Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2003., 11:04   #1
Tehnologija

Tehnologija

Pod dojmom razgovora sa kolegom, kojeg sam vodila prije par trenutaka,
dobila sam inspiraciju za topic, da čujem vaše mišljenje.
Naime, bila je riječ o filmu Matrix Reloaded, koji se meni nije svidio, zbog čega me
kolega doslovno 'pojeo'.. Naravno, slijedi pitanje, zašto mi se nije svidio?
Zbog mnogočega, ali između ostalog zbog tzv. specijalnih efekata kojih ima u preobilju
i izobilju, nasuprot po meni mlakoj priči. Dok se njemu film svidio upravo zbog 'velikog
napretka u tehnologiji', u ovom slučaju filmu. Toliko o filmu.
On je bio samo povod otvaranja topica.

Pitam se ja, pitam ja vas, zašto ljudi toliko 'briju' na tehnologiju, danas kad je ona svuda oko nas? Kad više nije u domeni nepoznatog, fantastičnog, kao u romanima SF-a
pisanih 50-tih god. prošlog stoljeća? OK, jasno mi je da ima tehno freakova, koji to vole, kojima je to hobi, možda i posao. Nije riječ o njima. Nego je riječ o svjetskom trendu koji gura u prvi plan moderne 'tehnologijske' stvarčice koje bi ljudi trebali imati, ne zato jer im zaista trebaju, nego zbog umjetno stvorene potrebe putem oglašavanja (medija).
Ne sviđa mi se kibernetska vizija budućnosti, koju možemo vidjeti u filmovima poput 'Blade Runner'. Bojim se da će tehnologija uzeti više nego što bi smjela, ako je u biti jedini cilj i svrha nadmetanje u tehnologiji.

P.S. Pokušavam razgovarati o negativnostima tehnologije, jer daleko od toga da osobno ne
koristim komfor koji ona pruža, ali upravo samo to, koristim je kao alat, a ne kao ideologiju..
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 13:49   #2
Jeeee,

meni posebno ide na živce kultura koja se razvila oko mobitela. Čovječe, pa više od 90% ljudi ima mobitele, šalje si tamo neke SMS-e, MMS-e i kaj ja znam kaj sve ne.
Pogledaj japance! Pa oni su većinom totalno prolupali s tim tehnološkim bedastoćama tipa, mp3 player ugrađeni u potkošulju ili vibrator ugrađen u gaće ili lcd display ugrađen na kragnu s vanjske strane. Pa to su takve bedastoće da nije za vjerovat.

Kao što ste skužili, ne posjedujem mobitel. Nije da si ga ne mogu priuštiti, jednostavno želim mir i da mi non-stop nekaj ne vibrira po hlačama. Priroda posla kojim se bavim, pretpostavlja upotrebu mobitela, ali ja ga ipak nemam.

Najveći efekt koji će tehnologija prouzročiti je zagađenje, ali koga briga, glavno da se mlati lova (nije moj stav).

Idemo na more!
 
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 14:49   #3
kakva i koja tehnologija?

Quote:
Bruna kaže:
Tehnologija

Ne sviđa mi se kibernetska vizija budućnosti, koju možemo vidjeti u filmovima poput 'Blade Runner'. Bojim se da će tehnologija uzeti više nego što bi smjela, ako je u biti jedini cilj i svrha nadmetanje u tehnologiji.
Tko o čemu - ja o bistrenju pojmova
Sve što čovjek čini (proizvodi) podrazumijeva neku tehnologiju. Kada je izrađivao prvi šiljak za koplje to je bila jedna tehnologija.

Danas se obično pod tim pojmom podrazumijeva moderna (sofisticirana) tehnologija, a ta se pak asocira s umjetnim potrebama.

Evo konkretnog pitanja: je li mobitel stvarna potreba ili nam je naprosto nametnut?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 15:13   #4
He he.. mobiteli, zaista, kao da je od njih sve počelo. Prije pet godina malo tko ga je imao, danas ga malo tko nema. To je jedan od 'alata' o kojima pričam i koji mi služe. S tim da je to još uvijek moj prvi mobitel i nemam nikakav plan kupiti novi, dok mi starine rikne. Kramp je, al ga volim.. Za sad mi ne zagorčava život.
Međutim, ima dana kad naprosto pošizim u tramvaju ili busu, svako malo zvrrrr, zuuuj,
halooo...
Ma sve bi bilo ok da se ljudi znaju ponašati. Mislim da bi ljudska privatnost trebala biti na prvom mjestu, i isto tako da je sve ugroženija. Mislim da su za to krivi 'globalni trendovi'
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 15:15   #5
Pliz..

Ja bih ipak da se tema ne vrti samo oko mobitela, pliz
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 12:21   #6
Kompjutori!

Meni pomalo i kompjutori počinju ići na živce. Mislim da bi točnije bilo reći proizvođači kompjutora. Svako malo oni na tržište puknu neku nazovi novu tehnologiju koja je, usput budi spomenuto, u teoriji poznata barem 20 ljeta, sve sa ciljem da zgrnu čim više love. Novi procesori i novi softver koji hrani te procesore, gotovo da ne nudi novu funkcionalnost, ali zato znatno zagađuje okoliš, opet da se zgrne čim više love. Dakle profit na štetu majke prirode koja više ne okreće obraz, već nam je počela lijepiti šamarčine u vidu raznih elementarnih nepogoda.

