Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2012., 21:02   #41
a što će Fatmagul reći na taj prime time

ja ću vjerovatno jedno snimat a drugo gledat
kandy7 is offline  
Old 12.04.2012., 21:27   #42
Fatmagul može sjesti i plakati, iako mi je čudno za Survivor...

Nego, je li ovo službeni FB? Mislim, izgleda službeno...
https://www.facebook.com/pages/Sulej...x_wizard=true#
halitmy is offline  
Old 12.04.2012., 22:40   #43
fatmu mi ne dirajte no no svejedno ovo neće ići u istom terminu, vjerovatno od 21h jer bi u 8h pukli k'o kokica, fatma se već gleda, i to jako pa ne bi ljudi prešli na nešto novo pa makar to bio i halit ergenc ,mada i u 21h imaju konkurenciju -laru

ovu hurem ne mogu smislit, ako mi se zbog nekog ne gleda serija, to je zbog nje , i ne mislim na lik nego na glumicu koja mi je odvratna
__________________
Jeste li se ikada probudili i poželjeli svoje snove nazad ? Ja jesam.- Eyşan ♥
Ezel ve Eyşan Unutamıyorum
S.N.O.B is offline  
Old 13.04.2012., 00:44   #44
Ja gledam na Prvoj, meni je serija odlicna, drzi paznju, nikada ne dosadi.
Vrijedi gledati ako nista drugo zbog Ibrahim-pase, i Zumbul-age, najsmijesniji lik.
__________________
Live fast. Die young. Be wild. Have fun.
luisana is offline  
Old 13.04.2012., 00:53   #45
ja sam načula neka šuškanja da su je planirali stavit u 20h,jer je nova trebala pauzirati s fatmagulinom 2. sezonom. al pošto se fatmagul nastavlja,onda se nezna što će bit s ovim i kad će krenut.
Lidiya is offline  
Old 13.04.2012., 09:20   #46
Fatmagul ima dvije sezone za sad, je li tako? I ako će Nova praviti pauzu - onda dobro, ali ako ne - onda je šteta stavljati Sulejmana...
I, hoće li serija biti tako prevedena - tj. hoće li se zvati "Sulejman Veličanstveni" jer se njen naziv "Muhteşem yuzyil" prevodi kao "Veličanstveno stoljeće"


Budući da se serija od kraja 12. mjeseca prikazuje u Makedoniji na Kanalu 5 i tamo postiže velike uspjehe – oni su prvi saznali što se događa sa serijom.



Kanal 5 riješava dileme i dezinformacije koje su se pojavile nakon smriti scenaristkinje Veličanstvenog Stoljeća Meral Okay, koja je u ponedjeljak izgubila bitku s rakom. Nema istine u navodima da je gotovo sa serijom ili da će se serija zaustaviti – s obzirom da je Meral Okay bila velika pozmavateljica turske povijeste te inzvaredna scenaristica, producenti su za Kanal 5 rekli da je njezin kole Yilmaz Sahin već krenuo s pisanjem scenarija za treću sezonu, a bit će i četvrte sezone. Dakle Veličanstveni Sultan na Kanalu 5 još barem dvije godine.

To nam je potvrdio direktor Kanala 5 Ivan Mircevski koji je danas razgovarao s producentima serije. Ovo je njegova izjava tom prilikom:

„Danas sam razgovarao s produkcijskom kućom veličanstvene serije, a pritom sam dobio sljedeće podatke – ne postoje nikakve sumnje, ni razlog za paniku za prekid Veličanstvenoga. Drugu su sezonu napisali Meral i Sahin, a zbog velikog uspjeha kojeg serija doživljava u Makedoniji,producenti su odlučili dodati još 6 dodatnih epizoda drugoj sezoni. Iako Makedonijemo kruže dezinformacije o navodnom kraju Veličanstvenog, istina je sasvim drugačija. Mladi scenarist Sahin Yilmaz već se bavi i krajem treće sezeno, a premijera te iste se u Turskoj kreće sredinom 9. mjeseca.

