Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2017., 09:20   #4561
Ja sam u zgradi,fasadu ćemo raditi kad budemo,pa sam ja izolirao iznutra. Ako i kad se napravi fasada mogu sve vanjske zidove skinuti i dobiti tih 7 cm natrag,ali ne vjerujem da ću to napraviti. Strop ti je najbitniji, sva toplina ide gore i tamo je najveća razlika temp,pogotovo ako je iznad negrijani prostor. Ako imaš gore tavan, najlon na pod i pobacaš vunu ili stiropor i najlon preko.
Gašenje peći preko utičnice ne bi baš preporučio, unutra je transformator i motori, a sve te zavojnice mogu stvoriti visoki napon kod prekida struje ( kao bobina na autu ) i spržiti nešto unutra. Imaš i wifi termostata na ebayu što je puno bolje rješenje. Sobne peći se ne bi trebale same paliti nakon nestanka struje,koliko se ja sjećam propisa.
Grobnik, ako kupuješ UPS mora biti čisti sinus,ne modificirani, u protivnom neće pločica dugo potrajati.
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 09:48   #4562
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Ja sam u zgradi,fasadu ćemo raditi kad budemo,pa sam ja izolirao iznutra. Ako i kad se napravi fasada mogu sve vanjske zidove skinuti i dobiti tih 7 cm natrag,ali ne vjerujem da ću to napraviti. Strop ti je najbitniji, sva toplina ide gore i tamo je najveća razlika temp,pogotovo ako je iznad negrijani prostor. Ako imaš gore tavan, najlon na pod i pobacaš vunu ili stiropor i najlon preko.
Gašenje peći preko utičnice ne bi baš preporučio, unutra je transformator i motori, a sve te zavojnice mogu stvoriti visoki napon kod prekida struje ( kao bobina na autu ) i spržiti nešto unutra. Imaš i wifi termostata na ebayu što je puno bolje rješenje. Sobne peći se ne bi trebale same paliti nakon nestanka struje,koliko se ja sjećam propisa.
Grobnik, ako kupuješ UPS mora biti čisti sinus,ne modificirani, u protivnom neće pločica dugo potrajati.
Planirao sam staviti 10 cm staklene vune na deku ali sam odustao jer planiram moram mijenjati krov stara salonitka iz 69 godine pa ću onda ubaciti izolaciju na krov i deku. Kako sam i napisao kod mene se ne pali dok ne poništim alarm. ovo za UPS nisam znao hvala ti mogao sam si još veći strošak napraviti. Sada malo gledao po netu UPS čisti sinus više nije par sto kuna već tisućica.

Zadnje uređivanje Grobnik300 : 19.11.2017. at 10:17.
Grobnik300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 11:46   #4563
Čitajući potonje postove o izolaciji deke/ploče odlučih se ubaciti sa pitanjima i općenito o grijanju na pelet i peltecu.

Prije svega želim reči da sam slušao savjete da pročitam i čitao ovu temu (došao sam na page 130...hura). Osim toga nek se zna da sam prirodno kreten za shvatiti sustave centralnog grijanja i termine. Dobar sam PHP programer i od toga živim ali ovo mi je banana...bog da bog uzme šta ćeš

Ali eto čak sam uspio shvatiti između prepucavanja nekih ljudi što je to miš ventil, koja mu je svrha, što znači dok je grijanje spojeno na peć na pelet po "bosanski", šta je polaz, povrat i tako eto trudim se i ide mi ali teško.

Čak sam uspio i shvatit da meni ne treba miš ventil jer ga peć već ima u sebi (Peltec 36 kw) i tako pomalo hvatam.

Najbolji savjet koji sam pokupio ovdje je "razgovaraj sa serviserima i pitaj ih" - i to je urodilo plodom međutim i zbunjolom. Oke uvod u prvi set pitanja (kasnije ću postati ostala pitanja).

