Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 11:08   #5241
Hvala, Shaine.
Coco_Nut is offline  
Old 30.03.2017., 11:13   #5242
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Što je ispravno ili su oba načina ispravna?

1. Kola su krenula nizastranu.
2. Kola su krenula nizbrdo.
Oba su standardna. Prvi je pučki, rjeđi i zato ekspresivan, a drugi je stilski neutralan.
Shain is offline  
Old 01.04.2017., 12:30   #5243
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Točka se piše ako se nabrajaju cijele rečenice ili kakve značenjske cjeline. Vidi recimo ovo. Onda ide i veliko slovo.

No u normalnom, uspravnom nabrajanju piše se malo slovo i točka dolazi samo na kraju. Kao primjerice ovdje.
Šta ako imam samo jednu natuknicu (radi se o životopisu, različiti dijelovi životopisa imaju svoje natuknice), jel isto ovo vrijedi? Ne radi se o punim rečenicama, nego tipične životopisne natuknice tipa:

- dobre komunikacijske vještine stečene tijekom rada u bla bla

U drugu ruku imam jednu natuknicu koja je u obliku normalne rečenice. Sad, prema ovome što si napisao u toj rečenici bi trebao imati veliko slovo i točku na kraju, a malo mi je čudno da sve bude malo slovo, a ovo jedino veliko.
Kwe is offline  
Old 02.04.2017., 13:53   #5244
Quote:
Kwe kaže: Pogledaj post
Šta ako imam samo jednu natuknicu (radi se o životopisu, različiti dijelovi životopisa imaju svoje natuknice), jel isto ovo vrijedi? Ne radi se o punim rečenicama, nego tipične životopisne natuknice tipa:

- dobre komunikacijske vještine stečene tijekom rada u bla bla
Stavio bih onda točku na kraju posljednje natuknice ako ih je nekoliko, a ako je samo jedna, onda ne. Životopisi se pišu po određenom predlošku, u neku se ruku mogu smatrati iznimkama. Nije to klasično uređen tekst.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 02.04.2017., 14:02   #5245
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Koliko znam i slutim, ne postoji. Obeštećenik je novija riječ iz pravne terminologije. Posve je dobro izvedena.
Jesi li siguran? U pravopisu stoji ovaj naputak: obeštećenje > odšteta. Trebali bismo imati i odštetiti, prid. t. odštećen, prid. odštetni. A kako dalje, ne znam.

Malo sam zbunjen sad, priznajem. Čini mi se da su pravnici (opet) nešto zabrljali. To nikako ne bi smjela biti standardna tvorba.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 02.04.2017., 22:26   #5246
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Stavio bih onda točku na kraju posljednje natuknice ako ih je nekoliko, a ako je samo jedna, onda ne. Životopisi se pišu po određenom predlošku, u neku se ruku mogu smatrati iznimkama. Nije to klasično uređen tekst.
Da, po jedna mi je u svakom odjeljku, dakle neću točku na njih, a šta s ovom jednom koja je cijela, normalna rečenica (koja je isto u svom odjeljku sama)? Jel stavljam veliko slovo, jel stavljam točku?

Kažeš da se u životopisu može malo slobode uzet pa ću vjerojatno staviti što vizualno izgleda najbolje, ali ima li neko pravopisno pravilo za takav slučaj?
Kwe is offline  
Old 03.04.2017., 00:24   #5247
Quote:
Kwe kaže: Pogledaj post
Da, po jedna mi je u svakom odjeljku, dakle neću točku na njih, a šta s ovom jednom koja je cijela, normalna rečenica (koja je isto u svom odjeljku sama)? Jel stavljam veliko slovo, jel stavljam točku?
Hm. U pravopisu su je napisali. I ja bih onda tako.

Quote:
Kwe kaže: Pogledaj post
Kažeš da se u životopisu može malo slobode uzet pa ću vjerojatno staviti što vizualno izgleda najbolje, ali ima li neko pravopisno pravilo za takav slučaj?
Koliko znam, ne. Ali "šprance" postoje na internetu, najbolje je držati se uzusa kod takvih stvari. Skini jednu, popuni je standardnim riječima, gramatički i pravopisno točno - i na konju si.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 03.04.2017., 12:35   #5248
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post

Jesi li siguran? U pravopisu stoji ovaj naputak: obeštećenje > odšteta. Trebali bismo imati i odštetiti, prid. t. odštećen, prid. odštetni. A kako dalje, ne znam.

Malo sam zbunjen sad, priznajem. Čini mi se da su pravnici (opet) nešto zabrljali. To nikako ne bi smjela biti standardna tvorba.
U jezičnom savjetniku iz 1999. upućuju na odštetu.

Puristi su upozoravali da je obeštetiti prema entschädigen i da je bolje reći "naknaditi štetu" (tako piše i u savjetniku iz 1999.). Ali čini mi se da je i odštetiti prema entschädigen, samo je spretnije izvedena.

Sudeći po standardnim rječnicima obeštetiti i odštetiti danas imaju podjednak status.

Posve bi dobar bio i odštećenik, ali je obeštećenik frekventniji. Pomišljao sam i na namirenika, naknađenika i sl.

