Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2008., 12:51   #1
Stvarni odnos snaga 95.

Može li još jedna ratna tema?
Povod otvaranja iste mi je isključivo balenje tu nekih cyber-bojovnika i tuga što je se stalo kod Bočca, i što se nije išlo do BiH i Hr granica sa Srbijom, a nerijetko i preko. E sad bih ja kao Srbin trebao tu balaviti kako je se posle Petrinje trebalo ići do Bregane, ali ne pada mi na pamet. Pozivam žive ljude (ne internet gremline), učesnike dešavanja ili one koji su nepristrasno istraživali da iznesu svoje mišljenje. Evo ja za početak tvrdim da je Banja Luka, i pored svih priča o spakovanim koferima, bila prevelik zalogaj za ABiH, HV-HVO. Ne mislim da im je baš bila neosvojiva, ali bi koštalo poprilično. I koja je bila granica mogućnosti Hv-a i ABH, gledano od zapada prema istoku? I podpitanje, šta mislite dali bi Srbija mirno gledala eventualni pad čitave RS, i kada bi (i dali bi) odlučila da uzme aktivnije učešće u događanjima?
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:04   #2
Banja Luka bi definitivno bila veliki zalogaj za HV medjutim razvoj situacije u ratu nije nuzno odraz brojcane/tehnicke nadmoci jedne od strana.

Velika stvar u cijeloj prici je element panike koji je, cini se donekle, bio prisutan kod Srba u BL. Nasao sam negdje na Youtube (ne znam za link) razgovor engleskog novinara sa srpskim oficirom bas u to doba. Ovaj se nije mogao nacuditi kako hrvatsko topnistvo brzo otkriva polozaje i tocno gadja. Srbi i njihovi polozaji su cijelo vrijeme bili snimani iz zraka a pronalazim da neki tvrde da je cak i topnicka vatra bila usmjeravana i korigirana podacima iz zraka. Takav tip ratovanja je donio veliku kvalitetnu prevagu na hrvatskoj strani.
Zbog toga mislim da Srbija ne bi stigla reagirati u okolici BL jer je imala sankcije, nije imala goriva i opcenito moral je bio nizak.

Mozda nije direktno vezano uz temu i da se ogradim ukoliko neki potencijalni "genijalac" poput hercegponosa u mojoj prici pronadje pricu van vremenskog i teritoriajlnog konteksta o kojem pricamo, ali meni je zanimljiva jedna druga stvar koju sam primjetio kod srpkih vojski tijekom rata - oni se nigdje nisu htjeli dovesti u situaciju da budu okruzeni !

Sjetimo se Jajca, pokojne krajine, Mostara, Capljine, uvijek bi se povlacili kad bi vidjeli da bi se morali boriti kao sto su to cinili Hrvati u Vukovaru, Dubrovniku ili Muslimani u Sarajevu.


Zasto ?


Da li je to mozda zbog nekakvih sematiziranih reakcija iz vojne taktike (srpskom vojskom su ipak upravljali bivsi JNA generali a vojna taktika ne preza od povlacenja kao oblika zauzimanja povoljnije pozicije za obranu buducu kontru).

Ako je pak bilo dogovora, nije mi jasno zasto je Tudjman ipak slao i propustao oruzje Muslimanima (dobro, smanjeno za vrijeme "akutne" faze hrv-mus rata) i zasto su Srbi pristali na tako male teritorijalne ustupke od Hrvata iako su imali superiorni polozaj u pocetku rata (npr. nemaju izlaz na more, u istocnoj Hercegovini su postali slijepa ulica bez resursa, izgubili pokojnu krajinu i sve to za Posavinu za koju vidimo da je danas jos uvijek - prazna ?!)
pjosip is offline  
Old 20.11.2008., 13:04   #3
Odnos snaga je bio takav da se moglo do Drine.

Nije zato jer je amerika rekla stop.

Što te još zanima?
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 20.11.2008., 13:05   #4
JE, Srbija vas je izdala, da nije bilo Milosevica vi bi uzeli i Bec, bez puno problema, poznato je srpsko ratnicko herojstvo, bla bla bla

Smarate lagano.

