Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2006., 00:47   #1
Exclamation STJECANJE DRŽAVLJANSTVA???

Problem je sledece sadržine:
Imam jedno pitanje na koje ovde u Srbiji često odnosno
uvek nailazim na kontra odgovore.
Stoga sam hteo Vas pitati za mi±ljenje.
Moji roditelji (oba) su rođeni u RH i oba su drµavljani RH od trenutka
njihovog rođenja.
Ja , njihovo dete sam rođen u Srbiji.
Imam 20 godina.
U tenutku mog rođenja pa i sada roditelji su drµavljani RH.
Mi µivimo u Srbiji.
srpske smo nacionalnosti.
Da li za mene postoji osnov za traµenje tj stjecanje hrvatskog
drµavljanstva
na osnovu roditelja?
Zaboravio sam reci da imam drµavljanstvo Srbije koje sam dobio
rođenjem.
????
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 01:30   #2
da,imas osnovu za stjecanje drzavljanstva na osnovi drzavljanstva roditelja.to je tzv.ius sanguinis,odnosno stjecanje drzavljanstva po srodnickoj liniji
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 12:10   #3
Hvala.
Da li bi mogla malo vise da mi kazes o tome osnovu preko roditelja.
Mislim gde mogu jos da se obratim osim u konzulatu posto ovde u BG u Hrvatskom konzulatu kazu da tako nemoze.
Kazu kad imas 18+jedan dan vise nemas pravo da preko roditelja trazis.
A taj zakon 18+jedan dan je kad je samo jedan roditelj Hrv. drzavljanin.
Moje pitanje bi bilo:
Da li postoji neka institucija u Hrvatskoj kojoj se mogu obratiti?
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 15:32   #4
na to pitanje nek ti odgovore oni koji su malo upuceniji u upravne postupke.

ono sto mozes sam jest da odes na stranicu narodnih novina www.nn.hr i u pregledu odaberi 1991. godinu i broj 53 narodnih novina,tamo imas Ukaz o proglasenju Zakona o hrvatskom drzavljanstvu a pod godinom 1992 i brojem 28 imas izmjene i dopune istog zakona.
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2006., 11:34   #5
Da.
Procitao sam ceo zakon o drzavljanstvu.
I dopunu zakona od 92.
Sebe nalazim da ispunjavam uslov
clan 4, tacka 1.
Oba roditelja u trenutku rodjenja hrvatski drzavljani.
(jednini uslov su oba roditelja hrvatski drzavljani, nije bitno gde je dete rodjeno ni koliko ono ima godina)
Ispravi me ako gresim????
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 09:16   #6
Jel ima ovde neki pravnik, da i njega cujem?
Voleo bi malo komentara na ovu temu.
Mislim da li je neko (bio) podneo zahtev sa slicnim stanjem,
iskustva itd....
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 00:37   #7
????
bilo ko da se javi sa nekim komentarom???
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 00:15   #8
nisam pravnica (još, nadam se uskoro) al gotovo sam sigurna da možeš dobiti hrvatsko državljanstvo baš na temelju tog čl.4.st.1. koji ne postavlja nikakve dodatne uvjete već jasno kaže da se hrvatsko državljanstvo stječe ako su oba roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljani. budući da je to kod tebe slučaj, ne bi trebalo biti problema. najbolje ti je obratiti se ambasadi koja je zadužena za takve poslove i kod njih se detaljnije raspitati o svemu. sretno!
lalaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 23:04   #9
Jeste, obrati se Cro ambasadi u Beogradu, na primer, pa ce odbiti da ti prime papire i jos ce te ismejati kako si glup sto ti je palo na pamet da trazis drzavljanstvo kao dete Cro drzavljana, jer nakon sto napunis 18, vise nisi dete. Ako im kazes da se posebni clanovi zakona odnose na "malodobnu djecu", smejace ti se i dalje, odmahivace rukom i izbacice te napolje. Ako su te uopste pustili da stignes do saltera s takvim beznadeznim slucajem.
Da, stvarno, da li neko ima savet kako se resava ovaj problem sa sluzbenicima ambasade koji odbijaju da prime papire za prijem u Cro drzavljanstvo? Da li postoji zaobilaznica? Da li neko moze da preporuci advokata u Cro koji ce da se pozabavi ovakvim slucajem? Hajde, zemljaci, pomagajte
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 00:29   #10
Postoji nešto što se zove preporučena pošta. Istom možeš poslati prigovor u MVP u svezi ponašanja konzularnog odjela veleposlanstva, ukoliko nečim nisi zadovoljna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 20:18   #11
To sto visi nisi dijete nema apsolutno nikakve veze, isto kao sto nema veze jesu li ti roditelji jos uvijek Hr drzavljani, ono sto je bitno da su ti roditelji BILI HRV. DRZAVLJANI U TRENUTKU TVOG RODJENJA

