Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2024., 10:07   #1
Thumbs up Platforma za dijeljenje alata među korisnicima

Pozdrav svima,
imam jednu ideju koju razvijam u sklopu studija koji pohađam.
Radi se o ideji razvoja platforme za dijeljenje alata.
Ponukala me situacija da ja i moji susjedi ali i sugrađani iz istog grada kupujemo svi iste alate za svoje potrebe . Potrebe za nekim od takvih alata su svega par puta godišnje ako i toliko , ostalo vrijeme ti skupi alati ostaju u garažama i spremištima i skupljaju prašinu. Zar ne bi bilo bolje uz određenu financijsku naknadu posuditi takve alate drugome kojemu su u određenom trenutku potrebni. A kada Vi imate potrebu za određenim alatom da ga ne morate kupovati Već ga preko takve platforme možete posuditi od drugoga.
Molim Vas da ispunite ovaj kratki formular da vidim Vaša razmišljanja:
https://forms.gle/R7S7KPrjoNfmiXBfA
Isto tako molim Vas da u komentarima iznesete svoja razmišljanja o tome da li Vam se takvo nešto čini zanimljivo, da li bi takvu platformu koristili. Što vidite kao potencijalne probleme korištenja jedne takve platforme.
Zanimaju me mišljenja zajednice.
Hvala unaprijed!
Domagoj
Blitz Muller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 11:33   #2
Danas ionako velik broj trgovačkih centara tipa Bauhaus ima opciju najma alata, dakle, u startu imaš konkurenciju.

To ne znači nužno da je ideja loša, ali otvara neke stvari za razmotriti:

1.) Praktičnost onom tko uzima na posudbu - ako ljudi idu kupiti materijal, onda im je posudba usput, a ako im treba više različitih alata, mogu ga unajmiti na istom mjestu, bez da idu na dvije tri lokacije (i to ne nužno u isto vrijeme).

2.) Praktičnost onom tko izdaje alat na posudbu - zaposlenici trgovačkog centra su tamo tijekom svog radnog vremena, a posudba je samo jedan od poslova koji rade. Građanin se mora dogovarati, rezervirati svoje vrijeme za onoga tko će doći po alat, ali i vratiti isti.

3.) Pravna strana - trgovački centar izdaje račun, plaća porez. U tvom slučaju bi se radilo o dohotku od imovine i imovinskih prava. Trebaš istražiti kako je to riješeno knjigovodstveno i koliki će trošak biti (ako će ti država uzeti 20%, a još moraš i podnijeti prijavu poreza, koju velik udio ljudi ne zna podnijeti bez pomoći knjigovođe, da bi par puta mjesečno posudio neki alat, pitanje je isplativosti).

4.) Rizik od otuđenja/oštećenja - trgovački centar ima pravnu službu koja se brine o tome da se taj rizik minimalno smanji, a onda na to još vjerojatno ide i osiguranje ili je u cijeni uključena kalkulacija tog rizika. Za onoga tko ima jedan ili dva komada alata to nema smisla.

5.) Trajnost alata - trgovački centar često renta alate iz profesionalne linije (potogovo za one alate kod kojih to čini bitnu razliku između povremene i redovne upotrebe), dok ljudi za kućnu povremenu upotrebu u pravilu kupuje alat koji nije dizajniran za profesionalnu upotrebu (često i samo rentanje poništava garanciju).
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 12:04   #3
Quote:
Blitz Muller kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
imam jednu ideju koju razvijam u sklopu studija koji pohađam.
Radi se o ideji razvoja platforme za dijeljenje alata.
Ponukala me situacija da ja i moji susjedi ali i sugrađani iz istog grada kupujemo svi iste alate za svoje potrebe . Potrebe za nekim od takvih alata su svega par puta godišnje ako i toliko , ostalo vrijeme ti skupi alati ostaju u garažama i spremištima i skupljaju prašinu. Zar ne bi bilo bolje uz određenu financijsku naknadu posuditi takve alate drugome kojemu su u određenom trenutku potrebni. A kada Vi imate potrebu za određenim alatom da ga ne morate kupovati Već ga preko takve platforme možete posuditi od drugoga.
Molim Vas da ispunite ovaj kratki formular da vidim Vaša razmišljanja:
https://forms.gle/R7S7KPrjoNfmiXBfA
Isto tako molim Vas da u komentarima iznesete svoja razmišljanja o tome da li Vam se takvo nešto čini zanimljivo, da li bi takvu platformu koristili. Što vidite kao potencijalne probleme korištenja jedne takve platforme.
Zanimaju me mišljenja zajednice.
Hvala unaprijed!
Domagoj
Ideja je totalno neostvariva.

