Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2006., 15:44   #81
ayica
ako si pocela uzimati hormone nemoj prestati bez savjetovanja s doktorom, jer ti varijacija moze vise smetatiti od samog viska ili manjka hormona,
a inace mjesec dana je premalo da bi imalo nekog efekta na kosu, daj si par mjeseci, pola godine i nemoj se zamarati sa previse sredstava protiv ispadanja kose jer nece pomoci ako je uzrok stitnjaca, moze samo malo popraviti

a inace meni ipak nije dobar nalaz i zato mi je izgleda ispadala kosa,

kad sam se pocela lose osjecati jos je TSH bio u normali, ali blizu granice, a sad je evo presao granicu i narucena sam kod endokrinologa da mi porihta
dozu


inace kod hipotireoze se preporuca ne cekati da simptomi odu predaleko i da TSH jako naraste jer se tijelo bezveze pati, pogotovo ako si mladja osoba treba ti vise energije, i kad je TSh na gornjoj granici, a ipak unutar normale se vec mogu osjecati simptomi, tako da da sam na tvom mjestu bi nastavila piti hormone, jer ako sad normalno spavas i ok se osjecas znaci da ti je bolje i da su ti ranije falili ti hormoni
hooray is offline  
Old 06.11.2006., 16:57   #82
Hvala hooray!

Da, doktori koji su mi preporučili da počnem piti Eutyrox su rekli upravo ovo što si i ti spomenula... da je dobro da je bolest uhvaćena u ranom stadiju, dok mi se nisu razvili neki teži simptomi i da je u ovom stadiju lakše dovesti hormone na normalu nego kad TSH naraste do nekih velikih brojki.

Malo sam se dvoumila, obzirom da je to ustvari onda doživotna terapija, pa sam se nadala da će se možda sama štitnjača vratiti u normalu (a tu me ohrabrilo i mišljenje drugog dr. koji je rekao da ne trebam piti hormone), no nakon razgovora sa nekim curama koje piju euthyrox i kopanja po literaturi ipak sam počela uzimati terapiju.... ustvari nisam ni kužila da mi nije skroz dobro jer sam se prilično navikla na lagani umor tijekom dana i loš san, što se prilično popravilo odkad pijem eutyrox...

Samo ta kosa zbog koje sam tako nesretna....


Naravno da neću prestati s terapijom, ali me brine ako ni ovo nije dostatna doza, pa tek' za dva mjeseca idem na kontrolu... koliko će mi još kose odpasti do kad se ne ustale hormoni

Niš, budem pomalo mazala s tim eteričnim uljima, pa ću vidjeti...

U svakom slučaju cure, hvala vam na odgovorima , a ja ću vam javiti ako se šta promijeni, nadam se na bolje.
ayica is offline  
Old 07.11.2006., 15:19   #83
cuj ako imas hashimoto najbolje da prestanes razmisljati o tome da li ce se mozda stitnjaca oporaviti, jer to ja imam i odmah su mi rekli da je terapija dozivotna i da se stitnjaca nakon sto je jednom ostecena ne moze regenerirati (da je neka druga dijagnoza, mozda, ali od hashimota ne)

sto se tice ispadanja kose, mene su lagano ubili u pojam da je eto kod problema sa stitnjacom normalno ispadanje kose i da se ne uzrujavam, da ce mi uvijek malo vise ispadati nego sto je normalno,
ali mislim da to nije sasvim istina nego je samo problem pogoditi dobru dozu hormona, a za to nazalost treba dosta vremena, meni je eto 6 mjeseci bilo ok vec sam se veselila kako su mi od prve pogodili kad eto sad mi opet nije ok
(i vezano uz te doze hormona: jedno vrijeme mi je manje ispadala kosa, cak sam imala dojam da se malo progustila i sad opet ispada)