Osim toga, producenti su potpisali ugovor i za 4. sezonu Veličanstvenoga, tako da je radost brojne publike Sulejmana, velika žalost konkurencije Kanalu 5 još barem dvije godini“, kaže Mircevski.

Zadnje uređivanje halitmy : 13.04.2012. at 09:35.
halitmy is offline  
Old 13.04.2012., 13:07   #47
odličan je onaj prilog o tome kako je snimana serija, na žalost su clipovi sa onih linkova tehnički loše titlovani (rečenice iskaču iz ekrana, nema ČĆŽĐŠ itd.). našla sam bolju izvedbu, pa koga zanima može pogledati clipove ovdje.

iskreno, u početku sam bila malo razočarana serijom, mislila sam - šta je ovo? vrte se u dvorcu i nešto mi je usporeno. lik aleksandre/hurrem mi je bio užasan, nervirala me totalno, a nije mi sjela ni glumica meryem uzerli. no, nastavila sam gledati i moram priznati da je serija prava navlakuša! sada mi je odlična, lik hurrem omiljeni lik u serij, baš kao i glumica meryem čije intervjue sam kasnije gledala na internetu. da mi je to netko rekao na početku, allah allah!

recimo, tko zna njemački može pogledati intervju sa meryem/hurrem-sultan, ovdje za njemački RTL. ugl. repoterka kaže da je meryem u njemačkoj nepoznata širokim masama (iako je tamo rođena i odrasla, turski govori sa njemačkim akcentom), ali njoj to odgovara jer je ne salijeću na ulicama kao u TR. za casting u IST je saznala preko poznanice. producenti su već 8 mjeseci u potrazi za glavnom glumicom, a pregledali su oko 20,000 kandidatkinja. meryem je došla na casting, odmah su joj rekli da je dobila ulogu, ujutro se vratila u berlin, spakirala stvari i uveče prvim letom za IST. idući tjedan je počela sa snimanjem. ... itd. ... još jedna reportaža za magazin TTT koji ide na ARD, a više govori o protestima koji su išli zbog načina prikazivanja sulejmana u seriji (navodno previše raskalašan prikaz itd.), a meryem ponavlja kako je ljudi vole i spopadaju u javnosti. ... itd. ...

serija je bazirana na povijesti, ali naravno nije dokumentarac, međutim tko naknadno ide izguglati nešto što je načuo ili vidio u seriji dosta toga može naučiti. spojler tema je bila odlična jer se tamo moglo naći (a može još uvijek) pregršt informacija o pozadini nekih događaja, kodeksa ponašanja itd.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Old 13.04.2012., 13:36   #48
Quote:
mina_jasmina kaže: Pogledaj post
odličan je onaj prilog o tome kako je snimana serija, na žalost su clipovi sa onih linkova tehnički loše titlovani (rečenice iskaču iz ekrana, nema ČĆŽĐŠ itd.). našla sam bolju izvedbu, pa koga zanima može pogledati clipove ovdje.
Kad @markonoc pročita da su @celtovi clipovi bolje titlovani

Ni meni Meryem kao Hurrem nije sjela na prvu loptu, ali kako je serija odmicala sve više sam navijala za nju a sad ne mogu da zamislim neku drugu glumicu u ulozi Hurrem. Mimika lica i grimase koje pravi su neponovljive.

Ispočetka nikako nisam shvatala šta su pronašli u njoj jer nije odgovarala predstavi koju smo stvorili kako bi trebala izgledati Hurrem. Ali pretpostavljam da je scenaristica i produkcija imala svoju viziju prgave, "neotesane" i buntovne Hurrem koja na taj način kroti harem i poništava sve norme i tradicije. I u tu viziju Meryem se odlično uklopila.
__________________
Nebo ostaje vječno prazno, da bi zemlja tamo sagradila svoj raj od snova...
milidrak is online now  
Old 13.04.2012., 15:56   #49
Eh, vidim da se serija vijerno čeka.

