Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2009., 08:47   #1
Primitak u HR drzavljanstvo nakon ispisa

Bok @ all,

odrekao sam se HR državljanstva prije tocno 9 godina, iz tog razloga posto Njemci ne priznaju dvojno državljanstvo (mladost-ludost). Sada me sve to "nekako" boli i zelio bih ponovo biti Hrvat i na papiru. Rođen sam u RH i bio sam tamo prijavljen od 1973-2000 godine.Dali mogu u RH predati molbu za primitak u HR državljanstvo i koliko traje procedura? Razmisljao sam cak i o tome da vratim njemacku putovnicu prije nego njemci doznaju da imam dvojno drzavljanstvo, posto mi prijeti velika kazna i cak izgon iz Njemacke (ako je to uopce istina)?!!!

Dali ima neko Erfahrung-a sto se ovoga tice, neko ko je vratio svoju HR Putovnicu nakon ipisa i sl.

Pozz
linuslovesyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 09:23   #2
Vidi se da jos nisi odrasao!

Hrvat mozes biti u srcu AKO se stvarno tako osjecas...papir ne dokazuje nista,a mozes se zhebati zauvijek...i poslije zaliti sta si napravio.

Australianac /Zagreb u srcu zauvijek.

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 09:28   #3
mene zanima sta ce Tvrtko reci na ovaj post


on topik: ljubav prema Hrvatskoj se osjeca....ne treba ti za to papir (ako je samo to problem!)
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 09:43   #4
Da, u pravu si. Ljubav se osjeca, i ja nosim HR u srcu. Samo se nekad pitam, kakvi sam ja to njemac, sto ce meni njihovo drzavljanstvo kad se nemogu sa tim indetifzieren. U tome je problem. Mislim imam njihovo drzavljanstvo a mentalitet me vuce prema korjenju.

Znam da je tesko nekima za shvatit.
Bog


Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
mene zanima sta ce Tvrtko reci na ovaj post


on topik: ljubav prema Hrvatskoj se osjeca....ne treba ti za to papir (ako je samo to problem!)
linuslovesyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 14:35   #5
Quote:
linuslovesyou kaže: Pogledaj post
Bok @ all,

odrekao sam se HR državljanstva prije tocno 9 godina, iz tog razloga posto Njemci ne priznaju dvojno državljanstvo (mladost-ludost). Sada me sve to "nekako" boli i zelio bih ponovo biti Hrvat i na papiru. Rođen sam u RH i bio sam tamo prijavljen od 1973-2000 godine.Dali mogu u RH predati molbu za primitak u HR državljanstvo i koliko traje procedura? Razmisljao sam cak i o tome da vratim njemacku putovnicu prije nego njemci doznaju da imam dvojno drzavljanstvo, posto mi prijeti velika kazna i cak izgon iz Njemacke (ako je to uopce istina)?!!!

Dali ima neko Erfahrung-a sto se ovoga tice, neko ko je vratio svoju HR Putovnicu nakon ipisa i sl.

Pozz
samo me zanima kako si imao obadvije putovnice,kad si da bi dobio njemacku morao donijeti rjesenje da vise nisi hrvatski drzavljanin?

recimo da vise nemas hrvatsko drzavljanstvo.ako si ga se odrekao onda ga ne mozes vise nikako dobit.to je jasno.

ako si se samo ispisao iz drzavljanstva t.j. ako si ga izgubio otpustom onda moras prvo zatrazit privremeni boravak u hr. pa 5 godina cekat u hr,i imat posao itd. i onda tek zatrazit drzavljanstvo i donjet otpust iz njemackog drzavljanstva.
e da.da bi dobio boravak morat ces se ozenit s nekim ko ima hrvatsko drzavljanstvo jer su male sanse da ces dobit boravak i radnu dozvolu inace.
sve moras radit ko i bilo koji drugi stranac

ti si sad za hrvatski zakon samo jedan od Ausländera i nis vise.i bit ces tretiran kao takav.