Pet majstora pitam i tražim ponudu. Kažem im da hoću peltec i da sam čuo da mi treba pufer. Tri od pet mi tvrde da mi pufer ne treba jer Peltec ima "modulacijski" način rada i da je to bacanje novaca OSIM ako u budućnosti ne namjeravam imati i solarno dogrijavanje itd. Ona dva majstora su mi rekli da je puffer kao super jer skladišti energiju, ali isto tako primjetio sam da se nisu susreli sa peltecom.

E sad....treba li Peltec puffer ili ne? Čitam ovu temu i tu je kao općeprihvačeno da takvi sistemi to ne trebaju jer imaju "modulaciju" i puffer bi eventualno bio za "peglanje" u međusezoni.

1. Dali je ta teorija još uvijek točna, da peltec 36kw, spojen po bosanski, grijat će 200 kvadrata ne treba puffer ili su vođe i znalci ove teme promijenile mišljenje (raspravljano je tokom prošle godine pa zato pitam ima li promijena)?

2. Modulacija kotla - dali sam dobro shvatio to je u principu doziranje peleta u kotao pa se njegova nazivna snaga smanjuje. Piše da peltec može od 30% do 100% - _Jel to modulacija dakle doziranje jačine vatre po potrebi ili po namještenim parametrima?

3. dva servisera mi tvrde da peltec ima neku kakti dobru automatizaciju i održavanje i da dobro radi i sa lošijim peletima, navodno je ključ u tome da se mora modulacija i izgaranje dobro podesiti i cilj je da mi se peć što manje puta gasi na dan jer će tako imati najmanju potrošnju. Dali je to točno?

4. Ako je točno nije mi jasno ako ja na termostatu namjestim karikiram 24, onda on zagrije vodu kolko treba da je u kući u prostoriji 24 ok to mi je jasno, ali onda termostat šalje signal da više ne treba kuriti? Pa dali se onda peć gasi (jer joj termostat to kaže) ili šta radi ode u taj mod gdje kao "modulira" tojest samo se smanji ? To će serviser namjestiti da se nužno ne gasi i da ode u modulaciju ? Kao samo dogrijava ili radi na minimumu i pritopljava kao "održava" toplu vodu? Ja to vidim kao ono auto manje troši goriva dok je na autoputu i gas je konstantan nego dok je ugradu pa drkam po papučici. Dal je ta analogija točna?

5. Namještanje izgaranja pelete se radi posebno ? To nema veze sa namještanjem modulacije? Mislim shvaćam da je jedno povezano sa drugim, ali pitam dali je set parametara za izgaranje peleta individualiziran od setova parametra za namještanje "modulacije" ?




Pitnaje o izolaciji deke/ploče - ovakvo je stanje. Kuća. Neizolirana. donja etaža 100 kvadrata, gornja 90. Gornja nedovršena. Samo prozori zatvoreni. čisti beton dolje. Dakle peltec 38kw će grijati samo 100 kvadrata ovu sezonu. Prije nego mi neko kaže "ejjj kupio si prejaki kotao" - ok kužim ali druge sezone će se kat dovršiti a nemogu sada kupovat neznam 24 ili manje, pa druge godine prodavati i kupovati jači.

