kamate na oročene eurske štedne uloge u bankama trenutno niže od stope inflacije eura. Što znači da svi mi koji u bankama štedimo u eurima već duže vrijeme gubimo novac.


I zato razmatram tu kupovinu udjela u obvezničkom fondu/fondovima, prije svega da zaštitim novac od inflacije.

A ti sada spominješ mogućnost sloma obvezničkog tržišta. Znači, smatraš da su obveznice, tj. obveznički fondovi, trenutno debelo precijenjeni?
Po meni tvoje razmišljanje ima svoje ime, zove se FOMO ili "Fear of missing out", odnosno "Strah od propuštanja".

Obično se događa u kasnim fazama bull marketa (neovisno o vrsti imovine) i dobro ga opisuje sljedeće sintagma... Bulls make money, bears make money, pigs get slaughtered.

Dakle shvati ovo kao poziv na razum.

Kažeš inflacija ti jede novac pa gledaš kupiti obveznice...

Ok, recimo da kupiš dugoročne obveznice sada, a inflacija ode na 4-5%. Ti u tom trenutku imaš prilično veliki gubitak, možda čak i 25% jer će ti se vrijednost obveznica urušit. Ne želiš prodati i lockirati gubitak, nego postaješ dugoročni koji se nada da će se okrenuti za 5-10 godina na njegovu stranu.

S druge strane da si ostao u cashu imao bi priliku uložiti u nešto drugo. Lovica sa strane znači mogućnost opcije i biranja.

Liquidity providers are not charities!!!

Postoji velika razlika da li čovjek u jednom momentu odluči veliki dio imovine prebaciti iz jednog asseta u drugi, ili svaki mjesec ušteđeni novac ulaže negdje.

Ako ulažaš svaki mjesec recimo dvije tisuća kuna i to radiš 20 godina bez povlačenja love onda onda te baš briga jel bull ili bear, inflacija ili deflacija. Obveznice dugoročno imaju manji povijesni prinos od dionica, pa će ti prinos u 20 godina tamo biti vjerojatno manji nego u dionicama.

Ali zašto ne, svatko ima drugačiji pogled na rizik.

Potpuno je druga stvar ako 80% svoje štednje u jednom trenutku odlučiš prebaciti recimo iz casha u obveznice ili dionice. Tu onda ne govorimo o "uprosječavanju" nego o "market timingu". To je iznimno opasno, obično ljudi kad rade takve nagle odluke "kupuju na vrhu" te "prodaju na dnu".

Dakle ako misliš pobjeći is casha i štednje po meni to trebaš napraviti ne naglo nego jako, jako polako.

Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Sve ok. Nisam ekspert za obveznice, i vjerujem da je tako kao što kažeš.

Ne znam kako Realni Medo procjenjuje kretanje USD, ali osobno mislim da će dolar u slučaju sloma tržišta jačati a ne slabiti. Slabiti bi mogao tek ako Fed ponovo reagira sa QE programom. Za sada tvrde da će ići tightening..............

Vidjeti ćemo. Marketi mogu još neko vrijeme rasti, samo čini mi se da svi pomalo gledaju prema izlaznim vratima.........
Ako je većina imovine u eurima onda je možda OK držat dolare.

Međutim, S&P je sky-high, postoji rizik da će republikanci izgubit i Kongres i Senat relativno skoro, Trump predsjednik, a trebat će nečim financirat sve ove porezne olakšice koje trenutno pogone market. Nema besplatnog ručka, a kad to bude svima jasno bit će zanimljivo. :klap:

Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa neki forumaši, uključujući i mene, ga nagovaraju da otvori novi medvjeđi brlog. Čak sam mu i pp slao, ali neda se medo.
A ljudi bi samo sačuvali vrijednost novca a nisu svi školovani i iskusni u investiranju. Međede, pomagaj.
Obnavljanje Medvjeđeg brloga bi se mogao shvatiti kao implicitni poziv za shortanje marketa ili rasprodaju rizične imovine, mislim jasno ti je da međedi zarađuju kad cijena nečeg pada.

Nije baš do kraja jasno hoće li ovaj bull povući još 30-40% prije nego što se slomi.

Kad budem sigurniji onda ćemo se družit na brlogu, doći će vjerujem i Medo Štedo, Bubašpara, varufakis i drugi morodorski avatari 11 godina stariji i puno bogatiji, bit će veselja. :klap:
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 20.01.2018. at 17:22.
RealBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:42   #99
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa neki forumaši, uključujući i mene, ga nagovaraju da otvori novi medvjeđi brlog. Čak sam mu i pp slao, ali neda se medo.
A ljudi bi samo sačuvali vrijednost novca a nisu svi školovani i iskusni u investiranju. Međede, pomagaj.
Nisi jedini. Ja ne samo da sam mu slao pp, nego sam ga na Egzodusu i nekoliko puta javno pozvao da otvori novi "Brlog."

Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Po meni tvoje razmišljanje ima svoje ime, zove se FOMO ili "Fear of missing out", odnosno "Strah od propuštanja".

Obično se događa u kasnim fazama bull marketa (neovisno od vrsti imovine) i dobro ga opisuje sljedeće sintagma... Bulls make money, bears make money, pigs get slaughtered.

Dakle shvati ovo kao poziv na razum.

Kažeš inflacija ti jede novac pa gledaš kupiti obveznice...

Ok, recimo da kupiš dugoročne obveznice sada, a inflacija ode na 4-5%. Ti u tom trenutku imaš prilično veliki gubitak, možda čak i 25% jer će ti se vrijednost obveznica urušit. Ne želiš prodati i lockirati gubitak, nego postaješ dugoročni koji se nada da će se okrenuti za 5-10 godina na njegovu stranu.

S druge strane da si ostao u cashu imao bi priliku uložiti u nešto drugo. Lovica sa strane znači mogućnost opcije i biranja.

Liquidity providers are not charities!!!

Postoji velika razlika da li čovjek u jednom momentu odluči veliki dio imovine prebaciti iz jednog asseta u drugi, ili svaki mjesec ušteđeni novac ulaže negdje.

Ako ulažaš svaki mjesec recimo dvije tisuća kuna i to radiš 20 godina bez povlačenja love onda onda te baš briga jel bull ili bear, inflacija ili deflacija. Obveznice dugoročno imaju manji povijesni prinos od dionica, pa će ti prinos u 20 godina tamo biti vjerojatno manji nego u dionicama.

Ali zašto ne, svatko ima drugačiji pogled na rizik.

Potpuno je druga stvar ako 80% svoje štednje u jednom trenutku odlučiš prebaciti recimo iz casha u obveznice ili dionice. Tu onda ne govorimo o "uprosječavanju" nego o "market timingu". To je iznimno opasno, obično ljudi kad rade takve nagle odluke "kupuju na vrhu" te "prodaju na dnu".

Dakle ako misliš pobjeći is casha i štednje po meni to trebaš napraviti ne naglo nego jako, jako polako.


Obnavljanje Medvjeđeg brloga bi se mogao shvatiti kao implicitni poziv za shortanje marketa ili rasprodaju rizične imovine, mislim jasno ti je da međedi zarađuju kad cijena nečeg pada.

Nije baš do kraja jasno hoće li ovaj bull povući još 30-40% prije nego što se slomi.

Kad budem sigurniji onda ćemo se družit na brlogu, doći će vjerujem i Medo Štedo, Bubašpara, varufakis i drugi morodorski avatari 11 godina stariji i puno bogatiji, bit će veselja. :klap:
Ne bih baš rekao da se kod mene radi o strahu od propuštanja, zato što se ja zbilja nisam polakomio za nekim velikim dobicima. Nego mi je zaista primarno stalo do toga da prestanem gubiti na način da mi je kamata na eursku štednju manja od stope inflacije eura.

Ovaj mogući veliki gubitak na dugoročnim obveznicama u slučaju drastičnog porasta kamatnih stopa mi je potpuno jasan. Međutim, riječ je o tome da ja nisam niti namjeravao kupovati neke pojedinačne dugoročne obveznice, nego udio u obvezničkom fondu. A kad sam pitao prodajne predstavnike obvezničkih fondova što se događa s vrijednostima udjela u fondu kad se kamatne stope počnu drastično povećavati, odgovorili su da fond ima različite mehanizme prilagodbe na takvu situaciju, i da će prinosi čak i tada biti veći nego kamata na oročenu štednju. A problem je u tome što ne znam dovoljno o obvezničkim fondovima da bih znao da li je to istina, ili samo navlače naivčine da kupuju udjele. Ponavljam, na primjeru hipotetičke kupovine dugoročne obveznice koja ima prinos od, recimo, pet posto godišnje, mi je potpuno jasno kakav bi to gubitak bio da kamatna stopa s razine od dva posto godišnje odleti na sedam posto godišnje. Ali mi nije jasno što se događa s obvezničkim fondovima, i imaju li oni u sebi neke mehanizme zaštite od opisanog scenarija.

Slažem se s tobom da je "uprosječivanje" puno bolja (ili barem puno manje rizična) investicijska strategija od "market timinga." Ali je situacija takva kakva je, tj. takva da ne vidim na koji bih način sada mogao raditi uprosječivanje, kada već postoji neka značajnija ušteđevina. Tako da mi nije jasno što je to "polagani bijeg iz casha ili štednje?"