Tri mjeseca vam je trebalo das slomite saku jada u Vukovaru. Kad smo uzvratili jednako opremljeni i naoruzani, ne da ste bjezali... bezali ste, bre.
Vanjushka is offline  
Old 20.11.2008., 13:05   #5
Pa sami Hoolbroke je nekidan izjavio da je Washington zaustavio HV pred Banjalukom zbog potencijelnog egzodusa srpskih izbjeglica. Odnos snaga '95.? Mislim da je to evidentno prostim pogledom na mapu regije prije i nakon '95. Kažeš Srbija bi se umješala padom cijele RS? Srbija je i bila umješana od prvog dana rata, a i prije. Ako misliš na otvorenu umješanost, zašto bi se Srbija umješala nakon pada Banjaluke ili Doboja, a nije se umješala nakon pada Knina, Petrinje, Okučana, Jajca, Petrovca, Drvara, Glamoča, Mrkonjića, Šipova itd itd...? HV i HVO su u tom trenutku bile tako uhodane, a bogami i naoružane da Drina ne bi bila problem u narednih par mjeseci. Ali šta vam je Washington poklonio '95. nedavno vam je uzeo sa Kosovom, tako da im barem više niste dužni.
__________________
...s istoka, zapada, sjevera, ori se pisma najsvetija; Digla se naša bila zastava, koja se nikad nije pridala...
"Meni niste učinili koliko niste učinili jednom od ovih najmanjih'" (usp. Mt 25, 31-46)
grunjac_ is offline  
Old 20.11.2008., 13:09   #6
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Odnos snaga je bio takav da se moglo do Drine.

Nije zato jer je amerika rekla stop.

Što te još zanima?
Ti spadaš u skromnije hrvatske forumaše, večina njih bi rekla da se lako moglo i preko Drine.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:12   #7
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ti spadaš u skromnije hrvatske forumaše, večina njih bi rekla da se lako moglo i preko Drine.
Vjerojatno se i moglo, ali nije bilo potrebe. Nemate ništa šta nam treba. Sad samo čekamo odlazak Vojvodine.
__________________
...s istoka, zapada, sjevera, ori se pisma najsvetija; Digla se naša bila zastava, koja se nikad nije pridala...
"Meni niste učinili koliko niste učinili jednom od ovih najmanjih'" (usp. Mt 25, 31-46)
grunjac_ is offline  
Old 20.11.2008., 13:15   #8
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
JE, Srbija vas je izdala, da nije bilo Milosevica vi bi uzeli i Bec, bez puno problema, poznato je srpsko ratnicko herojstvo, bla bla bla

Smarate lagano.

Tri mjeseca vam je trebalo das slomite saku jada u Vukovaru. Kad smo uzvratili jednako opremljeni i naoruzani, ne da ste bjezali... bezali ste, bre.
Naveo sam tamo da su glupe priče o tome da smo 91. trebali ići do Bregane, išlo je se otprilike dokle se optimalno moglo ići. Pod optimalnim smatram najbolji odnos onog što se gubi i onog što se dobija. Srpsko ratničko herojstvo i jeste poznato ali to nije tema.
A ono boldovano, jel pod tim smatraš jednako kao Srbi+JNA u Hrvatskoj 91., ili VRS 95?
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:15   #9
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ti spadaš u skromnije hrvatske forumaše, večina njih bi rekla da se lako moglo i preko Drine.
Nema potrebe, tuđe nećemo.

Preko Drine samo ako vas opet Bugari budu dirali pod uvjetom da lijepo zamolite.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 20.11.2008., 13:16   #10
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ti spadaš u skromnije hrvatske forumaše, večina njih bi rekla da se lako moglo i preko Drine.
Mozes li mi pokusati dati objasnjenje na pitanje koje postavljam u svom postu na ovoj temi ?
pjosip is offline  
Old 20.11.2008., 13:16   #11
Je, poznato je u srpskim bajkama kojih smo se naslusali u Jugoslaviji.