samo nemoj gubit zivce, oporavak i nalazenje ravnoteze je dosta sporo, ali ima rezultata
hooray is offline  
Old 07.11.2006., 15:24   #84
Quote:
clarity kaže:
visak kila zbog stitnjace? metabolizam malo uspori da, ali to ne treba biti isprika za udebljati se . treba se prilagoditi (pravilna ishrana, sport) jer metabolizam se mjenja i s godinama.
ne mora biti, imam hipotireozu, užasno puno jedem, al nisam baš tak debela
uostalom, kad se svakodnevno pije euthyrox, sve je pod kontrolom
Kent is offline  
Old 07.11.2006., 15:25   #85
Quote:
sto se tice ispadanja kose
meni je bolesno ispadala samo nakon poroda, par mjeseci, kupila sam vichyjev šampon i sve se riješilo
Kent is offline  
Old 07.11.2006., 15:32   #86
Vidim da se stalno spominju sipmtomi pa pitam sto bi uopce trebali biti simptomi poremecaja stitnjace? Kako ste skontale da nesto nije u redu?
Mrtva mrkva is offline  
Old 07.11.2006., 19:36   #87
Mislim da su simptomi hipotireoze jedni od onih koji se najteze prepoznaju, u smislu da ih mi sami, a pogotovo nasa okolina, pripise nepravilnoj ishrani (debljanje), lijenosti (problemi s pamcenjem i koncentracijom - objasni ti nekome da ti je tesko uciti za ispit jer imas osjecaj da nista ne pamtis ), brines-se-oko-gluposti (depresija), ne-diraj-si-lice (problemi s kozom).. a uz to idu i opstipacija i opcenito osjecaj da si STALNO umorna..
Tako je bar meni vec godinu i pol
Jucer sam bila na UZV stitnjace, a krajem mjeseca idem kod endokrinologa prvi put. Problemi su mi poceli s menstruacijom (neredovite i STRAVICNO bolne), promjenama raspolozenja (PMS na kvadrat ) i akne, koje nikad do tad nisam imala. Ukratko> osjecala sam se jako lose.. TSH je bio ok, negdje oko 3, prolaktin 1500 (gornja granica je 530) i jos par tih hormona koji su podivljali. Nisam dobila terapiju, nego sam ponovila nalaze za 3 mjeseca, prolaktin se vratio na 500, unatoc simptomima koji su ostali. Kontracepciju nisam smjela pocet koristit, zbog opasnosti od povisenja prolaktina (citiram ginekologicu). U medjuvremenu sam pocela padat u nesvijest, vratila mi se anemija, nakon cega me moja dr. salje natrag kod ginek., u 5mj. ove godine, i vadimo hormone opet.. TSH 5.01, prolaktin 900. greatish I dalje bez terapije (osim zeljeza, koje se vratilo na normalu). Ponovila sam nalaze sad, TSH je 5.13, prolaktin 690. UZV stitnjace je primjeren, nekakvo malo povecanje je, ali nista ozbiljno. Inace u obitelji imam jednu izvadjenu stitnjacu, tatina sestra. Htjeli su mi napravit TRH test, ali tu kod nas nema te ampule ili tabletice koja treba za taj test
U prvom mjesecu moram ponovit UZV.
Ukratko, sva tri doktora su mi dali tri skroz nepovezane price, pa sad cekam sta ce mi reci endokrinologica. Po ginekologici u pitanju je stres, s cime se mogu i slozit, dosta su mi stresne zadnje dvije godine, ali je brine TSH. Za prolaktin mi ne zeli davati terapiju jos, jer ima brdo nuspojava. A kontracepciju ne moze, jer nemam uredan hormonski status.
Po doktorici, problem je u prolaktinu, koji je doveo do povisenja TSH, a moguce i do anemije. Po dr.nuklearne med. prolaktin i TSH nemaju veze jedan s drugim.
A moje misljenje je da je sve pocelo s mojim anemijama koje imam jos otkad sam bila beba, koje mi se stalno vracaju, dodatno su pogorsane menstruacijama, a slag na kraju je S-T-R-E-S. Rezultat je da mi je imunitet na 0 bodova i da sam samo u zadnjih pola godine 3put pila antibiotike..
Sta zapravo hocu rec u ovom PREDUGOM postu Mislim, tj. nadam se da nije nista opasno po srijedi, ako i je, znam da postoje 99% ucinkovite terapije> ako je stres, postoje anti-stress radionice i psiho-pomoc, ako je nesto drugo, i to cemo rijesit. Slazem se s onom osobom koja je postala da je ovo zapravo jedna od, uvjetno receno, laksih kronicnih bolesti jer postoji dobra terapija. Jedini bed je sto se tesko prepoznaje, bas radi simptoma na koje se, kad pogledas, vecina ljudi zali..svi smo mi umorni i dekoncentrirani
I nadam se da ce se netko od doktora sjetit konacno provjerit uzrok anemija, jer mi se stvarno vise ne da rusit ispod stolova