Sto se tice ponasanja sluzbenika u ambasadi, radi se o upravnom postupku, ukoliko ne rijese tvoj zahtjev, imas pravo zalbe kao da ti je zahtjev odbijen, pa i pravo na upravni spor.
Mrs.Solis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 22:31   #12
Hvala na pomoci, odnosno podrsci. Znam ja to sve manje-vise sama, ali mi je problem sto ne znam koje dokumente treba da pribavim da bi moj slucaj uzeli u razmatranje kad ga posaljem preporuceno s povratnicom, na primer. Jer, tog slucaja (punoletno lice nehrvat kojem su oba roditelja u trenutku rodjenja bili hrvatski drzavljani) nema na oglasnoj tabli, a u konzulatu odbijaju da razgovaraju na temu, uz povike "nemate pravo, do vidjenja". Da li ce biti dovoljno da posaljem roditeljske stare izvode iz knjige rodjenih i knjige SFRJ drzavljana sa republickim hrvatskim drzavljanstvom + njihove apdejtovane domovnice + moj izvod iz maticne knjige rodjenih + moj izvod iz knjige drzvaljana + prijavu boravka?! Da li bi takva kombinacija urodila plodom? (Sumnjam, jer sam cula za raznozrazne besmislene dokumente koje su trazili ljudima ne bi li im sto vise otezali proceduru). Imam i problem s slanjem originala. Ne bih ih slala, ko mi garantuje da cu ih ikad dobiti nazad, a neki od njih su dragoceni i neponovljivi, a znam da su ljudima koji su predavali zahteve za prijem u hrvatsko drzavljanstvo u policijama u Hrvatskoj trazili originalna dokumenta koja su uporedjivali na licu mesta s fotokopijama s kojima su dalje operisali. Da li kopije overene u sudu nesto znace?!
Toliko pitanja, a ja jadna neupucena. Pomozite dobri ljudi.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 22:34   #13
Ukoliko ne pošalješ sve što treba - sukladno Zakonu o općem upravnom postupku nadležno tijelo će od tebe tražiti da to prikupiš.

Možda i nije loša ideja da uzmeš odvjetnika u Hrvatskoj.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2006., 17:41   #14
Hvala. Imate neku sugestiju, kontakt telefon, vrednog i postenog advokata?
Warume, sigurno ce te pitati zasto te roditelji nisu upisali u knjigu hrvatskih drzavljana dok si bio maloletan. Spremi ubedljiv odgovor.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 17:19   #15
Quote:
darling kaže:
Hvala. Imate neku sugestiju, kontakt telefon, vrednog i postenog advokata?
Warume, sigurno ce te pitati zasto te roditelji nisu upisali u knjigu hrvatskih drzavljana dok si bio maloletan. Spremi ubedljiv odgovor.

Ma bio sam već 2X povodom drž u konzulatu RH u Bgd-u.
Taj zakon koji oni kažu/govore u konzulatu je glupost

To bi značilo ovako: Meni su moji roditelji-roditelji do moje 18
A posle 18+jedan dan oni mi to više nisu.
Smesno.
Pa meni su moji roditelji-roditelji sa mojih 5 godina i sa mojih 55 godina.
Naravno da su mi roditelji od dana kada sam rođen/kada su me priznali kao svoje dete pa sve do moje smrti/ili njihove.
Pa to je i ludima jasno.
A evo što su na moje pitanje ljudi/pravnici odgovorili ovde u Srbiji (sa sigurnošću)

