Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2009., 14:42   #21
Bakar ili čelik?
Može jedno i drugo, ALI NE SMIJU OSTATI BEZ VODE dok peć grije

Tu tzv. zmiju za kaljevu peć radio sam u dvije polovice - lijevu i desnu (stranica+strop na lijevo i stranica + strop na desno).
Cijev je bila od 1" + koljena čelićna 1".
Kad se peć raskopala, prema dubini, visini i širini ložišta, fugama kaljeva napravljane su te zmije. Položio sam obje polovice u ložište, označio mjesta gdje će biti spojene na cijevi ulaz/izlaz i zavario. O da i istlačio
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 15:10   #22
Quote:
tonino2008 kaže: Pogledaj post
Di si to kupio?? Ja sam gledao gotova i spod 30.000kn nisam vidio

Ja sam ovdje našao nešto ovaj piano 650 je oko 13000 kn

http://www.termin.hr/index.php?optio...124&Itemid=131
jenki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 18:22   #23
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Bakar ili čelik?
Može jedno i drugo, ALI NE SMIJU OSTATI BEZ VODE dok peć grije

Tu tzv. zmiju za kaljevu peć radio sam u dvije polovice - lijevu i desnu (stranica+strop na lijevo i stranica + strop na desno).
Cijev je bila od 1" + koljena čelićna 1".
Kad se peć raskopala, prema dubini, visini i širini ložišta, fugama kaljeva napravljane su te zmije. Položio sam obje polovice u ložište, označio mjesta gdje će biti spojene na cijevi ulaz/izlaz i zavario. O da i istlačio
Ija mislim to raditi od 1",samo me brinula vrsta materijala jer sam mislio da bakar neće izdržati otvoreni plamen u peći(nisam baš potkrijepljen teorijom).A bakar spajaš klasično kao za centralno ili....?
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 19:40   #24
Tvrdo lemljenje bakarlotom (trgovački naziv), ne meko lemljenje!
Možeš zagrijavati kartušom propana, ali je sigurnije i bolje acetilen (disos plin)+kisik. Nije potreban nikakav prah!
A cijevi se u ložištu ne zagrijavaju preko 100-150 C, ako u njima cirkulira voda
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 23:20   #25
Quote:
tonino2008 kaže: Pogledaj post
Di si to kupio?? Ja sam gledao gotova i spod 30.000kn nisam vidio
Negdje kod Vrbovca je firma koja proizvodi to i mislim da je stari direktno od njih uzeo..
Da nebi bilo zabune, to je samo ložište bez dimnjaka i ostalog..
Ak te zanima mogu ti na p.p poslati broj telefona ili adresu kad pitam oca..
speedy180 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:21   #26
Quote:
speedy180 kaže: Pogledaj post
Negdje kod Vrbovca je firma koja proizvodi to i mislim da je stari direktno od njih uzeo..
Da nebi bilo zabune, to je samo ložište bez dimnjaka i ostalog..
Ak te zanima mogu ti na p.p poslati broj telefona ili adresu kad pitam oca..
Ako ti nije problem i sliku, hvala
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 23:55   #27
Poslano na p.p.
speedy180 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 01:55   #28
Quote:
speedy180 kaže: Pogledaj post
Negdje kod Vrbovca je firma koja proizvodi to i mislim da je stari direktno od njih uzeo..
Da nebi bilo zabune, to je samo ložište bez dimnjaka i ostalog..
Ak te zanima mogu ti na p.p poslati broj telefona ili adresu kad pitam oca..
možeš li molim te i meni poslat te informacije a i sliku ukoliko je dostupna,hvala ti
roky11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 09:50   #29
Da Vam ja prenesem iz svog iskustva:

Prvo peći koje sam promjenio u nadi da ču napraviti jeftino grijanje na drva preko sobne peći:

1. Kamin Franklin, jako loša peć, malo drva stane, troši puno, itd...

2. Amity, u nju sam ugradio kotao koji mi je majstor napravio, stalo je nekih 7 litara vode, njega sam stavio direktno u nju, znači raskopao peć i stavio kotao.
Cijevi su bile bešavne, uglavnom kada sam stavio kotao peć nije htjela gorjeti kao bez kotla, da skratim nije funkcioniralo.