5. Dali će biti uštede ako gore na katu (iliti tavanu kak nam sada služi) postavim kakav stiropor na pod? Neki kažu i najlon? Zašto najlon, kamo ispod stiropora ili iznad? Moja je ideja bila da kupim kamenu vunu (dal ide vuna ili oni neki tvrdi paneli od vune) koju bih sad ovu zimu postavio na pod, a dok dođe toplo vrijeme to bi onda iskoristio za izolaciju krovišta. Krovište je ono crijep, ljepenka, podaskano pa reko ionako će mi trebati izolacija krova pa sada uzmem kamenu vunu postavim na pod pa će plafoni dolje možda biti kako tako izolirano za prizemlje koje kanim grijati..Ima li to smisla?
seqoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:27   #4564
Auh, puno pitanja. Po meni je 36kw peltec prejak,čak i kad budeš grijao sve. To će biti 190m²,ne znam koja je visina ali to ispada preko 200w/m² što je za današnje potrebe previše. Puffer/spremnik ti ne treba ako ne misliš stavljati podno ili kombinirati sa solarom,ali istina je da će se u prelaznim razdobljima peć češće paliti i gasiti jer će joj minimalna snaga biti prejaka. Po meni je i 24 sasvim dosta,pogotovo ako ćeš jednog dana izolirati kuću.
Izoliraj sada na tom gornjem katu pod, uštedićeš peleta a kad napraviš gornji kat tu izolaciju preseli u potkrovlje.
Najlon se stavlja ispod vune zato jer kroz deku prolazi zrak i nešto vlage,koja ako nema najlona ulazi u vunu i tu se zbog pada temperature kondenzira u vuni i onda ona zapljesnivi. Iznad vune možeš staviti "paropropusnu" foliju ( izbušeni najlon ) da eventualna vlaga iz vune može izaći,ali ako propusti krov ne može baš voda ući, a možeš pokriti i običnim najlonom.
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:46   #4565
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Auh, puno pitanja. Po meni je 36kw peltec prejak,čak i kad budeš grijao sve. To će biti 190m²,ne znam koja je visina ali to ispada preko 200w/m² što je za današnje potrebe previše. Puffer/spremnik ti ne treba ako ne misliš stavljati podno ili kombinirati sa solarom,ali istina je da će se u prelaznim razdobljima peć češće paliti i gasiti jer će joj minimalna snaga biti prejaka. Po meni je i 24 sasvim dosta,pogotovo ako ćeš jednog dana izolirati kuću.
Izoliraj sada na tom gornjem katu pod, uštedićeš peleta a kad napraviš gornji kat tu izolaciju preseli u potkrovlje.
Najlon se stavlja ispod vune zato jer kroz deku prolazi zrak i nešto vlage,koja ako nema najlona ulazi u vunu i tu se zbog pada temperature kondenzira u vuni i onda ona zapljesnivi. Iznad vune možeš staviti "paropropusnu" foliju ( izbušeni najlon ) da eventualna vlaga iz vune može izaći,ali ako propusti krov ne može baš voda ući, a možeš pokriti i običnim najlonom.
Je puno je pitanja..imam ih još, ali drugačije prirode. Prvo čekam odgovore na barem nekoliko ovih da se snađem.

Hvala vam za objašnjenje oko vune. Nisam znao da kroz deku prolazi nešto vlage. Ne kužim ako vlaga zapne između najlona i same deke gdje onda ode? Nazad u deku pretpostavljam i to su neki dugački ciklusi jelda? Nije da se tu radi o litrama vode po godini?

Što se tiće visine prostorije neznam točno (nisam sada u toj kući mislim da je 2.20 ili možda malo više) ali projektant mi je izračunao da mi centralno mora imati za donju etažu 17.7 kW snage (edit: krivo, sada čitam mail rekao je da će biti 17-18 dok bude dobra izolacija za sada oko 20% više od te vrijednosti). Zato sam uzeo tojest uzet ću 36kw jer ili ima 24 ili 36. A mislim tih 24 bi pokrilo 17.7 kW a dok bih pokrenuo grijanje i gore neznam da bi mi 7kW za gore bilo dovoljno. Kuća je starija pa se nisam htio zezat s tim snagama jer kao što rekoh ne izgleda mi optimalno da uzmem 24, namontira se, pa kasnije dok se gore "sredi" ajde prodaj nekom i kupuj novo pa sve ispočetka.

Kako god se uzme hvala vam na pomoći. Upravo našao zgodan njuškalo oglas. Čovjek prodaje kamenu vunu 80mm Rockwool, 20kn kvadrat i ima taman koliko mi treba.