Kada smo odlucili provjeriti mitove, pazi vraga, ne mozes vas stici kako brzo bjezite.
Vanjushka is offline  
Old 20.11.2008., 13:17   #12
Quote:
grunjac_ kaže: Pogledaj post
Vjerojatno se i moglo, ali nije bilo potrebe. Nemate ništa šta nam treba. Sad samo čekamo odlazak Vojvodine.
A ja fino zamolim da ne trolaju ovi što su imali strike i ujake u ratu koji su im sve ispričali kako je bilo i đabe.

Jedino Pjosip se potrudi da napiše smislen post.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:18   #13
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Naveo sam tamo da su glupe priče o tome da smo 91. trebali ići do Bregane, išlo je se otprilike dokle se optimalno moglo ići. Pod optimalnim smatram najbolji odnos onog što se gubi i onog što se dobija.
Da niste pravili zločine mogli ste do Triglava. Sve ti je to Zgembo jednostavno. Gledajući vojnu tehniku, Srbi su bili nadmoćni, da ste bili pametniji mogli ste uzeti sve. Ali gledajući srpski teror, nekulturu i surovost, Hrvat nije imao izbora nego ratovati.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 20.11.2008., 13:23   #14
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Mozes li mi pokusati dati objasnjenje na pitanje koje postavljam u svom postu na ovoj temi ?
Ako misliš na pitanje o nedopuštanju opkoljavanja, nisam siguran, možda "mitomanska" predanja o 41. il ko zna. Ali ima izuzetaka, npr. Kordunaški korpus u Oluji, Papuk u Bljesku, ili iz 92. kada je Smoluća i par okolnih sela (mislim da je opština Srebrenik u Bih) proveli 3 mjeseca u potpunom okruženju i izašli nakon po meni najljepše Srpske (možda i uopšte BiH) akcije deblokiranja.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:25   #15
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Da niste pravili zločine mogli ste do Triglava. Sve ti je to Zgembo jednostavno. Gledajući vojnu tehniku, Srbi su bili nadmoćni, da ste bili pametniji mogli ste uzeti sve. Ali gledajući srpski teror, nekulturu i surovost, Hrvat nije imao izbora nego ratovati.
Što bi se moglo primjeniti i na BiH Srbe 95. Ne znam otkud onda tolika samouvjerenost u vlastite mogučnosti.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:32   #16
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Što bi se moglo primjeniti i na BiH Srbe 95. Ne znam otkud onda tolika samouvjerenost u vlastite mogučnosti.
Pa što ti hoćeš da ti kažem? Da HV ne bi uzela Banja Luku i onda sam realan.

Pa složit ću se s tobom ako te veseli , ali krajiški korpus je tada bio razbijen i Srbi u tom trenutku nisu bili organizirani. Da se stalo na koji dan, pa se VRS organizirala, onda bi vjerojatno bilo puno teže. Ali pitao si za konkretan trenutak, i u tom konkretnom trenutku ne možeš računati jednostavni zbroj koliko tko ima vojnika, opreme itd., nego je puno bitniji tempo napada HV-a i rasulo VRS.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 20.11.2008., 13:34   #17
Rata nikad dosta na forumu

"Lom" Srba je bio oko Drvara i Mrkonjića da se može reći o nekom njihovom otporu, kasnije je to išlo lakše, uglavnom bježanija, a šta bi bilo oko Banjaluke to me kopka i danas jer je sve bilo spremno i u tančine isplanirano.

Ovo što pjosip spominje "letjelice", radi se o mini-letjelicama sa ugrađenom kamerom i TV predajnikom koji je slao "live" slike srpskih položaja pa su korekcije topništva bile trivijalnost. Pričati o odnosu snaga u situaciji kada se stvar ne dovede do kraja, nije od koristi, jer je to ona "šta bi bilo, kada bi bilo", ali kako se krenulo tada nisam dvojio oko toga da će Srbi kapitulirati. Onako brojčano gledajući nagađam da je bilo 1:3 za HV/HVO/ABH, ali nagađam jer su Srbi ostavljali dosta cijevi i tehnike, a uglavnom su bili u startu "poklopljeni" sa našim topništvom da nisu stigli ni "dejstvovati",...uglavnom Maestralna pobjeda kojoj se nije nazirao kraj, dok se nije zapovjedilo "stop".
__________________
Ustani da te ne udaram nogom u glavu!!!!
bumbar92 is offline  
Old 20.11.2008., 13:35   #18
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ako misliš na pitanje o nedopuštanju opkoljavanja, nisam siguran, možda "mitomanska" predanja o 41. il ko zna. Ali ima izuzetaka, npr. Kordunaški korpus u Oluji, Papuk u Bljesku, ili iz 92. kada je Smoluća i par okolnih sela (mislim da je opština Srebrenik u Bih) proveli 3 mjeseca u potpunom okruženju i izašli nakon po meni najljepše Srpske (možda i uopšte BiH) akcije deblokiranja.
Kordunaski korpus ipak nije bio potpuno okruzen. Mislim da je jedna brigada ostala, ali su se predali (Bulatovic).


