Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2023., 10:26   #1
Prisilno odjavljen - Kako do nove osobne?

Bog.

Prije par godina mi je oduzeta osobna iskaznica, jer je ustanovljeno da dugo nisam zivio na prijavljenoj adresi (odjavljen sam), koja je u biti adresa nekretnine ciji sam ja vlasnik.

Sada sam se vratio doma na adresu svoje kuce iz grada u Hrvatskoj u kojem sam radio to cijelo vrijeme.

Na koji nacin mogu do nove osobne? Putovnica mi je davno istekla, a imam samo staru vozacku dozvolu... Kako dokazati identitet, sto ce me pitat, sto ponijet?
Smate is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 11:36   #2
Quote:
Smate kaže: Pogledaj post
Bog.

Prije par godina mi je oduzeta osobna iskaznica, jer je ustanovljeno da dugo nisam zivio na prijavljenoj adresi (odjavljen sam), koja je u biti adresa nekretnine ciji sam ja vlasnik.

Sada sam se vratio doma na adresu svoje kuce iz grada u Hrvatskoj u kojem sam radio to cijelo vrijeme.

Na koji nacin mogu do nove osobne? Putovnica mi je davno istekla, a imam samo staru vozacku dozvolu... Kako dokazati identitet, sto ce me pitat, sto ponijet?
Ja imam prebivalište na adresi nakretnine čiji sam vlasnik, a boravište na drugoj adresi, normalno sam nedavno izvadila osobnu jer mi je stara istekla. Nisam znala da se može oduzeti osobna ako si se odjavio, ali najbolje ti je da nazoveš ili odeš u MUP i vidiš što trebaš napraviti.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 12:09   #3
Da, osoba za koju se utvrdi da ne zivi trajno na adresi prebivalista prisilno se odjavljuje i osobna se ponistava.

Tako da trenutno zivim bez osobne, a do nove ne znam kako?
Smate is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 12:20   #4
Pogledala sam na netu, vidim da se to događalo osobama koje su živjele vani. U tom slučaju se onda trebaš javiti Ministarstvu vanjskih poslova da ti izdaju potvrdu da si se vratio u RH. U svakom slučaju ih prvo nazovi da ne ideš bez veze ako te upute negdje drugdje.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 12:23   #5
Quote:
Goldenrose kaže: Pogledaj post
Pogledala sam na netu, vidim da se to događalo osobama koje su živjele vani. U tom slučaju se onda trebaš javiti Ministarstvu vanjskih poslova da ti izdaju potvrdu da si se vratio u RH. U svakom slučaju ih prvo nazovi da ne ideš bez veze ako te upute negdje drugdje.
Koliko sam razumio, on uopće nije bio van Hrvatske, nego u drugom gradu u RH.
Onda se jasno morao prijaviti u tom gradu, prebivalište, boravište, što god, jer je službeno bio...nigdje?
Vanjski poslovi onda nemaju ništa s time...skupit sve što ima i u PP...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 12:34   #6
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Koliko sam razumio, on uopće nije bio van Hrvatske, nego u drugom gradu u RH.
Onda se jasno morao prijaviti u tom gradu, prebivalište, boravište, što god, jer je službeno bio...nigdje?
Vanjski poslovi onda nemaju ništa s time...skupit sve što ima i u PP...
Onda sam krivo shvatila, ali nije mi jasno kako je radio a nije bio prijavljen.
Jedino na crno.
Mora ići u policiju u svakom slučaju. Oni rade osobne.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 13:46   #7
Pa, nije bas da sam radio. Recimo da sam bio izdrzavan . Nisam radio nista, ali sam imao sve, pa i novac. Nije nikakva kriminalna radnja, vec hajdemo to nazvati romantikom .

U svakom slucaju, nisam bio prijavljen nigdje, nisam bio vani, a doma sam dolazio ponekad.

Oni su me odjavili i sta sad?
Da se pojavim tamo i kazem sta, ds bio, sta si radio? A ljubovao ...

OMG!?
Smate is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 14:02   #8
Quote:
Smate kaže: Pogledaj post
Pa, nije bas da sam radio. Recimo da sam bio izdrzavan . Nisam radio nista, ali sam imao sve, pa i novac. Nije nikakva kriminalna radnja, vec hajdemo to nazvati romantikom .

U svakom slucaju, nisam bio prijavljen nigdje, nisam bio vani, a doma sam dolazio ponekad.