Točka.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 12:24   #4
Ispuno sam anketu i usput napisao da je jedan od problema i sama potreba za aplikacijom,mobitel i ostale stvari koje trebaju bateriju
Puno bolje bi bilo nekakvo web mjesto na netu.
Ujedno ideja bi mogla dijelomično biti ostvarena kao nekakava radionica,tj. prostor gdje bi moglo doći do nekakve djelomične razmjene i upotrebe,i koje bi lakše zaživjelo.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 14:19   #5
Hvala ti puno na komentarima svakako mi pomažu u istraživanju da li takvo nešto ljudima treba. Pa da se osvrnem na neke stvari.
1. Platforma je prvenstveno zamišljena za DIY ekipu i slične znači Ne za profesionalnce tj obrtnike. Isto tako većinom sam je zamislio da se posuđuje od jedni drugim bliži korisnicima npr. ljudi unutar Zagreba među sobom dijele alate pa u tom slučaju ne mislim da je nekome problem pokupiti dva tri alata po Zagrebu. Što se tiče alata koji bi se našao u drugim gradovima svatko bi vidio da li mu se isplati kurirskom službom posuditi i vratiti alat ...možda bi netko kome treba specifični a skuplji alat posegnuo i za tom opcijom.

Bitno je za napomenuti da ovdje nema nekakve velike naknade za posudbu alata više se radi o npr. troškovima amortizacije plus nešto ajmo reći simbolično za vlasnika a opet da je sve to skupa daleko jeftinije od onoga što npr. Bauhaus naplaćuje ili drugi.. nešto slično kao opcija kada se voziš sa nekim ili dijeliš prijevoz preko blabla aplikacije i slučaja kada uzimaš taksi. Npr. relacija Varaždin - Zagreb će te preko blabla aplikacije koštati maksimalno 7 eura a taksi će ti uzeti 80 eura za istu relaciju. To bi mi bila poveznica i kod ove platforme znači cijena bauhausa za najam alata i cijena preko ovakve platforme za posudbu alata među korinsicima. Znači ponavljam platforma ne bi bila za profesionalce i one koji koriste alate u svojem poslovanju nego za hobiste kojima nedostaje pokoji alata za tu i tamo obaviti neki posao.

Hvala ti za komentar oko poreza svakako ne bih htjeo da netko i sa tim ima posla . Morat ću ovo malo proučiti da vidim da li se to da nekako izbjeći.Ja mislim da se da izbjeći isto kao što niti blabla dijeljenje prijevoza se ne plaća porez barem ja neznam nekoga tko bi plaćao porez u sudejlovanju u troškovima goriva , ovo je isto oblik sudjelovanja u amortizaciji alata kroz godine. Nije oblik zarade.

rizik od otuđenja bi bio kroz zadržavanje određenog iznosa tipa kaucije na kartici ili nekom drugom načinu koji bi se onda vraćao nakon što se vrati i alat.
Blitz Muller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 14:20   #6
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Ideja je totalno neostvariva.

