Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2012., 21:28   #21
Ako misliš da ti sama očitavaš brojilo to ja mislim možeš samo ako s njima potpišeš ugovor, a to opet ne možeš ti nego vlasnik.

Ja napravim ovako. Zadnji mjesec prije obračuna pogledam sama očitam mjerilo, izračunam i ako vidim da ću biti u pretplati taj zadnji račun ne platim, nego ga onda pribijem kad dođe obračun.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:56   #22
Quote:
Allexis kaže:
mene zanima, jel moguće plaćati po potrošnji svaki mjesec
Naravno; 3 opcije (kojih se mogu sjetiti).

Prva je da očitate brojilo (recimo, prvog u mjesecu), izračunate iznos i platite ga. Uz pretpostavku da ste koristili dobru formulu, prilikom "pravog", Elektrinog obračuna (onog koji se radi svakih 6 mjeseci), razlika bi bila gotovo zanemariva (zašto ne točna u lipu? Zato što Elektra brojilo najvjerojatnije NEĆE očitati prvog u mjesecu).

Taj princip je OK ako se potrošnja nije značajnije promijenila u odnosu na onu na temelju koje su izračunate akontacijske rate. Jer, ako se potrošnja povećala, nema problema - budući da plaćate po potrošenome, sveli smo se na prethodni odlomak. Ali, ako se potrošnja značajno smanjila, plaćat ćete stvarno potrošenu energiju, ali Elektra o tome ne zna ništa nego Vas svaki mjesec zadužuje za rate koje je izdala prilikom obračuna. Ako je razlika veća, za koji mjesec će zaduženja biti par-sto-kuna veća od uplata i dobit ćete opomenu. Zato opet ponavljam: u slučaju značajnijeg smanjenja ili povećanja potrošnje, TREBATE ići na Elektrin šalter i zatražiti izdavanje novih rata.

Druga opcija: opet očitavate prvog u mjesecu, ali ovaj put očitanje nosite na Elektrin šalter gdje - prema tom očitanju - naprave obračun, isprintaju ga i možete platiti dug. To je OK ako imate viška vremena i viška novaca, jer je samo prvi takav "izvanredni" obračun (između ona dva koja Elektra radi svakih 6 mjeseci) besplatan; taj "prvi" se zove i "reklamacija" - ustanovili ste da je brojilo krivo očitano, ili se negdje zagubila uplata, ili nešto treće, te - na temelju toga - reklamirate iznos računa i tražite novi. Svaki idući obračun se naplaćuje (ne znam kolika je cijena; otprilike 20-30 kn po obračunu). Nek' je 20 kn, pa puta 5 mjeseci = 100 kn. Neisplativo, definitivno.

Treća opcija je sklapanje ugovora o samoočitanju. To je vrsta ugovora koju sklapaju kućanstva, a prema njemu ste prvog u mjesecu dužni očitati brojilo i dostaviti ga Elektri (mislim da je dozvoljeno odstupanje od nekoliko dana, ne znam koliko točno; otprilike 7 - 10 dana). Na temelju tog očitanja, Elektra radi obračun SVAKI MJESEC i šalje račun na kućnu adresu. Naravno, dužni ste ga i platiti do datuma dospijeća. Ako ste šlampavi, ugovor se raskida (na Vašu štetu) i vraćate se u akontirani sustav.

Samoočitanje ne isključuje Elektrina očitanja svakih 6 mjeseci.

Možda ima još koja opcija, al' se trenutno ne mogu sjetiti.

U principu, za kućanstva koja jednoliko troše, akontirani sustav je OK.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 22:49   #23
odes jednostavno na elektru (ne spomini da si podstanar) poneses jedan od starih racuna (treba teti u elektri broj kupca koji pise na uplatnici) i kazes joj da ti da akontacijske rate sa iznosom koji zatrazis npr 200kn. ja istina jesam vlasnik no nikada me nije nitko na elektri pitao ni za osobnu ni da li sam ja vlasnik a korigirao sam si rate ako su pretjerali. e sad uzmi u obzir da ako je prosle godine bilo cca 180 kn rata da ove godine mora biti jedno 20-30% visa jer je od ovog mjeseca toliko porasla struja
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 02:25   #24
hvala svima na odg....probat ću na elektru da mi smanje rate....

jer u ovom zimskom razdoblju smo potrošili 312 kWh manje nego u prethodnom ljetnom...

što se potrošača struje tiče, imamo frižider, perilicu koju koristimo 3-4 x tjedno isključivo po nižoj tarifi, 3 laptopa koja koristimo po 3 sata dnevno, jer preko dana nema nikoga i štedne žarulje..

čudno mi je da smo preko ljeta toliko puno potrošili kad mjesec i pol dana nije bilo nikoga u stanu i sve je bilo isključeno...ove godine puna 2 mj. neće biti nikoga...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 01:08   #25
Potrosnja struje

Nemogu nigdje naci, a kalkulator neznam koristiti koliko onih stavi ima i sto je sve to tocno. Na HEPu sam i imam dvotarifno brojilo.

