Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2016., 00:11   #1241
Quote:
marinkovic kaže: Pogledaj post
Molim preporuku za solidan fotić.
Neki od uvjeta, da je gabaritima pogodan za putovanja, da je brz, dobar za uvjete slabijeg svjetla ... eventualno može poslužiti i za igranje u makro modu, nekakav portet, uličnu fotografiju ... svašta sam udrobio

Za sad razmišljam u smjeru canonove g serije, konkretnije imam ponudu za g16 za oko 2700 kn, novi. Ili imate druge preporuke? 3000 - 3500kn je neki limit.

Hvala
Pozdrav!
Dolazi li u obzir rabljeni aparat ili samo novo?
Ja ne bih Canon g16. Za te novce vjerujem da se može naći aparat koji je dimenzijama manji, a ima veći senzor.
Gledaj da senzor bude barem 1", jer što je veći senzor to je bolja kvaliteta slike. G16 ima prilično mali senzor - http://cameradecision.com/sensorimag...erShot-G16.png .
Ne pratim puno te kompakte, no čuo sam puno dobrog o sony rx100 seriji, za te novce bi mogao dobiti neki prijašnji model, možda mark ii?
Ali opet za te novce možeš dobiti i neki mirrorless s objektivom, ako ti to nije pre veliko.
Sony rx100 stane u džep, mirrorless s objektivom baš i ne, osim ako nije neki fiksni pancake objektiv.
freeway is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 23:13   #1242
Quote:
nela_q5 kaže: Pogledaj post
Hvala puno, mislim da će sigurno na kraju biti mirrorless. E još jedno pitanje, dosta sam po forumima našla da hvale Olympus e-pl5..ima tko kakvih saznanja ovdje o njemu?
Imam EPL5 double zoom kit. Odličan fotić, mali i kompaktan. S novom verzijom objektiva još manji. Ali iako je jedan od najmanjih mirrorlessa, ipak prevelik za džep.

Odlično je što ima zakretni ekran. Loša vidjlivost ekrana, što je ranije spomenuo @elkarrde je problem svih ekrana. Ima boljih i lošiih ali nema ih koji se vide na sunčanj plaži ili snijegu. Za 500 kn dobije se rabljeni elektronički VF pa on djelomično rješva taj problem.

Ima dobar i brz autofokus. Kvaliteta slike je dobra a ima i raznih efekata. Ne sviđa mi se raspored menua. Touch screen je dobar ali mislio sam da ću ga više koristiti. Malo problematičan kad približim oko na VF pa okinem sliku nosom, iz nekog razloga lako promijeni modus ekrana (touch-autofokus, touch okianje, isključeno).

Mogu ga preporučiti: jedan od najmanjih, ima dobru kvalitetu slike a može se dobiti povoljno.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:26   #1243
Gdje naci rabljeni evf?
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 17:09   #1244
U subotu će sigurno biti na foto-sajmu

http://www.digitalcameragraz.at/onli...s%5Bcat%5D=134
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 18:42   #1245
Quote:
frosty840 kaže: Pogledaj post
Gdje naci rabljeni evf?
Na njuškalu. EVF2 povremeno se nudi po cijeni od 500 do 1000kn.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 21:36   #1246
Quote:
ferdinandmax kaže: Pogledaj post
Kod iste vrijednosti blende dubinska oštrina uopće ne ovisi o veličini senzora, već isključivo o žarišnoj duljini objektiva!
Ovo i ja kao početnik znam da nije istina. Fokalna duljina nikako ne utječe na depth of field, Samo daje prividni efekat većeg bokeha.

http://www.bluesky-web.com/dofmyth.htm
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 13:00   #1247
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ovo i ja kao početnik znam da nije istina. Fokalna duljina nikako ne utječe na depth of field, Samo daje prividni efekat većeg bokeha.

http://www.bluesky-web.com/dofmyth.htm
Ovo što si napisao nije odgovor na (pogrešan) navod @ferdinandmaxa i nije točno.

Fokalna duljina i te kako utječe na dubinsku oštrinu. To možeš lako provjeriti DOF kalkulatorom. Promijeni je i vidjet ćeš da se dubinska oštrina mijenja s kvadratom promjene fokalne duljine.

Članak govori o nečem drugom. On mijenja dva parametra: fokalnu duljinu i udaljenost objekta. Uočio je fenomen koji ne zna objasniti pa ga pogrešno tumači. Istinita je samo početna teza, uz korištenje teleobjektiva postiže se jače zamućenje pozadine.

