Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2010., 10:40   #1001
Fiktivni podstanari i mogući problemi...

Zamolili me poznanici iz BIH da se prijave kao podstanari u našem stanu, radi produljenja dozvole boravka.
Eh, rado bih im pomogao jer su i prije bili podstanari kod nas i to najkorektniji od svih. Podstanarstvo je ostvareno na temelju ugovora koji je bio podloga za dozvolu boravka - samo gospođe. Sad u stanu živimo mi - naša obitelj, dakle nema podstanara.
Zamolio me čovjek da produljimo ugovor kako bi na osnovu njega dobili produljenje boravka.

Malo me frka, jer osim što smo mi svi (članovi obitelji) prijavljeni na ovu adresu, i obrt mi je također na istoj adresi - u stanu. Sad još i podstanari, i to fiktivni...

Molim vaše mišljenje, omogućiti im to ili ne. Mogu li ja snositi neke konzekvence ili bih im mogao izaći u susret?
__________________
Luđaci su u strahovito premoćnoj većini u svijetu (Henrik Ibsen)
Klodovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 12:19   #1002
joj hvala ti, ali nisam iz zagreba nažalost..
ali trebat će mi jednog dana i to, heh..
__________________
:)
Princes krofna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 19:21   #1003
šta stvarno ne trebam nikakav ugovor ili nešto? jel mi se može nešto desit ako ne potpišem ugovor? dakle samo mjesec dana ću bit.. '
hmmm?? help moe neki savjet na što trebam pripazit da me netko ne zaje...?
jer ja sad kad dođem prvi put unajmljujem stan još mlada i smotana sigurno će me netko htjet iskoristit haha
__________________
:)

Zadnje uređivanje Princes krofna : 07.07.2010. at 19:50.
Princes krofna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 20:14   #1004
Quote:
Princes krofna kaže: Pogledaj post
šta stvarno ne trebam nikakav ugovor ili nešto? jel mi se može nešto desit ako ne potpišem ugovor? dakle samo mjesec dana ću bit.. '
hmmm?? help moe neki savjet na što trebam pripazit da me netko ne zaje...?
jer ja sad kad dođem prvi put unajmljujem stan još mlada i smotana sigurno će me netko htjet iskoristit haha
mogul ja?

ne treba ti ugovor, tebi se ništa neće dogoditi, može nnajebati samo vlasnik stana (a neće ni on)..aj prišapnu u koji grad ideš. možda se ima kakva veza pa da se pripomogne
__________________
Vidiš li gde sam to sad, u kom sam dobu? Čudne mi ptice, da znaš, snovima jezde...
Markeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 20:29   #1005
Quote:
Markeca kaže: Pogledaj post
mogul ja?

ne treba ti ugovor, tebi se ništa neće dogoditi, može nnajebati samo vlasnik stana (a neće ni on)..aj prišapnu u koji grad ideš. možda se ima kakva veza pa da se pripomogne
e super, hvala ti..
hoho, u brod xD
__________________
:)
Princes krofna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 16:55   #1006
pozdrav svima!

baš smo uselili u stan, i pričali smo s gazdaricom da li želimo prijavu ili ne, njoj svejedno, nama kao svejedno (ali ustvari, svima trošak i komplikacija - ona prijavu i porez, mi osobnu i dokumente), a povrat poreza nam je ustvari bio jedini argument za prijavu

no s obzirom na kosoričino nedavno rezanje poreznih olakšica, zna li itko da li su i te olakšice pale, ili još vrijede?

tnx!
GluteusMaximus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 18:06   #1007
Quote:
GluteusMaximus kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

baš smo uselili u stan, i pričali smo s gazdaricom da li želimo prijavu ili ne, njoj svejedno, nama kao svejedno (ali ustvari, svima trošak i komplikacija - ona prijavu i porez, mi osobnu i dokumente), a povrat poreza nam je ustvari bio jedini argument za prijavu

no s obzirom na kosoričino nedavno rezanje poreznih olakšica, zna li itko da li su i te olakšice pale, ili još vrijede?

