Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2014., 14:01   #21
Po meni vikend ne prolazi ništa ni sporije ni brže od ostatka tjedna. Te pizdarije živi se vikendom su glupe. Živi se svaki dan.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 16:20   #22
Quote:
Versatile mind kaže: Pogledaj post
Samo nemojte zaboraviti još jedan faktor a to je da kada smo bili djeca prije par desetljeća da je generalni tempo zivota bio osjetno sporiji.
Danas se rade 4 stvari odjednom a moraju postojat i planovi koji definiraju mnoge godine ispred nas. Što sve skupa stvara osjećaj nedostatka vremena i stalne jurnjave koji nekoć zaista nije postojao bez obzira na to jel ste bili odrasla osoba ili dijete.
Znam gledat filmove,citat novine iz 70-ih i 80 ih,pa
vidim da je to i tada bila pojava,govorenje kako se zivi
ubrzano,brze nego prije,kako se nema za nis vremena.A
i za 20 g ce se govorit kako se danas nije tako ubrzano zivjelo.

Sjecam se jos kao djetetu da mi je vrijeme brzo prolazilo
i kako sam se znala zamislita,ajme vec sam 8 razred,a
jos jucer bijah 5.A znalo mi je bit dosadno,uvijek isto,dosadna skola,
cekas kad ce vikend,praznici.A jos kad si djete ides na neke aktivnosti,
vise se novih stvari desava,pa vrijeme kao da ide brze.
Medutim sad kad sam odrasla i dosadnije mi je nego ikad
vrijeme leti jos brze!Kako??Kad mi sr nista ne dogada.Idem
na posao,vratim se,sami cekam vikend ko kad sam bila u
skoli..Ono svi dani su mi isti,sve godine,ne vidim razliku izmedu 2014
i 2010,il koje usrane 2000 i neke,a godina prode prebrzo
u toh dosadi i rutini.Kuzila bih da imam djecu,jer su mi
roditelji govorili,a cujem da i danas roditelji govore djeci,da
po njima najvise vide kako vrijeme leti.
roza jabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 17:12   #23
I meni je isto vrijeme brže protjecalo iz godine u godinu. Dok se nisam počeo buditi rano ujutro, te se povremeno baviti meditacijom i Qi-Gongom kako bih utišao um i obratio pozornost na sadašnje trenutke. Pomaže
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 07:55   #24
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Evo htio bih ovdje napisati neke svoje dojmove o protjecanju vremena. Kad sam bio dijete to je sve išlo dosta sporo. Sjećam se vrtića koji mi je trajao dosta dugo. Danas kad bih ovako procjenjivao dao bih mu sigurno 3 puta više vremena trajanja nego što je zaista bilo. Osnovna škola opet duga na svoj način. Sjećam se svakog razreda kako je to dugo trajalo od jeseni do ljeta. Taj neki tempo mi je bio do 2. srednje kad se odjednom sve ubrzalo, a u trećem srednje tj. sa 17 godina počinje još više ubrzavati. Zadnje vrijeme srednje škole je bilo jako napeto ali opet se ubrzalo. Sad kad idem na fakultet mi se također ubrzava ali ne svake godine već svakog tjedna, dana. Da se razumijemo, ja sam sretan zbog toga jer želim da ove stvari prolaze. No, u čemu je stvar? S druge strane za događaje od prije 2 god imam osjećaj da je to bilo jako jako davno. Barem prije 5 godina.

Događa li se to i vama i u čemu je stvar? Kažu neki da više obveza ima pa da je u tome stvar.
Stvar je u tome da je taj "OSJEĆAJ" sporog protoka vremena u djetinstvu rezultat čistoće i iskrenosti djeteta jer tad ga nema šta da uništava kao recimo mozak ili ego. Dijete je čisti osjećaj bez intelekta, a odrastao čovjek je čisti intelekt bez osjećanja jer ta osjećanja kod odraslog čovjeka su BLOKIRANA intelektom, ali nisu toliko intelektom blokirana koliko su egom. Taj EGO koji čovjeka korumpira svakog trenutka je razlog brzog protoka vremena jer ego UBRZAVA misli a brže misli znače i brži protok vremena, sporije misli znači sporiji protok vremena. Čuka (srce) je čudo bratek...najveća misterija čovječanstva. Einstein je bio u pravu! Relativnost vremena je istina. Korupcija ega je crna rupa srca, i to usisaje vrijeme kao što usisivač usisaje prašinu
__________________
Neretva je moja krv, Jadran je moje srce
Suuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 17:44   #25
Exclamation