Nisam znao za ovaj slucaj sa Srebrenikom.



Nego da se vratimo za BL. Bez obzira na sve, mislim da su HV+HVO imali snage zauzeti BL. To vjerojatno ne bi bilo lako jer je glavnina snaga VRS bila ispred BL na Manjaci gdje su vjerojatno ocekivali obracun.
Cini se kako taj put ne bi bilo povlacenja. Tesko da bi i hrvatsko zracno motrenje na takvom terenu bilo jednako uspjesno kao u slabije naseljenim dijelovima zapadne Bosne pa imamo relativno izjednacenu situaciju.

Sa druge strane 5kABiH se nalazio na zapadu i nakon pocetnih uspjeha cini se da nisu mogli stabilizirati bojisnicu jer su izgubili Sanski Most i bili odbaceni od Prijedora.

Da su prijedorski Srbi razbili 5kABiH koji se tad nalazio u ofenzivnoj ulozi u kojoj se nikad tijekom rata nisu nalazili i cini se ne najbolje snalazili, onda bi
sva dostignuca iz Oluje u pokojnoj Krajini bila dovedena u opasnost. Srbi su mogli izvrsiti protunapad preko podrucja 5kAbIh.
U tom trenutku Tudjman razvlaci srpske snage otvarajuci sjevernu bojisnicu na rijeci Uni u Kostajnici i Dvoru na Uni.
Razvlacenje srpskih snaga je bilo uspjesno, prodor Srrba preko 5kAbIh je zaustavljen, dio snaga koje su do tad napredovale su morali prebaciti na Unu, ali sve to uz ogrmonu cijenu - poginulo je oko 70 pripadnika Gromova.
pjosip is offline  
Old 20.11.2008., 13:38   #19
Ni ja nisam rekao da se B. Luka nije mogla uzeti ali činjenica je da bi koštalo. Ko god je bar jednom prošao od B. Luke prema Mrkonjiću zna o čemu pričam. Morao bi se tražiti alternativni pravac. Drugi bitan faktor je sama hrvatska javnost. Kažu da za američke intervencije po svijetu prave proračune koliko javnost može progutati žrtava da se ne okrene protiv intervencije. Mislim da javnost u Hrvatskoj i nije baš bila previše upučena u to šta HV radi u Bosni, i koliko to košta. Do Bočca je koštalo poprilično a za dalje bi koštalo daleko više.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 13:44   #20
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ni ja nisam rekao da se B. Luka nije mogla uzeti ali činjenica je da bi koštalo. Ko god je bar jednom prošao od B. Luke prema Mrkonjiću zna o čemu pričam. Morao bi se tražiti alternativni pravac. Drugi bitan faktor je sama hrvatska javnost. Kažu da za američke intervencije po svijetu prave proračune koliko javnost može progutati žrtava da se ne okrene protiv intervencije. Mislim da javnost u Hrvatskoj i nije baš bila previše upučena u to šta HV radi u Bosni, i koliko to košta. Do Bočca je koštalo poprilično a za dalje bi koštalo daleko više.

Mislim da bi se "bilo" javnosti slusalo samo ako bi vojno napredovanje bilo u nesrazmjeru sa zrtvama.

Tako to vjerojatno ide i kod drugih drzava... Ako se uzima teritorij onda su poginuli "junaci", a ako nema pobjeda onda su "nasa djeca, zavedena izmanipulirana i poslana u smrt" od strane politike...
pjosip is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:20.