Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 15:46   #1
Iz privatnog u državni sektor

Što mislite o tome da se iz privatnog, financijsko sektora, pređe u neko od ministarstava ili državnih agencija?

Sve me više proganja ta ideja...iako ljudi s kojima sam razgovarala o tome, a rade u državnom sektoru misle da nisam normalna...

Ja mislim da oni ne kuže koliko je njima dobro..nego puše naš marketing..pa misle da u privatnom sekotru cvjeta cvijeće...a ne kuže da su razlike u plaći puno manje nego što oni misle...i to da ljudi u privatnim firmama zarade 10 puta tu plaću...a oni svoju niti jednom....u 15:30 su svi na vratima za doma....a ja kad dođem u 18 sati sam u čudu kako danas nisam ostala duže....

Ima li tko kakva iskustva s prelaskom u javni/državni sektor iz privatnog? Jesu li te plaće stvarno toliko male? Ekipa koju ja poznajem a rade u javnom sektoru imaju oko 800-1000 kn manje od nas, a neki čak jednako kao neke od kolega, zavisi na kojem mjestu gledamo...

Da ne govorim da tamo svi idu po konferencijama, edukacijama....radna prava da ni ne spominjem...plaća jest niža nego u privatnom sektoru, ali nekako si mislim da možda to i nije tako strašno za ono što se dobije....

Ima li tko svoje razmišljanje za podijeliti? Da li bi išao iz financija u državni sektor? Transfer obrnuto je postojao ranijih godina, ali zadnjih baš ne vidim da itko trči u privatne firme, banke, osiguranja...

Zadnje uređivanje Zvrka Zvrk : 18.05.2017. at 16:00.
Zvrka Zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 19:22   #2
Quote:
Zvrka Zvrk kaže: Pogledaj post
Što mislite o tome da se iz privatnog, financijsko sektora, pređe u neko od ministarstava ili državnih agencija?

Sve me više proganja ta ideja...iako ljudi s kojima sam razgovarala o tome, a rade u državnom sektoru misle da nisam normalna...

Ja mislim da oni ne kuže koliko je njima dobro..nego puše naš marketing..pa misle da u privatnom sekotru cvjeta cvijeće...a ne kuže da su razlike u plaći puno manje nego što oni misle...i to da ljudi u privatnim firmama zarade 10 puta tu plaću...a oni svoju niti jednom....u 15:30 su svi na vratima za doma....a ja kad dođem u 18 sati sam u čudu kako danas nisam ostala duže....

Ima li tko kakva iskustva s prelaskom u javni/državni sektor iz privatnog? Jesu li te plaće stvarno toliko male? Ekipa koju ja poznajem a rade u javnom sektoru imaju oko 800-1000 kn manje od nas, a neki čak jednako kao neke od kolega, zavisi na kojem mjestu gledamo...

Da ne govorim da tamo svi idu po konferencijama, edukacijama....radna prava da ni ne spominjem...plaća jest niža nego u privatnom sektoru, ali nekako si mislim da možda to i nije tako strašno za ono što se dobije....

Ima li tko svoje razmišljanje za podijeliti? Da li bi išao iz financija u državni sektor? Transfer obrnuto je postojao ranijih godina, ali zadnjih baš ne vidim da itko trči u privatne firme, banke, osiguranja...
naravno, odmah bi prešla u državni sektor da mogu. 20 godina radim za privatnike, i iscjeđena sam. mislim da mi mir na poslu, pauza i normalno radno vrijeme, znači više od svega. ono nemaš možda novaca za niš, al mogu sjest u park ko normalan čovjek, a ne biti stalno na oporavku nakon posla. ne mogu se smijati, normalno spavati, disati, koncentrirati na razgovore sa bližnjima, vikendima dolazak sebi jer si ižmikan od tjedna.
da, sve bi dala da mogu al isto tako mislim da i tisuće drugih.
znam da će se sigurno sada javiti neko sa tužnom pričom iz državnih jasli, ali to su izuzeci, naspram privatnih horor priča, koji su pod normalno.
tako da znam da je to zauzeto za tamo neke ljude koji imaju veze i poznanstva i veliki su patrioti. za ostale samo crnčenje izgleda.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:19   #3
Ja sam počela raditi u privatnom sektoru, a poslije prešla u državni, i razlika je ogromna. Kod privatnika sam imala malo veću plaću, ali sam radila prekovremeno (neplaćeno, naravno), na GO sam išla kad je pasalo šefovima i onda su me stalno nešto zvali, božićnica, regres i slično - ne postoji. U državnom sektoru su jako male plaće za VSS, ali imaš sva radnička prava (puno GO, razni dodaci na plaću) i radiš 8 sati, ostatak vremena imaš za svoj život (a tako bi i trebalo biti). U biti, meni je u državnom sektoru bilo super u početku, a kad sam stekla određeni radni staž i iskustvo i vidjela da ne mogu raditi za više od 5000 kn sa VSS, otišla sam dalje...
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 17:53   #4
a gle plaće u državnom sektoru su stvarno jad i bijeda. tako npr. po ministarstvima pravnici imaju plaću po 3800 kn.