Postovani!
Po zakonu koji je vazio na dan vaseg rodenja drzavljanstvo se dobivalo s prebivalistem.
Vasi roditelji su imali mogucnost upisa u Maticnu knjigu drzavljana R.Hrvatske do vase 18 godine.
Po vasim informacijama vidim da oni to nisu ucinili. Prvo sto bi trebali da ucinite je da provjerite u Maticnom uredu
u kojem vam je otac upisan i knjige drzavljana da niste slucajno i vi upisani. Ako niste dobicete potvrdu
s kojom cete otici u Hrvatski konzulat u Beogradu i traziti utvrdenje drzavljanstva R.Hrvatske.
Potrebni dokumenti: Domovnice od oba roditelja, njihovi rodni listovi, njihov vjencani list, vas izvod iz maticne knjige
rodenih ne stariji od 6 mjeseci, izvod iz drzavljanstva R Srbije ne stariji od 6 mjeseci , 41 Euro.
Moj prijedlog: dodite kod nas, uzecete punomoc koju cete ovjeriti na Sudu, a mi cemo prosljediti u Maticni Ured
rodenja vaseg oca i onda cemo da vidimo dali ste kojim sretnim slucajem upisani ili ne.
Ako imate vec takvu informaciju onda sa svim gore navedenim potrebnim dokumentima otidite u Konzularni odjel i trazite utvrdivanje drzavljanstva.
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 17:24   #16
Javno se obraćam:
Ako bilo ko zna/može/hoće da mi pomogne oko prijema u Hrv. državljanstvo
neka se javi na pp.
Spreman sam na dogovor.
Naravno i da platim koliko treba itd.............
Ko je zaintresovan a zna/može/hoće neka se javi.


Sa pozdravima.
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 17:46   #17
Mozda malo skrecem s teme ali interesira me da li Srbija ( ili kako se vec sada zove) dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Za RH znam da dozvoljava.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 20:43   #18
Quote:
el_mariachi kaže:
Mozda malo skrecem s teme ali interesira me da li Srbija ( ili kako se vec sada zove) dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Za RH znam da dozvoljava.

DA.
Dozvoljava.
Postoji poseban član zakona koji def dvojno drž.
warum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 10:47   #19
Imam i ja jedno pitanje vezano za stjecanje državljanstva - radi se o rođenoj Hrvatici udanoj za Muslimana (BiH). On ispunjava uvjete da dobije hrvatsko državljanstvo, ali ga čeka već godinama. Bio je na ambasadi, predao sve papire koje su ga tražili i rekli mu da čeka. I tako čeka već 4 godine. Što učiniti da se stvar pomakne s mrtve točke? Jel treba uzeti odvjetnika ta to "tjera"? Imate li kakve preporuke za odvjetnike koji se bave takvim stvarima?

Zahvaljujem.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 00:04   #20
Državljanstva, vize, dozvole - Q&A

Namjeravam se na proljeće zaputiti na put do sjevera Europe i nazad. Za put bi mi bilo potrebno negdje između 4 i 5 mjeseci. Od tog vremena bih mjesec i pol do dva mjeseca putovao po Švedskoj.

Problem je što je sve sjeverno od Hrvatske šengenski teritorij.

Prema informacijama koje sam uspio iskopati, netko tko nije državljanin države članice Šengena ima pravo boraviti na šengenskom području do 3 mjeseca. Znači ne u nekoj pojedinoj državi, već na cijelom teritoriju Šengena--što je praktični cijela Europa sjeverno ili zapadno od Hrvatske. To nije moguće produljiti, to jest nije moguće dobiti dozvolu (vizu) za zadržavanje dulje od 3 mj za cijeli Šengen.

Sad... Osobi koja drži nacionalnu vizu za neku državu članicu Šengena se boravak u toj državi ne ubraja u ona 3 mjeseca u čitavom Šengenu. Što znači da mogu obaviti svoj put pod uvjetom da se dokopam vize za Švedsku--ne računajući Švedsku, ostatak puta stane u ispod 3 mjeseca. Ali! Nije moguće dobiti običnu (a obična znači tromjesečna) vizu za Švedsku, niti bilo koju drugu šengensku državu; takve se vize ne izdaju za pojedine države (što bi meni trebalo) nego za cijeli Šengen. Ta viza hrvatskom državljaninu nije potrebna. S druge strane, dugotrajnu vizu, za preko 3 mjeseca, nije moguće dobiti za Šengen (što bi meni trebalo), nego samo za pojedine države.

Što sve zajedno znači da mogu otići na svoj put jedino ako dobijem *dugotrajnu* vizu za Švedsku.

Prvo pitanje jest jesam li ovo sve točno pohvatao, je li to uistinu toliko retardirano osmišljeno da je za običan boravak od 4 ili 5 mjeseci potrebno takvo kemijanje?

Drugo pitanje traži nekog tko zna stvar-dvije o mentalnom sklopu odgovornih za dodjele viza... Ako uručim zahtjev za tu nesretnu vizu i unutra objasnim točno što namjeravam, da mi viza uopće nije potrebna za samu Švedsku, nego zbog šengenskih propisa, kakve su mi šanse da je dobijem? Bi li bilo pametnije tražiti pismo poziva od nekoga iz Švedske, pa glumiti da mislim svo vrijeme provesti tamo?
Mirogojski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.