Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2023., 09:48   #3421
..kad su partizani usli u Zagreb , recimo , castili su me sa krempitama...moje uspomene....
tako je lako pisati uspomene .....i objaviti ih, narocito ako pasu rezimu ..
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2023., 12:50   #3422
Autobiografija Stevana Dedijera, stoji;


Titov režim je u Jugoslaviji između 1945-1980 sustavno stvarao vlastite neprijatelje.
Moj brat Vlado, član CK KPJ, u svojoj posljednjoj knjizi objavljenoj poslije njegove smrti 1990 godine govori;
Na večeri s Titom i šefom tajne policije Aleksandrom Rankovićem raspravljali smo o tome koliko je ljudi ubio naš režim nakon pobjede u NOB. Kad smo došli do 195.000 stali smo !


Tako je napisao g.Dedijer, prenoseći izjavu vlastitog brata.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 08:57   #3423
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Autobiografija Stevana Dedijera, stoji;


Titov režim je u Jugoslaviji između 1945-1980 sustavno stvarao vlastite neprijatelje.
Moj brat Vlado, član CK KPJ, u svojoj posljednjoj knjizi objavljenoj poslije njegove smrti 1990 godine govori;
Na večeri s Titom i šefom tajne policije Aleksandrom Rankovićem raspravljali smo o tome koliko je ljudi ubio naš režim nakon pobjede u NOB. Kad smo došli do 195.000 stali smo !


Tako je napisao g.Dedijer, prenoseći izjavu vlastitog brata.
...mali problem je da autor izjave nije ziv, pa ne moze ni potvrditi, ni negirati izjavu.Uobicajeno je na teritoriju bivse SFRJ, da se intervjui "svjedoka proslosti" objavljuju posthumno i da su u skladu sa trazenjima dnevne politike.Takodjer kod tih "masovnih ubijanja" uvijek imamo svjedoka koji je u vrijeme "zlocina" bio 3 mjeseca star ili cudom ostao ziv, i njegovo svjedocenje je uglavnom 6 mjeseci poslije uzemljenja, od strane bliskog rodjaka..
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 09:55   #3424
Oslobađanje Nevesinja 1945.godine. Boldane zanimljivosti za baš profesionalne povjesničare.

"" ...Dedajić u svojim istraživanjima argumentira namjeru Vlade Šegrta da on i njegove jedinice preuzmu akciju oslobođenja Nevesinja. Navodno je svojim podređenim rekao: Oslobodite Nevesinje i u njemu imajte punu vlast 24 sata, što je bila krinka da se obračunaju s muslimanima u tom mjestu. Na sastanku je došlo do prepirke Šegrta s Omerom Mrganom, koji zbog toga ni 14 godina nakon stjecanja uvjeta nije proizveden u čin generala.

Prvi s kojim su se partizanski oslobodioci obračunali u Nevesinju bio je Kadrija Konjalija, istaknuti član Komunističke partije Jugoslavije još od 1937. Prema Dedajićevim navodima, Konjaliju je ubio Vlado Kešelj s Mirkom Golijaninom, Jovanom Vukovićem, Danilom Grahovcem, Božidarom Mučibabićem i drugima. S druge strane, simpatije prema Kadriji imao je Čedo Kapor, koji je naredio da se Konjalija ima pokopati uz sve vojne počasti, čemu se suprotstavio lično Vlado Šegrt.

Šegrt nije htio znati niti je ikad pokrenuo proces protiv četnika koji su tokom Drugog svjetskog rata ubijali Bošnjake u Nevesinju jer su i za Šegrta to bili “Turci” ili ustaše. Dedajić, nadalje, navodi imena ubijenih Bošnjaka za čije ubistvo nikad niko nije odgovarao, između ostalih, Omera Kljake, rođenog 1912. godine, Muhidina Hide Bašagića, rođenog 1918. godine, člana KPJ od 1940. godine, pripadnika partizanskih jedinica od prvog dana ustanka, Ramize Forić, rođene 1924. godine u Nevesinju...""
https://stav.ba/vijest/oslobodenje-n...ckog-bica/1021
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2024., 17:34   #3425
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post

Prvi s kojim su se partizanski oslobodioci obračunali u Nevesinju bio je Kadrija Konjalija, istaknuti član Komunističke partije Jugoslavije još od 1937. Prema Dedajićevim navodima, Konjaliju je ubio Vlado Kešelj s Mirkom Golijaninom, Jovanom Vukovićem, Danilom Grahovcem, Božidarom Mučibabićem i drugima. S druge strane, simpatije prema Kadriji imao je Čedo Kapor, koji je naredio da se Konjalija ima pokopati uz sve vojne počasti, čemu se suprotstavio lično Vlado Šegrt.
Zašto ?
Zašto je ubijen Kadrija Konjalija ?
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 15:39   #3426
Navode da je prijašnjih mjeseci dosta četnika prešlo u partizane, pa se sve otelo kontroli
historija.info/kud-narodna-vojska-prodje-kako-su-partizani-oslobodili-nevesinje
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 18:38   #3427
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Navode da je prijašnjih mjeseci dosta četnika prešlo u partizane, pa se sve otelo kontroli
historija.info/kud-narodna-vojska-prodje-kako-su-partizani-oslobodili-nevesinje
Pfff....tragična priča.
Nikad čuo za to.
Hvala ti za ovo Lavore..

A ti misliš da su to NGNO trupe (Nezavisne grupe nacionalnog otpora) pripadnici ostali lojalni kralju Petru II ?
Naime, četnički pokret se raskolio nakon druge polovice 1944 godine kada je kralj Petar II pozvao četničke snage da se pridruže NOVJ.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 22:54   #3428
Jel ide u ovu subotu netko od članova forum.hr?
safaric-safaric.si/kalvarija/2024.03.16_MACELJ_STOPAMA_POBIJENIH_1945.g.jpg
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.