e sad ako ti je takva plaća dovoljna ok.

s druge strane, ja sam radila u jednoj državnoj agenciji iz koje sam pobjegla glavom bez obzira. u državnoj firmi imaš one koji po cijeli dan piju kavu, čekaju penziju i prave se pametni (i to je obično starija garda, na pozicijama, koje je pregazilo vrijeme) i imaš one koji odrađuju sav posao (to su ti obično mlađi, sposobni, u korak s kompjutorima itd.) koji usput imaju i značajno manje plaće i nikako ne napreduju.

što se godišnjeg tiče isto mi se događalo da starije kolegice imaju prednost, a ja čekam 9. mj kad se svi izredaju.

čisto slučajno mi je poznaica od kolegice otišla iz privatnog sektora u tu istu državnu firmu, sa sličnim razmišljanjima kao ti. nakon godinu dana dala je otkaz.

nakon toga sam prešla u drugu firmu, gdje već zadnjih 8 godina nema nikakvi hbeneficija tipa božićnica, regres, uskrsnica itd..a i smanjivala se plaća...

tako da, moj savjet idi di je veća plaća...
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 20:25   #5
U državni se možda i ne isplati ali se svakako isplati recimo u gradsku upravu (barem za zg govorim)..naravno takav posao je skoro i nemoguće dobiti ali ono. Od najbolje prijateljice dečko se nedavno zaposlio tamo negdje, vss, samo 1 god iskustva, ima plaću malo preko 7K. Godišnji kad oće, pauza kolko hoće, kad treba nešto izaći radi dr ili nešto bez problema, plus imaju klizno radno vrijeme, dobio uskrsnicu, i još će mu vjerojtano s godinama plaća ići malo gore kako će imat više iskustva. Ok, kaže ona pomirio se s tim da nikad neće masno zarađivat i imat plaću od npr 15k ali će imat siguran posao kojeg ostavi doma nakon 8 sati,a možda jednog dana bude i neki šef..
eh
Lilias is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 08:16   #6
Quote:
Zvrka Zvrk kaže: Pogledaj post
Što mislite o tome da se iz privatnog, financijsko sektora, pređe u neko od ministarstava ili državnih agencija?

Sve me više proganja ta ideja...iako ljudi s kojima sam razgovarala o tome, a rade u državnom sektoru misle da nisam normalna...

Ja mislim da oni ne kuže koliko je njima dobro..nego puše naš marketing..pa misle da u privatnom sekotru cvjeta cvijeće...a ne kuže da su razlike u plaći puno manje nego što oni misle...i to da ljudi u privatnim firmama zarade 10 puta tu plaću...a oni svoju niti jednom....u 15:30 su svi na vratima za doma....a ja kad dođem u 18 sati sam u čudu kako danas nisam ostala duže....

Ima li tko kakva iskustva s prelaskom u javni/državni sektor iz privatnog? Jesu li te plaće stvarno toliko male? Ekipa koju ja poznajem a rade u javnom sektoru imaju oko 800-1000 kn manje od nas, a neki čak jednako kao neke od kolega, zavisi na kojem mjestu gledamo...

Da ne govorim da tamo svi idu po konferencijama, edukacijama....radna prava da ni ne spominjem...plaća jest niža nego u privatnom sektoru, ali nekako si mislim da možda to i nije tako strašno za ono što se dobije....