a sta si uzeo njemacko drzavljanstvo ako ne volis tu drzavu.
znas onu poslije karanja nema kajanja
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 18:40   #6
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
mene zanima sta ce Tvrtko reci na ovaj post


on topik: ljubav prema Hrvatskoj se osjeca....ne treba ti za to papir (ako je samo to problem!)
Nece nista reci. Svako ima pravo da odlucuje o vlastitoj sudbini i snosi posljedice.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 21:37   #7
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
...recimo da vise nemas hrvatsko drzavljanstvo.ako si ga se odrekao onda ga ne mozes vise nikako dobit.to je jasno.
...
ako si se samo ispisao iz drzavljanstva t.j. ako si ga izgubio otpustom onda moras prvo zatrazit privremeni boravak u hr. pa 5 godina cekat u hr,i imat posao itd. i onda tek zatrazit drzavljanstvo i donjet otpust iz njemackog drzavljanstva.
Jel' imaš ti neki ovde konkretan argument tipa link na oficijelno objašnjenje ili samo pišeš bez veze?
Ova druga rečenica potpuno nevjerovatno zvuči...
__________________
Jer ljevica se ponavlja k'o pokvarena traka, a desnica još samo za onaniju je šaka
vik071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 21:43   #8
Quote:
linuslovesyou kaže: Pogledaj post
Bok @ all,

odrekao sam se HR državljanstva prije tocno 9 godina, iz tog razloga posto Njemci ne priznaju dvojno državljanstvo (mladost-ludost). Sada me sve to "nekako" boli i zelio bih ponovo biti Hrvat i na papiru. Rođen sam u RH i bio sam tamo prijavljen od 1973-2000 godine.Dali mogu u RH predati molbu za primitak u HR državljanstvo i koliko traje procedura? Razmisljao sam cak i o tome da vratim njemacku putovnicu prije nego njemci doznaju da imam dvojno drzavljanstvo, posto mi prijeti velika kazna i cak izgon iz Njemacke (ako je to uopce istina)?!!!

Dali ima neko Erfahrung-a sto se ovoga tice, neko ko je vratio svoju HR Putovnicu nakon ipisa i sl.

Pozz
Ako si etnicki Hrvat (otac i majka Hrvati) mozes se ispisati i istog momenta ponovo upisati u hrvatsko drzavljanstvo, i to uciniti koliko god puta zelis, jer Hrvatska je nacionalna drzava Hrvata, i svatko tko je rodjen od roditelja koji su Hrvati - te je sukladno tome i sam Hrvat - moze postati i formalno drzavljanin, neovisno o razlozima zasto trenutno nema drzavljanstvo (osim ako ne postoje neki posebni razlozi koj to prijece - ratni zlocini, teror, i slicno)

Ako si drzavljanstvo stekao na drugi nacin, a onda ga izgubio, mislim da za ponovni primitak moras proci proceduru kao i svaki drugi stranac u Hrvatskoj.

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 01:46   #9
evo citaj,a i procitaj koji su uvjeti primanja stranca u hr drzavljanstvo

Članak 19.

Rješenje o otpustu iz hrvatskog državljanstva stavit će se izvan snage posebnim rješenjem, na zahtjev osobe koja je dobila otpust, ako ona ne stekne strano državljanstvo u roku od jedne godine od dana objave rješenja u otpustu u "Narodnim novinama" i nastavi živjeti u Republici Hrvatskoj.

Rješenje o otpustu stavit će se izvan snage posebnim rješenjem na zahtjev osobe koja je dobila otpust i iselila se iz Republike Hrvatske ako ona u roku od tri godine od dana iseljenja nije stekla strano državljanstvo, a o tome je u roku od naredne tri godine obavijestila diplomatsko ili konzularno predstavništvo Republike Hrvatske u inozemstvu ili neposredno tijelo nadležno za donošenje rješenja o otpustu.

sve to lijepo pise na http://mup.hr/96.aspx

ovo da se moglo ponovno uzet drzavljanstvo je odavno stvar proslosti.

dakle osoba koja je izgubila hrvatsko drzavljanstvo na ovaj ili onaj nacin NIJE vise hrvatski drzsvljanin.i pod pretpostavkom da se zakon postuje nema sanse da drzavljanstvo samo tako dobije natrag.
i mora naravno proci svu proceduru ko i neki drugi stranac,osim ak ne podmazes

