Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2015., 19:25   #1
Hrvatsko-bošnjačko bratstvo - mit ili realnost?

Ne želim da se pominje WW2, uštaše i handžari već se koncetrirajte na Domovinski rat. Znam da je ovo vezano za BiH, ali i tamo su se borili Hrvati. Stoga me zanima mišljenje forumaša o tome. Znači, da li je to tzv. bratstvo nas i muslimana iskreno ili nazor?
Po meni je itekako nazor jer rane iz Lašvanske doline i Mostara nikad neće zacijeliti. Samo kad se sjetim Ahmića, Doljana i te krvave mržnje preko civila dođe mi zlo. Činjenica je da smo mi nakon teških borbi deblokirali Bihać, Cazin i Kladušu od Srba što je i ok jer su ti Bošnjaci iz sjeverozapadne Bosne jedini oni koji su nam bili bliski od '91 do '95, ali osim toga smo se mrzili nekad gore nego sa Srbima. Šta vi mislite o tom odnosu? Po meni je ukratko 90% živi užas dok je ta Bihaćka enklava jedina bila relativno dobra.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 21:25   #2
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Ne želim da se pominje WW2, uštaše i handžari već se koncetrirajte na Domovinski rat. Znam da je ovo vezano za BiH, ali i tamo su se borili Hrvati. Stoga me zanima mišljenje forumaša o tome. Znači, da li je to tzv. bratstvo nas i muslimana iskreno ili nazor?
Po meni je itekako nazor jer rane iz Lašvanske doline i Mostara nikad neće zacijeliti. Samo kad se sjetim Ahmića, Doljana i te krvave mržnje preko civila dođe mi zlo. Činjenica je da smo mi nakon teških borbi deblokirali Bihać, Cazin i Kladušu od Srba što je i ok jer su ti Bošnjaci iz sjeverozapadne Bosne jedini oni koji su nam bili bliski od '91 do '95, ali osim toga smo se mrzili nekad gore nego sa Srbima. Šta vi mislite o tom odnosu? Po meni je ukratko 90% živi užas dok je ta Bihaćka enklava jedina bila relativno dobra.
Dragi Stipe,
oko tvoga postavljenoga naslova "mit ili realnost" ukazao bi na tvoju recenicu koja se upravo zasniva na jednome mitu: "Činjenica je da smo mi nakon teških borbi deblokirali Bihać, Cazin i Kladusu"
Posto sam citav rat proveo na prostoru bihackoga okruga zanima me stvarno koje je to teske borbe HV vodio oko Bihaca?
Salu na stranu ali cinjenica ili istina je da tu borbi nikakvih nije bilo, pogotovo ne teskih.
RSK i VRSK su bile u opstem rasulu i panicnome povlacenju vec od Slunja tako da je ABiH ne samo cekala na granici vec je presla istu i bez vecih problema u jednom smjeru isla prema Rakovici, a u drugom izbila na jadransku magistralu kod prevoja Priboj izmedju Plitvica i Korenice. Tu u blizini Priboja zivote su izgubili 13. pripadnika 5. korpusa prilikom eksplozije skladista municije. Napominjem ovome je bio uzrok zaostala minska zamka. Ove godine je uz odobronje opcine Korenica obiljezena 20godisnjica ovoga dogadja i polozen kamen temeljac za spomenik. http://images.google.de/imgres?imgur...SxCswQrQMILTAF
Toliko o "teskim borbama" kojih zaista nije falilo naokolo Bisca ali u svojoj konstataciji oko Oluje zaista grijesis. Cak sto vise medijska slika i javno mijenje u Hr. oko Bihaca 1995 su puni namjernih ili slucajnih gresaka. Po pitanju bratstva ova dva naroda mogu ti samo reci da su sve predispozicije za takvo nesto nazalost nepovratno izgubljene. Treba pokusati stvarati i odrzavati dobrosusjedne odnose zasnovane za medjusobnome uvazavanju i postivanju.
Oluju ti ne zelim niposto omalovaziti, na nju ste imali potpuno moralno i drzavotovorno pravo, dapace kamo srece da stim prije niste krenuli, hvala na svoj ukazanoj pomoci prije i poslije toga. Nazalost euforija oko toga je 1996 bila malo ukaljanja odbijanjem hrvatske granicne policije da se povuce sa ljeve obale Kulen Vakufa i kasnije sa uzeg podrucja Martin broda i prepusti organima BiH nadzor nad drzavnim teritorijem. Puno pozdrava sa Une!