Ima li tko svoje razmišljanje za podijeliti? Da li bi išao iz financija u državni sektor? Transfer obrnuto je postojao ranijih godina, ali zadnjih baš ne vidim da itko trči u privatne firme, banke, osiguranja...
Neko zdravorazumsko mišljenje je da ako hoćeš vše novca,a manje zdravlja odi u privatni sektor.

Ali,mi smo slučajna država pa je kod nas sve naopako

Ja javni sektor gledam sveukupno,ali je razlika velika.

Konkretno,ti dvojiš između ministarstva i agencija,a i u agenciju možeš imati poprilično dobru plaću,a da ne radiš previše.Ali pročelnici agencija su redovno vrlo visoki članovi trenutno vladajuće stranke,tako da

Općenito,plaće u gradskim upravama,gradskim/državnim firmama su bolesno previsoke.

Zato i jesu uhljebi toliko voljena skupina
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 17:18   #7
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Općenito,plaće u gradskim upravama,gradskim/državnim firmama su bolesno previsoke.

Zato i jesu uhljebi toliko voljena skupina
Kako kome. Nekakvim sefovima i voditeljima jesu previsoke, s obzirom na to da vecina nista ne radi.
Ovim svim nizim radnicima su preniske. 3500 - 4000 kn o cemu pricamo?
Sumnjam da itko hrli u drzavne firme radi place, prije obrnuto, ljudi idu tamo zato jer tamo imaju normalno, fiksno radno vrijeme, nije stresan posao, relativno je siguran kad se jedmom uhljebis.. Tamo idu oni kojima placa nije toliko bitna.
Osim kazem, ako ne pucaju na visoke pozicije tamo.
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 21:50   #8
Quote:
Layla DM kaže: Pogledaj post
Kako kome. Nekakvim sefovima i voditeljima jesu previsoke, s obzirom na to da vecina nista ne radi.
Ovim svim nizim radnicima su preniske. 3500 - 4000 kn o cemu pricamo?
Sumnjam da itko hrli u drzavne firme radi place, prije obrnuto, ljudi idu tamo zato jer tamo imaju normalno, fiksno radno vrijeme, nije stresan posao, relativno je siguran kad se jedmom uhljebis.. Tamo idu oni kojima placa nije toliko bitna.
Osim kazem, ako ne pucaju na visoke pozicije tamo.
Tko ima 4000kn ? Netko s srednjom ekonomskom ?

Izvini,ljudi s završenim ekonomskim faksom rade na baušteli,konobare za ništa veće novce.

Kratko i jasno: Kad se uzme u obzir efektivni sati rada,stres,prava radnika 90% tih ljudi su preplaćeni!
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 23:52   #9
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Tko ima 4000kn ? Netko s srednjom ekonomskom ?

Izvini,ljudi s završenim ekonomskim faksom rade na baušteli,konobare za ništa veće novce.

Kratko i jasno: Kad se uzme u obzir efektivni sati rada,stres,prava radnika 90% tih ljudi su preplaćeni!
kad završiš faks i zaposliš se u ministarstvu imaš manje od 4000 kn prvih godinu dana, nakon toga ti je plaća 4 i pol. nakon jedno 10 godina možeš doći do nekih 6 eventualno.

sve vam je to relativno; mišljenja sam po onome što sam vidjela i doživjela da su one neke generacije 50 plus još pošteđene i uživaju čari onog starog sustava, no svi mlađi koji su tek došli u upravu se narade za njih.
ja radim u javnom sektoru, na pauzu skoro nikad ne stignem, eventualno jednom tjedno, a nerijetko ostajem na poslu kojih 2 sata duže suprotno uvriježenom mišljenju kako se tamo već u 2 sprema za kuću.
no, eto, samo kat iznad mene postoje i takvi pojedinci. zato kažem, sve vam to ovisi gdje dođete. ja sam bila u 3 različite institucije, što gradska uprava, što državna i bome sam se svugdje naradila.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 09:55   #10
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
kad završiš faks i zaposliš se u ministarstvu imaš manje od 4000 kn prvih godinu dana, nakon toga ti je plaća 4 i pol. nakon jedno 10 godina možeš doći do nekih 6 eventualno.

sve vam je to relativno; mišljenja sam po onome što sam vidjela i doživjela da su one neke generacije 50 plus još pošteđene i uživaju čari onog starog sustava, no svi mlađi koji su tek došli u upravu se narade za njih.
ja radim u javnom sektoru, na pauzu skoro nikad ne stignem, eventualno jednom tjedno, a nerijetko ostajem na poslu kojih 2 sata duže suprotno uvriježenom mišljenju kako se tamo već u 2 sprema za kuću.
no, eto, samo kat iznad mene postoje i takvi pojedinci. zato kažem, sve vam to ovisi gdje dođete. ja sam bila u 3 različite institucije, što gradska uprava, što državna i bome sam se svugdje naradila.
Još jednom,sama ministarstva i javna uprava ima nešto niže plaće,iako i tu treba vidjeti koliko ljudi radi na određenim radnim mjestima.