Zadnje uređivanje livadinka.kukuric : 08.07.2009. at 02:01.
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 01:47   #10
Quote:
vik071 kaže: Pogledaj post
Jel' imaš ti neki ovde konkretan argument tipa link na oficijelno objašnjenje ili samo pišeš bez veze?
Ova druga rečenica potpuno nevjerovatno zvuči...
evo pa citaj

http://mup.hr/96.aspx

zakon o drzavljanstvu

zasto mislis da nevjerojatno zvuci,osoba koja je svojom voljom otpustila hrvatsko drzavljanstvom ili ga se odrekla,je stranac.a 5 godina,imat posao,otpust....to su minimalni uvjeti

i da bas bi ono trebalo takvim dvolicnim ljudima vracat drzavljanstvo.

Zadnje uređivanje livadinka.kukuric : 08.07.2009. at 02:04.
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 14:28   #11
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
evo citaj,a i procitaj koji su uvjeti primanja stranca u hr drzavljanstvo

Članak 19.

Rješenje o otpustu iz hrvatskog državljanstva stavit će se izvan snage posebnim rješenjem, na zahtjev osobe koja je dobila otpust, ako ona ne stekne strano državljanstvo u roku od jedne godine od dana objave rješenja u otpustu u "Narodnim novinama" i nastavi živjeti u Republici Hrvatskoj.

Rješenje o otpustu stavit će se izvan snage posebnim rješenjem na zahtjev osobe koja je dobila otpust i iselila se iz Republike Hrvatske ako ona u roku od tri godine od dana iseljenja nije stekla strano državljanstvo, a o tome je u roku od naredne tri godine obavijestila diplomatsko ili konzularno predstavništvo Republike Hrvatske u inozemstvu ili neposredno tijelo nadležno za donošenje rješenja o otpustu.

sve to lijepo pise na http://mup.hr/96.aspx

ovo da se moglo ponovno uzet drzavljanstvo je odavno stvar proslosti.

dakle osoba koja je izgubila hrvatsko drzavljanstvo na ovaj ili onaj nacin NIJE vise hrvatski drzsvljanin.i pod pretpostavkom da se zakon postuje nema sanse da drzavljanstvo samo tako dobije natrag.
i mora naravno proci svu proceduru ko i neki drugi stranac,osim ak ne podmazes
Ako mozes dokazati da su ti otac i majka Hrvati, uvijek mozes postati hrvatski drzavljanin, neovisno dali si se zbog nekog razloga ispisao ili ne. To je jednostavno tako.

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 14:43   #12
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
evo pa citaj

http://mup.hr/96.aspx

zakon o drzavljanstvu

zasto mislis da nevjerojatno zvuci,osoba koja je svojom voljom otpustila hrvatsko drzavljanstvom ili ga se odrekla,je stranac.a 5 godina,imat posao,otpust....to su minimalni uvjeti

i da bas bi ono trebalo takvim dvolicnim ljudima vracat drzavljanstvo.
To nema veze sa dvolicnoscu. Daleko je veca dvolicnost pljackati hrvatski narod ili zivjeti kao pijavica na racun zasluga u "domovinskom ratu" kako to cini stotine tisuca takozvanih dragovoljaca domovinskog rata.

Drzavljanstvo je tehnicka stvar i definira koja ce vlada administrirati tvoje gradjanske potrebe (za dokumentima, putovnicom, skolstvom zdravstvom...), kao i to kome placas porez, pa prema tome i kako se trose novci koje dajes u zajednicku kasu.

Ja sam uzeo dansko drzavljanstvo i drage volje odrekao hrvatskoga, jer u toj zemlji su daleko bolje i efektivnije servisirane moje gradjanske potrebe (dokumenti, putovnica, obrazovni i zdravstvaeni sustav, zastita radnih prava), a u isto vrijeme sam daleko zadovoljniji kako se novci koje placam svaki mjesec kroz porez koriste u zajednicke svrhe. Kada bih sutra nasao zemlju da je u tome bolje od Danske, ponovo bih promijenio drzavljanstvo.

