Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2017., 19:44   #21
Ja bih ti preporucio da citas sve sa linka onoliko puta dok ti ne uđe u glavu sto pise.

U ukupno trajanje mirovinskog staza ne uracunava se staz osiguranika koji sami su obveznici placanja doprinosa, staz osiguranja s nepunim radnim vremenom...

Citirano sa mog zadnjeg izvjestaja sa mirovinskog na poslu gdje sam godinu dana radio na pola radno vrijeme prije nego sam dao izvanredni otkaz. Citirano sa dokumenta iz mirovinskog sa posla prije zadnjeg posla... Itd. Updejtaj svoje znanje i nauci citat ono sto linkas sa razumjevanjem.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
zekkov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:50   #22
U staž osiguranja računa se i: razdoblje provedeno u zaposlenju s nepunim radnim vremenom, u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati takva rada ostvarenog za pojedine godine, obračunatih na puno radno vrijeme.

Kao razdoblje provedeno u zaposlenju s punim radnim vremenom, smatra se i razdoblje koje u zaposlenju sa skraćenim radnim vremenom provedu:
zaposleni roditelj koji radi s polovicom punoga radnog vremena nakon proteka obveznoga porodiljnog dopusta, kao i u slučaju rada sa skraćenim radnim vremenom zbog pojačane brige i njege djeteta prema posebnim propisima, roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju koji radi s polovicom punoga radnog vremena, radnici koji rade sa skraćenim radnim vremenom prema posebnim propisima.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:27   #23
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
U staž osiguranja računa se i: razdoblje provedeno u zaposlenju s nepunim radnim vremenom, u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati takva rada ostvarenog za pojedine godine, obračunatih na puno radno vrijeme.

Kao razdoblje provedeno u zaposlenju s punim radnim vremenom, smatra se i razdoblje koje u zaposlenju sa skraćenim radnim vremenom provedu:
zaposleni roditelj koji radi s polovicom punoga radnog vremena nakon proteka obveznoga porodiljnog dopusta, kao i u slučaju rada sa skraćenim radnim vremenom zbog pojačane brige i njege djeteta prema posebnim propisima, roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju koji radi s polovicom punoga radnog vremena, radnici koji rade sa skraćenim radnim vremenom prema posebnim propisima.
Evo malac vrlo jednostavno. Prvo si nadji prvi posao na pola radnog vremena obzirom da nemas nikakvog radnog iskustva. Zatim nakon sto zavrsis odi si upisati staz u mirovinsko. Dođi nam na forum i slobodno podjeli izvjesce o upisanom stazu koji si slikao. Eto toliko je jednostavno. Ja radim zadnjih nekoliko godina na pola radnog vremena i kazem ti po NN, mirovinskom i stazu da se staz za nepuno radno vrijeme ne uracunava. Eto malac, toliko je jednostavno.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
zekkov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:29   #24
Usput otvori si racun eGrađanin. Cisto da se zbrojis.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
zekkov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:35   #25
Koristim eGrađani već par godina.
Želiš reći da će osoba koja radi čitav radni vijek na pola radnog vremena imati 0 kn mirovinu? Jer to je tvoja logika.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:21   #26
radila sam 4 godine na pola radnog vrimena.i to se računa ka 2 godine staža.i tako je bilo uvedeno u radnu knjižicu dok je postojala.i tako piše u potvrdi od mirovinskog.

ne kužim logiku,znači neko ko npr u školi predaje pola satnice,a takvih je puno,neće imat nikakvu penziju?
__________________
And now I know how Joan of Arc felt..
miseducata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:32   #27
Quote:
miseducata kaže: Pogledaj post
radila sam 4 godine na pola radnog vrimena.i to se računa ka 2 godine staža.i tako je bilo uvedeno u radnu knjižicu dok je postojala.i tako piše u potvrdi od mirovinskog.