Znam da svatko gleda plaću i koji iznos dobije na kraju mjeseca,ali ako se uzme satnica,uvjeti rada i sl. plaća poprilično dobra.

Imam ja frendicu koja ima srednju ekonomsku i plaću od 5500kn-kod privatnica.

Uvjeti rada i ima "bolji " položaj od ostalih: -tjedna satnica min:52-53 sata
-maksimalno jedna subota
slobodna
-godišnji kada šefica odluči

Pa pogledaj ovaj mjesec,22 radna dana +3 radne subote: nekih 225 sati.

Plaća preko računa nikakva,minimalna pauza.

Susjed na građevini isto tako još i veća satnica,da radi normalnu satnicu,radio bi za 3000kn

O tome ja pričam,velika većina u privatnom sektoru krvavo radi za svoju plaću,dok je to manjina u javnom sektoru.

I zato mi jesmo Apsurdistan
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 22:07   #11
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post

O tome ja pričam,velika većina u privatnom sektoru krvavo radi za svoju plaću,dok je to manjina u javnom sektoru.

I zato mi jesmo Apsurdistan
Da, taman sam htjela još napomenuti kako je državni sektor tako uređen sa svojim propisima i cijeli taj sustav funkcionira tako nakaradno da zapravo nagrađuje neradnike; ukoliko si vrijedan i želiš raditi, nećeš se dobro provesti, natovarit će ti sve više posla, a tamo vlada sustavna politika- radio ili ne radio, isto ti je.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 00:04   #12
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
Da, taman sam htjela još napomenuti kako je državni sektor tako uređen sa svojim propisima i cijeli taj sustav funkcionira tako nakaradno da zapravo nagrađuje neradnike; ukoliko si vrijedan i želiš raditi, nećeš se dobro provesti, natovarit će ti sve više posla, a tamo vlada sustavna politika- radio ili ne radio, isto ti je.
Eto,to si trebala odmah reći da većina je preplaćena u državnom sektoru
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 00:18   #13
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Eto,to si trebala odmah reći da većina je preplaćena u državnom sektoru
kakve pak veze ljudi koji ovdje dođu pisati imaju s većinom u državnom sektoru?
podaci o plaćama u državnom sektoru su trasparentni i dostupni svima.
doduše, ne znam ja što ti smatraš pod državnim sektorom. jedinice lokalne samouprave su sasvim druga priča.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 08:58   #14
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
kakve pak veze ljudi koji ovdje dođu pisati imaju s većinom u državnom sektoru?
podaci o plaćama u državnom sektoru su trasparentni i dostupni svima.
doduše, ne znam ja što ti smatraš pod državnim sektorom. jedinice lokalne samouprave su sasvim druga priča.
Ima veze jer se,konkretno,autor informira.

Transparentni jesu-zato i kažem. Iako kolektivni ugovori dosta povećavaju plaću.

Pojasnio sam u prethodnim postovima,ali činjenica je da se ljudi nemaju kaj žaliti.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 21:39   #15
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Ima veze jer se,konkretno,autor informira.

Transparentni jesu-zato i kažem. Iako kolektivni ugovori dosta povećavaju plaću.