Nego, Sulejman kao Sulejman... Probat ću skupiti najbolje članke o njemu te ih predstaviti. Dakle... o Osmanskom carstvu:


Osmansko (Osmanlijsko/Otomansko) carstvo na osmanskom bi bilo Uzvišena Osmanska država. Najveće carstvo svoga vremena, carstvo Bliskog Istoka, Turske, jugozapada Azije, dijela Afrike, te jugoistočne Europe od 14. do 20. stoljeća. Dok svoj vrhunac doseže u 16. i 17. stoljeću.
Iako je carstvo postojalo stoljećima, karakteristike se ne mijenjaju. Za carski savjet se koristio izraz „Divan“ kojeg često susrećemo u seriji. Centar moći carstva bio je Istanbul te palača Topkapi.
Glavna osoba osmanskog carstva bio je sultan – službeno jedini i glavni upravnik te vladar carstva.Prvi sultani carstva su se zvali begovi, Murat I je prv osmanski sultan koji je koristio naslov Sultan.
Jedan od glavnih preokrate u povijesti bio je pad Carigrada 1453. (o čemu je snimljen visokobudžetni film Fetih 1453) Carigrad je pao 29.5.1453. Inače, ime Topkapi (palača) na turskom znači „palača topovske kapije“, jer je izgrađena na mjestu gradskih vrata Konstantinoplisa koja su uništena topovima. Od 1517. osmanski sultan je postao i kalif islama, što znači da je Osmansko carstvo do svog (ras)pada 1922. bilo islamska vjerska država odnosno kalifat. Država je postojala stoljećima, prolazila kroz uređenja i promjene, ali glavne osnove su ostale neizmjenjene. Sultan je uvijek postojao i uvijek je bio glavni. Sve je odluke razmatrao divnaski savjet, ali je Sultan uvijek završavao. Članovi divana su prozvani vezirima – neka vrsta ministara, a njih predjedva Veliki vezir, kojeg možemo usporediti s premijerom koji bi nerijetko preuzimao neke sultanove ovlasti.
Visoka porta je dio palače u kojemu je sultan primao izaslanike i ambasadore. Veliki vezir je s vremenom postao jednak Sultanu, ili čak i važniji od njega. Početkom 16. stoljeća Osmanlije doživaljavaju vrhunac moći (o tome serija ugl. i govori).




KRUNA
U drugoj sezoni imamo priliku vidjeti Sulejmana s krunom na glavi. Upravo s tom krunom ga je nacrtao Agostion Venezian.
Ta bi kruna trebala simbolizirati njegovu snagu. Kruna je napravljena za 115 000 dukata i Sulejmanu je ponuđena od strane
ambasadora Antonia Rinkona 1532. Krunu sultan nije nosio gotovo nikad, ali dok bi primao posjetitelje, ona bi stajala uz njega.





YAVUZ SELIM - SULEJMANOV OTAC
Yavuz Selim je svrgnuo svog oca Bayezida II. s prijestolja, a Bayezodva smrt slijedi ubrzo.
Yavuz je ubio braću – princa Ahmeda i princa Korkout te sve nećake i rođake kako bi eliminirao
sve moguće koji bi mogli doći na tron. Bio je sultan samo 8 godina, od 1512 do 1520, a sva su
mu djeca rođena dok je bio princ. Imao je samo jednog javnog sina – Sulejmana (te jednog tajnog),
ostalo su bile djevojke. Dok je bio Sultan, nije imao djece. Ayşe Hafsa (Valide) i Yavuz Selim su zajedno imali 6 cura i jednog dečka.
-Fatima Sultana 1490-1556
- Yenihan Sultana 1490-1572
- Hafisa Sultana 1491-1538
- Gevherhan Sultana 1494-1514
- Suleyman Sultan 1494-1566
- Beyhan Sultan a1495-1559
-Hatice Sultana 1496-1582

Sva su djeca rođena u Trabzonu, ne u Istanbulu. Čini se da je imao još jednog sina, tajnog sina, ali povijest to ne može potvrditi.