Oni su me odjavili i sta sad?
Da se pojavim tamo i kazem sta, ds bio, sta si radio? A ljubovao ...

OMG!?
Mislim da te to neće pitati sigurno im nisi ni prvi ni zadnji. Ako pitaju, reci da si bio kod prijateljice
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 14:08   #9
Quote:
Smate kaže: Pogledaj post
Bog.

Prije par godina mi je oduzeta osobna iskaznica, jer je ustanovljeno da dugo nisam zivio na prijavljenoj adresi (odjavljen sam), koja je u biti adresa nekretnine ciji sam ja vlasnik.

Sada sam se vratio doma na adresu svoje kuce iz grada u Hrvatskoj u kojem sam radio to cijelo vrijeme.

Na koji nacin mogu do nove osobne? Putovnica mi je davno istekla, a imam samo staru vozacku dozvolu... Kako dokazati identitet, sto ce me pitat, sto ponijet?
Zanimljivo. Kod mene sasvim suprotno. Više od devet godina nakon što mi je osobna iskaznica istekla istu nisam produžavao jer mi nije bila neophodna. Sada sam napravio novu sa prebivalištem izvan RH. Sve do sada zvanično prebivalište bilo mi je u RH kako je pisalo na toj istekloj osobnoj iskaznici.
Grmeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 14:42   #10
Quote:
Smate kaže: Pogledaj post
Pa, nije bas da sam radio. Recimo da sam bio izdrzavan . Nisam radio nista, ali sam imao sve, pa i novac. Nije nikakva kriminalna radnja, vec hajdemo to nazvati romantikom .

U svakom slucaju, nisam bio prijavljen nigdje, nisam bio vani, a doma sam dolazio ponekad.

Oni su me odjavili i sta sad?
Da se pojavim tamo i kazem sta, ds bio, sta si radio? A ljubovao ...

OMG!?
Ništa, reci da se ponovo osjećaš živim ...

Inače je kazna ako se služiš isteklom osobnom 60 ojera, ali to je slučaj "ako se služiš", dakle recimo ako te Policija zaustavi i legitimira, te utvrdi da je istekla.
Međutim, ako sam pristupaš izradi nove osobne, onda to nije "služenje" i ne bi trebalo biti kazne...

Prebivalište bi kod njih trebalo biti evidentirano ono koje je zadnje registrirano, dakle sa zadnje važeće osobne, osim ako nisi što naknadno prijavljivao.
Istek važenja osobne ne bi trebao imati veze s time, istekao je rok dokumentu, a ne prebivalištu...kao što se analogno tome na istom prebivalištu mijenjaju dokumenti prema važenju...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 15:18   #11
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ništa, reci da se ponovo osjećaš živim ...

Inače je kazna ako se služiš isteklom osobnom 60 ojera, ali to je slučaj "ako se služiš", dakle recimo ako te Policija zaustavi i legitimira, te utvrdi da je istekla.
Međutim, ako sam pristupaš izradi nove osobne, onda to nije "služenje" i ne bi trebalo biti kazne...

Prebivalište bi kod njih trebalo biti evidentirano ono koje je zadnje registrirano, dakle sa zadnje važeće osobne, osim ako nisi što naknadno prijavljivao.
Istek važenja osobne ne bi trebao imati veze s time, istekao je rok dokumentu, a ne prebivalištu...kao što se analogno tome na istom prebivalištu mijenjaju dokumenti prema važenju...
Ali zašto čovjeku poništavaju osobnu ako mu je tu prebivalište? Valjda zvanično prebivalište znači da čovjek tu "prebiva".
Grmeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 16:22   #12
Ne kužim.
Kaj se nisi prijavio da živis gdje već živiš?

Kak možeš išta bez osobne?
Ne kužim.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 16:24   #13
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Inače je kazna ako se služiš isteklom osobnom 60 ojera, ali to je slučaj "ako se služiš", dakle recimo ako te Policija zaustavi i legitimira, te utvrdi da je istekla.
Međutim, ako sam pristupaš izradi nove osobne, onda to nije "služenje" i ne bi trebalo biti kazne...
...
Kako ne, platiti će kaznu jer nije izvadio osobnu, a po zakonu je mora imati.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 17:03   #14
Quote:
Grmeca kaže: Pogledaj post
Ali zašto čovjeku poništavaju osobnu ako mu je tu prebivalište? Valjda zvanično prebivalište znači da čovjek tu "prebiva".
Ma nitko ne "poništava" osobnu, ona jednostavno ima svoj rok važenja ubog drugih razloga.
Njegov propust prijave/odjave njemu može proizvesti druge probleme, ali to je posebna priča.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2023., 17:07   #15
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Kako ne, platiti će kaznu jer nije izvadio osobnu, a po zakonu je mora imati.
Neće....
Da se u nekom postupku koristio njome, makar za potrebe identifikacije u rutinskoj provjeri Policije, onda bi.
Automatizmom po isteku, ne....toga nema u zakonima