tnx!
Nemaš ove godine pravo na tu olakšicu!
A ako ostane ovakvo stanje u državi, vjerujem da se sl godine neće ništa promijeniti.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 13:46   #1008
Quote:
Klodovik kaže: Pogledaj post
Zamolili me poznanici iz BIH da se prijave kao podstanari u našem stanu, radi produljenja dozvole boravka.
Eh, rado bih im pomogao jer su i prije bili podstanari kod nas i to najkorektniji od svih. Podstanarstvo je ostvareno na temelju ugovora koji je bio podloga za dozvolu boravka - samo gospođe. Sad u stanu živimo mi - naša obitelj, dakle nema podstanara.
Zamolio me čovjek da produljimo ugovor kako bi na osnovu njega dobili produljenje boravka.

Malo me frka, jer osim što smo mi svi (članovi obitelji) prijavljeni na ovu adresu, i obrt mi je također na istoj adresi - u stanu. Sad još i podstanari, i to fiktivni...

Molim vaše mišljenje, omogućiti im to ili ne. Mogu li ja snositi neke konzekvence ili bih im mogao izaći u susret?
Svojevremeno sam prijavio dvoje ljudi u stan. Ako se dobro sjecam, mogao sam ih odjaviti (boraviste ili prebivaliste, nisam ziher) tek kad su se oni prijavili na drugu adresu. zena u Petrinjskoj me uvjeravala da ih ne mogu odjaviti ako oni nemaju novu adresu. Da, vrlo cudno...
hrvoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 14:29   #1009
samo se sama osobas može odjaviti, ne možeš ti nikoga odjaviti
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 14:58   #1010
Ne bih se složila s ovim gore, odeš na MUP i odjaviš, to je postupak koji traje neko vrijeme, policija će doći na kućnu adresu provjeriti stvarnu situaciju, i nakon njihovog posjeta i zapisnika, na MUP-u će odjaviti ljude.
Mi smo to nedavno prošli, doduše bili su stanari, a ne podstanari.

A što se tiće fiktivnog podstanarstva, to je prekršaj koji se uglavnom kažnjava s novčanom kaznom, ako te netko prijavi ili nekim čudom policija dođe na vrata.

Ali budi svjestan da onaj koji je prijavljen u RH, u nekom gradu, na temelju toga stječe brojne olakšice i privilegije kao porodiljnu naknadu, dječji doplatak.... novac građana RH odlazi ljudima koji niti ne žive u RH niti plaćaju poreze, niti na bilo koji način sudjeluju u punjenju proračuna, osim što im se isplaćuje novac koji nisu smjeli dobiti. To je kazneno djelo prijevare i prijavu trebau dobiti i onaj koji ih je prijavio i fiktivni podstanar, tj stanar
__________________
"Nitko te ne može natjerati da se osjećaš manje vrijednom bez tvog dopuštenja" - Eleanor Roosevelt
optimistična+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 22:47   #1011
ja ne mogu odjaviti ženu koja je još prijavljena na mojo adresi, to je kuća, ja živim ovdje 10 god., te žene nema nigdje, socijalna služžba ju je tražila, ali je nema, ali je ja ne mogu odjaviti
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 23:14   #1012
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
ja ne mogu odjaviti ženu koja je još prijavljena na mojo adresi, to je kuća, ja živim ovdje 10 god., te žene nema nigdje, socijalna služžba ju je tražila, ali je nema, ali je ja ne mogu odjaviti
s tim pitanjem odi na pdf Pravo - oni će ti znati

