Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2017., 19:23   #1
Fizičko kažnjavanje - kako postupiti?

Bila sam neki dan u trgovini, čula jecanje djeteta i spazila jako ružan prizor. Curicu od kojih 3-4 godine i njenog oca koji su je ružno čupao za kosu.
Bili su malo udaljeni od prolaza kojim cirkulira dosta ljudi, rekla bih čak zaklonjeni... ali opet ne toliko daleko da ih nitko nije vidio.
Prišla sam im i spriječila tog kretena da je dalje maltretira. Bila sam dovoljno glasna da se lik zacrvenio i zvjerkao okolo, ostali su skužili što se dešava. Bilo mi je drago što se odmakao od djeteta i što ga je bilo sram i strah.

I onda sam skužila da je to zapravo to i da ne mog napraviti ništa više, osjećala sam se (osjećam se i sad) totalno beskorisno i pitam se što ta djevojčica proživljava danas.
U prvom momentu sam htjela nazvati muriju i gruntala je li 92, 911 ili 192 broj od CSS ne znam. I da sam nazvala nekog, mogla sam tipa samo opisati, on bi već odavno napustio trgovinu.

Definitivno neću ignorirati fizičko kažnjavanje djeteta koje vidim, ali što konkretno mogu napraviti? Radi se o kršenju zakona, fizičko kažnjavanje je kazneno djelo, međutim, u slučaju da sam vidjela nekoga da krade mogla sam ga prijaviti prodavačima, zaštitarima, ovu zvijer u datom momentu nisam mogla prijaviti nikome.

Možemo li opće išta napraviti u takvoj situaciji?



retra je zamolila da u ovaj post ubacimo info koju je u međuvremenu dobila, pa evo:

Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Pitala sam policiju, nisu ulazili u nikakve detalje, ali su mi rekli da u takvim i sličnim situacijama treba nazvati 192 i da će oni poduzeti sve predviđene mjere i radnje.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY

Zadnje uređivanje gargamišamel : 22.02.2017. at 17:13.
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 08:15   #2
i ja sam nedavno tako nesto vidjela, u west gate je "mama" curicu od 11-13 godina udarila i pocupala za kosu, ali scena je bila toliko nadrealna da dok sam ja shvatila sto se dogadja idiotkinja je vec silazila po pomicnim stengama i bila mi izvan dohvata ruke (vjerojatno srecom)
uglavnom, izderala sam se preko cijele one rupe da ostavi dijete na miru i da cu joj policiju pozvati, malo smo si tako dobacivale dok nisu otisle, ja sam se vratila za stol totalno u soku jos uvijek, tresla sam se od glave do pete.
ono sto me najvise sokiralo je da od svih onih ljudi tamo, nitko ni rijec nije rekao, bilo je ljudi koji su bili blize, koji su bolje vidjeli nego ja sto se dogadja.
dapace, jedna cura je prosla pored stola naseg kad sam se vratila i komentirala "jeste vidjeli, ajme koja ludjakina"
jesam kozo jedna, ako si i ti vidjela koji k nisi nista komentirala??
strasno
uglavnom, kasnije mi je bilo zao sto maloj nisam viknula da nazove plavi telefon ili policiju, ne znam sto sam drugo mogla napraviti.
da zovem policiju, sto cu im reci?
eto tu negdje u wg ima ludjakinja koja je pocupala dijete za kosu? ne mogu ja nju zadrzati do dolaska policije nazalost.
ali bilo mi je drago da sam barem aj reagirala, iako nista to nije pomoglo, barem dijete zna da to ponasanje nije ok i da ima odraslih ljudi koji su ju spremni zastitit.
i drago mi je da je moje dijete vidjelo da sam reagirala.
a neizmjerno mi je zao sto nitko od barem 100 ljudi koji su se muvali okolo nije nista rekao.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 11:58   #3
pa postoje kamere po dućanima i centrima. pretpostavljam da ih policija može provjeriti ak dobiju prijavu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:09   #4
Zbila bih voljela vjerovati da ce policija radi pljuske i cupanja za kosu pokrenuti identifikaciju putem nadzornih kamera
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:26   #5
a probaj, pa buš saznala.
možda pozvati zaštitare da zadrže roditelje do dolaska policije i prijave.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:38   #6
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Možemo li opće išta napraviti u takvoj situaciji?
Ne. I odavno sam odustala od razmišljanja o tome, kamoli poduzimanja nečega. Ok, osim kad čujem kozu od susjede kako maltretira djecu.

