Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2005., 15:20   #61
Ja sam u zadnje vrijeme dosta razmisljo o farmi puzeva, procitao sam knjigu od Alme Cvjetkovic i malo sam surfao. Moze meni netko rec koje je idealno vrijeme za pocet sa farmonm. Kad bi recimo obavio "gradjevinske" radove sad u 12. i 1. mjesecu da li stizem sa ostalim? Farma bi bila u primorju.
 
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 16:38   #62
Stigneš bez problema,vjerujem da si proučio sve oko izgradnje ograde,bitno je da negdje u sredini 3mj.možeš posijati(ako si u primorju kako kažeš)pokriji ultrasil folijom dok ne nikne(i zbog mraza),.U primorju idu Asperse pa to ti je bolja cijena i brža reprodukcija ali ne očekuj čuda,postepen razvoj i punooo love i truda pa će biti nešto.
Imaš podršku !
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 22:49   #63
jel ima tko farme u okolici zg-a?
krunccrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 10:39   #64
Malo vas tu škicam pa da se i ja uključim. Prošle godine sam napravio "farmu" ali mi Deliciae nije na vrijeme isporučila matično stado pa čekam punjenje ove godine. Vidim da se na poćetku dosta govorilo o ulaganju pa su me neke cifre koje ste navodili zaprepastile. Napravio sam pužarnik površine 2500 kvadrata, sa navodnjavanjem itd ali sam sve radio sam. Na kraju dok uračunam mat. stado izlazi mi cijena od 75000 kn tako da ove cifre od 150000kn mi se čine kao SF.
Naravno, ako kupiješ gotov sustav prskanja to može koštati nekoliko desetaka kila kuna ali svoj sam napravio za cca 3000 kn.

@krunccrni. Ja sam ti u okolici Koprivnice ako ti to nije daleko. 0912555001
 
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 16:12   #65
i meni se cini malo previše 150000kn za 2000m2.
imam svoju zemlju,dosta poljop. alata, zemlja je relativno blizu kuce,pa mislim da nema potrebe za nekim kontenjerima,kao u onoj knjizi. kolko sam shvatio,najskuplje je vanjska ograda za ograđivanje farme,unutarnja mreza za puževe,te maticno jato.naraavno ima još troškova ali mislim da su ovi najveći.

hvala na broju orin,javit ću se za koji savjet
krunccrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 16:29   #66
duša mi se cijepa...
puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 11:14   #67
Da to jesu najveći troškovi ali i tu se može malo šparati. Recimo radi se o stotinjak stupova koji koštaju otprilike 40 kn. Umjesto toga stavio sam plastićne za vinograd po cijeni 25 kn komad. Iste stupove sam pilio po pola za unutarnju ogradu tako da su mi betonski stupovi samo u kutevima. Isto tako je lim puno jeftiniji ako ga kupuješ u roli nego u tablama. Rola ima nekoliko stotina kila pa ju je zajeb postaviti, ali složiš ekipu i za gajbu pive je gotovo. Ja sam svoju postavio sa ekipom u kojoj nas je bilo četvero za jedan dan.

Ovo relativno blizu kuće znači vrt ili nešto dalje? Pitam radi vode, da li kopaš bunar ili možeš to vući iz dvorišta?

Pazi samo da te ovi ostali troškovi ne iznenade, meni je bilo fakat grdo dok sam videl kolko sam love ulupal u sitnice tipa spojnica, vezica, cijevi itd.
 
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 22:29   #68
da,hoću sve otprilike isplanirat.
imam dva mjesta,jedno je 200-tinjak metara od kuce,a drugo pol kilometra.
mislim da cu se odlučit za ovo drugo. e zanima me kolko vode je potrebno,
najviše treba preko ljeta u sušnim razdobljima?dal bi bilo moguće recimo
vozit vodu?

koju vrstu uzgajaš, pomatia?
napisao si da si čekao matično jato od deliciae, jel znaš možda kako
stoje ovi iz matulja?
krunccrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 09:36   #69
Ne znam za ove iz Matulja, nisam bio ni u kontaktu sa njima.

Moj pužarnik je na vrtu cca 100 m tako da sam vodu povukao okitenom do rezorvoara, a iz njega ju šibam po pužarniku pumpom. Potrošim otprilike 700-800 litara vode po danu tako da ju voziti je problem bez cisterne. Ako imaš cisternu onda Ok ali ti onda ona smije služiti samo za to.

Uzgajat ću pomatiu.
 
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 14:56   #70
Da li postoji neki uvijet sto se tice zemljista (nagib, kiselost tla, otvorenost vjetru....) ? Koji su najveci stetnici puzeva?

Koje kulture kod nas donose nesto vece prihode po hektru? Ja sam otprilike primjetio da su to puzevi, maline, lavanda (ima li tko jos nesto poznato da podijeli s ostalima) ?

