Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2024., 20:21   #1
Kur'an, vodič za muškarce

Sad pročitah članak:

Https://tabuislama.net/mizoginija-u-.../#comment-2092

Autor članka, BiH, musliman je ovo napisao:


U tekstu je gore navedeno da se Kur’an većinom obraća muškarcu; ne iz patrijarhalnih razloga nego zbog konteksta u kojem je objavljen. Muškarac je imao potpunu dominaciju i Kur’an prvashodno gleda da njega kultivira i odgoji.”

Autor blogga tvrdi da je Muhamed pismen, sve se uklapa sa gornjom izjavom njegovog kolege.

Bibliju i Toru ne uvodim u priču jer su prihvaćen ljudski produkt, jednako mizogenog sadrzaja, jer su muskarci bili pisari.


Zašto se svete knjige doživljavaju božijim davanjem, jer su, evidentno, vodiči muškarcima jednog perioda u povijesti. Takva pravila, danas, uopće nisu više primjenjljiva.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 20:33   #2
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Sad pročitah članak:

Https://tabuislama.net/mizoginija-u-.../#comment-2092

Autor članka, BiH, musliman je ovo napisao:


U tekstu je gore navedeno da se Kur’an većinom obraća muškarcu; ne iz patrijarhalnih razloga nego zbog konteksta u kojem je objavljen. Muškarac je imao potpunu dominaciju i Kur’an prvashodno gleda da njega kultivira i odgoji.”

Autor blogga tvrdi da je Muhamed pismen, sve se uklapa sa gornjom izjavom njegovog kolege.

Bibliju i Toru ne uvodim u priču jer su prihvaćen ljudski produkt, jednako mizogenog sadrzaja, jer su muskarci bili pisari.


Zašto se svete knjige doživljavaju božijim davanjem, jer su, evidentno, vodiči muškarcima jednog perioda u povijesti. Takva pravila, danas, uopće nisu više primjenjljiva.
Uvaženi kolega Firdevs je to vrlo jednostavno objasnio : Zato što tako piše u Kuranu.
I još se drznik naljuti kad mu se objasni da je to Muhamed sklepao zajedno sa ekipom iz Meke.

O sancta simplicitas...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 20:45   #3
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Uvaženi kolega Firdevs je to vrlo jednostavno objasnio : Zato što tako piše u Kuranu.
I još se drznik naljuti kad mu se objasni da je to Muhamed sklepao zajedno sa ekipom iz Meke.

O sancta simplicitas...
Meni su manje jasne žene, vjernice, u abrahamskim religijama, doslovno sebe podcjenjuju.


P.S. Tebe je jedan forumaš pitao o obrezivanju, izgleda da su Židovi uveli taj obićaj iz Afrike (ovo ima smisla), a muslimani su ga prihvatili, iako nema ajeta o tome.
https://tabuislama.net/mizoginija-u-.../#comment-2092
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2024., 12:27   #4
teško je utvrditi ko stoji iza imena Kenan Hodžić i Nedim Kadrić ima još jedan treći koji se potpisuje s inicijalima.
menij e iskočio jedan koji dolazi s fakulteta za kriminalistiku i još jedan koji je projijekolom iz Palestine, pa je živio u BiH pa se sada nalazi u Austriji i "poznat" je po svojim kontroverznim stavovima.
meni je lično nepoznat ali nebitan sam ja za ovo da se donese neki konkretn zaključak.
za Nedima Kadrića najviše izbacuje to da se radi o nekom poznatom rukometašu.
helem neise,

biti čovjek podrazumijeva da je muškarac ili žena.
ono što trebamo imati na umu je muškarac i žena jesu jednaki ali su i drugačiji, zavisno od konteksta u kojem se nalazi.
Ja ovjde ne želim iznositi svoj lični stav. ne iz razloga što je pogrešan ili ipsravan ili ga se stidim nego iz razloga što rasprave o poziciji muškarca i žene uvijek u konačnici rezutliraju nesporazumom i time da se iz konteksta uzme nešto što se nije htjelo reći i što niko od prisutnih ne tvrdi.

ipak ovdje ću reći da se ono što napredni svijet propagira kao ravnopravnost u praksi je samo iluzija i manipulacija jer svim procesima i dalje suvereno upravljaju samo i samo muškarci.