U seriji ćete često imati priliku čuti za izraz „otrovni kaftan“...

OTROVNI KAFTAN


Otrovni kaftan (kaftan od prezijskog gaftan je dugi ogrtač od grubog materijala, Hafsa Ayşe / Valide sultana poklanja jedan tak Sulejmanu na početku serije – u njemu su slikane one promo slike) to je kaftan uronjen u tekući otrov ili otrov u prahu, kroz ljudsku kožu djeluje kad ga se obuče. Sulejmanov otac Yavuz Selim je pokušao ubiti Sulejmana dok je ovaj bio guverner u Manisi, nakon što se vratio iz bitke za Egipat, slao mu je darove te otrovni kaftan. Ibrahim Pargali (Okan Yabulik u seriji) je to primjetio te dao kaftan Sulejmanovoj sobarici. Ona ga je ubukla i odmah umrla. Neki povjesničari govore da je Selim htio dati prijestolje drugom sinu (sinu jedne robinje) koje mu je fizički ličilo, drugi pak tvrde da je razlog jer je Sulejman htio doći na prijestolje. Također je poznato da je Yavuz Selim ubio prada princa Ahmeda koji je prema godinama trebao nasljediti osmansko prijestolje. Ubio ga je otrovnim kaftanom u Koniji gdje je Ahmet najavio da nastavlja sultanat nako odluke svog oca Beyazida II.





POSLJEDNJA OSMANSKA SULTANA

Neslisah Sultana, zadnji član Osmanske dinastije je umrla. Rođena je 1921. godine u Istanbulu.
Njezina majka bila je kćer zadnjeg sultana, a njen otac je bio zadnji Kalifa. Bila je zadnji član koji
rođen u Istanbulu, svi su ostali rođene u igznanstvu. Umrla je u 91. godini.




SULEJMAN I OMILJENI MU SIN

Sulejaman i Mustafa nisu bili u dobrim odnosima kao otac i sin. Mehmed je bio onaj koji je trebao ubiti Mustafu,
jer je Mehemd bio omiljeni Sulejmanov sin. Sulejman je poslao Mehmeda u provinciju (sandžak), u Manisu (bliže palači),
a Mustafu dalje. Mahidevran (Sulejmanova prva žena, Mustafina majka), su shvatili da prijestolje nije za njih, a Mehemed umire kao dvadesetgodišnjak.






(ukoliko netko želi, mogu nastaviti postavljati neke zanimljivosti o Osmanskom carstvu i Sulejmanu te njegovom haremu)

Zadnje uređivanje halitmy : 13.04.2012. at 17:02.
halitmy is offline  
Old 14.04.2012., 15:19   #50
Serija će sigurno poslin Survivora u terminu 21h. Ruza je rezervirana za primetime,ima još 50 epizoda za emitirat. U pon počinje Uvod u anatomiju i bit će svaki dan u 21h... to budi pitanje koji je zapravo termin Sulejmana
__________________
El Clon | Camaleones | ¿Dónde está Elisa?
Pase lo que pase, estaré a tu lado... Por siempre mi amor
WitchHunter is offline  
Old 14.04.2012., 17:41   #51
Eh, pa vjerojatno ne planiraju vračati Survivor na termin 21, već će prvu ispucati Survivor i onda ubaciti u 21 Sulija, a u 22 pomaknuti Anatomiju (ako i nju u međuvremenu ne ispucaju)

Ali, mene više veseli službena potvrda da je serija otkupljena!