Točka.
Ideja je već realizirana u svijetu ne otkrivam ja toplu vodu.
Blitz Muller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 14:21   #7
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Ispuno sam anketu i usput napisao da je jedan od problema i sama potreba za aplikacijom,mobitel i ostale stvari koje trebaju bateriju
Puno bolje bi bilo nekakvo web mjesto na netu.
Ujedno ideja bi mogla dijelomično biti ostvarena kao nekakava radionica,tj. prostor gdje bi moglo doći do nekakve djelomične razmjene i upotrebe,i koje bi lakše zaživjelo.
Hvala ti na ispunjavanju ankete.
Da, platforma bi bila u obliku web stranice .
Blitz Muller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 23:20   #8
Zanimljivo, ali u praksi se javlja dosta problema. Konkretan slučaj: nekoliko međaša u goricama (amaterski vinogradi), oprema za berbu je potrebna samo jednom godišnje i, logično, nabavljena zajednički (muljača, bedenj, preša itd.); berba se u amaterskim uvjetima organizira na dane vikenda, poželjno kad je lijepo vrijeme i najčešće ispadne da se sve to poklopi i bude istovremeno - mislim da je problem očit.
Drugi slučaj: posudio poznaniku motornu pilu, vraćena u ispravnom stanju (nije napravljen detaljni pregled s rastavljanjem, naravno), no uskoro se pokazalo da je pumpa za podmazivanje lanca otišla (vjerojatno nije redovit dopunjavan spremnik za ulje)- trošak XXX, a ne može se naplatiti jer je alat vraćen "ispravan" u dobroj vjeri.
Ispada da je za amaterske svrhe bolje imati većinu vlastitog alata, a eventualne jednom-u-životu potrebe za specifičnim alatima/ strojevima riješiti preko komercijalnog najma ili, najpoželjnije preko poznanika/ prijatelja koji će taj jednokratni posao obaviti sa svojim alatom uz koju pivu i roštilj
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 23:56   #9
Pogledaj najam alata. Oni imaju po meni vrlo realne cijene. A da ne spomenem da hobi alata danas ima sa glupavo niskim cijenama. Ne vidim šansu da se alati "posuđuju" za nižu cifru od toga, kompenzacija za održavanje mora biti adekvatna, a o drami među ekipom kad se neš pokvari neću ni da pričam.
Ovo što je zacky spomenuo je po meni mnogo bolje ostvarivo, hobi radionica s ekipom koja se bavi čimgod i imaju zajedničke skuplje alate koje daju na upotrebu u svom prostoru za malu lovu.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 10:33   #10
Quote:
Blitz Muller kaže: Pogledaj post
Ideja je već realizirana u svijetu ne otkrivam ja toplu vodu.
To što bi negdje nešto i funkcioniralo, ne znači da je i kod nas tako.

Ti bi u anketi trebao primarno pitati ljude koji imaju puno raznog alata bi li taj alat posuđivali.
Ja imam vjerojatno toliko raznog ručnog električnog ili nekog većeg specijaliziranog alata koliko zajedno ima bar 6-7 ovih poluprofesionalnih hobi majstora koji ovdje pišu . Govorim o bar 200, možda i 250 komada alata. Otkad sam klinac bio moj stari je imao punu radionicu svakakvog alata i svakakvih iskustava sa 'posudbama' alata imam u zadnjih pa skoro pola stoljeća. I ja ti kažem da ja alat pristajem posuditi tek nekolicini bliskih ljudi za koje znam da su pouzdani i da znaju alat koristiti. Nekome tko mi je bar dobar poznanik ili susjed a treba neku sitnicu radije ću sam to napraviti nego mu dati alat. Nepoznati likovi koji bi posudili dobit će odjeb bez pardona.

Tu ti je forumaš lijepo napisao da je pored svega drugog danas problem uopće se zajebavati s nekim da dođe posuditi i onda da dođe vratiti alat. Kad ti je to prijatelj ili rođak, nije problem kao kada se radi o potpunom strancu. Moja vura kad doma spavam vrijedi bar 30 eura, ne pitaj za koliko para bi išao nekoga načekivati da posudi alat.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 11:34   #11
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
To što bi negdje nešto i funkcioniralo, ne znači da je i kod nas tako.

Ti bi u anketi trebao primarno pitati ljude koji imaju puno raznog alata bi li taj alat posuđivali.
Ja imam vjerojatno toliko raznog ručnog električnog ili nekog većeg specijaliziranog alata koliko zajedno ima bar 6-7 ovih poluprofesionalnih hobi majstora koji ovdje pišu . Govorim o bar 200, možda i 250 komada alata. Otkad sam klinac bio moj stari je imao punu radionicu svakakvog alata i svakakvih iskustava sa 'posudbama' alata imam u zadnjih pa skoro pola stoljeća. I ja ti kažem da ja alat pristajem posuditi tek nekolicini bliskih ljudi za koje znam da su pouzdani i da znaju alat koristiti. Nekome tko mi je bar dobar poznanik ili susjed a treba neku sitnicu radije ću sam to napraviti nego mu dati alat. Nepoznati likovi koji bi posudili dobit će odjeb bez pardona.