kada govorimo o Kur'anu jeste činjenica da je u tekstu najzastupljeniji muški rod.
zbog čega je to tako- to ulazi već u domen interpretacije i špekulacije.
od toga da upotreba jednog roda podrazumijeva upotrebu i drugog osim kada to nije u tekstu drugačije naglašeno
posebno kada se ima u vidu upotreba množine (arapski ima samo muški ženski rod), množina u muškom rodu može da se odnosi na muško-ženske grupe...
pa do spekulacija raznih pehlivana... čak i neka razmišljanje iz LGBT populacije brane svoje stavove citatima iz Kur'ana.
činjenica je jedno a intepretacija često drugo.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2024., 18:32   #5
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
teško je utvrditi ko stoji iza imena Kenan Hodžić i Nedim Kadrić ima još jedan treći koji se potpisuje s inicijalima.
menij e iskočio jedan koji dolazi s fakulteta za kriminalistiku i još jedan koji je projijekolom iz Palestine, pa je živio u BiH pa se sada nalazi u Austriji i "poznat" je po svojim kontroverznim stavovima.
meni je lično nepoznat ali nebitan sam ja za ovo da se donese neki konkretn zaključak.
za Nedima Kadrića najviše izbacuje to da se radi o nekom poznatom rukometašu.
helem neise,

biti čovjek podrazumijeva da je muškarac ili žena.
ono što trebamo imati na umu je muškarac i žena jesu jednaki ali su i drugačiji, zavisno od konteksta u kojem se nalazi.
Ja ovjde ne želim iznositi svoj lični stav. ne iz razloga što je pogrešan ili ipsravan ili ga se stidim nego iz razloga što rasprave o poziciji muškarca i žene uvijek u konačnici rezutliraju nesporazumom i time da se iz konteksta uzme nešto što se nije htjelo reći i što niko od prisutnih ne tvrdi.

ipak ovdje ću reći da se ono što napredni svijet propagira kao ravnopravnost u praksi je samo iluzija i manipulacija jer svim procesima i dalje suvereno upravljaju samo i samo muškarci.

kada govorimo o Kur'anu jeste činjenica da je u tekstu najzastupljeniji muški rod.
zbog čega je to tako- to ulazi već u domen interpretacije i špekulacije.
od toga da upotreba jednog roda podrazumijeva upotrebu i drugog osim kada to nije u tekstu drugačije naglašeno
posebno kada se ima u vidu upotreba množine (arapski ima samo muški ženski rod), množina u muškom rodu može da se odnosi na muško-ženske grupe...
pa do spekulacija raznih pehlivana... čak i neka razmišljanje iz LGBT populacije brane svoje stavove citatima iz Kur'ana.
činjenica je jedno a intepretacija često drugo.
Vlasnik bloga je BiH drzavljanin cijeli zivot, živi i radi u Sarajevu, diplomirao u Medini na faksu upravo arapskog jezika, drugu dvojicu nisam provjeravala.

Moja izjava da je Kuran vodič za muškarce nema uopće tendenciju debatirati o ravnopravnosti spolova, feminizmima i sl. Jednostavno je očigledno da se Muhamed oslovljavao muškarcima jer je dominancija muškaraca bila izraženija u tom društvu tog vremena. Ne znam zašto ti smeta takva činjenica.

Sve abrahamske religije su personilizirale svog boga kao muškarca ( ne pi#em o rodu).
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 01:17   #6
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Vlasnik bloga je BiH drzavljanin
Ovaj forum.hr mi nekad izgleda kao da su na njemu većinom Bosanci....

Quote:
Sve abrahamske religije su personilizirale svog boga kao muškarca ( ne pi#em o rodu).
Uzvisivale su muškarca, nauštrb žena, koje su drugotne i moraju se pokriti po glavi, šutjeti i napola inteligentne....

Vrijeme je da se to osudi kao stara muška sramota, ako se danas promiče.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 01:23   #7
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post

Bibliju i Toru ne uvodim u priču jer su prihvaćen ljudski produkt, jednako mizogenog sadrzaja, jer su muskarci bili pisari.
Pa i Kuran je ljudski produkt. Mitološke bajke o tome da je to bog izgovara nisu relevantne u ozbiljnin raspravan
karambol is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 01:27   #8
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovaj forum.hr mi nekad izgleda kao da su na njemu većinom Bosanci....
Bogami, da. Šta nema neki forum na .ba domeni, bogati? Od muslimana ne mogu ovi naši jade katolici doć do izražaja A džabe kreće, neće niko odavde nasist na njiove nazadne pizdarije - ne želimo zamotane žene uvozit iz Sarajeva u Split i Zagreb. To ste pokušali prije par stotina godina, ali nije prošlo. Sad neće sigurno
karambol is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 03:50   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovaj forum.hr mi nekad izgleda kao da su na njemu većinom Bosanci....