Uglavnom planiram kupiti server doma koji ce trositi 800W i raditi ce 0/24, koliko ce me mjesecno doci struje? Hvala
Haki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 06:18   #26
Ak je 800W/h x 24 sata = oko 19 KW
viša tarifa 8 kW x 1 kuna dnevna cijena= 8 kuna
niža tarifa 8 kW x 0,5 kuna nočna cijena= 4 kune
Suma 12 kuna
Valjda je tak!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 06:39   #27
Viša tarifa je 14h dnevno, a niža 10.
A ni sam ne znam koja je cijena krajnja, da li je ono što su stavili u tablice sa PDV-om ili bez.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:43   #28
Znaci 12kn dnevno?
Haki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:57   #29
mjesečno
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 16:31   #30
Evo danas napokon odgovorili, 510kn mjesecno.
Haki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:08   #31
Quote:
Haki88 kaže: Pogledaj post
Nemogu nigdje naci, a kalkulator neznam koristiti koliko onih stavi ima i sto je sve to tocno. Na HEPu sam i imam dvotarifno brojilo.

Uglavnom planiram kupiti server doma koji ce trositi 800W i raditi ce 0/24, koliko ce me mjesecno doci struje? Hvala
Neznam za šta će ti biti namijenjen server pa da ga imaš doma.

Dali je to web server, sa tom potrošnjom isplativije je negdje naručiti web server u nekom evropskom data centru.
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 11:42   #32
Meni zvuči kao da se kupuje ovo: https://www.cryptocompare.com/mining...tminer-l3plus/



ROI 6 mjeseci, ako ne bude šokova.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 18:35   #33
Koliko je neki minimalni račun za HEP (ako se isključe svi potrošači u stanu)?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 19:29   #34
20-ak kn, plaća se samo tzv. "stalna mjesečna naknada" (17.40 kn + PDV 13%).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 13:34   #35
Zna li netko kolika je razlika u racunima za struju za gospodarstvo u odnosu na kucanstva? Imam poslovni prostor i dosao mi je dosta veliki racun za struju.

Sad gledam izracune cijena, ima puno vise stavaka koje se placaju u gospodarstvu. Ne znam kako da izracunam kolko bi me potrosnja za odredeni mjesec kostala da ima prijavljeno kao kucanstvo. Ima neko ideju?
meda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:05   #36
Gospodarstvo ima različitu cijenu, dodatno plaća trošarinu. Cijene su javno dostupne pa prekalkulirajte - kWh ili broj mjeseci x nova cijena za sve stavke na računu te maknite trošarinu, snagu i jalovinu (ako je ima).

Iako, uzalud vam trud - kako namjeravate izvesti promjenu kategorije potrošnje kod svog opskrbljivača? Ono, "dobar dan, imam tvornicu i računi su mi veliki, hajde mi ubuduće računajte sa cijenama za kućanstvo". Karikiram; razni su "poslovni prostori", i soba u kući može biti ured, al' velim - treba taj zahtjev nečime potkrijepiti. Čime, ne znam.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:32   #37
Prostor se vodi kao poslovni, u papirima. Tako je prijavljeno i na HEP, logično. Ne ocekujem da mi hep pocne obracunavat drugacije nego je prijavljeno, al cisto da znam. Sad cekam racun da posalju gdje tocno pise sto je sto jer ja ne mogu spojit brojke iz ocitanja i mjesto u tablici. Al hvala svejedno na odgovoru.
meda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 18:34   #38
Aha, znači - još uopće niste dobili (ni jedan) račun? OK, nadam se da će stvari postati jasnije kad se bude vidjelo što se čime množi i čemu pribraja.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2018., 10:06   #39
Imam pitanje, jel moguće tražiti od HEP-a da dostave ispravljeni izračun za rate, na bazi zadnjih 6 mjeseci koliko je bilo?

Recimo dobio sam novi obračun, imao sam 560kn pretplate i sad do studenog nemoram ništa plačati.
Pa imam onda 4 rate po 220kn za platiti, točnije prvu na 201kn, a ostale na 220kn.

No ako izračunam koliko sam potrošio struje u prošlih 6 mjeseci, ispada mi 180kn rata svaki mjesec.

Znači htio bih da ne gledaju moju pretplatu koliko sam pretplatio, nego ajmo reći kao da krećem iz "nule", htio bih svaki mjesec platiti tih 180kn koliko sam potrošio.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2018., 10:40   #40
Pa zašto se jednostavno ne prebaciš na samoočitanje, a možeš i da drugog operatera kad već to radiš (Gen-i, RWE, HEPI). Pred kraj mjeseca očitaš brojilo, dostaviš im preko interneta/telefona i platiš točno koliko si potrošio.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.