Ne znam živite li vi u Diznilendu, lalalandu ili gdje, ali u Hrvatskoj u 2017. svi ljudi koje poznajem smatraju da je fizičko kažnjavanje u redu. Uključujući dva psihologa i mlade ljude (dakle, buduće roditelje), a o starijima ne treba trošiti riječi.
Uz to, svi su bili i sami fizički kažnjavani i gle, ništa im nije, pa to očito tako treba biti.

O čemu mi tu uopće pričamo? Jedino na forumu sam vidjela zgražanje na udaranje. U RL-u dobiješ zgražanje ako kažeš da nisi za, jer je prvo i osnovno da djeca ne budu "razmažena kao ova današnja", metode su nebitne.

Ja da ću trošiti svoje živce i vrijeme na prijavljivanje nečega što će se nakon te prijave nastaviti kao da nije ništa bilo, a zašto? Djeci bih priuštila još veće sranje, pa neće im valjda nove skrbnike tražiti.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:38   #7
buduci da znam pouzdano za dva slucaja kradje bicikla koji nisu bili ispod 5 000 kn u kojima je, usprkos snimkama, pokrenuta istraga u stilu "zabiljezili pa ako nam netko nesto dojavi", zbilja ni uz najbolje roze naocale ne vidim policiju da objavljuje sliku na portalima "trazena radi cupanja djetata za kosu"
dao kozmos da sam u krivu
zastitare nikad vidla nisam u shoping centrima osim oko ulaza
a i da vidim, tko ce nju zadrzati dok ja odem po zastitara?
netko od onih 100 ljudi koji su okrenuli glavu na drugu stranu valjda
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:42   #8
Quote:
Aaya kaže: Pogledaj post
Ne znam živite li vi u Diznilendu, lalalandu ili gdje, ali u Hrvatskoj u 2017. svi ljudi koje poznajem smatraju da je fizičko kažnjavanje u redu. Uključujući dva psihologa i mlade ljude (dakle, buduće roditelje), a o starijima ne treba trošiti riječi.

:
znam, ali ovo sto sam ja vidjela i sto retra opisuje nije bas "fizicko kaznjavanje" koje ljudi odobravaju.
evo, kad vidim da netko pljesne malo dijete po guzici ili onako ruzno grubo povuce za ruku starije dijete reagiram samo onako pasivno agresivno, naglas komentirajuci u stilu "kako je hrabra*hrabar sa slabijim od sebe"
ovo je bilo bas gadno za vidjeti, i prvi put sam u zivotu tako nesto vidjela uzivo.
ljudi se obicno kontroliraju u javnosti
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 13:00   #9
Pa znam, moja susjeda je isto vjerojatno dama u javnosti, a doma je monstrum i zna da ja to mogu čuti. I smuči mi se svaki put kad dobije popizditis, vidim da ne voli djecu i dugo sam razmišljala da je prijavim i pričala o tome s drugima da čujem njihov stav.
Da nazovem policiju kad čujem da se počela izderavati, možda će prestati dok dođu, a i da djeca ne prestanu plakati, kako će oni znati zbog čega točno plaču? Ne vjerujem da ih je ikad udarila tako da se vide tragovi na tijelu. Ako dođe do toga, to će prvo vidjeti tete u vrtiću, ja s njima nemam kontakt.
I moram li reći - tata im je policajac.