Pojasnio sam u prethodnim postovima,ali činjenica je da se ljudi nemaju kaj žaliti.
pojam ljudi je preširok, a i državna uprava (još ako se to uzme u širem smislu pa pod time obuhvatimo sve što nije privatni sektor) pa o tome tko bi se trebao žaliti nema smisla raspravljati; sve to ovisi o potrebama i prioritetima pojedinca.
ja sam zaposlena u državnom (jedinici lokalne samouprave) i ne bih prelazila u privatni sektor, znam ljude koji bi i hoće, znam i one koji su u privatnom i ne žale se, a i one koji žele u državni. ono, sto ljudi, dvjesto očiju..uglavnom
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 00:04   #16
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
pojam ljudi je preširok, a i državna uprava (još ako se to uzme u širem smislu pa pod time obuhvatimo sve što nije privatni sektor) pa o tome tko bi se trebao žaliti nema smisla raspravljati; sve to ovisi o potrebama i prioritetima pojedinca.
ja sam zaposlena u državnom (jedinici lokalne samouprave) i ne bih prelazila u privatni sektor, znam ljude koji bi i hoće, znam i one koji su u privatnom i ne žale se, a i one koji žele u državni. ono, sto ljudi, dvjesto očiju..uglavnom
Ne bi baš rekao do pojedinaca nego do mogućnosti

Velika većina nebi prelazila,rijetki su mazohisti danas koji nebi nikada išli u javni sektor,a među njima i ja.

Izuzevši,naravno,one koji su strukom uvjetovani.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 00:15   #17
Kada dodes u drzavnu upravu na pocetnu VSS poziciju placa ti je 4200 + prijevoz...to je pozicija strucnog suradnika....savjetnici imaju 6200 + prijevoz...u svakom odjelu/sluzbi je tocno propisano koliko kojih mjesta ima...ako su savjetnicka zauzeta, na tu poziciju dolazis tek ako taj savjetnik ode....sto znaci da mozes na toj placi suradnika biti do penzije...druga je opcija da ti ministar potpise napredovanje, sto je bez veze rijetko + moras imati godisnje ocjene 5, a tu gdje sam ja bila, svima se davalo 3....

Lokalna i regionalna uprava su druga prica, tu su pocetne place za VSS 7500 kn....ali doci tu je jos teze nego u drzavnu upravu....

Meni je za placu svejedno....bitnije mi je da me posao ispunjava i da se ujutro dizem sretna odlazeci na posao...a to sam imala drzavnoj upravi....

kod privatnika mi je trenutno muka iako mi je placa nesto veca...radno vrijeme mi je 8-16 h radnim danima, samo posao kod privatnika me ni najmanje ne zanima, uredski je posao vezan za eu projekte..

.u drzavnoj upravi je vecinom bio terenski posao (sto mi savrseno odg) i radila sam sve blagdane/praznike, puno vikenda i veceri, imala hrpu prekovremenih, ali posao sam obozavala....tako da treba ici za poslom koji te zanima....bar je meni to najbitnija stavka...nadam se opet da cu nazad u drzavnu upravu, javljam se redovno....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 23:40   #18
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
Kada dodes u drzavnu upravu na pocetnu VSS poziciju placa ti je 4200 + prijevoz...to je pozicija strucnog suradnika....savjetnici imaju 6200 + prijevoz...u svakom odjelu/sluzbi je tocno propisano koliko kojih mjesta ima...ako su savjetnicka zauzeta, na tu poziciju dolazis tek ako taj savjetnik ode....sto znaci da mozes na toj placi suradnika biti do penzije...druga je opcija da ti ministar potpise napredovanje, sto je bez veze rijetko + moras imati godisnje ocjene 5, a tu gdje sam ja bila, svima se davalo 3....

Lokalna i regionalna uprava su druga prica, tu su pocetne place za VSS 7500 kn....ali doci tu je jos teze nego u drzavnu upravu....

Meni je za placu svejedno....bitnije mi je da me posao ispunjava i da se ujutro dizem sretna odlazeci na posao...a to sam imala drzavnoj upravi....

kod privatnika mi je trenutno muka iako mi je placa nesto veca...radno vrijeme mi je 8-16 h radnim danima, samo posao kod privatnika me ni najmanje ne zanima, uredski je posao vezan za eu projekte..

.u drzavnoj upravi je vecinom bio terenski posao (sto mi savrseno odg) i radila sam sve blagdane/praznike, puno vikenda i veceri, imala hrpu prekovremenih, ali posao sam obozavala....tako da treba ici za poslom koji te zanima....bar je meni to najbitnija stavka...nadam se opet da cu nazad u drzavnu upravu, javljam se redovno....
Ako možeš bolje ideš-ne treba se žaliti

Pa bar kod privatnika imaš izbora terenski rad i sl. nitko te ne drži kod jednog poslodavca.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.