Zadnje uređivanje seqoi : 19.11.2017. at 12:59.
seqoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:54   #4566
Quote:
seqoi kaže: Pogledaj post
1. Da li je ta teorija još uvijek točna, da peltec 36kw, spojen po bosanski, grijat će 200 kvadrata ne treba puffer ili su vođe i znalci ove teme promijenile mišljenje (raspravljano je tokom prošle godine pa zato pitam ima li promijena)?
2. Modulacija kotla - dali sam dobro shvatio to je u principu doziranje peleta u kotao pa se njegova nazivna snaga smanjuje. Piše da peltec može od 30% do 100% - _Jel to modulacija dakle doziranje jačine vatre po potrebi ili po namještenim parametrima?
3. dva servisera mi tvrde da peltec ima neku kakti dobru automatizaciju i održavanje i da dobro radi i sa lošijim peletima, navodno je ključ u tome da se mora modulacija i izgaranje dobro podesiti i cilj je da mi se peć što manje puta gasi na dan jer će tako imati najmanju potrošnju. Dali je to točno?
4. Ako je točno nije mi jasno ako ja na termostatu namjestim karikiram 24, onda on zagrije vodu kolko treba da je u kući u prostoriji 24 ok to mi je jasno, ali onda termostat šalje signal da više ne treba kuriti? Pa dali se onda peć gasi (jer joj termostat to kaže) ili šta radi ode u taj mod gdje kao "modulira" tojest samo se smanji ? To će serviser namjestiti da se nužno ne gasi i da ode u modulaciju ? Kao samo dogrijava ili radi na minimumu i pritopljava kao "održava" toplu vodu? Ja to vidim kao ono auto manje troši goriva dok je na autoputu i gas je konstantan nego dok je ugradu pa drkam po papučici. Dal je ta analogija točna?
5. Namještanje izgaranja pelete se radi posebno ? To nema veze sa namještanjem modulacije? Mislim shvaćam da je jedno povezano sa drugim, ali pitam dali je set parametara za izgaranje peleta individualiziran od setova parametra za namještanje "modulacije" ?.......
Spremnik topline ili pufer treba samo onda kad nemaš kontroliranu dobavu "onoga što gori". tz. plinski, lož, pelet kotlovi ne trebaju spremnik.
a. Kad nabacaš drva u ložište (do vrha, da ne moraš često dolaziti u kotlovnicu) poželjno je u ložištu postići čim višu temperaturu da iz drveta sve izgori, a to se postiže stalnim dodavanjem zraka (ne preko Samsona) kojeg ne smije prekidati nikakav termostat. Kamo sa tom toplinom, ako kuća potroši samo dio? U spremnik!
b. Spremnik je potreban ako želiš toplinu kad drva izgore, a nema vas kod kuće.
c. Spremnik je potreban, ako ti smeta pad temperature između dva pokretanja plamenika - a tko to osjeti (to je slično kad minutu imaš otvoren prozor ili vrata)?
Uglavnom spremnik stvara neki gubitak!

Da modulacija kotla je to kad ti žena iz dnevne sobe viće - zima mi je, vruče mi je, a ti pečikurac tada povečavaš ili smanjuješ dodavanje drva.

Mislim da na kotlovima sa lamda sondom ne treba ručno podešavati parametre prema vrsti pelete.


Quote:
seqoi kaže: Pogledaj post
Pitnaje o izolaciji deke/ploče - ovakvo je stanje. Kuća. Neizolirana. donja etaža 100 kvadrata, gornja 90. Gornja nedovršena. Samo prozori zatvoreni. čisti beton dolje. Dakle peltec 38kw će grijati samo 100 kvadrata ovu sezonu. Prije nego mi neko kaže "ejjj kupio si prejaki kotao" - ok kužim ali druge sezone će se kat dovršiti a nemogu sada kupovat neznam 24 ili manje, pa druge godine prodavati i kupovati jači.
5. Dali će biti uštede ako gore na katu (iliti tavanu kak nam sada služi) postavim kakav stiropor na pod? Neki kažu i najlon? Zašto najlon, kamo ispod stiropora ili iznad? Moja je ideja bila da kupim kamenu vunu (dal ide vuna ili oni neki tvrdi paneli od vune) koju bih sad ovu zimu postavio na pod, a dok dođe toplo vrijeme to bi onda iskoristio za izolaciju krovišta. Krovište je ono crijep, ljepenka, podaskano pa reko ionako će mi trebati izolacija krova pa sada uzmem kamenu vunu postavim na pod pa će plafoni dolje možda biti kako tako izolirano za prizemlje koje kanim grijati..Ima li to smisla?
Postavi kamenu vunu!