Zadnje uređivanje egej : 23.11.2015. at 22:00.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 23:25   #3
Pod tim borbama nisam ni mislio da se HV borio OKO Bihaća već da su njegove operacije Zima '94 (+ Skok 1 i 2) u kojima je pod kontrolu stavljena Dinara i Livanjsko polje i Ljeto '95 kojom su oslobođeni Grahovo i Glamoč smanjili pritisak na Bihać što je i bio cilj. Da, imali smo koristi jer smo tako doveli Knin u poluokruženje, ali činjenica je da ABiH nije bila u stanju sama zaustavit prodor RSK i RS-a na Bihaćku enklavu kao i obližnje izdajnike tj. AP Zapadnu Bosnu. Bez velikih hrvatskih pobjeda prije Oluje Bošnjaci se nebi mogli probit do Rakovice tijekom Oluje. Nemoj se ljutit jer vi (koliko sam shvatio ti si Bošnjak) ste bili pod srpskom opsadom od '92 s tim da se intenzitet povećao tek krajem '94 i šta ste mogli? Ništa bez Hrvata koji su imali bolje naoružanje i NATO-a koji je neutralizirao avijaciju RSK u Udbini koju usput sami niste imali.

Inače se slažem da je odnos nas i vas normaliziran kao između ostalog oba naroda sa Srbima, ali sva ta diplomacija, gostovanja pjevača i dolasci mladih ne mogu izbrisat zlu krv koja je pala u Domovinskom ratu od sjevera Hrvatske do juga Bosne tako da je odgovor ne. Bratstvo je mit. I ovo oko Bihaća je bilo na moranje iako mi je drago da je srpska agresije na taj grad stala.Toliko za sad!
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 04:12   #4
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Pod tim borbama nisam ni mislio da se HV borio OKO Bihaća već da su njegove operacije Zima '94 (+ Skok 1 i 2) u kojima je pod kontrolu stavljena Dinara i Livanjsko polje i Ljeto '95 kojom su oslobođeni Grahovo i Glamoč smanjili pritisak na Bihać što je i bio cilj. Da, imali smo koristi jer smo tako doveli Knin u poluokruženje, ali činjenica je da ABiH nije bila u stanju sama zaustavit prodor RSK i RS-a na Bihaćku enklavu kao i obližnje izdajnike tj. AP Zapadnu Bosnu. Bez velikih hrvatskih pobjeda prije Oluje Bošnjaci se nebi mogli probit do Rakovice tijekom Oluje. Nemoj se ljutit jer vi (koliko sam shvatio ti si Bošnjak) ste bili pod srpskom opsadom od '92 s tim da se intenzitet povećao tek krajem '94 i šta ste mogli? Ništa bez Hrvata koji su imali bolje naoružanje i NATO-a koji je neutralizirao avijaciju RSK u Udbini koju usput sami niste imali.

Inače se slažem da je odnos nas i vas normaliziran kao između ostalog oba naroda sa Srbima, ali sva ta diplomacija, gostovanja pjevača i dolasci mladih ne mogu izbrisat zlu krv koja je pala u Domovinskom ratu od sjevera Hrvatske do juga Bosne tako da je odgovor ne. Bratstvo je mit. I ovo oko Bihaća je bilo na moranje iako mi je drago da je srpska agresije na taj grad stala.Toliko za sad!
Ne znam zasto naglasavas narodnu odbranu u operacijama oko Bihaca, jedva su branili i samu Kladusu, a VRSK je zauzela samo prazan prostor na zapadnim prilazima gradu Bihacu, za neku ulicnu borbu za sam grad trebalo je daleko, daleko vise. Sjeti se samo Vukovara i kako je tamo prosla mehanizacija. Uostalom ovi pocetni uspijesi na prilazu gradu iz pravca Pljesevice idu itekako na racun HVO koji je napustio svoje polozaje.
S druge strane Grabez kojeg je ABiH zauzela u oktobru novo dovucene snage VRS nisu mogle povratiti.
I za info, avijacija VRSK je djelovala po Cazinu ali ograniceno bez vojnoga efekta. Cijelokupna VRSK je takodje bila vic od armije, za njihove uspijehe je iskljucivo bila zasluzna JNA ili ogranicena tehnicka spremnost hrvatskih snaga 1991.
P.S. Ne znam zasto se na ovom forumu stalno diskutuje u mnozini (vi), ja sam samo jedan Bosanac, Bosnjak koji daje svoje licne poglede na neki dogadjaj. Ja ne mogu niti zelim da predstavljam jednu cjelinu pogotovo ne citav narod. S druge strane mrzim tu generalizaciju i kolektivno prikazivanje jednoga naroda kroz individualna misljenja i djelovanja.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 10:50   #5
Ja ništa ne generaliziram. Naprotiv, i sam sam protiv toga nego činjenica je da se vi sami generalizirate time što vas svugdje branimo ili mi ili NATO. Reci pošteno koju ste važniju operaciju ili bitku izborili bez nečije intervencije? Slabo koju. Velika pobjeda je za vas bila pri samom kraju rata u području Sane i Prijedora koja nebi bila moguća bez hrvatskih pobjeda u Maestralu i Južnom potezu. Ko je odblokirao Sarajevo? NATO jer su Srbi slomili svaki vaš otpor od '92 do '95. Također, budite sretni da je SAD izvršio pritisak na Tuđmana krajem '93 jer ste gubili u Mostaru u veliko. Bihaćku enklavu nebi odblokorali bez nas i NATO-a isto tako. Za vas nikako nebi bilo dobro da ste bili bez Hrvata u ovom ratu i bez uloge Zapada kako u političkom smislu tako i u avionima. Ja samo zbog toga volim reći da su Bošnjaci moralni pobjednici rata u BiH. Srbi su teritorijalni dok su Hrvati vojni pobjednici. Vi ste moralno pobjedili nabijajući svoje žrtve svijetu na nos dok su Hrvati prikazani kao agresori prema vama što nismo. Ko je odgovarao za Doljane, Uzdol i Grabovicu? Nitko, a tako brutalne zločine nisu ni Srbi počinili.