A opet, da nazovem njoj policiju, trebala bih nazvati i onoj dolje susjedi jer se stalno izderava na maloga (iako je dva kata niže, sve čujem kad otvori prozor), a morala bih i onoj prošloj susjedi koja je isto povremeno udarala najmlađeg. Imala sam tu nesreću da su uvijek kraj mene živjele familije s dječurlijom i svaka mama (više nego tate) je tukla djecu. Povremeno, slabo, ovako onako, ali to je toliko rašireno da ne može nego biti općeprihvaćeno. Ljudi su nezadovoljni, frustrirani, odgoj djece je zahtjevan posao, nije za svakoga i eto, dobiješ to što dobiješ. Ima li šta lakše od udaranja malog djeteta koje se ne može obraniti?

Opet kažem, da mislim da će to imati pozitivnog efekta na djecu, a to je u ovoj priči jedino bitno, nazvala bih bez jebemti. Ali znam da neće, nema ishoda koji bi mogao biti pozitivan, a sebi bih sebi natovarila kretene na glavu.

Kad vidim koliko zdušno oni koji su bili fizički kažnjavani zagovaraju takvo kažnjavanje i ne zamjeraju ništa svojim roditeljima, sve mi je jasno.
Tužno i tragično, teško mi je bilo pomiriti se s tim, ali nitko ništa neće dobiti mojim eventualnim čirem na želucu.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 13:06   #10
je, da ne zagovaraju i oni batine morali bi priznat da su im mama i tata bili .... ne bas najbolji
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 13:15   #11
Mislim da nema koristi od prijavljivanja,nekidan mi je isto palo na pamet zbog iskoristavnja djece za prosnju pod krinkom maskara (doduse ciganska su to posla, ali me isto zapeklo). Iskreno, doslo mi je da tu zenu koja ih je pratila udarim ali mi je palo na pamet ko zna ko nju prati i za koga radi.

Sto se djelovanja tice, cak se i gore slucajeve tajilo, tj.nista se nije poduzimalo (slucaj kod Zadra di je otac silovao djevojcicu, ako sam dobro upamtila).

Jucer reportaza u reprizi Provjerenog...susjeda iz pakla s ko zna koliko pasa i macaka u stanu. Ne izvodi pse u setnju nikad, smrdi cijela zgrada, stanarima ispod se urusio strop od vlage u tom stanu. Stanari ispod DOBILI sudski spor, a u presudi stoji da ovi povise moraju iselit zivotinje, a i sebe.
9 godina se nista nije ucinilo po tom pitanju, s presudom si mogu obrisat dupe

Ja isto ne bi ostala nijema i corava da vidim da netko u javnosti tuce dijete, samo se bojim da ne bi ostalo samo na rijecima
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 18:59   #12
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
....
eto tu negdje u wg ima ludjakinja koja je pocupala dijete za kosu? ne mogu ja nju zadrzati do dolaska policije nazalost.
ali bilo mi je drago da sam barem aj reagirala, iako nista to nije pomoglo, barem dijete zna da to ponasanje nije ok i da ima odraslih ljudi koji su ju spremni zastitit.
i drago mi je da je moje dijete vidjelo da sam reagirala.
a neizmjerno mi je zao sto nitko od barem 100 ljudi koji su se muvali okolo nije nista rekao.
I ja sam se tresla poslije. Kada sam mu prišla sam bila u stanju vidnog šoka i gurnula sam, onako sam ga dlanom o rame odgurnula i rekla alo, što radiš. Ne znam što me zadržalo da ga ne udarim.

Jako mi je drago čuti da reagiraš.
Pasivni prolaznici me užasavaju... nitko se ne bi miješao.

Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa postoje kamere po dućanima i centrima. pretpostavljam da ih policija može provjeriti ak dobiju prijavu.
Ovo mi uopće nije palo na pamet.
Trebala sam pozvati policiju, zapamtila sam kako tip izgleda, što on i malecna imaju na sebi, prepoznala bih ga. I jahala bih po muriji jer je lik počinio kazneno djelo i morali bi ga privesti. Ne bi smjeli ignorirati iskaz svjedoka o kaznenom djelu.