ne kužim logiku,znači neko ko npr u školi predaje pola satnice,a takvih je puno,neće imat nikakvu penziju?
Pa naravno da ti piše i da ti se računa, forumaš zekkov piše gluposti.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:46   #28
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Koristim eGrađani već par godina.
Želiš reći da će osoba koja radi čitav radni vijek na pola radnog vremena imati 0 kn mirovinu? Jer to je tvoja logika.
Odlicno. Odi onda na mirovinsko, odi na radni staz, izvuci pdf za to, okreni drugu stranu i citaj. Thx.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
zekkov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:52   #29
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Koristim eGrađani već par godina.
Želiš reći da će osoba koja radi čitav radni vijek na pola radnog vremena imati 0 kn mirovinu? Jer to je tvoja logika.
Nece, ali nece imati upisani radni staz. Jer ga ne moze upisati vec se samo evidentira pocetak i kraj osiguranja. Radni staz kao takav se ne moze obracunati za osobe koje rade na pola radnog vremena. Zamolio bih te da posjetis mirovinsko isto nakon sto na svom racunu egradjani napravis provjeru koju ti napisah. Jer ocito nikad u zivotu se nisi bavio poslovnom administracijom.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
zekkov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:09   #30
Zaposlenici s ugovorom na pola radnog vremena imaju pravo na jednake uvjete kao i oni koji rade dulje. No, iznos mirovinskog osiguranja i broj dana na godišnjem računaju se drugačije.

Pitanje:

Molim Vas da mi odgovorite koja su moja prava prilikom zasnivanja radnog odnosa na pola radnog vremena.

Priznaje li mi se za godinu dana rada 12 mjeseci radnog staža ili 6 mjeseci radnog staža, imam li pravo na cijeli godišnji odmor ili samo na pola, imam li pravo na božićnicu i regres? Još me zanima priznaje li mi se eventualni rad duži od pola radnog vremena priznaje kao prekovremeni. Budući da mi je ponuđen takav posao, molim Vas za hitnost.

Odgovor:

Sukladno odredbama Zakona o radu, radno vrijeme se definira kao vremensko razdoblje u kojem je radnik obvezan obavljati poslove, odnosno u kojem je spreman (raspoloživ) obavljati poslove prema uputama poslodavca, na mjestu gdje se njegovi poslovi obavljaju ili drugom mjestu koje odredi poslodavac.

Radno vrijeme može se odrediti kao puno i nepuno, pri čemu ne može biti duže od 40 sati tjedno, a nepuno radno vrijeme se određuje kao svako radno vrijeme kraće od navedenih 40 sati.

Radnik može sklopiti više ugovora o radu (bilo na određeno ili neodređeno vrijeme) na nepuno radno vrijeme, ali tako da ukupan zbroj radnih sati prema svim ugovorima o radu ne prelazi 40 sati tjedno. Prilikom sklapanja ugovora o radu za nepuno radno vrijeme, radnik je dužan obavijestiti poslodavca o sklopljenim ugovorima o radu za nepuno radno vrijeme s drugim poslodavcem, odnosno drugim poslodavcima.

Ako radnik radi s nepunim radnim vremenom, svaki dodatni sat rada se smatra prekovremenim radom. Poslodavac je dužan osigurati radniku koji radi na nepuno radno vrijeme iste uvjete kao i radniku koji radi na puno radno vrijeme. Trajanje otkaznih rokova kao i izračun iznosa otpremnine jednaki su kao kod radnika koji radi puno radno vrijeme.