Inače, da. Slažem se da je RSK imala nikakvu vojsku koju bi kompletku uništili redarstvenici prije ljeta 1991 da nije bilo JNA od kojih je kasnije nasljedila opremu, ali je i Hrvatska stoga je RSK samo gubila teritorij sve od dolaska UNPROFOR-a do reintegracije Podunavlja, ali ni ABiH nije bila znatno jača od RSK jer ću opet pitat? Šta ste vi osvojili. Znam, nije ni RSK, ali su bar imali avione. Iako slabe, imali su ih. Ozbiljniji igrači rata u Bosni su bili HVO i VRS, a vi ste, bez uvrede, vojno najslabiji od tri naroda. Bez generaliziranja, dao sam argumente.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 12:16   #6
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Ja ništa ne generaliziram. Naprotiv, i sam sam protiv toga nego činjenica je da se vi sami generalizirate time što vas svugdje branimo ili mi ili NATO. Reci pošteno koju ste važniju operaciju ili bitku izborili bez nečije intervencije? Slabo koju. Velika pobjeda je za vas bila pri samom kraju rata u području Sane i Prijedora koja nebi bila moguća bez hrvatskih pobjeda u Maestralu i Južnom potezu. Ko je odblokirao Sarajevo? NATO jer su Srbi slomili svaki vaš otpor od '92 do '95. Također, budite sretni da je SAD izvršio pritisak na Tuđmana krajem '93 jer ste gubili u Mostaru u veliko. Bihaćku enklavu nebi odblokorali bez nas i NATO-a isto tako. Za vas nikako nebi bilo dobro da ste bili bez Hrvata u ovom ratu i bez uloge Zapada kako u političkom smislu tako i u avionima. Ja samo zbog toga volim reći da su Bošnjaci moralni pobjednici rata u BiH. Srbi su teritorijalni dok su Hrvati vojni pobjednici. Vi ste moralno pobjedili nabijajući svoje žrtve svijetu na nos dok su Hrvati prikazani kao agresori prema vama što nismo. Ko je odgovarao za Doljane, Uzdol i Grabovicu? Nitko, a tako brutalne zločine nisu ni Srbi počinili.

Inače, da. Slažem se da je RSK imala nikakvu vojsku koju bi kompletku uništili redarstvenici prije ljeta 1991 da nije bilo JNA od kojih je kasnije nasljedila opremu, ali je i Hrvatska stoga je RSK samo gubila teritorij sve od dolaska UNPROFOR-a do reintegracije Podunavlja, ali ni ABiH nije bila znatno jača od RSK jer ću opet pitat? Šta ste vi osvojili. Znam, nije ni RSK, ali su bar imali avione. Iako slabe, imali su ih. Ozbiljniji igrači rata u Bosni su bili HVO i VRS, a vi ste, bez uvrede, vojno najslabiji od tri naroda. Bez generaliziranja, dao sam argumente.
Koju vazniju operaciju ili bitku su hrvati izborili dok nisu srbi zaglavili u Bosni i Herecovini boreci se protiv Armije Republike Bosne i Hercegovine ?
Koja pobijeda hv bi bila moguca bez gubitaka koji su srbi imali protiv Armije RBiH ?

Ako jer najslabiji igrac izbacio iz stroja vise srpskih vojnika nego sto je hv/hvo ukupno u hr i BiH onda je tvoja definicija najslabijeg vrlo cudna a pogotovo da je hvo bio ozbiljan igrac.
Mozda kao igrac ganje ili sakrivanja ali kao neka vojna organizacija nikada. Svako ko je imao kontakt sa hvo: od hv, Armije RBiH, vrs, Unprofora, stranih novinara i analiticara svi se slazu u jednome: bez pomoci hv i vrs, hvo ne bi mogao dvije nacrtane ovce da sacuva a kamo li da izvede neku ozbiljnu vojnu akciju.