No nisu samo kompjuteri krivi. Automobilska industrija. Postoji alternativa (mislim alternativna goriva). Zašto koristiti naftu koja jako zagađuje? Zato što se opet radi o lovi.

Hoću reći, postoji tehnologija koja ima manje negativne utjecaje od one koja se koristi.

Ajd zamislite jednu od vizija Microsofta. Kompjutorski upravljana kuća. Lijepo je znati da se to dade napraviti, ali probajte se zamisliti da živite u takvoj kući. Ne trebate se ustati da upalite svjetlo, ne trebate čak pritisnuti tipku na daljinskom, sam velite komandu za prebacivanje kanala. Ne znam, nekak bi mi bilo bezveze živjeti u takvoj kući u kojoj sve radim po sjedeći ili ležeći.

Dosta za sad!
 
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 10:14   #7
Prvo: tehnologija je moć. Kako je već bilo spomenuto, od najranijih izuma kamenih noževa pa do elektronskih naprava sadašnjice, tehnologija je služila tome da poveća mogućnosti ljudskog bića, učini ga moćnijim. Tko ima kompjutor, može napraviti puno više nego onaj tko ga nema. Tko koristi mobitel, je u prednosti nad onim tko ga ne koristi, jer moderni svijet je tako uređen.. kao mašina u kojoj ti trebaju mašine da bi mogao efikasno funkcionirati. Nadalje, tko ima *jači* kompjuter, podsvjesno se smatra jačim od onog tko koristi slabiju mašinu.

Drugo: tehnološke stvarčice su simbol statusa. Ljudi su uvijek pokušavali odrediti međusobni društveni položaj po stvarima koje posjeduju. Žalosno, ali tako je. Najsvježiji trend je - noviteti. Tko ima mobitel sa kamerom, diktafonom i blasterom ugrađenim u antenu, taj je na višem statusu od drugih (po subjektivnim kriterijima). Tko vozi mrcinu od auta, je veći frajer, bolji čovjek, znači više, može dalje, itd. Bullshit, al društvo pristaje na to pa zato takve stvari funkcioniraju.

I treće: tehnologija je komfort. Ljudi su oduvijek bježali od slobode u udobnost. Pa će zato uvijek biti više nego spremni da izgube još malo slobode i dobiju malo više ugodnosti. Jer, što više stvari imaš, to se više o njima moraš brinuti, i na kraju stvari postaju mjerilo života za mnoge, a mnogi završe kao robovi stvari.
Stvar postaje božanstvo novog doba. Već imamo i hramove.
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 23:25   #8
Quote:
Gaudrath kaže:
Prvo: tehnologija je moć. Kako je već bilo spomenuto, od najranijih izuma kamenih noževa pa do elektronskih naprava sadašnjice, tehnologija je služila tome da poveća mogućnosti ljudskog bića, učini ga moćnijim. Tko ima kompjutor, može napraviti puno više nego onaj tko ga nema. Tko koristi mobitel, je u prednosti nad onim tko ga ne koristi, jer moderni svijet je tako uređen.. kao mašina u kojoj ti trebaju mašine da bi mogao efikasno funkcionirati. Nadalje, tko ima *jači* kompjuter, podsvjesno se smatra jačim od onog tko koristi slabiju mašinu.

Drugo: tehnološke stvarčice su simbol statusa. Ljudi su uvijek pokušavali odrediti međusobni društveni položaj po stvarima koje posjeduju. Žalosno, ali tako je. Najsvježiji trend je - noviteti. Tko ima mobitel sa kamerom, diktafonom i blasterom ugrađenim u antenu, taj je na višem statusu od drugih (po subjektivnim kriterijima). Tko vozi mrcinu od auta, je veći frajer, bolji čovjek, znači više, može dalje, itd. Bullshit, al društvo pristaje na to pa zato takve stvari funkcioniraju.

I treće: tehnologija je komfort. Ljudi su oduvijek bježali od slobode u udobnost. Pa će zato uvijek biti više nego spremni da izgube još malo slobode i dobiju malo više ugodnosti. Jer, što više stvari imaš, to se više o njima moraš brinuti, i na kraju stvari postaju mjerilo života za mnoge, a mnogi završe kao robovi stvari.
Stvar postaje božanstvo novog doba. Već imamo i hramove.

Imati ili biti...pitanje je sad... ali i nekad..
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 01:37   #9
Ja mislim da si se previše udubila u terminator filmove(sky net pokušava uništiti cijeli svijet, cijelo čovječanstvo...)
Tehnologiju ljudi razvijaju zato što se boje nepoznatog.Postoji tehnologija koja je štetna za zdravlje, poput nuklearnih reaktora, nuklearnih elektrana,termo elektrana, industrije,pa čak i mobitela. Ali sve je moguće regulirati.Industrije zagađuju vodu i smanjuju količinu pitke vode,tu se mogu nanijet filteri, kemijski, biološki i mehanički prečišćivači vode. Mobiteli narušavaju zdravlje jer su kancerogeni, ali i tu se sada gleda da se prave mobiteli sa što manjim SAR-om, tj. količini zračenja W/kg.Pa onda imaju i antiradiation naljepnice.
Moraš malo smiriti svoju maštu i pomiriti se sa tim da tehnologija ili mašine nikakada neće preuzei svije, barem ne u sljedećih 100.000 godina kako tehnologija "brzo" napreduje!
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.