Drzavljanstvo i putovnica nema veze sa hrvatstvom, ili se osjecas Hrvatom, ili ne osjecas.

Ne zaboravi da je na desetine teskih kriminalaca, ukljucujuci i neke najbrutalnije ruske i ukrajinske, imalo hrvatske putovnice. Sto ta putovnica govori o njihovom hrvatstvu, ostavljam ti da zakljucis sam.

Lijepi pozdrav

Zadnje uređivanje TomK : 08.07.2009. at 15:15.
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 20:27   #13
Vidis, ja te razumijem potpuno. I imam slicnu dilemu, sa tom razlikom, da se nikako ne mogu finalno odluciti za njemacko drzavljanstvo. Hrvatsko mi ne treba, bolje bi mi bilo imati pravo glasanja i odlucivati o svojoj sudbini u zemlji u kojoj i zivim, ali nekako mi je hrvatsko drzavljanstvo dio mog identita i izrazito mi tesko pada odreci ga se... Vec par godina razmisljam, stvarno ne znam sto me to toliko za taj pasos vuce... Mozda se jednog dana i uspijem ubijediti da je to samo komad papira...
MoulinRouge is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 21:11   #14
Quote:
TomK kaže: Pogledaj post
Ako mozes dokazati da su ti otac i majka Hrvati, uvijek mozes postati hrvatski drzavljanin, neovisno dali si se zbog nekog razloga ispisao ili ne. To je jednostavno tako.

Lijepi pozdravi
znaci po tvom je ovaj zakon samo tako tu?

svako ko moze dokazati da su mu otac i majka hrvati moze uzzet hrvatsko drzavljanstvo je o.k. i o tome ne treba diskutirat.

ali ako ta ista osoba otpusti hrvatsko drzavljanstvo moze ga ponovno steci pod istim uvjetima kao i svaka druga strana osoba.

drzavljanstvo podrijeklom stjeces samo jednom,ako ga vratis nema vise.

ovo znam iz prve ruke,inace nebih tvrdio

odi na mup i zatrazi boravisnu dozvolu,iako imas hrvatske korijene dobiet ces ju samo tako nikad
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 21:40   #15
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
znaci po tvom je ovaj zakon samo tako tu?.................................
Nemoj pisati ono sto neznas jer ima nas koji smo dobili HR drzavljanstvo "natrag" bez ikakvog podmazivanja iid. i to na osnovu clana 15 Zakona o drzavljanstvu koji glasi

Quote:
Hrvatski državljanin koji je tražio i ishodio otpust iz hrvatskog državljanstva radi stjecanja kojeg stranog državljanstva, što mu je kao pretpostavka za obavljanje kakvog poziva ili djelatnosti postavila strana država u kojoj ima prebivalište, može ponovo steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1.-4. ovoga zakona.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 21:51   #16
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
znaci po tvom je ovaj zakon samo tako tu?

svako ko moze dokazati da su mu otac i majka hrvati moze uzzet hrvatsko drzavljanstvo je o.k. i o tome ne treba diskutirat.

ali ako ta ista osoba otpusti hrvatsko drzavljanstvo moze ga ponovno steci pod istim uvjetima kao i svaka druga strana osoba.

drzavljanstvo podrijeklom stjeces samo jednom,ako ga vratis nema vise.

ovo znam iz prve ruke,inace nebih tvrdio

odi na mup i zatrazi boravisnu dozvolu,iako imas hrvatske korijene dobiet ces ju samo tako nikad
I ja tvrdim iz prve ruke. Kada sam predao papire za otpust, osoba koja je bila nadlezna za to u veleposlanstvu mi je rekla da isti dan kada dobijem dansko mogu predati papire za ponovni primitak.

Ja to nisam ucinio jer stvarno ne znam zasto bi si nepotrebno komplicirao zivot, a na hrvatsoj granici me ionako tretiraju sa daleko vecim respektom kada se pojavim sa danskom puovnicom nego sto su me ikada tretirali sa hrvatskom. Dok sam putovao sa hrvatskom putovnicom, hrvatski granicni policajac bi uvijek zagledavao sliku, pa mene, onda bi jednim prstom lijeve ruke nesto ukucavao u kompjuter, zatim cekao par sekundi da se nesto pojavi na ekranu, pa ponovo gledao mene, pa u ekran, da bi mi na kraju vratio putovnicu bez i jedne rijeci. Dansku putovnicu uopce ne gleda, valjda misli da sam turista.