To se može objasniti na više načina ali predlažem da admini prebace cijelu ovu raspravu (o utjecaju fokalne daljine i veličine senzora na dubinsku oštrinu) na objektive.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 14:12   #1248
Pusti ti kalkulator nego uzmi kameru u ruke. Normalno da mijenja udaljenost ako želi zadržati isti angle view a to je i poanta. Kako inače uslikati dvije identične fotke? Ne mogu više naći link gdje je to baš super objasnjeno slikama, ali i ovi linkovi ispod dovoljno dobro opisuju... I svi tvrde jedno, Fokalna duljina ne utječe na dof, već na perspektivu koju vidimo odnosno bokeh Effekt.

http://www.cambridgeincolour.com/tut...h-of-field.htm

https://fstoppers.com/education/unde...aperture-87014

https://luminous-landscape.com/dof2/
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 19:24   #1249
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Pusti ti kalkulator nego uzmi kameru u ruke. Normalno da mijenja udaljenost ako želi zadržati isti angle view a to je i poanta. Kako inače uslikati dvije identične fotke? Ne mogu više naći link gdje je to baš super objasnjeno slikama, ali i ovi linkovi ispod dovoljno dobro opisuju... I svi tvrde jedno, Fokalna duljina ne utječe na dof, već na perspektivu koju vidimo odnosno bokeh Effekt.

http://www.cambridgeincolour.com/tut...h-of-field.htm

https://fstoppers.com/education/unde...aperture-87014

https://luminous-landscape.com/dof2/
Rekao si da si početnik i to te amnestira za neznanje ali ne i za tvrdoglavost

Pročitao sam članke i oni znaju o čemu pišu i znaju da brane vrlo nategnutu tezu. A da li ti (kao početnik) to razumiješ? Kažeš, ako žele zadržati isti angle-of-view. Angle-of-view razmjeran je fokalnoj duljini.

Fotgrafije u primjerima nisu iste. Dvije fotografije (osim ako nisu studijske s neutralnom pozadinom) vrlo su različite snimljene širokim ili uskim kutem jer pozadina znatno utječe na fotografiju.

Parametri fotografije su međuzavisni i treba naučiti utjecaj svakog od njih posebno pa tako razumjeti i opisanu tezu: kako zadžati istu dubinsku oštrinu kompenzacijom udaljenosti i fokalne duljine. A to je upravo ono što oni rade. Udaljavanjem od kadra povećavaju dubinsku ošrinu a zatim je zoomiranjem smanjuju do isti relativne veličine objekta u prvom planu. Iz toga izvlače zaključak da je dubinska oštrina neovisna o fokalnoj duljini.

Paradoks je u tome što negiraju utjecaj parametra koji koriste da bi kompenizrali promjenu dubinske oštrine zbog udaljenosti. Zar ne bi isto tako mogli reći da je dubinska oštrina neovisna o udaljenosti? Jer sa dvije različite udaljenosti snimanja postižu istu dubinsku oštrinu. Obje teze su pogrešne.

Upravo iz utjecaja fokalne duljine na dubinsku oštrinu najlakše je objasniti zašto će teleobjektiv jače zamutiti pozadinu. Uzmi primjer: imaš subjekt 2m ispred pozadine i fotkaš s udaljenosti 2m s fokalom 50mm, f2.8. Onda se udaljiš na 4m, fotkaš s fokalom 100. Dubinska oštrina je ista u oba slučaja 26,5cm. A subjekt je jednako velik u kadru.

A što se dešava s pozadinom? Pozadina je u prvom slučaju udaljena 4m od kamere, sa zadanom parametrima dof bi bio 1,092m. U drugom slučaju kad fotkaš s fokalom 100mm, pozadina je 6m od kamere i dof bi bio 0,602m.

Kažem "dof bi bio" a ne "dof je", zato jer se dubinska oštrina odnosi na objekt u fokusu. Ali gornji primjer daje ideju zašto je korištenjem duže fokale pozadina jače defokusirana nego sa širim kutem.

(Još jednom molim admine da cijelu ovu raspravu prebace na objektive.)
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 22:31   #1250
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Uzmi primjer: imaš subjekt 2m ispred pozadine i fotkaš s udaljenosti 2m s fokalom 50mm, f2.8. Onda se udaljiš na 4m, fotkaš s fokalom 100. Dubinska oštrina je ista u oba slučaja 26,5cm. A subjekt je jednako velik u kadru.

A što se dešava s pozadinom? Pozadina je u prvom slučaju udaljena 4m od kamere, sa zadanom parametrima dof bi bio 1,092m. U drugom slučaju kad fotkaš s fokalom 100mm, pozadina je 6m od kamere i dof bi bio 0,602m.

Kažem "dof bi bio" a ne "dof je", zato jer se dubinska oštrina odnosi na objekt u fokusu. Ali gornji primjer daje ideju zašto je korištenjem duže fokale pozadina jače defokusirana nego sa širim kutem.