Ne znam na koji bi se sve način mogao shvatiti otvaranje novog "Brloga" u ovom trenutku, ali možeš u uvodnoj riječi istaknuti ovo što si ovdje napisao - da nije do kraja jasno hoće li ovaj bull povući još 30-40% prije nego što se slomi.

Na taj će se način izbjeći da se otvaranje novog "Brloga" shvati kao implicitni poziv na shortanje marketa ili rasprodaju rizične imovine.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:58   #100
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nisi jedini. Ja ne samo da sam mu slao pp, nego sam ga na Egzodusu i nekoliko puta javno pozvao da otvori novi "Brlog."



Ne bih baš rekao da se kod mene radi o strahu od propuštanja, zato što se ja zbilja nisam polakomio za nekim velikim dobicima. Nego mi je zaista primarno stalo do toga da prestanem gubiti na način da mi je kamata na eursku štednju manja od stope inflacije eura.

Ovaj mogući veliki gubitak na dugoročnim obveznicama u slučaju drastičnog porasta kamatnih stopa mi je potpuno jasan. Međutim, riječ je o tome da ja nisam niti namjeravao kupovati neke pojedinačne dugoročne obveznice, nego udio u obvezničkom fondu. A kad sam pitao prodajne predstavnike obvezničkih fondova što se događa s vrijednostima udjela u fondu kad se kamatne stope počnu drastično povećavati, odgovorili su da fond ima različite mehanizme prilagodbe na takvu situaciju, i da će prinosi čak i tada biti veći nego kamata na oročenu štednju. A problem je u tome što ne znam dovoljno o obvezničkim fondovima da bih znao da li je to istina, ili samo navlače naivčine da kupuju udjele. Ponavljam, na primjeru hipotetičke kupovine dugoročne obveznice koja ima prinos od, recimo, pet posto godišnje, mi je potpuno jasno kakav bi to gubitak bio da kamatna stopa s razine od dva posto godišnje odleti na sedam posto godišnje. Ali mi nije jasno što se događa s obvezničkim fondovima, i imaju li oni u sebi neke mehanizme zaštite od opisanog scenarija.

Slažem se s tobom da je "uprosječivanje" puno bolja (ili barem puno manje rizična) investicijska strategija od "market timinga." Ali je situacija takva kakva je, tj. takva da ne vidim na koji bih način sada mogao raditi uprosječivanje, kada već postoji neka značajnija ušteđevina. Tako da mi nije jasno što je to "polagani bijeg iz casha ili štednje?"

Ne znam na koji bi se sve način mogao shvatiti otvaranje novog "Brloga" u ovom trenutku, ali možeš u uvodnoj riječi istaknuti ovo što si ovdje napisao - da nije do kraja jasno hoće li ovaj bull povući još 30-40% prije nego što se slomi.

Na taj će se način izbjeći da se otvaranje novog "Brloga" shvati kao implicitni poziv na shortanje marketa ili rasprodaju rizične imovine.
Kakav bi gubitak imao, ja ove filozofije ne kužim? Ako ćeš držat obveznicu do dospijeća nećeš imati zasigurno nikakvih gubitaka.
Ne vidim zašto bi kupovao obveznicu čija je tržišna vrijednost 10-20% veća od njene nominalne vrijednosti!

Ako ćeš špekulirat i preprodavat prije dospijeća obveznice, onda ti ništa nije bitno nego da je što jeftinije kupiš, po mogućnosti ispod nominalne vrijednosti..
Ali koliko ja vidim svi ozbiljni investitori sudjeluju u primarnim emisijama obveznica i drže je do njena isteka, a to ti nešto govori.

Sad da ti odg za fondove..

Kada su turbulencije na tržištu fondovi smanje udjele u obveznicama drastično na 40-60% udjela, te ostave ove pred dospijećem, te prikupe što više primarnih izdanja obveznica, a ove dvije vrste obveznica su najsigurnije.i to ti je odgovor kako se štite.
Ovo su radili kada je bio Bretix, prilikom izborom Trumpa te kada je Agrokor grunija.dakle riješe se najrizičnijih obveznica, samnje udjele u obveznicama i čekaju da prođe bura.

Evo npr Intercapital bond fond najveća pozicija mu je 8.65% vrijednosti fonda....prinos ove obveznice do dospijeća je 0%, što ti govori da je ova pozicija sigurna kao kamen., to ti je ono gore što sam spominjao, obveznica pred dospijećem, dakle drže obveznicu na kojoj niti teoretski nema zarade,a niti ni gubitka, kao zaštita od značajnijeg pada vrijednosti fonda.

Zadnje uređivanje Pametan Nick : 20.01.2018. at 18:29.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.