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 23:05   #17
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Nemoj pisati ono sto neznas jer ima nas koji smo dobili HR drzavljanstvo "natrag" bez ikakvog podmazivanja iid. i to na osnovu clana 15 Zakona o drzavljanstvu koji glasi
hehe poznato mi je to.

eto ja poznam osobu iz blize familije koja je prije 10 tak godina otpustila hrvatsko drzavljanstvo,kao razlog je naveo tada da ne zeli bit hrvatski drzavljanin,jer posto nije niti rodjen u hrvatskoj ne osjeca nikakvu povezanost sa hrvatskim narodom,tj on je samo hrvat na papiru.

medjutim prije godinu dvije je pozelio hrvatsko drzavljanstvo natrag,kao razlog mu je odjednom bio taj kao zbog posla ovo ono.

oglavnom,predao je on to sve,i dobio je eto nedavno odbijenicu,kao ne moze dokazat da je to istina.

e sad,mozda je to bilo moguce prije.cujem da su jako poostrili kriterije.
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 11:18   #18
Quote:
linuslovesyou kaže: Pogledaj post
Bok @ all,

odrekao sam se HR državljanstva prije tocno 9 godina, iz tog razloga posto Njemci ne priznaju dvojno državljanstvo (mladost-ludost). Sada me sve to "nekako" boli i zelio bih ponovo biti Hrvat i na papiru. Rođen sam u RH i bio sam tamo prijavljen od 1973-2000 godine.Dali mogu u RH predati molbu za primitak u HR državljanstvo i koliko traje procedura? Razmisljao sam cak i o tome da vratim njemacku putovnicu prije nego njemci doznaju da imam dvojno drzavljanstvo, posto mi prijeti velika kazna i cak izgon iz Njemacke (ako je to uopce istina)?!!!

Dali ima neko Erfahrung-a sto se ovoga tice, neko ko je vratio svoju HR Putovnicu nakon ipisa i sl.

Pozz
Ako si se odrekao onda ne mzoes dobiti putovnicu RH. Ako si se ispisao onda mozes zatraziti ponovi upis u drzavljanstvo, ali upises li se u drzavljanstvo RH gubis Njemacko drzavljanstvo. Automatski. Mozda mislis da Njemacka nece saznati, neko vrijeme nece, no RH vlasti promptno odgovaraju na Njemacke upite "je li XY vas drzavljanin". Po Njemackom zakonu sticanje drugog drzavljanstva nakon sticanja Njemackog znaci automatski gubitak Njemackog.
Dakle: don't do it.
Ako se nisi ispisao nego si se drzavljanstva odrekao to je ireverzibilno. Prednost odricanja je da je aktivno odmah po predaji zahtjeva dok je ispis postupak koji traje ponekad i 2 godine. Zasto? Ne znam, zato jer to namjerno odugovlace u RH.

Inace pogledaj sta se desava u RH. Izgleda da sljedi brzi zaokret na desno i povratak u crne 90-e. Povratak u RH ti je velika sansa da ces moci raditi za nekog novog Kutle-a, ako za ikoga, a ovaj te vise-manje nece placati, zastavama ce se mahati na sve strane, tko sta zucne protiv drzave platit ce majci. Kredite nece moci vracati, bankrot drzave je jedini izlaz situacije u kojoj ova ne moze servisirati obaveze, a da smanji izdatke znacajno (milijarda koju Kosorica spominje je jedno 10-20x manje nego sto je potrebno) nije realno ocekivati, birokracija se nakotila uzasno, korupcija je svepristuna, ljudi ne postuju jedni druge, prodali bi majku za perec, svi su nezadovoljni i jalni.

Zadnje uređivanje succorosso : 09.07.2009. at 11:24.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 11:23   #19
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Australianac /Zagreb u srcu zauvijek.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 15:18   #20
Hrvatsko drzavljanstvo - what's that?
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.