sorry za duljinu posta
reckless_girl is offline  
Old 07.11.2006., 19:59   #88
Quote:
reckless_girl kaže:
Mislim da su simptomi hipotireoze jedni od onih koji se najteze prepoznaju, u smislu da ih mi sami, a pogotovo nasa okolina, pripise nepravilnoj ishrani (debljanje), lijenosti (problemi s pamcenjem i koncentracijom - objasni ti nekome da ti je tesko uciti za ispit jer imas osjecaj da nista ne pamtis ), brines-se-oko-gluposti (depresija), ne-diraj-si-lice (problemi s kozom).. a uz to idu i opstipacija i opcenito osjecaj da si STALNO umorna..
Pa da, zato i pitam. Uvijek izgledaju kao posljedica neurednog ili previse stresnog zivota.

Jos samo da pitam koke koje se s eutiroxom druze neko vrijeme - vraca li se sposobnost boljeg pamcenja?
Mrtva mrkva is offline  
Old 08.11.2006., 11:22   #89
Quote:
Mrtva mrkva kaže:
Pa da, zato i pitam. Uvijek izgledaju kao posljedica neurednog ili previse stresnog zivota.

Jos samo da pitam koke koje se s eutiroxom druze neko vrijeme - vraca li se sposobnost boljeg pamcenja?

slazem se s onim opisom simptoma,
majka me proglasila lijencinom,
a doktorici sam dosla kukati da mislim da imam depresiju (srecom sam napomenula i povecanje kilaze pa se sjetila poslat me na kontrolu stitnjace)

a sto se pamcenja tice, bolje je ali nije bas da mi se vratilo na staro, ali to je mozda i zato sto jos uvijek nije ok doza
hooray is offline  
Old 08.11.2006., 15:12   #90
hooray pogoditi dozu kod hashimotovog tiroiditisa je tesko, zato jer stitnjaca radi sve manje . ja sa 25 mg u 11 godina sam stigla na 150 i ne mogu ti nazalost reci da mi je dobro, naprotiv. jedina pozitivna stvar je sto mi je (sa 100mg i vise) redovan menzis.
prosle zime imala sam gripu , bronhitis i osjecala sam se jako lose , napravila nalaze-tsh=10: nisu mi povecali dozu, samo preporucili da uzmem eutirox sat vremena (prije je bilo pola sata) prije dorucka i da ne jedem neko povrce ponovila nalaze nakon 40 dana i tsh je bio u redu
koji put mrsavim kilo dva dnevno , mislim da u tim trenutcima moja stitnjaca proradi malo pa mi je puno tog eutiroxa. uglavnom hormoni nisu nikad stalni i eutirox nije ni svemoguc ni bezazlen.. mamu od moje prijateljice su skinuli s 100 mg eutiroxa nakon 10 godina cim prije cu ici vidjeti te njene nalaze da vidim zasto, ona isto ima hashimotov tiroiditis
uglavnom svaki endokrinolog ima svoju teoriju: mnogi ne daju eutirox ako tsh nije jako povecan, drugi daju eutirox preventivno , na nekoliko mjeseci a treci ga daju odmah dozivotno ... ja ne znam tko je u pravu
clarity is offline  
Old 08.11.2006., 15:21   #91
sto se tice kose ne mislim da ce eutirox popraviti sto . kod hipotireoze kosa se stanji , postane krhka i bez sjaja ali ja nikad nisam povezivala ispadanje kose sa stitnjacom , eto i sad mi otpada ali hormoni s ok . zato bi mozda bilo dobro provjeriti druge hormone koji utici na dlakavost po tjelu i na celavost , uzeti integratore za kosu i nokte (eto menu su veci problem nokti nego kosa , ispadanje kose nije me nikad posebno brinulo kao ni debljina . mozda zato jer poznajem puno ljudi koji imaju probleme s debljinom i s otpadanjem kose a stitnjaca im je ok) izbjegavati stres itd
clarity is offline  
Old 08.11.2006., 15:26   #92
Quote:
Kent kaže:
ne mora biti, imam hipotireozu, užasno puno jedem, al nisam baš tak debela
uostalom, kad se svakodnevno pije euthyrox, sve je pod kontrolom
pa jesi li procitala sto sam napisala
clarity is offline  
Old 09.11.2006., 12:40   #93
clarity ovo zvuci uzasno,
ja sam stekla dojam da se doza ipak da podesiti

ako smijem pitati kod kojeg endokrinologa ides?