Bez generaliziranja, dao sam argumente.
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 14:50   #7
Koju je bitku HV dobio prije početka rata u BiH? Mnogo njih npr. obranjeni su Zadar i Šibenik. Uzimali smo vojarne JNA diljem zemlje, izborili bitku za Gospić, porazili neprijateljsku mornaricu kod Splita i Korčule i oborili mnoge srpske avione. I na kraju, ali ne najmanje sjetite se Dubrovnika i Vukovara. Ovaj prvi je danonoćo gađan topovima sa okolnih brda i topovnjačama sa mora dok su se branitelji Srđa konstantno borili protiv brojnosti crnogorsko-trebinjskog agresora i zaustavili ih prilikom prodora 6. prosinca, a samim tim obranili Dubrovnik. O ovom drugom je i suvišno govorit. Grad su napadali direktno iz Srbije agresori koji su nezamislivo brojni i tehnički nadmoćniji. Vukovar je trebao pasti za tri dana, a držao se tri mjeseca. Iako je pao, to je bila pirova zbog koje se JNA uskoro i povukla. Nije da nismo imali pobjeda već smo i tukli JNA skoro koliko i RSK dok je vama ta ista JNA uz VRS razarala Sarajevo godinama i baš nije da ste bili u stanju da ih zaustavite bez US/UK/France. Znam da sad ide odgovor da je HV možda pobjeđivao, ali da je HVO gubio od te JNA i VRS. Ne, nije jer se sjetite Mostara, Stolca i operacije Lipanjske zore ili Čagalj u kojem je cijelo to područje oslobođene na kojem će kasnije ABiH teško gubit od HVO. Ukratko, mi smo pobjeđivali Srbe koji su pobjeđivali vas, a onda vi pričate o nekoj snazi muslimanske vojske.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 15:43   #8
Meni ovo povezivanje Oluje sa deblokadam Bihaća malo smiješno malo više debilno. O prethodnim operacijama u zaleđu Knina da ne govorim. Jasno svima da je Oluja olakšala položaj bihaćke enklave, skinula četvorogodišnju blokadu, ok, ali povezivati cilj oluje sa deblokiranjem Bihaća je debilno i odvratno. Dobrobit bihaća proizašla iz oluje nikako nije bila cilj oluje sama po sebi nego obični nusproizvod. Prvo pominjanje deblokade Bihaća kao cilja oluje je novijeg datuma, kao kontrateg svih zločina i prljavština u samoj oluji, pranje ruku uzvišenošću cilja. Postalo opšteprihvaćeno na govornicama čak i od visokopozicioniranih hr oficira/političara, kao pokrenuli oluju da bi spasili narod enklave od genocida. Ovdje na forumu je još uvijek popriličan broj živih učesnika oluje pa bi bilo lijepo kad bi neki od njih napisao svoja iskustva pred samu operaciju, tipa jel im iko rekao da idu u pomoć okruženom Bihaću da spriječe ponavljanje Srebrenice i slično. Jel im Bihać bio igdje u najmanjem kutku mozga/srca u tim momentima?
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 18:09   #9
Neka se zna da se ne svađamo da nebi bilo zabune. Ovo je kulturna rasprava o viđenjima Domovinskog rata.

Natrag na temi. Vidim kako je Sarajevo branjeno kao i Goražde, a i Srebrenica.
Sarajevo bi palo na ljeto '93 kad su Srbi zauzeli Igman i Bjelašnicu da ih NATO-ov diplomatski pritisak nije zaustavio, a nasumično snajperisanje i granatiranje bi trajalo još mjesecima sve do konačnog pada grada bez bombardiranja srpskih položaja oko Sarajeva. U Sarajevu ste uvijek bili u defanzivi, a VRS je bio znatno moćniji od ABiH cijeli tijek opsade. UNPROFOR vas je branio koliko-toliko do kad i njih Srbi nisu zavezali gdje su god stigli. Na vašoj sam strani, ali ovo je činjenica. Jedina nada je bila NATO i to sve vi znali još od '92.
Goražde isto tako. Bombardiranje je Srbe spriječilo druge Srebrenice samo taj privremeni prekid vatre iz '93 je ovaj grad učinilo manje krvavim od Sarajeva.
O Srebrenici je i suvišno govorit jer ju je '92 branilo svo Podrinje i obranilo no šta bi '95? Ni ABiH ni plavi šljemovi, a ovaj put ni NATO nisu mogli ništa.
Bihać smo mi spasili što god netko rekao o tome, u Tuzli nebi ništa osim napada na kolonu JNA na početku na masakra na kapiji na kraju, a Žepa isto ko Srebrenica samo malo manja verzija.
Toliko o silnoj obrani ABiH dok je HV 1991 obranio skoro svaki bitniji grad.

Da, to si upravu. HV je pomogao HVO-u u Hercegovini, ali samo jedna bojna iz Imotskog tijekom Lipanjskih zori, ali i vama je stizala pomoć Arapa stacioniranih u Zenici tako da... ABiH ništa nije obranila i sve bi palo prije ili kasnije bez strane intervencije dok je HV obranio skoro sve kao i HV/HVO (samo su pali Vukovar i Posavina).