vijest s RTL (čitajte ovdje

RTL Televizija će, naime, uskoro početi s prikazivanjem povijesne serije "Sulejman Veličanstveni" koja je uzdrmala njihovu stvarnu ljubav i od Halita još jednom napravila najvećeg turskog frajera!
halitmy is offline  
Old 17.04.2012., 01:15   #52
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Sorry ako je offtopic,jel se spominju Hrvati ili barme Bosna u ikakvkom kontekstu?
Spominje se divna moja Slavonija

Malkoc Bali Beg je navodno bio Hrvat,ak se ne varam... bit ce par ljudi koji su kao porijeklom iz Hrvatske

Ja preporucujem da gledate seriju... Ok kao i svaka serija bit ce i lijepih i losih trenutaka...i glupih i nejasnih ... Ja sam danas pogledala 55 ep koja mi je jedna od najboljih

Inace volim sve sto je povjesno...i voooolim Malkoca
__________________
❤❤❤
Eysan is offline  
Old 17.04.2012., 09:11   #53
Quote:
Eysan kaže: Pogledaj post
Malkoc Bali Beg je navodno bio Hrvat,ak se ne varam... bit ce par ljudi koji su kao porijeklom iz Hrvatske
Varaš se. Porodica Malkočolu je bila jedna od vođa akinči trupa i porijeklom je iz Male Azije. U seriji se govori o Yahyapaşazade Malkoçoğlu Bali Bey koji je rođen 1495. (Sulejmanov vršnjak, znači), oženio se unukom Bajazita II, tj. kćerkom Ajnišah-sultane, Selimove sestre. Bio je sandžak-beg Smedereva, Beograda i Bosne. Najpoznatiji je po svom junaštvu na Mohačkoj bitci. Za vrijeme osmanske vladavine, najveći trg u Budimpešti je nosio je njegovo ime. Umro je 1548. godine.

Najvažniji Hrvat u seriji biće Rustem Paša Opauković, zet Sulejmana i Hurrem, koji će nakon smrti Ibrahim paše postati Veliki vezir. U seriji (druga sezona) ga još nisu prikazali. Biće jedan od najvažnijih likova treće sezone.
__________________
Nebo ostaje vječno prazno, da bi zemlja tamo sagradila svoj raj od snova...
milidrak is online now  
Old 17.04.2012., 20:42   #54
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Nije važno povijesno razdoblje,ako je tip serije sapunica

PS
offtopic, ali moram ponoviti,momak je zapalio pola Hrvatske, naš Zrinski je poginuo u borbi protiv njega, meni je jako neobično da gledamo seriju u kojoj je on pozitivac
momak je zapalio pola hrvatske.
znači serija mora bit gledana. i onur je zapalio pola hrvatske, pa ako se sve bivše obožavateljice s teme 1001 noć presele ovamo, ovo će biti tema s najviše postova...

uglavnom, ja se veselim...
Plavi kaputić is offline  
Old 17.04.2012., 20:59   #55
Quote:
milidrak kaže: Pogledaj post
Varaš se. Porodica Malkočolu je bila jedna od vođa akinči trupa i porijeklom je iz Male Azije. U seriji se govori o Yahyapaşazade Malkoçoğlu Bali Bey koji je rođen 1495. (Sulejmanov vršnjak, znači), oženio se unukom Bajazita II, tj. kćerkom Ajnišah-sultane, Selimove sestre. Bio je sandžak-beg Smedereva, Beograda i Bosne. Najpoznatiji je po svom junaštvu na Mohačkoj bitci. Za vrijeme osmanske vladavine, najveći trg u Budimpešti je nosio je njegovo ime. Umro je 1548. godine.