Quote:
Aaya kaže: Pogledaj post
...

Ne znam živite li vi u Diznilendu, lalalandu ili gdje, ali u Hrvatskoj u 2017. svi ljudi koje poznajem smatraju da je fizičko kažnjavanje u redu. Uključujući dva psihologa i mlade ljude (dakle, buduće roditelje), a o starijima ne treba trošiti riječi. ...
Moji prijatelji su protivnici fizičkog kažnjavanja djece. Ne poznajem nikoga tko bi tukao svoje dijete ili odobravao isto.
Tu i tamo na kojoj FB grupi o roditeljstvu naletim na budalu koja misli da je batina iz raja izašla i koju su roditelji tukli pa je ispala baš super, ali to su rijetki slučajevi.


Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Mislim da nema koristi od prijavljivanja...
Mislim da je stanje takvo baš zbog naših stavova. Zbog mog osjećaja beskorisnosti (i debilizma jer sam totalno smetnula kamere s uma) i tvog osjećaja da nema koristi.
Slično je bilo vezano za nasilje nad ženama. Ljudi bi ignorirali "jer je to između nje i njega", dok je danas situacija po pitanju prijavljivanja puno bolja, sve više ljudi prijavljuje nasilje. Nije situacija sjajna, ali je daleko bolja nego prije.

Ovo što je Summer napravila će potaknuti curu koja je isto bila zgrožena onim što je vidjela da sljedeći put reagira poput Summer. A to je velika stvar.
A ako svi mi koji reagiramo nazovemo muriju, neki vrag će se promijeniti.

Kako god okrenem, radi se o kaznenom djelu. Ako murjak koji se javi na telefon ignorira, tražit ću nadređenog i pitati što je napravio po pitanju prijave kaznenog djela. Oni su dužni napraviti uviđaj temeljem prijave.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 19:03   #13
zaprimiti ce prijavu sigurno. sto ce poduzeti po toj prijavi... to je drugi par cipela
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 19:07   #14
Lightbulb

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zaprimiti ce prijavu sigurno. sto ce poduzeti po toj prijavi... to je drugi par cipela
Prema zakonu su dužni napraviti uviđaj.

Uzet cu si vremena ovih dana i pozabaviti se pitanjem sto oni naprave u takvim situacijama.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 19:10   #15
i ja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 04:23   #16
Istini za volju, nije to ništa loše. Tu se to gleda ne normalno jer je to ipak mala curica od par godina, ali istina je da se to mora i treba proći.
Ako sam nešto nepopravljivo učinio,što ostavlja posljedice, otac bi mi bez imalo oklijevanja ubio vjeru u boga.
Ako sam učinio nešto što se može popraviti bez da ostane posljedica, otac bi mi samo objasnio zašto nemogu/nesmijem i pokazao kako da popravim situaciju.
Ako sam učinio nešto vrijedno nagrade, bio bih nagrađen.
2017. je i neki još dan danas ne shvaćaju ovaj princip.
Decio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 09:34   #17
Zakoni RH kažu drugačije.
zo-ey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 11:47   #18
Na žalost (i sreću debila) fizičko zlostavljanje još je jedan od prešutnih prekršaja koji je cenzuriran s svih mogućih strana i uglova.
Ja sam svoje dijete povremeno znala potrljati za ušku ili lupiti ovlaš po guzi. Brzo sam shvatila da je jačina kojom sam ja to radila bila dovoljna tek da mi se namiju misleći da se s njima igram, a daleko od tog da me ozbiljno shvate...pa sam odustala. Mislim da je udarac djeteta isključivo ispušni ventil za roditeljski bijes, a s odgojem ima vrlo malo ili ništa. Kad tad to dijete više nećeš moći fizički nadjačati. Što tad?
Što kad te vlastiti sin od 90 kila s 18 god zabije šakom u štok vrata zbog nakupljenog bijesa i frustracija zbog tvog maltretiranja?Što kad shvati da od tad pa nadalje više nemaš tu vrstu autoriteta?Ako je to sve što si ikad imao, ako nisi zaradio poštivanje i ljubav djeteta, u gadnim si sranjima jer ostaješ doslovno nitko i ništa.

