Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2014., 19:41   #41
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
daj još malo slikica tog ručno izrađenog čimni startera, malo više detalja ak nije problem
Evo nemrem izdrzati a da ne pomognem di mogu. Prvi video ti je cisti DIY uz dokaz da funkcionira, a drugi kupljeni od Webera(mozda neki drugi ne znam).
http://www.youtube.com/watch?v=THzzFa8P4KM

http://www.youtube.com/watch?v=WVav--CWSlk
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 20:27   #42
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Evo nemrem izdrzati a da ne pomognem di mogu. Prvi video ti je cisti DIY uz dokaz da funkcionira, a drugi kupljeni od Webera(mozda neki drugi ne znam).
http://www.youtube.com/watch?v=THzzFa8P4KM

http://www.youtube.com/watch?v=WVav--CWSlk
Ovaj prvi video me je inspirirao, moj je dimnjak vrlo sličan, ali ovaj je napravljen od limenke, to je vrlo vrlo tanak lim i ne preporučam limenku.
Vrlo brzo će progoriti.



@maminho nemam više slija, nije mi se dalo slikat dok sam radio. moram ga još doradti, pa ću staviti.
Dakle našao bubanj koji ima puno rupica, pa ne moraš puno bušiti, fleksericom dobio lim(par ploča ošlo), našao neku cijev/panj/deblo pa sa gumenim čekićem oblikovao valjak.
Probušio 2 rupe i stavio 2 šarafa na koje sam nakalemijo "rustikalnu" ručku.
Provukao žice za dno (kao u prvom videu). Vrlo trivijalno i stvarno ne treba biti neki maher.
45 min zdrave zajebancije na vikendici u gemište


a poslje grilovanje, to je u konačnici cilj!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:38   #43
Majstore.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 10:16   #44
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Posve pristojan chimney u Kauflandu za 40 zuna... Uzeo jedan, mislim da cu jos jedan... Treba mi kao generator dima protiv komaraca na terasi

Meni su te cijene sulude.... Ekoloske kockice za palenje 80 kn?
Link je bio samo zbog uvida u raznorazne proizvode. Weber je skup, jasno da postoji i nesto slicno, od nekog jeftinijeg proizvodjaca, samo treba potraziti.
A to je lakse, ako znas sto zelis/trazis.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 12:19   #45
Ja sam sad kad Baumax zatvara uzeo Weberov gril i chimney u pola cijene tako da me chimney koštao nekih 110kn.
Nakon što sam isprobao moram priznat da je "opak" - da žar napravi za 10min s tim da nisam koristio nikakve kocke za potpaljivanje nego samo papir i par suhih grančica.

btw. Vidio sam u SPARu na odjelu roštilja neke imitacije chimneya ali se naoko vidi da je slabije kvalitete i lošiji koncept (mrežica unutra i ručka), ali zato košta nekih 30 ili 40kn.
Kerefek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2020., 10:50   #46
Dižem temu iz povjesti ali dosta je ovdje dobrih savjeta da bi propali

Koliko drva staviti za recimo dvije ture pečenja mesa....neka mjera drva bude u jupolskim kantama

I drugo pitanje stalno mi zagorjeva meso na rešetki pa se stvara crni premaz od zagoretine nakon pečenja izgleda ko da je prošla rat...
dal to znaci da pečem na prejakom žaru ili preblizu ?
mali_veliki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 08:21   #47
Pa mislim ovisi kolika ti je rešetka, koliko dugo pečeš, koliko su razmaknute ture, i što pečeš.
Ćevapi što jače i što kraće.
Neotkoštena piletina malo slabije i duže -> otkošteni nadbataci su zato najbolji

Najbolje je imati 2 zone: jaku i slabiju, pa možeš kombinirati.

Na briketima možeš dvije ture piletine bez problema ispeći, pa i više..


Mora biti solidan sloj debljine nekoliko cm, da je dobro obgorito, i rešetka mora biti blizu žara.

To crnilo je normalno, nije samo mast, već i od dima se nakuplja. Četka i deri. Najbolje odmah poslije pečenja ugrubo jer njalakše spada.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 10:02   #48
Mi baš čevape pečemo na nešto slabijoj vatri, malo duže.
Krmiće, vratinu i file na jačoj vatri, kraće.
A piletinu s kostima, duže, neka srednja vatra.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 10:41   #49
A to su ukusi. Nije ništa u kamenu zapisano
Ja volim da su ćevapi zapečeni izvana a sočni iznutra. Kao i kotlet, steak, burger..
A za takve stvari ide jača vatra.

A opet netko voli da je sve ujednačeno pečeno, ili jače pečeno.

U svakom slučaju, nije loše imati na grillu te 2-3 zone sa jačom, slabijom i najslabijom temp, ako se radi za više ljudi, jer malo dodatnog manevarskog prostora si daješ. Na najjačem zapečeš, na srednjem dovršiš, na najslabijem održavaš dok ne bude tura gotova.
Naravno vatrica sa strane gori i stvara žar za dodavati, ako se radi sa drvima.