Najvažniji Hrvat u seriji biće Rustem Paša Opauković, zet Sulejmana i Hurrem, koji će nakon smrti Ibrahim paše postati Veliki vezir. U seriji (druga sezona) ga još nisu prikazali. Biće jedan od najvažnijih likova treće sezone.
Kako ja znam Rustem paša je iz Bosne, u nekim knjigama piše da je iz okoline Sarajeva, e sad jedino ako se pod tim Hrvat ne podrazumijeva koje je bio vjere prije nego je primio islam

Raduje me da na ovoj temi vidim neke s 1001 noći teme i jedva čekam početak.
seeni is offline  
Old 17.04.2012., 21:20   #56
Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
Kako ja znam Rustem paša je iz Bosne, u nekim knjigama piše da je iz okoline Sarajeva, e sad jedino ako se pod tim Hrvat ne podrazumijeva koje je bio vjere prije nego je primio islam

Raduje me da na ovoj temi vidim neke s 1001 noći teme i jedva čekam početak.
po nekim izvorima je rodom iz Skradina, a po nekim iz okoline Sarajeva... budući da su ga zvali i Hirvat pasha, nema previše dvojbi o njegovom porijeklu
sortiadictos is offline  
Old 17.04.2012., 21:25   #57
Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
Kako ja znam Rustem paša je iz Bosne, u nekim knjigama piše da je iz okoline Sarajeva, e sad jedino ako se pod tim Hrvat ne podrazumijeva koje je bio vjere prije nego je primio islam

Raduje me da na ovoj temi vidim neke s 1001 noći teme i jedva čekam početak.
Da, prije prelaska na islam je bio Hrvat. Bio je jako važna ličnost i pomogao je Hurrem u njenoj borbi da za nasljednika Sulejmana dovede jednog od svojih sinova. U Turskoj je smatran za glavnog krivca (uz Hurrem) za smrt Mustafe. Biće interesantno vidjeti tko će biti glumac koji će nositi ovu ulogu. Morao bi biti jak glumac, jer je Okan Yalabik izvrsno odglumio Ibrahim pašu. Za tu ulogu je i dobio nagradu za najboljeg glumca.

Seeni i meni je drago da te vidim .
__________________
Nebo ostaje vječno prazno, da bi zemlja tamo sagradila svoj raj od snova...
milidrak is online now  
Old 17.04.2012., 21:51   #58
milidrak moja baš si me nasmijala, ovom rečenicom prije prelaska na islam bio je Hrvat, pa valjda je ostao Hrvat, ali ne rimokatolik, nego islamske vjeroispovijedi (moram te malo zezati)

milidrak nadam se da ćeš biti redovita tu i bar ispravljati netočne navode.
mrvica 1234 is offline  
Old 17.04.2012., 21:59   #59
Quote:
sortiadictos kaže: Pogledaj post
po nekim izvorima je rodom iz Skradina, a po nekim iz okoline Sarajeva... budući da su ga zvali i Hirvat pasha, nema previše dvojbi o njegovom porijeklu
Quote:
milidrak kaže: Pogledaj post
Da, prije prelaska na islam je bio Hrvat. Bio je jako važna ličnost i pomogao je Hurrem u njenoj borbi da za nasljednika Sulejmana dovede jednog od svojih sinova. U Turskoj je smatran za glavnog krivca (uz Hurrem) za smrt Mustafe. Biće interesantno vidjeti tko će biti glumac koji će nositi ovu ulogu. Morao bi biti jak glumac, jer je Okan Yalabik izvrsno odglumio Ibrahim pašu. Za tu ulogu je i dobio nagradu za najboljeg glumca.

Seeni i meni je drago da te vidim .
Mi smo na faxu učili ovo da je iz okoline Sarajeva, ali ipak sad neću tvrditi nešto da je 100% točno, na kraju nije ni bitno....ali zanimljive su mi te spletke kako je on okrivljen za sve, ali ga je opet poslije uspjeo vratiti na položaj.
Mene od Rustema ipak više zanima Mehmed-paša Sokolović ali će pretpostavljam biti tek na kraju
seeni is offline  
Old 17.04.2012., 22:05   #60
zna li tko na kojoj su oni sad u aktualnim turskim epizodama godini? bar otprilike.. Mustafa trenutno ima jedno 20-tak godina ... rekla bi
sortiadictos is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:04.