Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2024., 04:03   #1
Isus "početak Božijeg stvaranja" - što to podrazumjeva ?

Da bi se negiralo Isusovo boštvo četo se koristi ukaz apostola Ivana (3:14) da je Isus „početak Božijeg stvaranja“ u smislu da je Sin prvo Božije stvorenje, da je stvorio prvo Sina pa onda preko njega i sve ostalo.

Da li se Ivanov ukaz može tako razumijeti?

Grčka riječ za pojam „početak“ je „arhē“. Ona između ostaloga znači: izvor, podrijetlo, uzrok, upravljanje, vlast, vladanje, itd. Krist je dakle izvor ili početak stvaranja Božjeg u smislu da kroz Krista počinje i „teče“, nastaje stvaranje . To razjašnjava i sam Ivan u 1:3 kad kaže da je kroz Riječ sve nastalo. Krist je time sustvaralac svijeta. Krist je početak i Božjeg vladanja jer to znači „arhe“. Dok nije bilo stvorenja nije bilo ni vlasti Božije jer Bog nije imao nad čime vladati.

Pismo kaže “U početku Bog stvori nebo i zemlju” (1.Mojsijeva 1:1).

Dakle “početak” stvaranja ne podrazumjeva stvaranje Isusa već neba i zemlje.

Krist je kao i Otac „alfa i omega“ (Otkr. 1:17, 2:8). Ne može Krist biti „alfa“ ako je stvorenje, jer stvorenje je djelo „alfe“. Krist dakle nije stvornje. Sin je zapravo druga emanacija iz Duha Svetog..ili preciznije rečeno preemanacija preko Oca.
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 06:51   #2
Isus naravno nije nikakvo stvorenje nego on je Bog.
Njega niko nije stvorio nego je oduvijek.
Bog nam se otkriva na 3 načina.
Bog Otac
Bog Sin ( Isus)
I Bog Duh Sveti.
To je jedno i njih nitko nije stvorio, oni su oduvijek.
Nama ljudima je to tesko za shvatiti al to je tako.
__________________
Mlad bijah i ostarijeh ali ne vidjeh pravednika ostavljena
niti potomstvo njegovo kako kruha prosi.
Psalam 37.25.
TNT1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 12:32   #3
Quote:
TNT1980 kaže: Pogledaj post
Isus naravno nije nikakvo stvorenje nego on je Bog.
Njega niko nije stvorio nego je oduvijek.
Bog nam se otkriva na 3 načina.
Bog Otac
Bog Sin ( Isus)
I Bog Duh Sveti.
To je jedno i njih nitko nije stvorio, oni su oduvijek.
Nama ljudima je to tesko za shvatiti al to je tako.
Tebi je to teško shvatiti, ali dovoljno je da to slijepo mantraš, pa ćeš spasiti svoju guzicu za vječno prebivalište u raju.

A ono što je lako za shvatiti, je da je Isus iskemijan iz Stara zavjeta i nije uopće postojao, osim u mašti Marka i Pavla.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 18:41   #4
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
[B]
A ono što je lako za shvatiti, je da je Isus iskemijan iz Stara zavjeta i nije uopće postojao, osim u mašti Marka i Pavla.
Postojiš li ti danas? Dal će netko za 200-300 godina (ili više) reći da neki lik "nepoznati" je bio samo produkt interneta, a kao živa osoba, nije nikad postojao? Ajd budi fer pa odgovori...da li ćeš i ti biti nečija kemija, neke djece budućih pokoljenja - jel bi mogli shvatiti slično tvom IQ,
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 19:25   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tebi je to teško shvatiti, ali dovoljno je da to slijepo mantraš, pa ćeš spasiti svoju guzicu za vječno prebivalište u raju.

A ono što je lako za shvatiti, je da je Isus iskemijan iz Stara zavjeta i nije uopće postojao, osim u mašti Marka i Pavla.
Nek ti bude.Uzivaj.
__________________
Mlad bijah i ostarijeh ali ne vidjeh pravednika ostavljena
niti potomstvo njegovo kako kruha prosi.
Psalam 37.25.
TNT1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 19:34   #6
Quote:
TNT1980 kaže: Pogledaj post
Nama ljudima je to tesko za shvatiti al to je tako.
Što je teško za shvatiti to se i ne prihvaća. Ja koji shvatam "trojstvo "
tu sam na forumu i objašnjavam. Nimalo mi nije problem postaviti temu "pitajte o trojstvu" a znam odgovor i na pitanja koja vi ne možete niti smisliti.