Quote:
Suuu kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da je taj "OSJEĆAJ" sporog protoka vremena u djetinstvu rezultat čistoće i iskrenosti djeteta jer tad ga nema šta da uništava kao recimo mozak ili ego. Dijete je čisti osjećaj bez intelekta, a odrastao čovjek je čisti intelekt bez osjećanja jer ta osjećanja kod odraslog čovjeka su BLOKIRANA intelektom, ali nisu toliko intelektom blokirana koliko su egom. Taj EGO koji čovjeka korumpira svakog trenutka je razlog brzog protoka vremena jer ego UBRZAVA misli a brže misli znače i brži protok vremena, sporije misli znači sporiji protok vremena. Čuka (srce) je čudo bratek...najveća misterija čovječanstva. Einstein je bio u pravu! Relativnost vremena je istina. Korupcija ega je crna rupa srca, i to usisaje vrijeme kao što usisivač usisaje prašinu
dODbra ti je teza braco samo što smo ovisni o egu. jer ovako usporeno vrijeme je užaaaas :O pa napundram sa egom dok ništa se ne gogađa jeli.._---

Uz i nije problem vrijeme već je problem fizička tvar i korupcija u temi-materijalnoga- svijeta n abijem ih na onu TVAR...
__________________
I tako dalje...
robosU9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 05:35   #26
ima ta štoperica u mozgu , ubrzava ili usporava ovisno koliko nam uzbudljivo protiče vrijeme , djetinjstvo nam je zanimljivije jer nam je sve novo , kasnije je dosadnije


"Sometimes time moves quickly, and in some situations time seems to slow down. All of this ultimately has a neural representation," says Strick.

Read more at: http://phys.org/news175185800.html#jCp
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 17:51   #27
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Kaže Nino Raspudić da u životu najduže traje djetinjstvo i vrijeme kad dobijemo vlastitu djecu.
kadga već spominješ, napisao je u jednom tekstu vrlo zanimljivu misao, to da je čovjek zapravo jednom iskusio vječnost. bilo je to dakako u djetinjstvu, periodu života kada kategorija vremena i temporalnosti praktički ne postoji ili je nevažna.

zanimljivo je da vam je promakla jedna fundamentalna stvar koja je usko povezana s pojmom vremena i prolaznosti, a to je spoznaja smrti, prije svega vlastite. to je ta fundamentalna razlika između djetinjstva i zrelosti. kao dijete naprosto nisi svjestan mnogo toga, između ostalog i činjenice da te jednom neće biti (isto tako, da te eonima prije tvog začeća nije bilo) i da si, ma kako to grubo zvučalo, svakim danom sve bliži tom - sad ću citirati jergovića - drugoma najintimnijem trenutku u svom životu.

implikacije spoznaje smrtnosti i prolaznosti su dalekosežne i s pravom se tu povlači filozofska granica između djetinjstva i odraslosti, a ta se granica ne mora nužno poklapati s biološkom, socijalnom i sl. kad toga postaneš svjestan, ništa više nije isto, percepcija i svijest ti se drastično mijenjaju premda to možda i ne opažaš.

osobno mi vrijeme dosta brzo prolazi. taj mi je osjećaj postao izrazit upravo na faksu, a dijelom je povezano i s tim što sam se vrlo loše organizirao tako da sam uvijek učio i davao godinu u zadnji čas. tada me hvatala panika i tjeskoba, a sve to skupa dovelo je do toga da mi se činilo da dani cure kao sekunde, mjeseci kao tjedni itd. dugo sam studirao, ali opet faks kao da mi je proletio. jebiga, to je tako.

Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Hvala Mastor na pojašnjenjima. Znači po tvojim zaključcima ja sam sretan dečko ako mi vrijeme tako brzo prolazi koliko sam shvatio? Rekli su mi neki ljudi da ću tek vidjeti kako će mi brzo prolazitii vrijeme nakon 30. godine života.