Ipak mislim da ti je PELTEC 36 prejak i sada bez izolacije. Dovoljan bi bio do 20kW!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:12   #4567
@Sequoi
Kao sto ti je reakao bmwmilos i ja dijelim isto misljenje. Peltec 36 je previse.
Ja imam 2 etaze (140 m2 stalno + 80 m2 prizemlje povremeno - lokacija brda oko Rijeke s prosjecno 4 C nize od Rijeke) i to odradjuje Peltec12 smanjen na 70 % ili ca 8 ,5 kw.
Vezano za "lose" pelete i Peltec. Da, odradjuje to ali mora imati lambda sondu. Bez nje i nije toliko pameta da zna prepoznati kvalitetu izgaranja i prilagoditi se.
Vezano za pufer generalno ne treba ali ako ces imati spremnik u spremniku (stv) tad imas i pufer i stv. Sa 36 kw bit ce prejak i nece dobro odradjivati u prelaznom razdoblju i buduce kombinacije (2 etaze, izolirano /neizolirano itd itd).
Za dobro pogodjen sistem u startu planirqj dva odvojena kruga grijanja (kat i prizemlje) sa svojim pumpama i unutarnjim termostatima.
Vezqno za pitanje 2. Modulacija -> radi po potrebi ALI po prethodno zadanim parametrima za svaku brzinu(snaga kotla od D1-D6). Najlakse ti je razumjeti kao saltanje brzina u autu. Prebaci u drugu automatski ali druga brzina ima prijenos kakav ima. On salta sam. Ako ima lambda sondu tad moze korigirati i tako zadane parametre izgaranja (mjenja omjer zraka i dobave peleta). Drugacije ovisi o onom sto si mu ti (serviser) zadao. Omjer zraka i ubacivanja peleta.
Npr hoces 24 u kuci , ovisno o trenutnoj temp on krene u D6 i kako se priblizava zadanoj smanjuje brzine (da ne pretjera). Kad pretjera gasi se. Gasi se i sam svaka 2-3 sata radi ispuhivanja i ciscenja. Danas sutra kad izoliras kucu 30% od 36 kw ce ti biti prejako da modulira uspjesno minimum.
I planiraj hidroskretnicu.

Za kraj : modulacija i namjestanje parametara su odvojeni. Za svaku brzinu d1-d6 namjestas parametre izgaranja a modulacija ovisi o potrebama objekta. Oni s lambda sondom jos sami mogu donekle prilagoditi parametre izgaranja ali u odredjenom postotku korekcije

Zadnje uređivanje Rijeka555 : 19.11.2017. at 13:27.
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:21   #4568
@Grobnik300
Zasto izolirati i kroviste i deku !?
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:57   #4569
Ako Peltec,onda obavezno lambda.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:13   #4570
Quote:
Grobnik300 kaže: Pogledaj post
Biti će da su te, nemaju oni dvije vrste. Za sada sam zadovoljan no vidjeti ćemo kroz sezonu. Bolje gore nego Mrkopaljski jači plamen. Naplaćuj u prijevoz ali možeš i sam doći po njih. Planiram iduće godine direktno iz Gerova nabaviti. Već sam u nekom dogovoru za prijevoz.

Ima Salus 500 sobni termostat koji je meni zapeo za oko samo je skup. Sve odradiš preko mreže
Hvala na odgovoru. , Je li taj salus moze regulirati i polaz vode na peci ili samo sobnu temperaturu. Jer koliko ja vidim pec se gasi prema vodi, a ne prema sobnoj temp.
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:25   #4571
Quote:
seqoi kaže: Pogledaj post
Je puno je pitanja..imam ih još, ali drugačije prirode. Prvo čekam odgovore na barem nekoliko ovih da se snađem.

