Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2017., 21:26   #1
Kako se dobro predstaviti na razgovoru za job?

Imate li neki svoj originalni recept za dobro predstavljanje poslodavcu ili je više inspiracija u hodu....

Jedan frend koji je čak imao priliku biti u takvoj komisiji kaže da treba u predstavljanju koristiti što više - epitete....
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 12:58   #2
Koristi ti epitete ali one koji su istiniti. Možeš ti tamo nabrojat šta god hoćeš, lako oni saznaju jel lažeš ili ne.

To ti ide korak po korak. Kad dođeš tamo vidjet ćeš što te pitaju i što ih zanima. Ne treba previše brbljat. Naravno, treba biti komunikativan ali u granicama normale. Ne treba biti ni šutljiv niti mrmljati sebi u bradu. Sve zavisi kakva je komisija pa se i ti prilagodiš.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 12:58   #3
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Imate li neki svoj originalni recept za dobro predstavljanje poslodavcu ili je više inspiracija u hodu....

Jedan frend koji je čak imao priliku biti u takvoj komisiji kaže da treba u predstavljanju koristiti što više - epitete....
A za koji posao?
Najbolje se predstavi dobrom vezom sigurno ce te primiti :klap:
__________________
Imam ništa, idem na sve.
Maclbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 20:55   #4
Quote:
Maclbeth kaže: Pogledaj post
A za koji posao?
Najbolje se predstavi dobrom vezom sigurno ce te primiti :klap:

Prvo mislim općenito....a u užim okvirima trenutno pucam na posao u Poreznoj upravi, samostalnog referenta....

Ti si mućki provokator
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:01   #5
Kako lako provjeriti epitete u 10-15 minuta razgovora, ako te komisija vidi prvi put u životu?

I ti epiteti mogu puno govoriti, a ništa ne reći. Mislim, tko je po vama komunikativan?
CaptainProton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:09   #6
Quote:
CaptainProton kaže: Pogledaj post
Kako lako provjeriti epitete u 10-15 minuta razgovora, ako te komisija vidi prvi put u životu?

I ti epiteti mogu puno govoriti, a ništa ne reći. Mislim, tko je po vama komunikativan?

Slažem se.....čudan savjet mog frenda.....makes you think. Nije uopće baš niti lako slikovito pričati uz sav stres komisije and all

A onda opet razmišljam, ljepše zvuči izgovarati cijele rečenice, a ne samo "pucati" odgovore...
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 13:42   #7
Quote:
CaptainProton kaže: Pogledaj post
Kako lako provjeriti epitete u 10-15 minuta razgovora, ako te komisija vidi prvi put u životu?

I ti epiteti mogu puno govoriti, a ništa ne reći. Mislim, tko je po vama komunikativan?
Ovo je očito odgovor meni.

Dođi na razgovor, naseri sve i svašta, znam radit ovo, znam ono. Pa nek te i prime. I onda kad trebaš nešto napravit i to ono nešto za što si naveo da znaš, šta bude - ne znaš. I onda ti kažu - oh, pa vi ste rekli da znate to i to. I onda ajde lijepo u p.m. odakle si došao pa tamo laži koliko hoćeš.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 21:02   #8
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Ovo je očito odgovor meni.

Dođi na razgovor, naseri sve i svašta, znam radit ovo, znam ono. Pa nek te i prime. I onda kad trebaš nešto napravit i to ono nešto za što si naveo da znaš, šta bude - ne znaš. I onda ti kažu - oh, pa vi ste rekli da znate to i to. I onda ajde lijepo u p.m. odakle si došao pa tamo laži koliko hoćeš.

Tako meni prigovarala šefica kad sam na posljednjem poslu rekao da znam solidno ZUP. Pa se našla neka odredba zakona koju zaboravih....

Srećom prije 2 god sam specijalizirao upravu....
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 11:15   #9
Trik je da: Budeš svoj, opušten, normalan, lijepo i razgovijetno pričaš, budi realan u ocjenjivanju sebe, bez superlativa i cifranja. Kažeš što znaš i možeš, predstavi se onim tko si zaista. Kažeš što si radio, i što si sve do sada naučio, što im možeš ponuditi.
Ja sam jednom na razgovoru dok sam načekavala s ostalima vidjela da cura u č i, štreba s papira, doslovno uči napamet kako da se predstavi. Meni to nije jasno. Bilo mi je čak i žao
Ljudi u komisiji pred tobom nanjuše fejkere na kilometar. Ti možda (u svojoj pomalo neiskusnoj glavi) misliš da ne, ali da da. Itekako da.
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 20:48   #10
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Ovo je očito odgovor meni.

Dođi na razgovor, naseri sve i svašta, znam radit ovo, znam ono. Pa nek te i prime. I onda kad trebaš nešto napravit i to ono nešto za što si naveo da znaš, šta bude - ne znaš. I onda ti kažu - oh, pa vi ste rekli da znate to i to. I onda ajde lijepo u p.m. odakle si došao pa tamo laži koliko hoćeš.
Baš sam se sjetila jednog razgovora u društvu od prije podosta godina. Prikazuje malo drugu stranu pa bih je voljela podijeliti.