ja sam citala dosta o hipotireozi i nesto sam cula od frendica koje to imaju i nesto od endokrinologice kod koje sam isla,
da kod hashimota je trajno uzimanje hormona i da se potreba za hormonima moze povecavati zbog navikavanja i smanjivanja funkcije stitnjace,
ono sto meni mozda malo moze pomoci je da moja stitnjaca definitivno i sigurno uopce ne radi, niti jedan dio, po ultrazvuku mi je cijela povrsina stitnjace promijenjena pa ako mi nadju neku priblizno ok dozu to bi moglo funkcionirati neko vrijeme
ja se bar nadam...
hooray is offline  
Old 09.11.2006., 21:58   #94
Quote:
hooray kaže:
clarity ovo zvuci uzasno,
ja sam stekla dojam da se doza ipak da podesiti

ako smijem pitati kod kojeg endokrinologa ides?

ja sam citala dosta o hipotireozi i nesto sam cula od frendica koje to imaju i nesto od endokrinologice kod koje sam isla,
da kod hashimota je trajno uzimanje hormona i da se potreba za hormonima moze povecavati zbog navikavanja i smanjivanja funkcije stitnjace,
ono sto meni mozda malo moze pomoci je da moja stitnjaca definitivno i sigurno uopce ne radi, niti jedan dio, po ultrazvuku mi je cijela povrsina stitnjace promijenjena pa ako mi nadju neku priblizno ok dozu to bi moglo funkcionirati neko vrijeme
ja se bar nadam...

ta stvar da definitivno ne radi ne znam... i meni je bila potpuna promjenjena povrsina stitnjace od prvog ultrazvuka. cesto sam je osjecala jako natecenom, ultrazvuk je pokaziavo da le lagano povecana . nakon 4, 5 godina se pocela smanjivati. kad se smanjila presla sam sa 75mg na 125.i tu su mi rekli da vjerovatno vise ne radi.... ali kako sam navela u gornjem postu meni se cini da svako malo proradi, jer ponekad mrsavim bez razloga (i prije bolesti stitnjace uvjek sam pazila na kilazu i nije mi bilo lako smrsaviti). da mozes funzionirati, naravno ... nisam te htjela prestrasiti .
tvoja stitnjaca je normalne velicine? koliko imas antitjela? u biti ja nisam obracala paznju na simptome prvih 5 godina, dok se antitjela nisu povisila(na nalazu je pisalo da ih je vise od 3000 ,umorili su se brojati ih)i unistila stitnjacu.

o endo cu ti napisati u pvt
clarity is offline  
Old 10.11.2006., 00:31   #95
Quote:
ayica kaže:
Samo ta kosa zbog koje sam tako nesretna....

U svakom slučaju cure, hvala vam na odgovorima , a ja ću vam javiti ako se šta promijeni, nadam se na bolje.
A da probaš s nekim kapsulama za kosu s B vitaminima? I jesti voće i povrće koje te vitamine sadrži
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Old 10.11.2006., 13:31   #96
Quote:
Z e t t a kaže:
A da probaš s nekim kapsulama za kosu s B vitaminima? I jesti voće i povrće koje te vitamine sadrži