Međutim, staž u mirovinskom osiguranju obračunava se u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati takva rada ostvarenog za pojedine godine, obračunatih na puno radno vrijeme. Broj dana godišnjeg odmora računa se u omjeru prema punom godišnjem odmoru (no broj dana godišnjeg odmora možete zasebno dogovoriti s poslodavcem prilikom sklapanja ugovora o radu).
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:11   #31
Što bi značilo ako radiš 20 sati tjedno 2 godine, računa se kao 1 godina staža osiguranja u mirovinskom.
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:20   #32
Quote:
zekkov kaže: Pogledaj post
Odlicno. Odi onda na mirovinsko, odi na radni staz, izvuci pdf za to, okreni drugu stranu i citaj. Thx.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
Napomena: U ukupno trajanje mirovinskog staža nije uračunat mirovinski staž za osiguranike koji su sami obveznici plaćanja doprinosa, staž osiguranja s nepunim radnim vremenom, staž osiguranja s povećanim trajanjem,
staž osiguranja ostvaren po osnovi isplaćenog drugog dohotka i obavljanja druge djelatnosti, poseban staž i mirovinski staž ostvaren sudjelovanjem u Domovinskom ratu. U trajanje staža osiguranja nije se moglo uračunati
razdoblje kod poslodavca/obveznika doprinosa ako nije evidentiran datum prestanka osiguranja. Za navedena razdoblja provedena u osiguranju trajanje mirovinskog staža utvrdit će se pri ostvarivanju prava iz mirovinskog
osiguranja


Drugim riječima onaj elektronički ispis iz mirovinskog vjerojatno ne preračunava automatski staž osiguranja u mirovinski staž, tj. 4 god u 2 god ako si na nepuno prijavljen, ali on će se definitivno obračunati kao pola kad će se utvrđivati prava iz mirovinskog osiguranja.
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:32   #33
Quote:
lkjhm kaže: Pogledaj post
Napomena: U ukupno trajanje mirovinskog staža nije uračunat mirovinski staž za osiguranike koji su sami obveznici plaćanja doprinosa, staž osiguranja s nepunim radnim vremenom, staž osiguranja s povećanim trajanjem,
staž osiguranja ostvaren po osnovi isplaćenog drugog dohotka i obavljanja druge djelatnosti, poseban staž i mirovinski staž ostvaren sudjelovanjem u Domovinskom ratu. U trajanje staža osiguranja nije se moglo uračunati
razdoblje kod poslodavca/obveznika doprinosa ako nije evidentiran datum prestanka osiguranja. Za navedena razdoblja provedena u osiguranju trajanje mirovinskog staža utvrdit će se pri ostvarivanju prava iz mirovinskog
osiguranja


Drugim riječima onaj elektronički ispis iz mirovinskog vjerojatno ne preračunava automatski staž osiguranja u mirovinski staž, tj. 4 god u 2 god ako si na nepuno prijavljen, ali on će se definitivno obračunati kao pola kad će se utvrđivati prava iz mirovinskog osiguranja.
Drago mi je sto ste si napokon dokazali ono sto vam govorim od pocetka. Jer to isto za odgovor cete dobit kad odete u mirovinsko upusati staz a radili ste na pola radnog vremena. Ne mozete. I da, tako je, on ce se tek obracunati kada budu ostvarena prava za odlazak u mirovinu. Do tada se kao sto to u mirovinskom pravnica ce vam rec, radni staz ne uracunava za pola radnog vremena.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
zekkov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 15:25   #34
Quote:
zekkov kaže: Pogledaj post
Drago mi je sto ste si napokon dokazali ono sto vam govorim od pocetka. Jer to isto za odgovor cete dobit kad odete u mirovinsko upusati staz a radili ste na pola radnog vremena. Ne mozete. I da, tako je, on ce se tek obracunati kada budu ostvarena prava za odlazak u mirovinu. Do tada se kao sto to u mirovinskom pravnica ce vam rec, radni staz ne uracunava za pola radnog vremena.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk
Meni nije jasno što je problem?
Jel problem u tome što ti u elektroničkom ispisu iz mirovinskog ne stoji da je tvoj ugovor bio sklopljen na nepuno radno vrijeme i ne stoji ti u rubrici "Trajanje staža osiguranja" vrijeme koje si bio prijavljen na pola radnog vremena?

Želiš li reći da to u tvom ispisu sa mirovinskog tebi nije evidentirano?