Pričao frend da je bio na razgovoru za posao koji je zahtijevao dobro baratanje alatima. On tome baš i nije bio vičan. Ono, što god da mu se doma pokvari, radije zove majstora. Uglavnom, to im priznao na razgovoru, a posao, naravno, nije dobio.

Istu stvar bih napravila i ja. No, drugi frend kaže da se na razgovorima za posao to tako ne radi. Po njemu, ono što je frend trebao reći da je "tata mata od alata", a kad počne raditi, za svaku stvar koju ne zna napraviti (pa makar ne znao ni kako se drži bušilica) pita kolege na poslu. Tako bi, recimo, on. Svaki se posao može naučiti uz posao.

Njegov savjet nisam nikad poslušala. No, taj drugi frend tvrdi da je to nešto samo po sebi razumljivo ako se ukaže potreba, i da bi to napravio ponovno.

Zadnje uređivanje CaptainProton : 26.05.2017. at 21:00.
CaptainProton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:24   #11
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post

To ti ide korak po korak. Kad dođeš tamo vidjet ćeš što te pitaju i što ih zanima. Ne treba previše brbljat. Naravno, treba biti komunikativan ali u granicama normale. Ne treba biti ni šutljiv niti mrmljati sebi u bradu. Sve zavisi kakva je komisija pa se i ti prilagodiš.
Ovaj savjet ti je odličan!! Tako sam i postupio zadnji put, samo mi je žao da nisam bio izražajniji...bilo pitanje - što ste naučili u toku školovanja? Ja stereotipno, nakon kraćeg razmišljanja izvalim - da je znanje moć i da se kroz život treba stalno usavršavati....
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:26   #12
Ja nemam običaj lagat na razgovorima, jer tako u konačnici štetiš najviše sam sebi. Ne možeš u životu računati na dobronamjernost budućih kolega, jer u biti tvoji kolege su upravo ti koji prenose šefu snalaziš se ili ne. U firmama u kojima sam radila smo nakon zapošljavanja "novih" znali imati sastanke bez "novog", na temu kako se "novi" snašao.

Malo je naivno misliti da će iza dobronamjernog lica uvijek biti i dobronamjerna osoba. Altruizam u poslovnim krugovima nije baš česta pojava

Radije kažem, e to neznam, nisam to nikad radila, ali brzo učim, ili nešto u tom smjeru. Poslodavci cijene iskrenost, i kuže kad se laže. Ja sam dobivala poslove, i kad sam znala reć "ovo mi je totalna nepoznanica", jer možda baš poslodavac traži "praznu ploču" koju može oblikovati po sebi, a ne neku pojavu koja "sve zna", bilo to realno ili ne.
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 19:00   #13
moje viđenje ove priče o baratanju alatom:
trebao je znati da se na tom poslu traži baratanje alatom. pa koji se onda ... javlja, ako nije dobar u tome? očekivat da će ga drugi učit- hau jes nou. oni će radit a on će dobivat plaću... svašta

šablonizirane odgovore je poslodavac čuo već puno puta, i zato se odmah prepoznaje. osoba koja je punoljetna, traži posao, a koristi fraze jer ne zna reći tri pametne o sebi- nije idealan ni radnik a sigurno ne kolega.

prije nego se zine na razgovoru za posao, najprije se doma obučeš onako kako trebaš izgledati na tom radnom mjestu.
onda na webu čekiraš zadnje brojke stanja te firme (ukoliko tako nešto postoji za tu firmu), i onda dođeš na razgovor.
onda strpljivo sediš i čekaš da te pozovu, a ne govoriš gluposti poput: "ja sam prije došao"...
onda uđeš i pristojno pozdraviš i osmjehneš se. moliš pritom boga da krenu s "recite nam nešto o sebi". a onda krneš s " ime i prezime, završio tu i tu školu, radio to i to u trajanju tom i tom"
"zašto ste se javili na naš oglas" odgovaraš "raspitao sam se i čini mi se da vi tražite takvog i takvog rdnika. ja sam dobar u tom i tom, to me zanima i mislim da bih se uklopio u kolektiv."
šarm uz izjave "nisam provjerio čime se točno bavite/mislio sam da ćete mi vi reći što bih trebao raditi..." ne puši, ispadate neozbiljni (blaga sam pa kažem "neozbiljni").
dio o sebi na baš tom radnom mjestu se uči doma pred ogledalom. ostalo improviziraš, bez straha i panike u očima jer nisi očekivao neko pitanje.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:15   #14
Sami razlozi javljanja su nebitni za temu. Izgleda da sam samo trebala navesti viđenje drugog prijatelja bez ikakvog konteksta.

A vezano uz ostatak komentara, mislim da je teško izbjeći šablonizirane odgovore. I ovo što si ti napisao mi se čini kao jedan takav jer svaka firma za određeno radno mjesto traži određeni profil radnika te će, samim time, i na razgovor velikom većinom biti pozvani ljudi istih ili sličnih kvalifikacija.

Zadnje uređivanje CaptainProton : 27.05.2017. at 20:27.
CaptainProton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 12:36   #15
I naravno, postoje razni psiho testovi i testovi osobnosti, sa iznijansiranim tvrdnjama koji upravo sluze da utvrde koliko ste skloni varanju, laganju i raznim prijestupima, koji ce pokazati koji su zapravo vasi prioriteti u zivotu i koji ce dodatno potkrijepiti vase izjave
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.