(Još jednom molim admine da cijelu ovu raspravu prebace na objektive.)
Nema tvrdoglavost nista sa time, vec slike. Ti tvrdis nesto sto ne mozes dokazati osim kalkulatorom jer cim promjenis fokalnu duljinu makar ju i komenzirao udaljenoscu da bi dobio istu velicinu objekta/subjekta perspektiva se promjenila
Je subjekt jednako velik, ali nije background. Pogledaj slike pa ces vidjeti da je pozadina uvecana i shodno tome vise zblurana.
https://luminous-landscape.com/dof2/

Dakle utjecala fokalna duljina na DOF ili ne u praksi ne znaci nista jer nikad ne mozes imati istu perspektivu
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 23:25   #1251
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Dakle utjecala fokalna duljina na DOF ili ne u praksi ne znaci nista jer nikad ne mozes imati istu perspektivu
Utjecaj fokalne duljine na DOF je činjenica koju je dobro znati.

Praktična primjena: manualni fisheye 8 mm. Kada namjestiš blendu f/4, fokus 1 m, u dof-u je sve od pola metra do beskonačnosti. Nema potrebe za izoštravanjem.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:31   #1252
Ako moze neka preporuka za fotic koji bi iskljucivi koristio za obiteljske fotke,rockasi druzenja itd..
Hvala unaprijed.
zgsleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 21:28   #1253
Ovo je pitanje previše općenito sročeno, s bilo kojim fotićem to možeš. Barem daj neku orijentaciju koliko novaca bi dao za to, koji nivo kvalitete očekuješ itd.

Bez takvih smjernica, preporučam ti bilo koji novi model za oko 2000 eur i još toliko za neki f2.8 zoom, biti ćeš vrlo zadovoljan kvalitetom fotki
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 18:48   #1254
Cekaj jel se ti zahebavas ili si ozbiljan??4000 eura da za fotic dam??
zgsleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 18:56   #1255
Pa kad nisi skoro ništa napisao. Koliki ti je buđet, koliko ti je važna kvaliteta i rezolucija slika, želiš li jedan fotić s univerzalnim objektivom ili više objektiva...
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:53   #1256
Kupio sam Canon sx 720 ,htio g9x al ga nisu imali i ducani tak da evo rijeseno..
zgsleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:02   #1257
Ma nisam te zezao nego nisi skužio poantu. Za amaterske primjene ima fotića u rangu od 100 do par 1000 eura. Kako savjetovati ako nisi dao nikakve smjernice? A sad kad si imako konkretnu dilemu između dva modela, nisi pitao.

SX720 ima jednu prednost, bolji raspon zooma ali ima 4x manji senzor uz isti broj MPixa. Zbog veličine senzora G9X je sasvim druga klasa. Velika je razlika u kvaliteti slike naročito kada svijetlo nije idealno.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 11:54   #1258
imam pitanje ako netko ima vrimena za odgovorit

odradio san tipu manji posa i sad nesto nije pri keshu i nudi mi novi neotpakovani (radi u trgovini elektronike)
nikon D5300 sa dva objektiva , Nikkor 18-55 i 55-200
pitanje , je li dobar fotic za pocetnika u foto hobiju , kao slike prirode i zivotinja
i jel to ok za posa od 700$ Cdn sto san mu napravija
hvala
__________________
Cika Strile kaže: ja imam pravo i izraziti svoje mišljenje na ovom Forumu.
..." ne može se raditi o slobodi govora jer ti nju na ovom forumu zapravo nemaš." by moderator Pizvo
Tudumsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 12:09   #1259
Za početnika i više nego dobar, a ako pogledaš domaće cijene na internetu takav kit (s objektivima VR II) košta $1000. Ako su ti (VR II) objektivi u kitu onda ti daje po cijeni po kojoj on može nabaviti.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 12:56   #1260
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Ma nisam te zezao nego nisi skužio poantu. Za amaterske primjene ima fotića u rangu od 100 do par 1000 eura. Kako savjetovati ako nisi dao nikakve smjernice? A sad kad si imako konkretnu dilemu između dva modela, nisi pitao.

SX720 ima jednu prednost, bolji raspon zooma ali ima 4x manji senzor uz isti broj MPixa. Zbog veličine senzora G9X je sasvim druga klasa. Velika je razlika u kvaliteti slike naročito kada svijetlo nije idealno.
Mislis da sam fulao onda sa 720-icom?
U ducanu kojem sam kupovao nisu imali ovaj drugi a nije mo se dalo cekat 7 dana dok ga naruce i dopreme...
zgsleeper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.