Uzvisivale su muškarca, nauštrb žena, koje su drugotne i moraju se pokriti po glavi, šutjeti i napola inteligentne....

Vrijeme je da se to osudi kao stara muška sramota, ako se danas promiče.
Kažeš muška sramota?! , pa ispada da si ti kao ovi liberali iz Amerike koji preziru svoje bake i dedove jer nisu imali gay-friendove i tukli su decu za razliku od njih današnjih poštenih i progresivnih.

Kao što reče onaj Vojunik gorčin žene i muškarci nisu isti jer po prirodi stvari žene traže zaštitu , a tu zaštitu im može pružiti najači koji je bez sumnje uvek mizogeni autoritet.
Ne znam za tebe ali ja sam svedok mnoštvu primera kad su žene izabrale neopisivog majmuna i mizogenu sirovinu pored nas koji smo im pesme pisali.
A da ne govorim da danas živimo u društvu blagostanja gde su se žene perverzno razmahale a muškarci autouškopili(recept za propast) koje će brzo doći kraju čim nestane struje na 3 meseca , i eto onda patrijahalnih monoteističkih mizogeničara na prvim linijama fronta a žene sve trče za njima ne bi li im opalili šamare pre fantastičnog orgazma i trudnoće.

Kontekst vremena i ljudski evolucijski impulsi su jako bitni kad su žene u pitanju , jer ako žena nije pokrivena na neki način u ono doba(pa čak i danas) to je otvoreni poziv na seks iliti silovanje , i zato mi je smešno kad ove moderne muslimanke misle da je pokriti glavu stvar duhovnosti a ne čednosti koja je uslov da te neko ne siluje.
U antičkoj Grčkoj su žene takođe bile pokrivene iz isttih razloga.

I dan danas ako devojka ode polugola na neku žurku gde se pije i drogira mogućnost silovanja je dosta veći nego inače.

Što se tiče Muhameda , taj imao seksualno roblje i bio poligamista , što je za mene grozno i u onome vremenskom kontekstu.
neokmitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 04:15   #10
Quote:
neokmitza kaže: Pogledaj post
Kažeš muška sramota?! , pa ispada da si ti kao ovi liberali iz Amerike koji preziru svoje bake i dedove jer nisu imali gay-friendove i tukli su decu za razliku od njih današnjih poštenih i progresivnih.

Kao što reče onaj Vojunik gorčin žene i muškarci nisu isti jer po prirodi stvari žene traže zaštitu , a tu zaštitu im može pružiti najači koji je bez sumnje uvek mizogeni autoritet.
Ne znam za tebe ali ja sam svedok mnoštvu primera kad su žene izabrale neopisivog majmuna i mizogenu sirovinu pored nas koji smo im pesme pisali.
A da ne govorim da danas živimo u društvu blagostanja gde su se žene perverzno razmahale a muškarci autouškopili(recept za propast) koje će brzo doći kraju čim nestane struje na 3 meseca , i eto onda patrijahalnih monoteističkih mizogeničara na prvim linijama fronta a žene sve trče za njima ne bi li im opalili šamare pre fantastičnog orgazma i trudnoće.

Kontekst vremena i ljudski evolucijski impulsi su jako bitni kad su žene u pitanju , jer ako žena nije pokrivena na neki način u ono doba(pa čak i danas) to je otvoreni poziv na seks iliti silovanje , i zato mi je smešno kad ove moderne muslimanke misle da je pokriti glavu stvar duhovnosti a ne čednosti koja je uslov da te neko ne siluje.
U antičkoj Grčkoj su žene takođe bile pokrivene iz isttih razloga.

I dan danas ako devojka ode polugola na neku žurku gde se pije i drogira mogućnost silovanja je dosta veći nego inače.