ja se redovno prijavljujem na privremeno boravište koje ima rok trajanja 12 mjeseci - napravim 8 dana zakonske stanke i opet ispočetka - na pravima ništa ne gubiš
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 00:20   #1013
HITNO iznajmljujem stan od 80m2 kod Kvatrića za stanovanje,ured ili ordinaciju.Novorenoviran, nenamješten al ako treba bumo ga namjestili
Orjentacija je s-j, ima centralno etažno.Obvezno ide prijava i najam je na duže.Klinci i kućni ljubimci nisu nikakva prepreka (znam da ovo grozno zvući ali stvarno večina ljudi napiše oglas tiparu bez djece...).Ne gnjavim, ne mltretiram i ne stanujem blizu tak da ćete bolju gazdaricu teško naći. 8-)Cijena je 450e+režije ali ako ste mi ozbiljni i ak se dogovorimo na duže možemo malo spustit
Molim samo ozbiljne ponude na pp
una2511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 02:43   #1014
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
ja ne mogu odjaviti ženu koja je još prijavljena na mojo adresi, to je kuća, ja živim ovdje 10 god., te žene nema nigdje, socijalna služžba ju je tražila, ali je nema, ali je ja ne mogu odjaviti
ako je u pitanju boravište, to automatski istječe nakon 1 godine.

ako je prebivalište, onda

u svakom slučaju, ako ju neka državna služba traži, nek zabilježe da više ne stanuje tu, ne znam šta drugo možeš.
__________________
Vidiš li gde sam to sad, u kom sam dobu? Čudne mi ptice, da znaš, snovima jezde...
Markeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 15:49   #1015
Neugodno (ne)iskustvo

Dakle... vidim ovaj topic i shvatim da ga vec dulje vrijeme trazim kako bi sve eventualne nemjernike mogao upozoriti na jednu od mnogobrojnih zamki:

Dakle.... podstanar sam vec skoro preko 3 godine i sa svojim iskustvima mogu reci da sam uglavnom svladao osnovna 4 pravila/pitanja prilikom podstanarstva:

1. Da li je prostor u zgradi ili kuci? (Privatna kuca; hvala, drugi put. Stan; moze, idemo dalje. )
2. Koliki je najam? (Previse; hvala, drugi put. Prihvatljiv; moze, idemo dalje. )
3. Kolike su rezije? (Previse; hvala, drugi put. Prihvatljivo; moze, idemo dalje. )
4a. Ovo je najvaznije pitanje: A gdje vi (najmodavac) stanujete? ("A ja sam vam tu, ulaz do... (ili iznad, ili ispod, ili nedaleko, ili bilo kakavo s...nje koje je u neposrednoj nblizini) - Odgovor na ovo neka bude samo jedan : HVALA, NEKI DRUGI PUT. ) Vjerujte...ovu odluku necete pozaliti.
4b. Ukoliko pak covjek kaze: "Ma ja sam malo dalje...treba meni do tu....pa ako ste bas ozbiljnije zainteresirani, doci cu ja nekako, ali ako samo gledate... nije mi bas jednostavno....." - Odgovor na ovo neka bude samo jedan : "Ma samo vi pomalo.... pa kad dodjete... pricekat cu ja..." Vjerujte - ovo je vas kandidat pobjednik. Ne kazem da trebate odmah useliti kod njega, ali ako su prva 3 pitanja zadovoljena - ovo je fakat vas potencijalni buduci najmodavac.
__________________
"There comes a time in most men's careers when they stop being paid for what they DO and start getting paid for what they KNOW.... and by asking such a question of your Captain it's clear to me that if you want a check next month you better go find a chipping hammer."

Zadnje uređivanje Eckon : 02.08.2010. at 16:39. Reason: Tipfeller :-)
Eckon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 17:06   #1016
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
pricuva se uglavnom placa, osim ako nije drugacije dogovoreno sa stanodavcem. meni je sasvim normalno da placam pricuvu, buduci da je stan, dok je u najmu, privremeno moj, pa mi to dodje k'o i ostale rezije.
Plaćaš pričuvu?! To bi vlasnik stana trebao plaćati jer to nije nešto što spada u režije. Pričuva je tu jer ju ON mora plaćati kao vlasnik stana, bez obzira na to da li on u tom stanu živi ili ne.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:22   #1017
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Plaćaš pričuvu?! To bi vlasnik stana trebao plaćati jer to nije nešto što spada u režije. Pričuva je tu jer ju ON mora plaćati kao vlasnik stana, bez obzira na to da li on u tom stanu živi ili ne.
Ne kuzim sto je toliko cudno Mi smo podstanari godinama i u svakom stanu koji smo isli pogledati bilo je receno da pricuvu mora placati podstanar. Ako smo pokusali objasniti da nije na nama da to placamo najcesce smo dobili odgovor - ima onih koji se zbog toga nece buniti
pollyanna~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:20   #1018
Pricuva....