Čitao sam svjedočanstva da u ratu jedan dan traje kao cijela vječnost.
u principu vrijeme brzo prolazi kad ti je zabavno i nešto radiš, no ja sam znao imati i neke vrlo loše faze (na faksu npr.) pa mi je vrijeme opet brzo prolazilo. onda sam shvatio u čemu je keč. nije toliko u tome da li se osjećaš dobro ili loše koliko u tome da li hvataš korak s nekim nepisanim ritmom događanja. npr. ja sam polagao ispite još dok su neki moji prijatelji već bili diplomirali, a neki čak i radili pa mi je tu vrijeme opet silno brzo prolazilo jer sam imao osjećaj da sam u nekoj žurbi i strci, naravno u nastojanju da ih "sustignem".
leone.sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 15:44   #28
@leone

Hvala na pojašnjenjima. Ispada kako je faks ključna postaja od koje se sve ubrzava. Evo ja sam išao u dvije srednje škole i najduže sam na faksu a čini mi se da je dulje trajalo ovo vrijeme u dvije srednje škole koje koje je trajalo 2 i 3 godine, a evo 4 godina je da sam na faksu i to mi je definitivno najbrže prošlo.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 23:02   #29
SAd kad sam odrastao i ja imam dojam da vrijeme leti, odoše nekud godine

Ne znam jeli pitanje za temu ili možda za medicinu, fiziku ili sl. Gledah na Dicsovery- u onu emisiju o znanosti što je vodi Morgan Freeman(znate , već), te se u emisiji naveo jedan zaista nevjerovatan primjer!!! Naime, 70 i neke je u neku američku bolnicu primljen pacijent s vrlo čudnim pacijentima, on je bio zaprepašten svakodnevnim stvarima, od prometa, ljudskih aktivnosti i sl. Dijagnoza je bila nevjerovatna i meni još uvijek neshvatljiva i zbunjujuća. Djagnoza kaže da je pacijentu doslovno sporije prolazilo vrijeme što je dovodilo do efekta da se njemu automobil koji ide 60km/h činio kao bolid koji juri 300km/h, kako je to moguće
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 01:32   #30
pricate o "vremenu" kao da je stvarno .. no vrijeme je pojam koji je izmislio covjek .. kao i ostale mjerne jedinice ..

postojanje vremena i kad se vec "prihvaca" kao mjerna jedinica je po nekim "teorijama" povezana/jedno sa prostorom ..

e sad simpaticna cinjenica surove stvarnosti = teoreticari-fizicari jos uvijek nisu definirali sto je to prostor!

drugim rjecima ako netko nije shvatio; nitko nezna tocno sto je prostor odnosno kako ga opisati .. valjda .. neznam dali je moguce shvatiti ovo sto govorim a da se nitko ne nadje uvrijedjenim

ali ko mari za cinjenice .. bitno je da se ima o cemu pricati
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 20:55   #31
Pa ne bih rekao da je čovjek izmislio vrijeme, dane i kalendar. On je spoznao jednostavne činjenice koje postoje i stavio ih na papir. Vrijeme bi uvijek trebalo jednako prolaziti.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 22:25   #32
Vrijeme i meni prebrzo prolazi, godine se tako brzo nižu jedna za drugom. Do 30-e još nekako al nakon nje...
Zvoncica44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 22:44   #33
Kad se sjetim ljetnih školskih praznika u prvim razredima OŠ... nikad kraja, ko da su trajali pola godine.
Na poslu kad ima puno posla, ne stignem se ni okrenut, a već je podne 5 sati mi prođe ko 1 sat.

Pričao mi je jedan profesor da je stvarno i došlo do ubrzanja vremena zbog nekog poremečaja s crnom rupom u svemiru od početka 90-ih. Veli da prije nikad kraja danu, a danas se ništa ne stigne obavit...
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 22:56   #34
Quote:
Suuu kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da je taj "OSJEĆAJ" sporog protoka vremena u djetinstvu rezultat čistoće i iskrenosti djeteta jer tad ga nema šta da uništava kao recimo mozak ili ego. Dijete je čisti osjećaj bez intelekta, a odrastao čovjek je čisti intelekt bez osjećanja jer ta osjećanja kod odraslog čovjeka su BLOKIRANA intelektom, ali nisu toliko intelektom blokirana koliko su egom. Taj EGO koji čovjeka korumpira svakog trenutka je razlog brzog protoka vremena jer ego UBRZAVA misli a brže misli znače i brži protok vremena, sporije misli znači sporiji protok vremena. Čuka (srce) je čudo bratek...najveća misterija čovječanstva. Einstein je bio u pravu! Relativnost vremena je istina. Korupcija ega je crna rupa srca, i to usisaje vrijeme kao što usisivač usisaje prašinu
Točno, jako dobro objašnjenje . I još jedno, kad si dijete ne postoji svjesnost o prolasku vremena nego živiš za taj trenutak. Kad si odrastao sav si u brigama i postaneš svijestan prolaznosti trenutka pa se na taj način vrijeme još više ubrzava (u mozgu).
Zlatorepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 23:06   #35
Pa, meni bas sporo ide, narocito onda kada se ne uspijem u nekaj zalaufati, kad ne uspijem uhvatiti ritam.