Ali meni su briketi toliko jednostavniji i brži, pogotovo kada imam goste. Jer nemam pecaru di bih mogao žar raditi, moram u krušnoj peći a to je muka isusova jer je uzak otvor i baca dim van. Brikete samo stavim u chimney i deri. Pogotovo na kugl grilu, sa pola vreće mogu dosta toga ispeći.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 10:50   #50
Dosta je velika rešetka roštilja 50×70 cm od inox prečki debljine 2 mm.
Uglavnom za nas ukucane je dosta jedna tura eventualno u drugoj stavim neko povrce gljive,tikvice.Al posto je velik roštilj primjetio sam da loše rasporedim žar tako na jednom djelu je vrelo a na drugom kraju 0.Nigdje nije baš debel žar mozda stvarno manjka drva
edit: nisam nikad pekao sa dodatkom ugljena moracu to dodati
mali_veliki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 10:58   #51
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A to su ukusi. Nije ništa u kamenu zapisano
Ja volim da su ćevapi zapečeni izvana a sočni iznutra. Kao i kotlet, steak, burger..
A za takve stvari ide jača vatra.
I mi volimo tako, i dobijemo to sa sporijim pečenjem čevapa.
(davnih dana gledali kako rade u pečenjari u kojoj su bili dobri, kao i na Puntjarki)

Quote:
A opet netko voli da je sve ujednačeno pečeno, ili jače pečeno.

U svakom slučaju, nije loše imati na grillu te 2-3 zone sa jačom, slabijom i najslabijom temp, ako se radi za više ljudi, jer malo dodatnog manevarskog prostora si daješ. Na najjačem zapečeš, na srednjem dovršiš, na najslabijem održavaš dok ne bude tura gotova.

Baš tak.
Ja sam zadužena za vatru i kada je meso različito, zone su zakon.
Ako je i više ljudi, a meso istovrsno ne radimo ovako kako si napisao, jer se meso koje je naglo zapečeno, reš izvana/saftno iznutra duljim ležanjem na roštilju nepotrebno suši.
Kad je pečeno ide u rajnglu i na konzumaciju.
A roštilj majstori rade dalje.

@mali veliki
ili fali ugljena
Ne treba štediti
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 11:37   #52
Slažem se s davorradmanom. I ja sve ,osim piletine, pečem "što jače i što kraće" ali to je stvar ukusa. Pogotovo ćevape, bilo da su moji ili od PIK Vrbovca. Ako mi junetina nije u samom središtu blago ružičasta smatram da sam fulao vatru. Davno sam probao sa slabijom vatrom i dužim pečenjem i sve je bilo suho. Posebno sve od mljevenog mesa. Špijunirao sam u Starom Kotaču i oni ćevape prvo jako zapeku na jadnoj strani roštilja pa ih sele na drugu stranu roštilja gdje je slabiji žar. Svinjetinu ispečem do kraja, da nije ružičasta kod kosti, a piletinu pečem na srednjoj vatri, da je skroz pečena, barem minutu duže od svinjetine. I ja sam pristalica "zona". Pogotovo za veće komade junetine. Primjetio sam da se mjesto na gradelama ,gdje prvo stavim meso, rashladi za pečenje druge strane. Ako je na roštilju više od četvero ljudi uvijek pečem istovrsno meso.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 11:43   #53
Ja pečem na rebrastoj gusanoj ploči na plinu, ispod ploče su dva kola plina upaljena i nikad ne namjestim dobru temperaturu, jednostavno ne znam Ovaj tjedan ću si u Lidlu kupiti onaj daljinski mjerač temperature da vidim koliko je ploča vruća, onda će valjda biti dobro, moram nekako to usavršit
__________________
𝙸𝚐𝚗𝚘𝚛𝚎: 𝚓𝚞𝚍𝚘𝚕𝚒𝚗𝚘!
Kunguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 17:14   #54
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Slažem se s davorradmanom. I ja sve ,osim piletine, pečem "što jače i što kraće" ali to je stvar ukusa. Pogotovo ćevape, bilo da su moji ili od PIK Vrbovca. Ako mi junetina nije u samom središtu blago ružičasta smatram da sam fulao vatru. Davno sam probao sa slabijom vatrom i dužim pečenjem i sve je bilo suho. Posebno sve od mljevenog mesa. Špijunirao sam u Starom Kotaču i oni ćevape prvo jako zapeku na jadnoj strani roštilja pa ih sele na drugu stranu roštilja gdje je slabiji žar. Svinjetinu ispečem do kraja, da nije ružičasta kod kosti, a piletinu pečem na srednjoj vatri, da je skroz pečena, barem minutu duže od svinjetine. I ja sam pristalica "zona". Pogotovo za veće komade junetine. Primjetio sam da se mjesto na gradelama ,gdje prvo stavim meso, rashladi za pečenje druge strane. Ako je na roštilju više od četvero ljudi uvijek pečem istovrsno meso.
Skroz se slažem s tobom. A ti se slažeš s njim, a ja s njim ne baš...komplicirano.
Mislim da se možda malo razmimoilazimo oko toga što je "slabija vatra". Vidjela sam tih roštiljanja sa slabijom vatrom, mukaisusova, cvrlji li se cvrlji.
Kod mene nema slabije vatre u tom smislu, zdrobim vreću ugljena...i ima jaka vatra i manje jaka.
Čevapi se fino zapeku. Ali kada bi ih stavio samo na jaku vatru, kratko i gotovo, imo nije to dobro. (Izvana pečeni iznutra sirovi) Oni se moraju moraju malo koturati simo tamo.
Piletina, kratko - samo ako se radi o fileu.
Krmići - isto kratko ako nisu pre debeli, no prvo stoje okomito na kostima
Male tajne...
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.