I na kraju, možda ste vi ubili kojeg Srbina jer u ratu osobito kad je neprijatelj brojan i on strada, ali mi smo ih u našoj državi porazili, a vi u vašoj niste dok Hrvati imaju najmanja prava u BiH, ali su bar slobodni i iz Mostara možes uvijek preselit u Zagreb ako me kužiš. Sad ne kažem da vi niste slobodni no sigurno ne svojom zaslugom već našom i onom od Amera, Engleza i Francuza.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:41   #10
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Neka se zna da se ne svađamo da nebi bilo zabune. Ovo je kulturna rasprava o viđenjima Domovinskog rata.

Natrag na temi. Vidim kako je Sarajevo branjeno kao i Goražde, a i Srebrenica.
Sarajevo bi palo na ljeto '93 kad su Srbi zauzeli Igman i Bjelašnicu da ih NATO-ov diplomatski pritisak nije zaustavio, a nasumično snajperisanje i granatiranje bi trajalo još mjesecima sve do konačnog pada grada bez bombardiranja srpskih položaja oko Sarajeva. U Sarajevu ste uvijek bili u defanzivi, a VRS je bio znatno moćniji od ABiH cijeli tijek opsade. UNPROFOR vas je branio koliko-toliko do kad i njih Srbi nisu zavezali gdje su god stigli. Na vašoj sam strani, ali ovo je činjenica. Jedina nada je bila NATO i to sve vi znali još od '92..
Palo bi Sarajevo da su srbi zauzeli Igman ali nisu. A nisu jer su zaustavljeni od Armije RBiH prije nego sto je NATO poceo da prijeti. Jeste da je bilo zaznuto, jeste da je visilo sto bi ljudi reklo " O picinoj dlaci " ali su zaustavljeni od Armije a ne od NATO.
A i da su zaustavljeni od NATO pa rat se ne vodi samo puskama vec i politikom, rat nije u vakumu vec u svijetu koji nas okruzuje, od lokalnih pa do globalnih uslova i ako je uspjelo da pomocu NATO da se zaustavi ta ofanziva onda je to super.
I Srbi su u hr pokusali da pomocu trece stane (UN ) okrenu stanje u njihovu korist ali im nije uspjelo, nama jeste.

[QUOtipeOdak;56321273] Goražde isto tako. Bombardiranje je Srbe spriječilo druge Srebrenice samo taj privremeni prekid vatre iz '93 je ovaj grad učinilo manje krvavim od Sarajeva.
O Srebrenici je i suvišno govorit jer ju je '92 branilo svo Podrinje i obranilo no šta bi '95? Ni ABiH ni plavi šljemovi, a ovaj put ni NATO nisu mogli ništa.
Bihać smo mi spasili što god netko rekao o tome, u Tuzli nebi ništa osim napada na kolonu JNA na početku na masakra na kapiji na kraju, a Žepa isto ko Srebrenica samo malo manja verzija..[/QUOTE]

Koje bombardovanje je spasilo Gorazde ? Koliko je to granata palo na srbe i koliko je to stetu napravilo njiima ? Imas li podatke o tome ?

Srebrenica je 1992 ne samo oslobodila, obrati paznju, oslobodila jer je vec bila pala srbima u ruke , vec su krenuli u kontru i izbili su na istoku skroz na granicu a na zapadu par km od spajanja sa Tuzlom. Situacija se okrenula kada je hv/hvo poceo da napada i zatvara puteve kroz hercegovinu i S. Bosnu , od tada pocinje obustava pomoci jer nije bilo vise moguce njima poslati.

Tuzla je za sebe vezala vise srpskih vojnika nego citava hv i hvo zajedno, eto kako nisu nista radili

[QUOtipeOdak;56321273]Toliko o silnoj obrani ABiH dok je HV 1991 obranio skoro svaki bitniji grad.[/QUOTE]
Toliko o silnoj odbrani Armije RBIH a toliko o odbrani HV gradova gdje srba nije bilo vise od 10 % , u drzavi gdje je srba bilo 12 % a srbi im presjekli drzavu, drzali gotovo 30 % pod svojom kontrolom

Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Da, to si upravu. HV je pomogao HVO-u u Hercegovini, ali samo jedna bojna iz Imotskog tijekom Lipanjskih zori, ali i vama je stizala pomoć Arapa stacioniranih u Zenici tako da... ABiH ništa nije obranila i sve bi palo prije ili kasnije bez strane intervencije dok je HV obranio skoro sve kao i HV/HVO (samo su pali Vukovar i Posavina).
Ozbiljno samo jedan bataljon iz Imotskog ? Nista 4 gardijska, nista brigada iz Makarske, nista komandi vrh iz HV koji je ispalnirao i vodio akciju ?

Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
I na kraju, možda ste vi ubili kojeg Srbina jer u ratu osobito kad je neprijatelj brojan i on strada, ali mi smo ih u našoj državi porazili, a vi u vašoj niste dok Hrvati imaju najmanja prava u BiH, ali su bar slobodni i iz Mostara možes uvijek preselit u Zagreb ako me kužiš. Sad ne kažem da vi niste slobodni no sigurno ne svojom zaslugom već našom i onom od Amera, Engleza i Francuza.
Ne "kojeg Srbina " vec vise nego hv i hvo zajedno
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 03:03   #11
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Koju je bitku HV dobio prije početka rata u BiH? Mnogo njih npr. obranjeni su Zadar i Šibenik. Uzimali smo vojarne JNA diljem zemlje, izborili bitku za Gospić, porazili neprijateljsku mornaricu kod Splita i Korčule i oborili mnoge srpske avione. I na kraju, ali ne najmanje sjetite se Dubrovnika i Vukovara. Ovaj prvi je danonoćo gađan topovima sa okolnih brda i topovnjačama sa mora dok su se branitelji Srđa konstantno borili protiv brojnosti crnogorsko-trebinjskog agresora i zaustavili ih prilikom prodora 6. prosinca, a samim tim obranili Dubrovnik. O ovom drugom je i suvišno govorit. Grad su napadali direktno iz Srbije agresori koji su nezamislivo brojni i tehnički nadmoćniji. Vukovar je trebao pasti za tri dana, a držao se tri mjeseca. Iako je pao, to je bila pirova zbog koje se JNA uskoro i povukla. Nije da nismo imali pobjeda već smo i tukli JNA skoro koliko i RSK dok je vama ta ista JNA uz VRS razarala Sarajevo godinama i baš nije da ste bili u stanju da ih zaustavite bez US/UK/France. Znam da sad ide odgovor da je HV možda pobjeđivao, ali da je HVO gubio od te JNA i VRS. Ne, nije jer se sjetite Mostara, Stolca i operacije Lipanjske zore ili Čagalj u kojem je cijelo to područje oslobođene na kojem će kasnije ABiH teško gubit od HVO. Ukratko, mi smo pobjeđivali Srbe koji su pobjeđivali vas, a onda vi pričate o nekoj snazi muslimanske vojske.
Dragi Stipe,
uistinu sam se ponadao nekoj konstruktivnoj diskusiji oko Bihaca, ali koliko vidim smo si jedan u nizu uspaljenih nacionalista na forumu, jer cemu onda terminologija "muslimanska vojska" i druge teske rijeci. Pa evo u Bihacu je Srbin pukovnik Aleksandar Mrenica, bio dudakov pomocnik za operativno-nastavne poslove i covijek koji je izradio planove svih vaznijih operacija 5. korpusa ABiH. Naravno da se po tome Tuzla ili Sarajevo mogu vise diciti: generali Stjepan Siber, Jovan Divljak ili Zoran Cegar zamjenik komandanta specijalne jedinice MUP-a BiH dovoljno govore. To sto je bilo u Zenici sa El Mudzahid, nisu poznavali ni Bihac, ni Mostar, niti Sarajevo a pogotovo ne Tuzla.
Politicki amaterizam ili naivnost SDA presudili su mnogim stvarima ali uzimajuci geo-politicki polozaj i brojnost Bosnjaka, zapitaj se jesu li uopste mogli bolje? Po svima predvidjanjima i analizama Bosnjacima je pretio potpuni bioloski a Bosni politicki nestanak.
Branilo se je koliko su to dopustile mogucnosti. Je li ti poznato da je ist. Mostar u skoro potpunoj izolaciji, bez vode, struje, redovnog snadbijevanja sanitetskom opremom i hranom i pod permanentnom topnickom vatrom izdrzao gotovo 6mjesecne napade zdruzenog HV/HVO. One prave enklave u istocnoj Bosni da i ne spominjem. To je hrabrost a ne kukavicluk.
Pokusaj samo zamjenuti uloge, pa se zapitaj se kako bi ovaj sukob zavrsio.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 12:30   #12
Bojna iz Imotskog je bojna 4 Gardijske brigade ,tako da si u pravu
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 14:30   #13
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Da, to si upravu. HV je pomogao HVO-u u Hercegovini, ali samo jedna bojna iz Imotskog tijekom Lipanjskih zori, ali i vama je stizala pomoć Arapa stacioniranih u Zenici tako da... ABiH ništa nije obranila i sve bi palo prije ili kasnije bez strane intervencije dok je HV obranio skoro sve kao i HV/HVO (samo su pali Vukovar i Posavina).
ti si učesnik u borbama ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 14:32   #14
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Koju vazniju operaciju ili bitku su hrvati izborili dok nisu srbi zaglavili u Bosni i Herecovini boreci se protiv Armije Republike Bosne i Hercegovine ?
Koja pobijeda hv bi bila moguca bez gubitaka koji su srbi imali protiv Armije RBiH ?