Hvala vam za objašnjenje oko vune. Nisam znao da kroz deku prolazi nešto vlage. Ne kužim ako vlaga zapne između najlona i same deke gdje onda ode? Nazad u deku pretpostavljam i to su neki dugački ciklusi jelda? Nije da se tu radi o litrama vode po godini?

Što se tiće visine prostorije neznam točno (nisam sada u toj kući mislim da je 2.20 ili možda malo više) ali projektant mi je izračunao da mi centralno mora imati za donju etažu 17.7 kW snage (edit: krivo, sada čitam mail rekao je da će biti 17-18 dok bude dobra izolacija za sada oko 20% više od te vrijednosti). Zato sam uzeo tojest uzet ću 36kw jer ili ima 24 ili 36. A mislim tih 24 bi pokrilo 17.7 kW a dok bih pokrenuo grijanje i gore neznam da bi mi 7kW za gore bilo dovoljno. Kuća je starija pa se nisam htio zezat s tim snagama jer kao što rekoh ne izgleda mi optimalno da uzmem 24, namontira se, pa kasnije dok se gore "sredi" ajde prodaj nekom i kupuj novo pa sve ispočetka.

Kako god se uzme hvala vam na pomoći. Upravo našao zgodan njuškalo oglas. Čovjek prodaje kamenu vunu 80mm Rockwool, 20kn kvadrat i ima taman koliko mi treba.
Jedan moj susjed stavio na deki cisti (ne izbuseni najlon) i po tome stiropor pa glazura. Imao je problem pljesnivosti i vlazenja ispod. Morao je sve zbog tog najlona skidati. Nemoj se zezati, o ovome postoji druga tema na forumu. Pitaj i gradjevinare.
I ako ces po tome gore jednom hodati, nisam cuo da se stavlja vuna, vec stiropor vece kilaze. Ali naravno, to sto nisam cuo, ne znaci da je i neuspravno. Dakle, obavezno se za ovo s najlonom raspitaj da ne pricinis veliku stetu.
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:51   #4572
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
@Grobnik300
Zasto izolirati i kroviste i deku !?
Zaboravio napisati ili. A ima i opcija obadvoje. Plan je mediteran ili neki od crijepova. No stanje greda na krovištu radi težine možda idem na švedski lim boje čokolade. E tu imaš što hoćeš. Npr. lim s 5cm izolacije , taj mi se najviše sviđa i onda 10 cm staklene, kamene ili neke druge izolacije ali najjeftinija je staklena. I to ti to.
Grobnik300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:52   #4573
Cool

Quote:
Pucko300 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. , Je li taj salus moze regulirati i polaz vode na peci ili samo sobnu temperaturu. Jer koliko ja vidim pec se gasi prema vodi, a ne prema sobnoj temp.

Nisam gledao u detalje ali dobro izgleda baci malo oko.
Grobnik300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:29   #4574
Quote:
Grobnik300 kaže: Pogledaj post
Zaboravio napisati ili. A ima i opcija obadvoje. Plan je mediteran ili neki od crijepova. No stanje greda na krovištu radi težine možda idem na švedski lim boje čokolade. E tu imaš što hoćeš. Npr. lim s 5cm izolacije , taj mi se najviše sviđa i onda 10 cm staklene, kamene ili neke druge izolacije ali najjeftinija je staklena. I to ti to.
Kuzim. Samo pripazi onda s provjetravanjem tog dodatnog izolacijskog sloja (vune). U principu do prostora (unutra) ide parna brana a s vanjske strane paropropusna vodonepropusna folija. Obzirom da je tebi izvana lim to ti dodje k'o parna brana i treba promisliti kako slojeve posloziti. Hoce li biti ventilirani ili ne itd itd.
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 16:02   #4575
Quote:
Pucko300 kaže: Pogledaj post
Jedan moj susjed stavio na deki cisti (ne izbuseni najlon) i po tome stiropor pa glazura. Imao je problem pljesnivosti i vlazenja ispod. Morao je sve zbog tog najlona skidati. Nemoj se zezati, o ovome postoji druga tema na forumu. Pitaj i gradjevinare.
I ako ces po tome gore jednom hodati, nisam cuo da se stavlja vuna, vec stiropor vece kilaze. Ali naravno, to sto nisam cuo, ne znaci da je i neuspravno. Dakle, obavezno se za ovo s najlonom raspitaj da ne pricinis veliku stetu.
Nisam se dobro izrazio. Ne mislim hodati po tome. OVe zime samo sam mislio stavit vunu na pod/deku na gornjoj etazi čisto radi uštede a kad dodje ljeto tu istu vunu sam mislio staviti u krov.