3. Vrag mi nije dao mira pa sam pokušao i centralno preko kaljeve peći, isti majstor mi je napravio grijač, sa bešavnim cijevima, znači grijač je bio sličan onome gore, ali još su cijevi bile u rostu, tako da je i žar bila na cijevima.

Ni to nije bilo kako treba, mala temperatura, stalno se ložilo itd.

Ako Vas zanimaju detalji javite.

Što se tiče bakra u ložištu, najbolje je uzeti cijevi od mekog bakra koje možete rukom motati, i bakru je talište na 1200 C, a kada je voda u njemo oko 2000 C, a temperatura u peći nekih 300-400 u najboljim slučajevima.

Ono što mi se najbolje svidjelo je od ove firme :

http://www.slavujcek.hr/vijest.asp?id=223

Zato što se tu ne loži direktno na cijevima, pogledajte malo njihovu stranicu.

Što se tiče, prisljanjanja nekih kotlova na peć, to nisam probao ali šanse da to proradi su jako, jako, jako male.

Pozdrav,
Alen_356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 21:39   #30
Kod mene je kaljeva peć sa staklenim vratima i ugrađenim dvokomornim kotlom od prokroma. Jedna komora je točno iznad ložišta s desne strane je ostavljeno prostora za prolaz dima, a druga komora je red iznad i zamaknuta je u odnosu na desnu, s lijeve strane je ostavljeno prostora za dim. Peć gori ko blesava - živi krematorij.
Imam 8 radijatora i 250 litarski bojler. 2 su ekspanzione: jedna kod peći a druga kod bojlera u potkrovlju. Stavljam na vatru u prosjeku svakih 2 do 3 sata i to onda natrpam po barem 5 komada drva i pustim da se sve pošteno razgori prije nego pritvorim zrak. Do kraja zatvaram tek kad se sve pretvoti u žar. E sad, prostor kuhinje, blagovaone i dnevne sobe je otvoren prema galeriji i taj prostor je pretopao, a soba preko hodnika i kupaona su osjetno hladnije. Temperatura u sustavu se kad pošteno ložim diže do 70 i sitno stupnjeva, a kad ložim umjereno šeta od nešto preko 60 do 50 jer mi je na 50 nariktan cijanotermostat koji pali i gasi pumpu. Tople vode u bojleru ima konstantno i koliko god da se kupamo i peremo ne možemo potrošiti.
Sad isprobavam zatvarati pojedine radijatore da vidim kako će to utjecati. Danas sam zatvorio oba u potkrovlju ovaj u blagovaoni i ostavio otvorenih 5. Ideja je da mi se manje grije ovaj dnevni prostor, a da više tople vode ide u kupaonu i sobu i u bojler. Mislim da bi mogao što se temperature u prostoru tiče, komotno zatvoriti i ovaj u dnevnoj.

Pitanje moje na kraju balade je smijem li ja tako zatvarati radijatore radi pumpe? Netko mi je rekao da ne smijem jer na taj način smanjujem protok i da to nije dobro za pumpu. Kad pojedine radijatore samo pritvorim, skoro ali ne do kraja počne mi se čuti bućkanje vode po sistemu. Svi radijatori su dobro odzračeni. Pumpa je uključena na brzinu 2 o dmogućih 3. Probao sam je neki dan staviti na 1 uz sve radijatore i efekt je bio osjetno hladnija voda u bojleru, a na temperaturu prostora nije imalo nekog osjetnog efekta.
__________________
... da i ovako dobro je, a nije ...