.
jeli to pitanje vezano na rat u BiH ili općenito , od početka rata u RH 1991 ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 19:19   #15
Ne egej, ja ne mrzim ni vas ni Srbe što znači da nisam nacionalist. Pojam muslimanska vojska sam napisao zbog rutine jer većina ljudi na Balkanu češće za vas kaže muslimani nego Bošnjaci što je i meno glupo, ali navika. Ipak, to ime nacije nije tema naše rasprave već obrana gradova kako naših tako i vaših. Znači, grad odnosno vojska u njemu nije jaka ako izdržava opsadu kao Sarajevo, Mostar ili Bihać već ako se dešavaju borbe u samom gradu konstantno uz danonoćna bombardivanja, granatiranja, bez nekih tzv. primirja kao Vukovar. Zamislite samo što bi bilo da je bitka za Vukovar trajala koliko i opsada Sarajeva. Bilo bi oko 30. tisuća mrtvih minimalno iz cijelog Podunavlja, a toliko ih nije stradalo u široj sarajevskoj regiji u četiri godine. Razlika između Vukovara i Sarajeva (kao i Mostara i Bihaća) je ista kao i razlike bitke i opsade - velika i ključna. U Sarajevu i ostalim gradovima u okruženju se nisu dešavale borbe konstantno i to ih ne čini gradovima herojima kao Vukovar već gradovima žrtvama. Htio sam reći da izdržavanje opsade i cijelo jedno stoljeće ne znači ništa ako sam ne odblokiraš svoje područje. Zamislite da Amerikance nisu zanimali tamo neki Bošnjaci i da ste cijeli rat ratovali sa nama kako bi prošli? Ne želim o tome ni razmišljat, ovako je ispalo odlično.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 17:01   #16
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Meni ovo povezivanje Oluje sa deblokadam Bihaća malo smiješno malo više debilno.
trebalo je onda još malo pričekati s Olujom, da vam ne kvarimo veselo raspoloženje u Bihaću.
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Jasno svima da je Oluja olakšala položaj bihaćke enklave, skinula četvorogodišnju blokadu, ok,.
ne, nije Oluja "olakšala" položaj Bihaća, nego ga spasila. Što vam Rambo Sefer nije deblokirao Bihać?

Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ovdje na forumu je još uvijek popriličan broj živih učesnika oluje pa bi bilo lijepo kad bi neki od njih napisao svoja iskustva pred samu operaciju, tipa jel im iko rekao da idu u pomoć okruženom Bihaću da spriječe ponavljanje Srebrenice i slično. Jel im Bihać bio igdje u najmanjem kutku mozga/srca u tim momentima?
da, naravno, ljudima iz Slunja, Korenice, Plaškog, govorilo se da idu deblokirati Bihać,a ne svoju kuću krunski dokaz da se deblokada Bihaća eto desila sama po sebi, spletom nekih čudnih okolnosti
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 17:18   #17
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Ne želim da se pominje WW2, uštaše i handžari već se koncetrirajte na Domovinski rat. Znam da je ovo vezano za BiH, ali i tamo su se borili Hrvati. Stoga me zanima mišljenje forumaša o tome. Znači, da li je to tzv. bratstvo nas i muslimana iskreno ili nazor?
Po meni je itekako nazor jer rane iz Lašvanske doline i Mostara nikad neće zacijeliti. Samo kad se sjetim Ahmića, Doljana i te krvave mržnje preko civila dođe mi zlo. Činjenica je da smo mi nakon teških borbi deblokirali Bihać, Cazin i Kladušu od Srba što je i ok jer su ti Bošnjaci iz sjeverozapadne Bosne jedini oni koji su nam bili bliski od '91 do '95, ali osim toga smo se mrzili nekad gore nego sa Srbima. Šta vi mislite o tom odnosu? Po meni je ukratko 90% živi užas dok je ta Bihaćka enklava jedina bila relativno dobra.
Da se razumijemo, da je međunarodna zajednica Bošnjake u BiH tretirala kako danas tretira određene pobunjeničke grupacije u Siriji, to "bratstvo i jedinstvo" ne bi trebalo niti jednim. Da je 5. Korpus bio adekvatno naoružan, što se tiče morala, on bi sam došao do Knina, no već je sto puta do sada objašnjeno zašto je Bihać bio od krucialne važnosti za Zagreb, podjednako kao i za Sarajevo.
O kakvom se "bratstvu i jedinstvu" radilo u ratu sa Hrvatima, najbolje govori onaj događaj kad je hrvatska i bošnjačka strana sa Iranom dogovorila da dio naoružanja ide HV, a ostalo ABiH.
Prvu isporuku tog naoružanja je hrvatska strana je uredno zaprimila, dio koji je trebao ići za A BiH je zapljenio HVO. Potom je iranska strana pod hitno tražila sastanak sa Tuđmanom, koji je, kao i uvijek, vrdao i tražio izgovore, da bi na kraju Iranci jednostavno stavili do znanja da mogu dostaviti naoruženje A BiH i bez njegove pomoći.
Prema tome, ta saradnja je uvijek bilo uslovljena većim interesima, nekim "historijskim" sentimentom.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 18:00   #18
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Pod tim borbama nisam ni mislio da se HV borio OKO Bihaća već da su njegove operacije Zima '94 (+ Skok 1 i 2) u kojima je pod kontrolu stavljena Dinara i Livanjsko polje i Ljeto '95 kojom su oslobođeni Grahovo i Glamoč smanjili pritisak na Bihać što je i bio cilj. Da, imali smo koristi jer smo tako doveli Knin u poluokruženje, ali činjenica je da ABiH nije bila u stanju sama zaustavit prodor RSK i RS-a na Bihaćku enklavu kao i obližnje izdajnike tj. AP Zapadnu Bosnu. Bez velikih hrvatskih pobjeda prije Oluje Bošnjaci se nebi mogli probit do Rakovice tijekom Oluje. Nemoj se ljutit jer vi (koliko sam shvatio ti si Bošnjak) ste bili pod srpskom opsadom od '92 s tim da se intenzitet povećao tek krajem '94 i šta ste mogli? Ništa bez Hrvata koji su imali bolje naoružanje i NATO-a koji je neutralizirao avijaciju RSK u Udbini koju usput sami niste imali.