Quote:
pollyanna~ kaže: Pogledaj post
Ne kuzim sto je toliko cudno Mi smo podstanari godinama i u svakom stanu koji smo isli pogledati bilo je receno da pricuvu mora placati podstanar. Ako smo pokusali objasniti da nije na nama da to placamo najcesce smo dobili odgovor - ima onih koji se zbog toga nece buniti
Polly...da...pricuva dodje kao i ostale rezije. Doduse, istina je da bi je, ako cemo gledati po vlasnistvu, trebao placati vlasnik, ali....

@Elektra: Jesi ti uopce podstanar?
Ne mislim nista lose, ali... ako jesi onda te ne bi trebale cudit ovakve stvari.
Ili si mozda zaista jedna od onih podstanara rodjenih pod sretnom zvijezdom i s kratkim podstanarskim stazem (ne mislim omalovazavat, samo se malo zekam )

Back @ Polly: Procitao i tvoj drugi post. Puno srece. Nadam se da cete konacno nac nekaj pristojno.

I DA! NEKA IPAK ZIVI STO DALJE! BEZ REZERVNOG KLJUCA!
__________________
"There comes a time in most men's careers when they stop being paid for what they DO and start getting paid for what they KNOW.... and by asking such a question of your Captain it's clear to me that if you want a check next month you better go find a chipping hammer."
Eckon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:17   #1019
Quote:
Eckon kaže: Pogledaj post
Polly...da...pricuva dodje kao i ostale rezije. Doduse, istina je da bi je, ako cemo gledati po vlasnistvu, trebao placati vlasnik, ali....

@Elektra: Jesi ti uopce podstanar?
Ne mislim nista lose, ali... ako jesi onda te ne bi trebale cudit ovakve stvari.
Ili si mozda zaista jedna od onih podstanara rodjenih pod sretnom zvijezdom i s kratkim podstanarskim stazem (ne mislim omalovazavat, samo se malo zekam )

Back @ Polly: Procitao i tvoj drugi post. Puno srece. Nadam se da cete konacno nac nekaj pristojno.

I DA! NEKA IPAK ZIVI STO DALJE! BEZ REZERVNOG KLJUCA!
evo, ja sam podstanar nekih 12-13 godina, u tom razdoblju sam promijenio 7 stanova (za vrijeme studiranja svake godine drugi) i u niti jednom nisam plaćao prićuvu. nisu me to čak niti tražili, pa nisam niti morao odbijati, ili pregovarati...

usput, najbolji gazde koje sam imao stanovali su iznad mene. vrlo rijetko su dolazili u stan i to apsolutno nikad nisu došli bez da bi se telefonski najavili, iako smo im rekli da slobodno svrate kad god hoće.
i najgori su stanovali iznad mene, ti su mislili da mogu upadat kad hoće pa su vrlo brzo morali tražiti nove stanare.
to su dva stana koja su bili u kući. želim reći da ne mora nužno biti loš stan ili loš gazda ako ste u kući, a isto tako nije nužno dobar gazda ako je stan u zgradi i on živi na drugom kraju grada pa čak i u drugoj državi...

ne pravim veliku mudrost kod izbora stana ili gazde. ako gazda zajebava, lako odem, lakše je meni u, na pr., studenom, naći novi stan, već njemu nove stanare
__________________
Vidiš li gde sam to sad, u kom sam dobu? Čudne mi ptice, da znaš, snovima jezde...
Markeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:18   #1020
Quote:
Eckon kaže: Pogledaj post
Back @ Polly: Procitao i tvoj drugi post. Puno srece. Nadam se da cete konacno nac nekaj pristojno.