Hvala na sugestijama.
seqoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 16:04   #4576
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
@Sequoi
Kao sto ti je reakao bmwmilos i ja dijelim isto misljenje. Peltec 36 je previse.
Ja imam 2 etaze (140 m2 stalno + 80 m2 prizemlje povremeno - lokacija brda oko Rijeke s prosjecno 4 C nize od Rijeke) i to odradjuje Peltec12 smanjen na 70 % ili ca 8 ,5 kw.
Vezano za "lose" pelete i Peltec. Da, odradjuje to ali mora imati lambda sondu. Bez nje i nije toliko pameta da zna prepoznati kvalitetu izgaranja i prilagoditi se.
Vezano za pufer generalno ne treba ali ako ces imati spremnik u spremniku (stv) tad imas i pufer i stv. Sa 36 kw bit ce prejak i nece dobro odradjivati u prelaznom razdoblju i buduce kombinacije (2 etaze, izolirano /neizolirano itd itd).
Za dobro pogodjen sistem u startu planirqj dva odvojena kruga grijanja (kat i prizemlje) sa svojim pumpama i unutarnjim termostatima.
Vezqno za pitanje 2. Modulacija -> radi po potrebi ALI po prethodno zadanim parametrima za svaku brzinu(snaga kotla od D1-D6). Najlakse ti je razumjeti kao saltanje brzina u autu. Prebaci u drugu automatski ali druga brzina ima prijenos kakav ima. On salta sam. Ako ima lambda sondu tad moze korigirati i tako zadane parametre izgaranja (mjenja omjer zraka i dobave peleta). Drugacije ovisi o onom sto si mu ti (serviser) zadao. Omjer zraka i ubacivanja peleta.
Npr hoces 24 u kuci , ovisno o trenutnoj temp on krene u D6 i kako se priblizava zadanoj smanjuje brzine (da ne pretjera). Kad pretjera gasi se. Gasi se i sam svaka 2-3 sata radi ispuhivanja i ciscenja. Danas sutra kad izoliras kucu 30% od 36 kw ce ti biti prejako da modulira uspjesno minimum.
I planiraj hidroskretnicu.

Za kraj : modulacija i namjestanje parametara su odvojeni. Za svaku brzinu d1-d6 namjestas parametre izgaranja a modulacija ovisi o potrebama objekta. Oni s lambda sondom jos sami mogu donekle prilagoditi parametre izgaranja ali u odredjenom postotku korekcije
Hvala! Pomaže!! p.s. što je i čemu služi hidroskretnica? google daje svašta.
seqoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 17:52   #4577
Quote:
seqoi kaže: Pogledaj post
Hvala! Pomaže!! p.s. što je i čemu služi hidroskretnica? google daje svašta.
Obzirom da ces imati (trebao bi) 2 kruga grijanja svaki sa svojim mis ventilom, pumpom i postavkama ....

Evo s jedne druge teme

"Hidraulična skretnica nije ništa drugo nego jedno jednostavno tehničko rješenje koje služi za uklapanje više krugova grijanja različitih količina protoka u jedan sistem grijanja a da jedan na drugog nemaju utjecaja.