E o tome ja pričam. Muška sramota i Bosančerosi/Balkanezeri mudrijaši seru po forumu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 05:14   #11
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post


E o tome ja pričam. Muška sramota i Bosančerosi/Balkanezeri mudrijaši seru po forumu.
Šta sam pogrešno i sramotno rekao?? , ja samo dajem primere ljudske prirode koja nam je hteli to ili ne urođena.
Ali izgleda da ti ne voliš istinu niti ljudsku prirodu sa svim svojim manama i vrlinama pa mi se čini da si od onih koji bi radili inžinjeringe nad ljudima(muškarcima posebno) ne bi li ih prevaspitali jer im je priroda eto sramotna.

Očekuj za svog života velike turbulencije i haos u ovom našem poludelom narcisoidnom društvu pa će moralist Nepoznati i feminstkinje uz suze pokajnice poželeti hrišćana ali hrišćana više biti neće već samo poligamnih i robovlasničkih plemenskih društava.
neokmitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 07:27   #12
Quote:
neokmitza kaže: Pogledaj post
Šta sam pogrešno i sramotno rekao?? , ja samo dajem primere ljudske prirode koja nam je hteli to ili ne urođena.
Ali izgleda da ti ne voliš istinu niti ljudsku prirodu sa svim svojim manama i vrlinama pa mi se čini da si od onih koji bi radili inžinjeringe nad ljudima(muškarcima posebno) ne bi li ih prevaspitali jer im je priroda eto sramotna.

Očekuj za svog života velike turbulencije i haos u ovom našem poludelom narcisoidnom društvu pa će moralist Nepoznati i feminstkinje uz suze pokajnice poželeti hrišćana ali hrišćana više biti neće već samo poligamnih i robovlasničkih plemenskih društava.
Kao što se mijenjaju muškarci i njihov ideal obitelji, braka i žena, tako se mijenjaju i žene.
O tempora, o mores
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 07:38   #13
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Kao što se mijenjaju muškarci i njihov ideal obitelji, braka i žena, tako se mijenjaju i žene.
O tempora, o mores
Ja mislim da je ideal monogamnog braka večan i najveći civilizacijski društveni doseg ikada gde žene jedino mogu naći svoju ličnu slobodu uz zaštitu , jer ako žene traže zaštitu i slobodu bilo gde drugde bez muža kao autoriteta i porodice kao oslonca ona postaje rob onih koji ništa ne daju za džabe a kamoli zaštitu jer kod tih nema ljubavi kao što to mogu muž i porodica dati.

Što više tzv.društvene slobode više unsrećenosti i kod žena i kod muškaraca , a porodicu i potomstvo čeka pakao od ovih unsrećenih jedinki zaposednutih demonima od modernih promena.
neokmitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 09:08   #14
Quote:
karambol kaže: Pogledaj post
Pa i Kuran je ljudski produkt. Mitološke bajke o tome da je to bog izgovara nisu relevantne u ozbiljnin raspravan
Svi koji prate moje pisanje znaju da imam identican stav o pisanju Kurana, naravno da je ljudski produkt, i objave od boga ne postoje. Tema je usmjerena ka Kuranu je vecina muslimana vjeruju da je Kuran bozoja objava poslana nepismenom covjeku. Ne pratiš moje upise, pa se ubaciš i napišeš da sam bosnjacka nacionalistkinja.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 09:16   #15
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovaj forum.hr mi nekad izgleda kao da su na njemu većinom Bosanci....



Uzvisivale su muškarca, nauštrb žena, koje su drugotne i moraju se pokriti po glavi, šutjeti i napola inteligentne....

Vrijeme je da se to osudi kao stara muška sramota, ako se danas promiče.
Malo nas je, al' smo svugje.

Ma to je vec kompleksnija tema, danas jeste sramota.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 09:19   #16
Quote:
karambol kaže: Pogledaj post
Bogami, da. Šta nema neki forum na .ba domeni, bogati? Od muslimana ne mogu ovi naši jade katolici doć do izražaja A džabe kreće, neće niko odavde nasist na njiove nazadne pizdarije - ne želimo zamotane žene uvozit iz Sarajeva u Split i Zagreb. To ste pokušali prije par stotina godina, ali nije prošlo. Sad neće sigurno
Katolici i pravoslavci nemaju iste dileme kao ortodoksni muslimani i heredski židovi.

Katolici svoh HaDeiZam prakticiraju na pdf politika, idi tamo pa se busaj u svoja križarska prsa.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 09:36   #17
Evo ajeta koji su najvažnii za čovečanstvo , pogotovo za muški deo.