Jos jedno moje zapazanje. Bio sam u francuskoj pred jedno dvije godine i vidio sam u ducanu smrznuto pakiranje ociscenih puzeva (200 g) koji se prodaju za nekih 10 eura. Da li netko kod nas to radi ili samo otkupljuje i prodaje kao sirovinu? Koje su zapreke za to kod nas? Znaci udruzi se ekipa ,skupi se kapital....?
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 20:51   #71
morat ću nekaj smislit,a mislim da se tam nemre zbušit bunar,to bi trebalo bušit
20 metara.. mozda da napravim neki veci bazen pa da ga punim jednom tjedno,
neznam jos moram vidjet.
ja bi radje aspersu,ali mislim da nebi podnjeli klimu,tako da ću i
ja pomatiu.

postoje uvjeti,kao i za sve..miševi,štakori,ptice,tuča
ja tek krećem s tim tako da nemam još iskustva. osnivanje zadruge
navodno donosi neke pogodnosti..

imam frenda koji je među največim uzgajivačima jagoda u zg zupaniji,
imam i jednog koji ima jabuke par godina ali se širi..
jedan planira imat rasadnik..
krunccrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 09:15   #72
@river. Da ima uvjeta. Recimo nagib mora biti da bi izbjegao lokve, vjetar ti može strgat mrežu, u zemlji treba biti i nešto kalcija itd....

@krunccrni. Mislim da bi te kopanje bazena koštalo koliko i neki bunar, da ne govorimo ako nema vodene površine u blizini pa sve ptice koriste tvoj bazen kao pojilište, a farmu kao hranilište. Pazi ftica
 
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 16:37   #73
POPIS TROSKOVA

zahtjev i odobrenje veterinarske inspekcije: 520,00kn
zahtjev i odobr. ministarstva za lokaciju: 3000,00kn
zemlj,oranje zemlje,dezinfekcija(kurenje korova),postavljanje otrova za miseve
i stakore..
kopanj rova za vanjsku ogradu..
postavljanje vanjske ograde: lim- oko 1.55€/m2
stupovi- oko 40kn/kom
zica-1.0* 25m 267,00kn
ulaz u farmu..
frezanje,ravnjanje,razmjeravanj za parcele..
postavljanje unutarnjih ograda za puzeve: mreža(plasticna,gradevinska.. okca<5mmm)-oko 1.3€/m2
profes. mreza helitex -2€/m2
stupovi -40kn/kom.
sistem za nadvodnjavanjebusenje bunara,voda iz kanala,voda iz vodovoda)
rezervoar ili bazen za vodu,motorna pumpa
+ostalo..3000-4500kn

sjeme biljaka,povrca..100€
maticno jato,reproduktori= oko 0.15€ po pužu
ostali troškovi prema potrebi:, kontenjer,alati,osiguranje(200€),trosak vode(iz vodovoda),
benzina za pumpu,sljakera(pomagaci),nepredvideni troskovi..
 
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 16:38   #74
e jos nesto

kolki je mortalitet matičnog jata tj. reproduktora?
i koliko puževa se može očekivat od npr 1 kg reproduktora,dali
svaki daje 20 novih? znaci oko 50 repr ima 1kg. zanci slij god
od njih dobijem 50x20tj 1000novih puzeva tj 20kg?
 
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 22:42   #75
Za sve zainteresirane otvoren je novi forum specijaliziran za pužarstvo.

http://www.puzarstvo.com/forum/index.php
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 21:55   #76
jel mi neko može reći kolike su cijene ove sezone? jel nekome otkupljeno? Kako ste zadovoljni vi šta već imate farme
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2006., 00:00   #77
Da li je moguce prodati puzeve ulovljene u prirodi i po kojoj cjeni.
Pozomor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 11:42   #78
Quote:
Pozomor kaže:
Da li je moguce prodati puzeve ulovljene u prirodi i po kojoj cjeni.

moguće je

po 5 kn, meni donesi kilu...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 00:00   #79
Nitko više ništa ne piše, pa di su svi ti stručnjaci za puževe, šta ste od jutra do mraka u pužarniku il ste se već obogatili pa ste otišli na Hawae
šalu na stranu, i ja ozbiljno razmišljam o uzgoju puževa, pa sad više ništa ne razumijem, dal se to isplati il je to samo prehranjivanje, ako nemaš nikakav posal pa se bavi nećime, il ima tu stvarno nekakvih prihoda za normalno življenje. Dali vjerovat ovim zadrugama (u Matulju i Delicii), jel imao tko kakvih problema sa njima, neka netko odgovori ko ima iskustva s tim, a ne šta je pročital u knjigama. Načital sam se ja svašta, pola toga sa cijenama je stvarno smiješno, da je tako onda bi se svi bavili pužarstvom...
Dado0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 23:09   #80
Cool juhu

Ima li ikoga jos na ovom forumu. Ja bih imao sto reci u vezi puzeva
golac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.