Jednostavno rečeno ništa drugo nego jedna kanta određene zapremine (ne baš tako jednostavno, postoje propisi dimenzioniranja, razmaka priključaka i dimenzije ovisno o veličini sustava) koja mora imati minimalno 4 priključka, dva za primarni i dva za sekundarni krug

I tada su svi krugovi grijanja bez obzira koliko ih ima hidraulički gledano spojeni zajedno ali gledano sa strane tlakova unutar krugova grijanja koji se pojavljuju neutralni i jedan na drugog nemaju utjecaja, tj. hidraulički su uravnoteženi."

Ako ces imati jedan krug (i kat i pr) onds ce oba imati istu temp. Ugrubo , mozes to regulirati sa termoglavama ali nikad to nece biti to. Jeftinije je ali - manji komfor.
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 18:42   #4578
Dali se može na motorić od puža ugradit nekakvo kučište sa zvucno toplinskom izoacijom? Ne ga zatvorit u potpunosti nego bar sa strane da ipak malo zraka cirkulira oko njega? I dali bi bilo dobro pod vijke koji drž motorić za pec postavit neke gumene podloške da se ne prenosi zvuk po metalu?
ribolovactom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 19:26   #4579
Pozdrav svima...
Planirao sam ugradit centralno na drva ali je ispalo da nemam uvjete za tako nesto pa su mi preporucili pec na pelete...
Radi se o potkrovlju oko 150m2 bez vanjske izolacije ali jedan dio je izoliran iznutra staklenom vunom 5cm...kosi krov 15cm vune i gips ploce...
Trenutno grijem na drva obicna pec u dnevnom boravku...cjevi za grijanje nisu postavljene al vec sam smislio kuda provuc alu pex cijevi....dio kuce je zavrsen a dio nije ali planiram radjatore u svaku sobu

E sad koja pec?preporucuju mi 15kw
Pa reko da vidim sta vi kazete
ddaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 22:43   #4580
Quote:
ribolovactom kaže: Pogledaj post
Pozz ekipa. Prije par dana sam uzeo sobnu pec na pelete rossini opera. 8kw. Kad motoric vrti puž svako toliko se cuju vibracije limova. Gledao sam da nije negdje neki vijak popustio ali to je sve ok. Stvarno iritantno. Kao da mi je veš mašina u dnevnom boravku. Dali netki zna u cemu je problem?
I još jedno pitanje. Nisam nikad do sad nigdje vidio pec na pelete pa me zanima dal taj motoric mora uvijel radit ili samo kad je potrebno ubacit pelet? Dali tako svaka peć radi ili ovisno o modelu? Kad sam kupovao pitao sam trgovca da mi proda najtišu peć bez obzira na cjenu. On mi je preporucio ovu kao najtišu.... znam da se one uvijek cuju ali ako je ova najtiša ne znam onda kakve su druge???
Hvala!
Taj problem sam i ja imao te ga detaljno opisao i podržao sa slikama. Pogledaj moje postove od prije dvije godine odprilike. Uglavnom, radi se o tome da puž na određenom dijelu struže po cijevi u kojoj je smješten. Budući je spremnik peleta od lima pa lako vibrira i proizvodi neugodno brujanje. To je izraženije što je peleta u istom manje. Kad je pun, peleti se ponašaju kao dampirajući materijal te toga gotovo i nema. Ja sam dok peć radi tiskao motor puža dok nisam našao položaj kad je centriran. Takvog sam podupruo sa komadom alpex cijevi. Našao sam neko mjesto unutar peći i to je sada kao riješeno. Za tim sam uzeo mineralnu vunu te obložio donji dio spremnika (tu mi je pomoglo audiofilsko iskustvo u proizvodnji hi-fi zvučnih kutija). Uglavno tako nekako. Treba se igrati a opet paziti da se ne onemogući strujanje zraka kroz postrojenje. Nadam se da sam pomogao a slike potraži u rubrici "sve objave ovog korisnika" ili tako nekako.

Zadnje uređivanje dankobo : 19.11.2017. at 22:45. Reason: Dopuna i gramatičkko dotjerivanje.
dankobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:14.