Inače se slažem da je odnos nas i vas normaliziran kao između ostalog oba naroda sa Srbima, ali sva ta diplomacija, gostovanja pjevača i dolasci mladih ne mogu izbrisat zlu krv koja je pala u Domovinskom ratu od sjevera Hrvatske do juga Bosne tako da je odgovor ne. Bratstvo je mit. I ovo oko Bihaća je bilo na moranje iako mi je drago da je srpska agresije na taj grad stala.Toliko za sad!
Hihihihi... dobar si. Inace sam naucio kad se rasprave vode sa srbima ili muslimanima odmah nastaje rat kad kazes da smo oslobodili neki srpski grad ili muslimanski. Imam frenda, ne znam jel napola srbin ili skroz, ali uglavnom dio familije mu je iz Glamoca porijeklom. On da cuje da smo mi "oslobodili" glamoc ne znam sta bi bilo.... on bi ti rekao da su srbi oslobodili vukovar 1991. Tako da, ja se drzim onoga, svak svome. Mi smo gdje smo bili vecina oduvijek to osobadjali i tu nema spora, ali bas reci da smo srpski grad oslobodili od samih srba to mi malo
Tu ti je popis stanovsnitva:
https://en.wikipedia.org/wiki/Glamo%C4%8D

https://en.wikipedia.org/wiki/Bosansko_Grahovo
VirgilM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 18:05   #19
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Svako ko je imao kontakt sa hvo: od hv, Armije RBiH, vrs, Unprofora, stranih novinara i analiticara svi se slazu u jednome: bez pomoci hv i vrs, hvo ne bi mogao dvije nacrtane ovce da sacuva a kamo li da izvede neku ozbiljnu vojnu akciju.
Da te opet malo podsjetim,brzo zaboravljaš...


Ugrubo podaci IDC-a...

Vojnici poginuli Abih...

-Muslimani 30.966
-U medjusobnim borbama oko 1000
-u borbi sa Hrvatima oko 6.000
-od Srba oko 24.000
[/QUOTE]
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 18:26   #20
Quote:
egej kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto naglasavas narodnu odbranu u operacijama oko Bihaca, jedva su branili i samu Kladusu, a VRSK je zauzela samo prazan prostor na zapadnim prilazima gradu Bihacu, za neku ulicnu borbu za sam grad trebalo je daleko, daleko vise. Sjeti se samo Vukovara i kako je tamo prosla mehanizacija. Uostalom ovi pocetni uspijesi na prilazu gradu iz pravca Pljesevice idu itekako na racun HVO koji je napustio svoje polozaje.
S druge strane Grabez kojeg je ABiH zauzela u oktobru novo dovucene snage VRS nisu mogle povratiti.
I za info, avijacija VRSK je djelovala po Cazinu ali ograniceno bez vojnoga efekta. Cijelokupna VRSK je takodje bila vic od armije, za njihove uspijehe je iskljucivo bila zasluzna JNA ili ogranicena tehnicka spremnost hrvatskih snaga 1991.
P.S. Ne znam zasto se na ovom forumu stalno diskutuje u mnozini (vi), ja sam samo jedan Bosanac, Bosnjak koji daje svoje licne poglede na neki dogadjaj. Ja ne mogu niti zelim da predstavljam jednu cjelinu pogotovo ne citav narod. S druge strane mrzim tu generalizaciju i kolektivno prikazivanje jednoga naroda kroz individualna misljenja i djelovanja.
Hoces reci da ste tada vojnicki odbranili Bihac?
i da Hrvati nisu zasluzni za opstanak istog baremu 2 navrata?
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.