Danas se inače na natječaje prijavljuje ispisom sa mirovinskog, ne sa radnom knjižicom.
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 15:41   #35
Quote:
lkjhm kaže: Pogledaj post
Što bi značilo ako radiš 20 sati tjedno 2 godine, računa se kao 1 godina staža osiguranja u mirovinskom.
Pa to ja govorim ali ovaj ne vjeruje, živi još u dobu radnih knjižica.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 15:42   #36
ok mislim da sam shvatio u čemu je problem, jer sam pronašao neke komentare na tu temu...nije ti evidentirano ukupno vrijeme u mjesecima i godinama koliko si bio prijavljen na nepuno?


Quote:
Uvidom u elektronički zapis primjetila sam da mi se za posljednji posao u rubrici trajanje staža osiguranja ne navodi koliko sam ukupno mjeseci provela na tom radnom mjestu. Bila sam prijavljena na nepuno radno vrijeme od 6 sati te ima li to možda veze s tim Naveden je početak i prestanak osiguranja no ne i ukupno trajanje.... Da li se kod nepunog radnog vremena 5 mjeseci rada uistinu i računa kao 5 mjeseci staža...Hvala
Quote:
Meni isto kod pola radnog vremena ne piše ukupno trajanje, samo početak i prestanak osiguranja

Zadnje uređivanje lkjhm : 26.03.2017. at 15:56.
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 15:48   #37
Quote:
zekkov kaže: Pogledaj post
Staz ne ide. Zato ne obmanjuj ljude neprovjerenim informacijama. Ako nisi eGrađanin ili ne citas NN sa vremena na vrijeme odi do mirovinskog pa se informiraj iz prve ruke.


Ne ide ti staz na pola radnog vremena.

Poslano sa mog K10000 koristeći Tapatalk


Ok jasno mi je sada...ti misliš da ti nije išao radni staž zato jer ti u rubrici " Trajanje staža" ne piše ništa?

To ti samo znači da im kompjuter nije u stanju izračunati automatski trajanje staža osiguranja jer je ta rubrika podešena na ove kaj rade puno radno vrijeme.

To definitivno ne znači da ti nije išao radni staž nego samo da ti ga kompjuter nije automatski preračunao u odnosu na 40 sati tjedno, što je i logično jer ljudi rade različite sate, pa je to malo nezgodno.

Definitivno ti je evidentiran početak i kraj osiguranja.
Naknadno kada ćeš ići u mirovinu će ti zbrojiti koliko godina te pripada ovo što si radio na pola radnog vremena ili kad ažuriraju sustav i aplikacije koje će to moći točno preračunati.

Staž osiguranja ti definitivno ide i nisi radio uzalud, ali ti nije kompjuterski iskazan u godinama i mjesecima u rubrici gdje je iskazan ovima kaj rade na puno radno vrijeme, a to je zato jer nemaju aplikaciju koja je to u mogućnosti preračunati da bi ti to vidio na svom ispisu iz mirovinskog. To ne znači da ti nije išao radni staž.

Zadnje uređivanje lkjhm : 26.03.2017. at 15:59.
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 16:06   #38
Još da pojasnim...zaposleni u HZMO-u su to u stanju izračunati i to redovito računaju kada se utvrđuju prava iz mirovinskog, ali to nije u stanju izračunati aplikacija putem koje dobivamo ispis sa mirovinskog. Mi to ne vidimo i ne znamo točan podatak, ali ga znaju zaposleni u HZMO-u i dužni su ga izračunati kada za to dođe vrijeme.
Poanta svega je da staž ide.
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 10:18   #39
mene zanima kako pronađete posao na pola radnog vremena? gdje toga uopće ima? da li su to uglavnom poslovi VSS obrazovanja ili?
Mislim mene to zanima ali nikada nisam čula ni upoznala nekog tko to i rradi, osim par ljudi koji imaju bolesnu djecu. Gdje se to može potražiti uopće?
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:27   #40
U razvijenom svijetu je barem 50% svih poslova part-time pa ljudi kombiniraju po 2 ili 3 posla dnevno od 4 sata.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.