Da u javnosti vidim takav čin mislim da bih isti čas odvrtila broj policije...Ne bih očekivala zapravo mnogo od njih, ali bih svakako učinila apsolutno sve u svojoj moći da zlostavljaču priuštim što neugodniji obavjesni razgovor moguće.I još bih mu pred svima glasno rekla koga taj čas zovem i zašto. Živimo u malom mjestu gdje svi sve znaju tak da mi ne bi trebala identifikacijska isprava...

Na žalost, živimo u svijetu gdje svatko gleda svoja posla i ne mrda prstićem za druge, dok se istodobno svi zdušno zgražaju nad onima koje svakodnevno prešutno toleriraju.
Tako je kod nas situacija gdje pijanac svakodnevno prebija ženu u svojoj kući, krši pregradne zidove dok mu djeca panično skriče, a nikom živom niti da padne na kraj uma da bi se trebao umiješati bar utoliko da okrene taj prokleti broj i prijavi debila - normala.
Neee, ne miješati se, nije tvoj posao, ne tiče te se...Licemjerje na "n"-tu.

Zato sam ja sa svojih 11 godina morala pobjeći iz stana kraj razjarenog oca,da bih s maminog moba mogla sama nazvati policiju. Znala sam dobro, ako ja to ne učinim svanut će. I nitko neće ni ovaj put doći.
__________________
A bad day for your ego is a great day for your soul
Nunna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 14:34   #19
Quote:
Decio kaže: Pogledaj post
Istini za volju, nije to ništa loše. Tu se to gleda ne normalno jer je to ipak mala curica od par godina, ali istina je da se to mora i treba proći.
Ako sam nešto nepopravljivo učinio,što ostavlja posljedice, otac bi mi bez imalo oklijevanja ubio vjeru u boga.
Ako sam učinio nešto što se može popraviti bez da ostane posljedica, otac bi mi samo objasnio zašto nemogu/nesmijem i pokazao kako da popravim situaciju.
Ako sam učinio nešto vrijedno nagrade, bio bih nagrađen.
2017. je i neki još dan danas ne shvaćaju ovaj princip.
Grozno razmišljanje.

Meni je užasno što se i kakvo fizičko kažnjavanje i dan danas smatra ok! Užasno! Iako nije tema, i fizičko iživljavanje nad životinjama također. Užas! Da, 2017. je, a neki se još uvijek nisu maknuli iz kamenog doba.

Imamo mobitele, tablete, SUHD telke, aute, vešmašine, sušilice, hooverboardove, ALI eto po nekima je još uvijek batina iz raja izašla.

Pretužno.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:02   #20
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Grozno razmišljanje.

Meni je užasno što se i kakvo fizičko kažnjavanje i dan danas smatra ok! Užasno! Iako nije tema, i fizičko iživljavanje nad životinjama također. Užas! Da, 2017. je, a neki se još uvijek nisu maknuli iz kamenog doba.

Imamo mobitele, tablete, SUHD telke, aute, vešmašine, sušilice, hooverboardove, ALI eto po nekima je još uvijek batina iz raja izašla.



Pretužno.
Neznam, jel' se sjećaš kako je to biti dijete? Misliš li da bi puno shvatila da ti se samo reklo nešto? Djeca u toj dobi nemaju glavu i dok ne razviju osnovni razum. Njih i dalje moraš odgajati sistemom kazne i nagrade. Ako ti imaš neku ideju kako djetetu od 5 godina objasniti da ne mlati mlađu sestru kad god ima priliku slobodno se javi.
Decio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.