A i ovih pet dana kaj su bili vjtar, kisa, oblak,a dugi do pol 9 su jos vise naglasili tu sporost prolaznosti. Zato ce mi bas dobro doci sunce i toplina iducih dana kaj se ocekuje, imat cu i vise volje za puno stvari, prokrastinaciju bum smanjil, otici cu malo i po sumama kad se posusi blato, bit ce pu.uno ideja,

Radujem se tomu, radujem se pravom proljecu, na livadi cvijecu, imamsrecu kaj imam dvoriste pa za vrime suncanih dana vrt izgleda prekrasno, a uz dobru glazbu jos sjajnije. Always look on the right side of life

And I think to myself What a wonderfull world, Don t worry be happy, Somewhere over the rainbow, Green green grass of Home.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 06:06   #36
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Kad se sjetim ljetnih školskih praznika u prvim razredima OŠ... nikad kraja, ko da su trajali pola godine.
Na poslu kad ima puno posla, ne stignem se ni okrenut, a već je podne 5 sati mi prođe ko 1 sat.

Pričao mi je jedan profesor da je stvarno i došlo do ubrzanja vremena zbog nekog poremečaja s crnom rupom u svemiru od početka 90-ih. Veli da prije nikad kraja danu, a danas se ništa ne stigne obavit...
Istina, tak je i meni bio osjećaj prije, a sad stvarno i na poslu vrijeme prebrzo proleti. Nemam pojma da li je to samo stvar osjećaja koji se promijeni odrastanjem, ili se stvarno nešto mijenja.

Jedino imam osjećaj da dan dulje traje jer se rano budim
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 16:20   #37
Najbrže prolazi rutina jer ju ni ne primijetiš. Dani ti se stope u jedan i ni po čemu ih ne razlikuješ, kao da si već tjednima na istom mjestu i radiš istu stvar. Kad si dijete, sve je novo i neprestano učiš. Svaka nova stvar je "wow" i vrijedna pamćenja.

Ako želiš da ti prolaze sporije, trebaš raditi stvari koje te se mogu dojmiti, koje će izazvati "wow" efekt, na različitim mjestima, među različitim ljudima... Lakše reći nego učiniti ako svaki dan imaš fiksne obveze.
Senyoreta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 22:27   #38
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Kad se sjetim ljetnih školskih praznika u prvim razredima OŠ... nikad kraja, ko da su trajali pola godine.
Na poslu kad ima puno posla, ne stignem se ni okrenut, a već je podne 5 sati mi prođe ko 1 sat.

Pričao mi je jedan profesor da je stvarno i došlo do ubrzanja vremena zbog nekog poremečaja s crnom rupom u svemiru od početka 90-ih. Veli da prije nikad kraja danu, a danas se ništa ne stigne obavit...
Ovo su teške gluposti, do ubrzanja vremena je zaista došlo ali ne stignemo napraviti stvari kao ranije zbog ubrzanog životnog ritma a neki i zbog interneta a ne zbog crne rupe
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:00   #39
Ako imate vrlo spori internet kao ja, onda i nematte volju predugo se zadrzavati na njemu.

To mi i pase kada je ovako lijepo vrijeme vani,
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 18:33   #40
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ovo su teške gluposti, do ubrzanja vremena je zaista došlo ali ne stignemo napraviti stvari kao ranije zbog ubrzanog životnog ritma a neki i zbog interneta a ne zbog crne rupe
Možda baš je. Ja nebi sam tak odbacila tu vjerojatnost. Čovjek se bavi s tim stvarima, ne vjerujem da bi namjerno lagao.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.