Nije lako smisliti složena i jasna pitanja.
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 14:37   #7
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tebi je to teško shvatiti, ali dovoljno je da to slijepo mantraš, pa ćeš spasiti svoju guzicu za vječno prebivalište u raju.
A ono što je lako za shvatiti, je da je Isus iskemijan iz Stara zavjeta i nije uopće postojao, osim u mašti Marka i Pavla.
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Postojiš li ti danas? Dal će netko za 200-300 godina (ili više) reći da neki lik "nepoznati" je bio samo produkt interneta, a kao živa osoba, nije nikad postojao? Ajd budi fer pa odgovori...da li ćeš i ti biti nečija kemija, neke djece budućih pokoljenja - jel bi mogli shvatiti slično tvom IQ,

Najprijetvornija i najzamagljenija je "pravoslavna" apologetika. Ko masna jegulja u bačvi jegulja, nikako je uloviti za rep, koliko je klizava i neuhvatljiva.

Da. Isus nije postojao na Zemlji. Priča je konstrukcija "po Pismima". Lako za shvatiti. A dovoljno je čitat Pavla koji ga nikad ne citira, nikakva čuda ne spominje, ni Mariju ni Josipa niti Nazaret ili Betlehem, niti izravne učenike Isusove.
Sve visi u zraku, a mu Isus je negdje na nebesima utjelovljen Prvorođenac Božiji Logos - Riječ Božja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 17:02   #8
NAPOMENA;

Ne znam što ovaj gore "Nepoznati " piše jer ga imam u ignore listi... i neću sad objašnjavati zašto...
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2024., 00:44   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Da. Isus nije postojao na Zemlji. Priča je konstrukcija "po Pismima". Lako za shvatiti. A dovoljno je čitat Pavla koji ga nikad ne citira, nikakva čuda ne spominje, ni Mariju ni Josipa niti Nazaret ili Betlehem, niti izravne učenike Isusove.
Sve visi u zraku, a mu Isus je negdje na nebesima utjelovljen Prvorođenac Božiji Logos - Riječ Božja.
Nemaš ti mozak za nešto konkretno i pametno reći, ne bi ti volio biti u koži, jebga
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2024., 15:59   #10
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Nemaš ti mozak za nešto konkretno i pametno reći, ne bi ti volio biti u koži, jebga
Bio sam vrlo konkretan, kao i uvijek, da bi i zdravi seljek to shvatio, no nekima su potumplane uši.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2024., 05:59   #11
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Postojiš li ti danas? Dal će netko za 200-300 godina (ili više) reći da neki lik "nepoznati" je bio samo produkt interneta, a kao živa osoba, nije nikad postojao? Ajd budi fer pa odgovori...da li ćeš i ti biti nečija kemija, neke djece budućih pokoljenja - jel bi mogli shvatiti slično tvom IQ,
Da je Nepoznati dizao ljude iz mrtvih, hodao po vodi, uskrsnuo, pretvarao vodu u vino i jos razno razna cuda - vjeruj mi, ne da bi znali nego bi njegov zivot bio dokumentiran na najbolje moguće načine.
__________________
Sjebu te u startu ako baciš krivu kartu
RaNNer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2024., 12:46   #12
Quote:
RaNNer kaže: Pogledaj post
Da je Nepoznati dizao ljude iz mrtvih, hodao po vodi, uskrsnuo, pretvarao vodu u vino i jos razno razna cuda - vjeruj mi, ne da bi znali nego bi njegov zivot bio dokumentiran na najbolje moguće načine.
Pobjednici pišu povjest... Nekima se Isusova pojava i buka oko njega nije svidjelo....ima i toga...
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2024., 14:09   #13
Exclamation

Quote:
Vrtlar888 kaže: Pogledaj post
Pobjednici pišu povjest... Nekima se Isusova pojava i buka oko njega nije svidjelo....ima i toga...
Onda bi, naravno, pisali jako loše stvari o Isusu, da ga popljuju.

Jaka značajka vjerskih apologeta je da se okome na konkurenciju.

Isusova sekta, kako je opisana u NZ, potencijalno je predstavljala veliku ugrozu židovstvu. Da je to bilo tako, imali bi masu židovskih spisa, koji bi pokušavali ocrniti Isusov lik i djelo. No ništa od toga. O Isusu se piše na grčkome, daleko od Izraela, i nakon jednog naraštaja. I to piše Marko, a ostali prepisuju i izmišljaju dodatke.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.