"Struna" nije pomogla, iako navode mnogo pravnih vrela.
Shain is offline  
Old 03.04.2017., 14:35   #5249
Neka onda bude tako kako kažeš.

Ali velim, sumnjivo mi je to. Citirao sam Institutov pravopis, najnoviji naš pravopis. Ne bi IHJJ samo tako odustao od svojih preporuka, prijašnjih i sadašnjih. Očito su tamo procijenili da ne mogu previše utjecati na terminologiju pa se frekventniji oblik prešutno prihvaća kao standardni.

Šteta, trebali su biti dosljedniji. Stroži. Ja bih barem bio. Nazivlje je ozbiljna stvar, nema smisla da bude neujednačeno. Ovako ćemo u pravnim tekstovima imati da je "obeštećenik prihvatio odštetu". :klap:
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 03.04.2017., 19:42   #5250
Pozdrav!

Kako se kaže za rudarsko okno u kojem nema više rude? Ja bih rekla iscrpljeno okno, ali ne dobivam potvrde u korpusu.
Puno, puno hvala!
nebudilijena is offline  
Old 04.04.2017., 14:21   #5251
Pokušaj s ovim: aktivni i neaktivni kopovi, bilo površinski bilo podzemni.

Mislim da se to tako u rudarstvu kaže.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 05.04.2017., 14:35   #5252
Ispričavam se, potpuno sam zaboravila navesti kontekst. Toliko sam se zadubila da sam pretpostavila da je svima jasno za što mi treba. Radi se o umjetničkom tekstu, točnije o bajci, pa bi mi neaktivni kop ubio atmosferu.
nebudilijena is offline  
Old 05.04.2017., 21:40   #5253
Sad bi te trebalo

Iscrpljeno okno je skroz OK.

Javi ak budeš još kaj trebala, ali daj kontekst.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 08.04.2017., 17:32   #5254
Poboljšavanje zanja standarda

Postoji li neko mjesto gdje ljudi mogu poboljšati znanje standarda?

Bilo da se radi o nekoj radionici/seminaru/programu ili nečemu online. Da nije baš onako blog pa nasumično, nego nešto više strukturirano.

Npr. nešto tipa ovi videi (ovaj video preko related videa vodi na još par serija videa)

https://www.youtube.com/watch?v=WWGPQZ8bxEA

Usput, jel bi "standard" trebalo ići veliko? Zašto da/ne?
Phil Marlowe is offline  
Old 09.04.2017., 19:50   #5255
Dragi moji, slušam u posljednje vrijeme, na radiju, tv-u, svi govore ovako:

Sedmog travnja, održat će se...
Od petog do devetog travnja, gledat ćemo. ..

Pitam se, griješim li ja , kad mislim da ovo bode uši, jeR nema sedam travanja u godini, nego samo jedan, pa bi stoga trebalo reći Sedmi Travnja, ili pak, od Peti do Deveti Travnja? Ili griješe svi ovi ostali?!

Hvala !!
tonchica* is offline  
Old 10.04.2017., 10:45   #5256
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Dragi moji, slušam u posljednje vrijeme, na radiju, tv-u, svi govore ovako:

Sedmog travnja, održat će se...
Od petog do devetog travnja, gledat ćemo. ..

Pitam se, griješim li ja , kad mislim da ovo bode uši, jeR nema sedam travanja u godini, nego samo jedan, pa bi stoga trebalo reći Sedmi Travnja, ili pak, od Peti do Deveti Travnja? Ili griješe svi ovi ostali?!

Hvala !!
Uvijek si samo složi u glavi ovako:

N sedmi (dan mjeseca) travnja
G sedmog (dana mjeseca) travnja
...
MadLukeM is offline  
Old 10.04.2017., 21:08   #5257
Quote:
MadLukeM kaže: Pogledaj post
Uvijek si samo složi u glavi ovako:

N sedmi (dan mjeseca) travnja
G sedmog (dana mjeseca) travnja
...
Thanks.
Koliko mi se čini, datumi se uglavnom govore u genitivu, to onda znači da ovi ne griješe? Jer u nominativu se može reći jedino u kontekstu tipa "Sedmi travnja je lijep dan u godini" i sl.
tonchica* is offline  
Old 11.04.2017., 16:43   #5258
Uvijek me razveseli 'sedme veljace'....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Old 12.04.2017., 16:04   #5259
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Uvijek me razveseli 'sedme veljace'....
Lol
to i ja kažem, sedmog veljače meni jednostavno zvuči kao da ima sedam veljača u godini..
tonchica* is offline  
Old 12.04.2017., 18:21   #5260
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Lol
to i ja kažem, sedmog veljače meni jednostavno zvuči kao da ima sedam veljača u godini..
Tončice, ako ti je hrvatski materinski, ne znam kako ti, pored svih mjeseci, i "sedmog veljače" tako zvuči.

Genitiv se vremena sasvim normalno upotrebljava i s datumima: "Sedmog veljače otišli smo na selo." Bez obzira na to što bi načelno trebao uza se imenicu "dan". Slično je s akuzativom, ne s nominativom, o kojem ste ti i Luka pisali.
cirith is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.