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2023., 01:06   #16
Quote:
Smate kaže: Pogledaj post
Bog.

Prije par godina mi je oduzeta osobna iskaznica, jer je ustanovljeno da dugo nisam zivio na prijavljenoj adresi (odjavljen sam), koja je u biti adresa nekretnine ciji sam ja vlasnik.

Sada sam se vratio doma na adresu svoje kuce iz grada u Hrvatskoj u kojem sam radio to cijelo vrijeme.

Na koji nacin mogu do nove osobne? Putovnica mi je davno istekla, a imam samo staru vozacku dozvolu... Kako dokazati identitet, sto ce me pitat, sto ponijet?
Poneses vlasnicki list svoje nekretnine u policiju i kazes da se zelis prijaviti na tu adresu i oni ce ti reci sta i kako dalje.

Posto si vec imao osobnu onda imaju tvoje otiske prstiju i tako ce utvrditi tvoj identitet ako ga vec na utvrde na neki drugi nacin (vozacka dozvola npr) i onda ce ti dati novu osobnu iskaznicu.

Znaci, pravac u policiju umjesto piskaranja po forumu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2023., 05:53   #17
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Neće....
Da se u nekom postupku koristio njome, makar za potrebe identifikacije u rutinskoj provjeri Policije, onda bi.
Automatizmom po isteku, ne....toga nema u zakonima

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Ima.
Quote:
Zakon o osobnoj iskaznici
Članak 27.

Novčanom kaznom od 3000,00 do 4500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja je navršila 18 godina i ima prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj, a nije ishodila osobnu iskaznicu (članak 3. stavak 2.)

2. koja u roku od 15 dana od dana nastupanja okolnosti iz članka 5. stavka 1. točke 1. i 2. ovoga Zakona ne podnese zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice
...
Članak 28.

Novčanom kaznom od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja u roku od 15 dana od dana nastupanja okolnosti iz članka 5. stavka 1. točke 3. i 4. ovoga Zakona ne podnese zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice



https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...6_62_1189.html
Quote:
Članak 5.

U članku 5. ...

Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Punoljetna osoba koja nema prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj mora podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice prije isteka roka važenja osobne iskaznice ako je promijenila državu u kojoj prebiva ili boravi izvan Republike Hrvatske.«.
Quote:
Članak 2.

U članku 27. riječi: »od 3000,00 do 4500,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 390,00 do 590,00 eura«.

Članak 3.

U članku 28. riječi: »od 500,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 60,00 eura«.
Zakon o osobnoj+izmjene i dopune (vidi NN)
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2023., 22:59   #18
Kratko pitanjce za vas koji ste nedavno produživali osobnu.
Vidim da se može pristojba platiti i internet bankarstvom. Moram li printati potvrdu ili oni to vide negdje kod sebe da je uplaćeno pomoću OIB-a u pozivu na broj?
__________________
Šteta što i forum nema mogućnosti blocka kao društvene mreže, nego samo IGNORE.
morčić_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 03:05   #19
Quote:
morčić_ri kaže: Pogledaj post
Kratko pitanjce za vas koji ste nedavno produživali osobnu.
Vidim da se može pristojba platiti i internet bankarstvom. Moram li printati potvrdu ili oni to vide negdje kod sebe da je uplaćeno pomoću OIB-a u pozivu na broj?
Platio sam karticom na licu mjesta (na salteru).
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 07:47   #20
Quote:
morčić_ri kaže: Pogledaj post
Kratko pitanjce za vas koji ste nedavno produživali osobnu.
Vidim da se može pristojba platiti i internet bankarstvom. Moram li printati potvrdu ili oni to vide negdje kod sebe da je uplaćeno pomoću OIB-a u pozivu na broj?
Isprintati potvrdu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.