Naravno da sam probala s tim kapsulama za kosu... skoro sve proizvođače koje se mogu naći u hrvatskim ljekarnama (od Fitovala, Nutrivala do Twin Laba i Kala....), čak sam naručivala neke tbl. iz Amerike
No, kako sam izgleda pretjerala s time i počela dobivati neko crvenilo oko očiju svaki puta kad bi uzela neku tabletu za kosu, prestala sam ih uzimati...
Tak da sad vitamine uglavnom crpim iz voća i povrća, što je mislim i najzdravije...
ayica is offline  
Old 17.11.2006., 13:33   #97
evo i mene...
ima tu puno ljudi s dužim iskustvom od mojega pa da pitam za koji savjet...
ja sam otprilike prije godinu i pol otišla do dernatologice s problemom kose
kosa mi nije strašno ispadala nego sam samo primjetila da se strašno istanjila , da nemam više kose kao prije
dermatologica mi je prepisala neke medicinske šampone protiv ispadanja kose, neki losion za čelavost i neki gel za masiranje vlasištva i naravno preporučila vađenje hormona
prvi nalaz ft3 i ft4 je bio ok a tsh malo povišen 5 i naravno kontrola za 6 mjeseci
drugi nalaz je bio bolji ft3 i ft4 normalni i tsh 2,8 da bi opet bio za 6 mjeseci tsh 4,7 a onda sam vadila i anitiroide koji su bili 700- 900
na zadnjoj kontroli tsh je bio 5 i dobila sam eutyrox 25 mikrograma
sad prema svemu što sam tu pročitala da li je to prevelika doza?
pijem cca 2 tjedna i na početku nikakvih nuspojava nije bilo ali sad sam svakim danom sve umornija i umornija
a sve one simptome bolesti štitnajče koje su se pojavljivale prije sam prepisivala stresu u životu i na poslu
nina1 is offline  
Old 17.11.2006., 13:47   #98
Quote:
nina1 kaže:
...
sad prema svemu što sam tu pročitala da li je to prevelika doza?
pijem cca 2 tjedna i na početku nikakvih nuspojava nije bilo ali sad sam svakim danom sve umornija i umornija
a sve one simptome bolesti štitnajče koje su se pojavljivale prije sam prepisivala stresu u životu i na poslu
za kosu ti ne mogu reci nista pametno i ja se evo mucim,
a sto se tice doze, da bi provjerila da li ti doza odgovara moras pricekati bar 6 - 8 tjedana i onda mozes ponoviti nalaz, meni su stavili kontrolu za tri mjeseca da vide da li je nova doza lijeka ok
sto se tice pripisivanja simptoma neurednom zivotu, to se svima desavalo, s vremenom ces nauciti razlikovati sto te muci,
ja sam mjesec dana prije nego se to pokazalo na nalazu osjecela da mi nesto ne stima, samo sam cekala da se to i na nalazu pokaze
sto se tice umora, to je nazalost normalno em se tek privikavas na lijek em imas povisena antitijela (to se vlastito tijelo bori sa sobom) to jednostavno iscrpljuje, samo hrabro i malo strpljenja,
pazi ne sebe i nemoj se uzrujavati ako je moguce
inace i za kosu i za probleme sa stitnjacom sam cula da je dobro uzimati b vitamin (iskreno vise se ne sjecam zasto ali ne moze naskoditi), a i taj vitamin sam po sebi je dobar za umor i zivce i takve stvari
hooray is offline  
Old 30.11.2006., 19:23   #99
Koliko su vama antitijela? Meni su 37.4 (normala piše da je do 35). Morala sam izvaditi anti.tpo i anti.tg. Nemam pojma koje od toga dvojeg sam izvadila, ali medicinska sestra je rekla da ovo drugo nije izvađeno jer jako skupo i treba se čekati dosta dugo dok se ne skupi više pacijenata i da ću morati pričekati još 2 mj. Sad idem doktoru s tim jednim nalazom.

Pijem oko 2 mjeseca 12.5 mg Euthyroxa i evo kakvo je stanje.
T4 su mi je povišen sa 78 na 104 (norm. je od 58-161),
ali i THS mi se povisio s 4.1 na 5.1 .
Sad ću vidjeti kako dalje s obzirom da sam prvi puta izvadila i antitijela (koja su, eto, povišena).

Znate što mi je glupo? To što su na svakom nalazu krvi, ovisno o bolnici, mjerne vrijednosti drukčije. Tako sam ovog ljeta vadila hormone na dva mjesta i na jednom mi je TSH bio u granici normale, a na drugom povišen. Mislim, tko je tu lud? A na sebi sam fakat osjećala simptome hipotireoze.

Uskoro idem i endokrinologu. Znate li kakvog dobrog u Rijeci (može i privatnik)?
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Old 30.11.2006., 19:43   #100
Quote:
Znate što mi je glupo? To što su na svakom nalazu krvi, ovisno o bolnici, mjerne vrijednosti drukčije. Tako sam ovog ljeta vadila hormone na dva mjesta i na jednom mi je TSH bio u granici normale, a na drugom povišen. Mislim, tko je tu lud? A na sebi sam fakat osjećala simptome hipotireoze.
Pa ja sam dobila Euthyrox na osnovu samo jednog nalaza i blagog pomaka TSH, a T3 i T4 su bili ok....
Kent is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.