Zadnje uređivanje dizzy_boy : 22.01.2010. at 21:59.
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 16:44   #31
Odgovor za dizzy boy , smiješ zatvarati radijatore ali naravno ne više njih, jel bi se peć uslijed nekog loženja razgoriti jaće i eto belaja ako nema dovoljno otvorenih radijatora. Istina postoji sigurnosni ventil, al ćemu problemi. Pumpi nesmeta jel samo joj je lakše vrtit manje vode. Za posljedicu ćeš imati samo bučnije pojedine radijatore iako su potpuno ozračeni, uglavnom "zadnji" radijator je onda bučniji.
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 20:21   #32
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
..... Pumpi nesmeta jel samo joj je lakše vrtit manje vode..
Isusek! Ajd objasni kak joj je lakše!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 01:29   #33
Prijatelju pod pretpostavkom logike da za manji put treba manje i energije gibanja, u ovom slučaju pumpe koja tjera vodu. Kao što većina ljudi ovdje zna, radijatori naravno nisu spojeni u seriji i kroz magistrale većeg promjera cijevi dopušta se vodi otvaranjem ventila na radijatoru nesmetan protok. Više radijatora - više mlaćenja pumpe. Naravno da nije zdravo pozatvarat više radijatora jel to niko pametan neće ni radit. Diže se veliki pritisak i sve trpi. Na pametno zatvaranje radijatora po potrebi, govorih.
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 08:05   #34
Meni trenutno radi sa 3 (od 8) stalno zatvorena i 4. u spavaćoj sobi gasim predvečer i palim pred spavanje kad više ne gori da nebude ni prevruće ni prehladno za spavanje. Za sada sve radi OK, tlak se ne diže puno iznad "hladnih" vrijednosti, temperatura neide preko 60. Pumpa i dalje na 2.
__________________
... da i ovako dobro je, a nije ...
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:49   #35
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
. Naravno da nije zdravo pozatvarat više radijatora jel to niko pametan neće ni radit. Diže se veliki pritisak i sve trpi. Na pametno zatvaranje radijatora po potrebi, govorih.
Ne bu išlo!!!!!!!
Ej, čoek! Radi se o rotacionoj pumpi, znaš onoj koja ima rotor sa krilcima
Rotorska pumpa kod zatvorenog izlaza druka manji tlak nego kad se isti otvori (zato se nikad ne kreće sa otvorenim blok ventilom na tlaku)
Jedino tada dolazi do zagrijavanja jer nema odvođenja topline protokom medija
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 14:35   #36
bakrene cijevi ni slučajno u ložište, bez obzira što ih voda hladi površinski ipak intezivno oksidiraju
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 14:47   #37
Quote:
Alen_356 kaže: Pogledaj post
Da Vam ja prenesem iz svog iskustva:

Prvo peći koje sam promjenio u nadi da ču napraviti jeftino grijanje na drva preko sobne peći:



3. Vrag mi nije dao mira pa sam pokušao i centralno preko kaljeve peći, isti majstor mi je napravio grijač, sa bešavnim cijevima, znači grijač je bio sličan onome gore, ali još su cijevi bile u rostu, tako da je i žar bila na cijevima.

Ni to nije bilo kako treba, mala temperatura, stalno se ložilo itd.

Ako Vas zanimaju detalji javite.

Što se tiče bakra u ložištu, najbolje je uzeti cijevi od mekog bakra koje možete rukom motati, i bakru je talište na 1200 C, a kada je voda u njemo oko 2000 C, a temperatura u peći nekih 300-400 u najboljim slučajevima.



Pozdrav,
kod ovakovih problema može pomoći ako pumpa ne radi kontinuirano nego se odredi vrijeme koje je potrebno da se voda zagrije na nekih 70 , pumpa se uključi i radi dok ne izvuče tu zagrijanu vodu , zatim se isključi i sve iz početka

bakar može u peć ako se radi o cijevima debele stijenke ali ni to nije preporučljivo
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 16:17   #38
Lee ne kontam skroz šta si mi htio replikom reć? Nedruka pumpa pritisak, već postoječi podigne ali možda nemamo ista iskustva. Pritisak se uz podizanje temperature podiže, kad se zatvori koji radijator, diže se temperatura i samim tim pritisak.
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 16:22   #39
Neznam zašto ne bakar za iznjenjivač topline, uspješno rade mnogi dugi niz godina. Stari dobri kazani za rakiju znaju koliko mogu stvari od bakra. Istina nesmije bit najtanje stijenka zbog dugotrajnosti uvijek moraju postojat rezerve. U prilogu je moj izmjenjivač topline koji sam ovi dana postavio na noge.
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 16:26   #40
Izmjenjivač topline za kamin peć

http://profile.imageshack.us/user/space218/
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:10.