I DA! NEKA IPAK ZIVI STO DALJE! BEZ REZERVNOG KLJUCA!
Hvala ti Doduse, trenutno situacija ne izgleda lijepo.

Kucica 1 - kucica u nizu na rubu grada, dostupan javni prijevoz, dvoriste, 70 kvadrata, 400 eura. Pitali smo naravno je li gornji kat normalan ili sa spustenim stropovima, imamo li gdje ostaviti auto i sve ostalo.
Stvarno stanje - Preko pruge, kroz tri polja, kat je nisko potkrovlje, u kuci je iskoristivo 50 kvadrata, na kat se stvari unose kroz prozor jer su stepenice preuske. Bez pretjerivanja, covjek normalne gradje s jednom kutijom u rukama po tim spiralnim stepenicama ne moze gore. Kuca nema ni jedan lavabo, nema nikakvo spremiste, dvoriste je zapravo prilaz u kucu sirine metar sa metar, a parking je - ulica.

Kucica 2 - negdje gore u Dubravi, kao ima sve, cijena je 2000 kn, ima i dvoriste i parking, sa vlasnikom kuce se sve moze dogovoriti, san snova.
Zaboravio nam je spomenuti da se auto ostavlja kilometar nize zimi ili ukoliko padne jaca kisa, zaboravio je spomenuti i da je dvoriste zapravo strmi vinograd. Zaboravio nam je spomenuti i sitnicu zvanu - izolacije na kuci nema skoro pa nikakve. Ali ima predivne vrtne patuljke pred kucom

Kucica 3 -donji dio Dubrave, 250 eura za kucu na dva kata po 60 kvadrata. Bilo je predobro da bi bilo istinito, a kako ni mi ni oni nismo na ti s vremenom, telefonski smo kroz tri dana pricali o detaljima prije nego smo otisli kucu pogledati. I svaki dan smo postavili isto pitanje - je li cijena iz oglasa za cijelu kucu, i iznajmljuje li se cijela kuca, jer nama jedan kat nikako ne odgovara i necemo trositi par sati na razgledavanje ukoliko nam ne odgovara. Svaki put je odgovor bio pozitivan. Prakticki smo kucu i zakaparili preko telefona jer nam je odgovarala savrseno.
Rezultat - Naravno da ne iznajmljuje cijelu kucu, samo gornji kat

Kucica 4 - Klara, ogromna kuca od skoro 200 kvadrata, novogradnja, 450 eura, na telefon zvuce i vise nego dobro, zadovoljavaju po svim pitanjima kojih zbilja imamo puno.
Dodjemo tamo, do javnog prijevoza ima skoro 4 kilometra, uistinu je novogradnja, i uistinu je ogromna. Cijena je skocila na 600 eura plus dva pologa u dva sata od telefonskog razgovora do dolaska tamo. Kucanski aparati su na izdisaju, a ono malo namjestaja sto ima se raspada. Nisam mogla odoljeti da ne pitam hoce li zamijeniti barem frizider odmah ili tek dok rikne i hoce li staviti perilicu rublja u kucu. Nece uopce - oni su bez love, sve moramo kupiti sami, kada cemo izlatiti iz kuce ce nam kao odbiti te troskove. Kuca je dvojni objekt, u drugom dijelu zive ljudi s kojima su u jako losim odnosima, dvoriste se dijeli. Kroz razgovor smo dosli do toga da su cijena i polog zato jer njima hitno treba ta lova, hoce li oni moci kasnije taj polog vratiti ili kompenzirati za stanarinu, nije sigurno. Da ne spominjem da je trenutni podstanar bio u stanu kada smo razgledavali kucu, i ovi su ga ogovarali - kako moze cuvati plasticne boce umjesto da ih odmah baci u smece, kako moze po danu koristiti svijetlo i svasta nesto

Peta kucica nas ceka danas, idemo u razgledavanje bez ikakvih ocekivanja.
pollyanna~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.