33:36-37
Kada Allah i Posalnik Njegov nešto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo po svome nahođenju postupiti. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša, taj je sigurno skrenuo s Pravoga puta.*

A kad ti reče onome kome je Allah milost darovao, a kome si i ti dobro učinio: "Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!" - u sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš. I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustručavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se oni od njih razvedu - kako Allah odredi, onako treba biti.*



Dakle , ovde Allah govori o valjda najučestalijoj pojavi u odnosu između muškaraca i žena na dunjaluku , a to je da je Allah dozvolio Muhamedu da oženi bivšu ženu svoga posinka iz čistog razloga da se vernici u budućnosti ne ustručavaju oženiti bivše žene svojih posinaka jer zapravo Allah je ukinio usvajanje dece u smislu da usvojenik ne može naslediti ime usvojitelja kao i imanje.

Ovo je zaista nešto najsmešnije ikada napisano u smislu koliko je lažno i koliko vrišti da je Allah Muhamedov alter ego koji udovoljava njegovim željama i strastima.
neokmitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 12:51   #18
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Vlasnik bloga je BiH drzavljanin cijeli zivot, živi i radi u Sarajevu, diplomirao u Medini na faksu upravo arapskog jezika, drugu dvojicu nisam provjeravala.
može li link?

Quote:
Moja izjava da je Kuran vodič za muškarce nema uopće tendenciju debatirati o ravnopravnosti spolova, feminizmima i sl. Jednostavno je očigledno da se Muhamed oslovljavao muškarcima jer je dominancija muškaraca bila izraženija u tom društvu tog vremena.
eh bilo bi lijepo kad bi ti malo ŠŠ rekao riješ dvije u vezi ovoga

Quote:
Ne znam zašto ti smeta takva činjenica.
nemam problem s činjenicom ali imam s interpretacijom iste!

Quote:
Sve abrahamske religije su personilizirale svog boga kao muškarca ( ne pi#em o rodu).
ne slažem se s time što koristiš riječ "pesonalizacija" ali nije toliko bitna da bih se bavio time.
Što se meni tiče slobodno personaliziraj koliko god i šta god želiš.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 13:09   #19
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Malo nas je, al' smo svugje.

Ma to je vec kompleksnija tema, danas jeste sramota.
Sve te mastodontske patrijarhalne muškošovinističke-svinjske-ženomrzeće religije lože se na unižavanju žena, nabrijavajući svoj muški ego i opravdavajući nasilje nad ženama. To je bolesni ostatak prošlih vremena.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2024., 13:25   #20
Quote:
neokmitza kaže: Pogledaj post
Evo ajeta koji su najvažnii za čovečanstvo , pogotovo za muški deo.

33:36-37
Kada Allah i Posalnik Njegov nešto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo po svome nahođenju postupiti. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša, taj je sigurno skrenuo s Pravoga puta.*

A kad ti reče onome kome je Allah milost darovao, a kome si i ti dobro učinio: "Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!" - u sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš. I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustručavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se oni od njih razvedu - kako Allah odredi, onako treba biti.*



Dakle , ovde Allah govori o valjda najučestalijoj pojavi u odnosu između muškaraca i žena na dunjaluku , a to je da je Allah dozvolio Muhamedu da oženi bivšu ženu svoga posinka iz čistog razloga da se vernici u budućnosti ne ustručavaju oženiti bivše žene svojih posinaka jer zapravo Allah je ukinio usvajanje dece u smislu da usvojenik ne može naslediti ime usvojitelja kao i imanje.

Ovo je zaista nešto najsmešnije ikada napisano u smislu koliko je lažno i koliko vrišti da je Allah Muhamedov alter ego koji udovoljava njegovim željama i strastima.
ukratko Muhammed je mogao tražiti od svojih sljedbenika šta god je htio oni su mu bili toliko lojalni da bi mu dali i više otd toga što traži.
umjesto luksuza i raskoša kojeg je sebi bez problema mogao omogućiti jer je bio vladar život je skončao spavajući na hasuri, u kući mu se znalo zadesiti da od hrane nema ništa osim sirće kojeg je umakao pogačicom, a mogao je izmišljati šta da jede.
njegova odjeća je bila od kostrijeti
i ti onda imaš problem da odrastao muškarac i žena svojevoljno mogu stupiti brak a nisu niukakvom srodstvu?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.