Tu ti je forumaš lijepo napisao da je pored svega drugog danas problem uopće se zajebavati s nekim da dođe posuditi i onda da dođe vratiti alat. Kad ti je to prijatelj ili rođak, nije problem kao kada se radi o potpunom strancu. Moja vura kad doma spavam vrijedi bar 30 eura, ne pitaj za koliko para bi išao nekoga načekivati da posudi alat.
Hvala na komentarima... nije platforma za svakoga .. očito za Vas koji imate toliki broj alata zasigurno nije.. ja osobno nemam potrebe kupovati sve te alate, nemam od koga posuditi, trgovački centri su mi preskupi..a i zanimljiva mi je ideja stvaranja zajednice oko platforme tj. community-a..nije sve ni u posuđivananju.. a loš kukolj bi se sam izfiltrirao kroz sustav ocjenjivanja i komentara..to je par mojih razmišljanja...kod nas je tradicija da ljudi kupuju alate i imaju svoje garaže i spremišta prepuna alata koji skuplja prašinu većinu godine..
Blitz Muller is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 12:12   #12
A gle, postoje već i kod nas platforme i tvrtke koje se time bave... Ako mene pitaš, nema teoretske šanse da bi ikad same troškove poslovanja pokrio...

Zašto, zapitaj se za koliko bi ti meni iznajmio svoj osobni laptop da malo 2-3 dana roštam s njime...

Za koliko bi mi iznajmio automobil da 2-3 dana driftamo...

Za koliko bi mi iznajmio štemalicu da je 2-3 dana zlostavljamo...
__________________
na ovim prostorima svemu je kriva rakija...
https://m.youtube.com/watch?v=Hi1HpPf8Tvo
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 12:17   #13
nezvedivo. Puno ljudi, amatera i profesionalaca ne zna radti s alatom, razvale sve sto im das u ruke, da ne govorim da bi ti netko uzeo malo parkside prdekalo pa njime renovirao cijelu kucu i vratio ti ga u dijelovima. a onda nemoguca misija nadoknade stete, vise kosta sat odvjetnika nego nova masina.

Barem su danas kvalitetni amaterski alati siroko dostupni i jeftini, ako si ne mozes sloziti jedan osnovni set onda bolje plati majstora. Ja sam hobista ali 90% rucnog i el. alata mi je profi, to ne posudjujem ni bratu a gdje li nekome nepoznatome.
Mekong is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 17:08   #14
Mislim da tu nema nekog tocnog odgovora,sve gore navedeno stoji.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 19:52   #15
nedavno mi je trebala lemilica. znam da je imam negdje, ali pojma nemam gdje je. bio lidlu, 10 eur i to je to. za koliko bi mi je ti iznajmio? 1eur?
saandi is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 09:03   #16
Quote:
Blitz Muller kaže: Pogledaj post
Bitno je za napomenuti da ovdje nema nekakve velike naknade za posudbu alata više se radi o npr. troškovima amortizacije plus nešto ajmo reći simbolično za vlasnika a opet da je sve to skupa daleko jeftinije od onoga što npr. Bauhaus naplaćuje ili drugi.. nešto slično kao opcija kada se voziš sa nekim ili dijeliš prijevoz preko blabla aplikacije i slučaja kada uzimaš taksi. Npr. relacija Varaždin - Zagreb će te preko blabla aplikacije koštati maksimalno 7 eura a taksi će ti uzeti 80 eura za istu relaciju. To bi mi bila poveznica i kod ove platforme znači cijena bauhausa za najam alata i cijena preko ovakve platforme za posudbu alata među korinsicima. Znači ponavljam platforma ne bi bila za profesionalce i one koji koriste alate u svojem poslovanju nego za hobiste kojima nedostaje pokoji alata za tu i tamo obaviti neki posao.
Dijeljenje vožnje je lako iskalkulirati i dokazati da naknada nije komercijalne prirode, a trošak je više-manje unprijed poznat. Amortizaciju amaterskih alata je teško iskalkulirati, a ako nekom posudiš primjerice motornu pilu, to ne znaš da li mu treba za skratiti dvije grede za nastrešnicu ili će dva metra drva ispilati .
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 09:24   #17
Slična priča ko i @Mekong, u pravilu alat ne posuđujem, pogotovo ne nepoznatima. Posuđujem eventualno ono što nije preosjetljivo...

Dobar dio alata, kak pokretač teme veli, skuplja prašinu, međutim kad zatreba tu je i znam da je u top stanju...

P.S. u današnje vrijeme s cijenama majstora i rokovima kakvi jesu, solidan alat je bagatela.
Tonchvž is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.