Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2004., 15:06   #1
Povraćanje u mlazu

....pocelo je prije par dana,jednom dnevno...povrati obrok u mlazu.Specificno za stenozu....tako me strah da nije to.Sutra idemo doktoru.
Jeli ko imao slicna iskustva?
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 15:40   #2
Stenoza se javlja u prva tri tjedna...zar nije Korina starija?

I chini mi se da onda bebe svaki obrok tako povrate.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:02   #3
Mogao bi biti refluks. Za refluks je karakteristicno takvo povracanje. Moja beba je imala refluks.

Kakvo je dobijanje na tezini?

Pokusaj ovako: Dok ju hranis neka bude u skoro uspravnom polozaju i u takvom polozaju ju drzi bar pola sata nakon hranjenja. Podrigni ju svako malo u toku hranjenja.

U kreveticu bi glava isto trebala biti povisena, ali madrac mora biti ravan! Pokusaj staviti neke knjige ili tako nesto ispod nogu krevetica sa strane uzglavlja.

Ako je cendrava i ako ti se cini da ju to muci (jer to bebe pece kao zgaravica, ako je jak refluks moze ostetiti i jednjak), otidji k doktoru, pa neka oni daju svoje misljenje. Moja mala je dobila Zantac sa 6 tjedana i preporodili smo se i uzimala ga je do 4 mjeseca.

Nemoj se uzrujavati, refluks (ako je to refluks) nije nista strasno i sve se to da rijesiti uz male korekcije brige za bebu, najcesce i bez lijekova.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:35   #4
Quote:
magic kaže:
Stenoza se javlja u prva tri tjedna...zar nije Korina starija?

I chini mi se da onda bebe svaki obrok tako povrate.
Korina danas puni mjesec dana.Povracanje se javilo prije 4 dana.
Povratila je u daljinu oko 40 cm...vjerojatno bi i dalje da nije naislo na zid.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:37   #5
Quote:
bigblue2010 kaže:
Mogao bi biti refluks. Za refluks je karakteristicno takvo povracanje. Moja beba je imala refluks.

Kakvo je dobijanje na tezini?

Pokusaj ovako: Dok ju hranis neka bude u skoro uspravnom polozaju i u takvom polozaju ju drzi bar pola sata nakon hranjenja. Podrigni ju svako malo u toku hranjenja.

U kreveticu bi glava isto trebala biti povisena, ali madrac mora biti ravan! Pokusaj staviti neke knjige ili tako nesto ispod nogu krevetica sa strane uzglavlja.

Ako je cendrava i ako ti se cini da ju to muci (jer to bebe pece kao zgaravica, ako je jak refluks moze ostetiti i jednjak), otidji k doktoru, pa neka oni daju svoje misljenje. Moja mala je dobila Zantac sa 6 tjedana i preporodili smo se i uzimala ga je do 4 mjeseca.

Nemoj se uzrujavati, refluks (ako je to refluks) nije nista strasno i sve se to da rijesiti uz male korekcije brige za bebu, najcesce i bez lijekova.

Jeli refluks stenoza pilori?zar se ne rjesava operativnim putem?

I strasno je nemirna zadnjih dana,ne spava po 8-9 sati nego kenjka,pa joj masiram stomacic i to je kao umiruje.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:39   #6
Sutra idemo doktoru i na mjerenje tezine....ona sigurno jos nije izgubila na tezini,jer je tek pocelo.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:52   #7
Ja ti ne znam sto je stenoza. Ali o refluksu sam puno citala i nisam nigdje vidjela da se spominje taj naziv. Refluks se ne rijesava operacijom.

Ali takvo povracanje (projectile vomiting) je tipicno za refluks.

Ja ti preporucam da ju odmah pocnes drzati vise uspravno jer joj to ne moze naskoditi, pa ces vidjeti da li joj je bolje. I moja je bila nemirna i kenjkala je kad joj je to pocelo, isto s otprilike mjesec dana. Lakse im je kad spavaju na trbuhu, makar se to ne preporucazbog SIDS-a. Moja je spavala na strani. I ona se puno gusila i "zahliktavala" dok je jela, jer joj se tekucina iz zeluca vracala, dok nisam usavrsila dojenje u uspravnom polozaju.

Inace, tesko je tocno utvrditi refluks, mi smo proveli 24 sata u bolnici na promatranju, prije nego sto je dobila lijek.

Evo ti kratki opis ili definicija refluksa:

Gastroezofagealni refluks (nazvan i jednostavno refluks) je bolest ili medicinsko stanje koje nastaju kod beba zbog nerazvijenosti ezofagealnog sfinktera – misica izmedju zeluca i jednjaka koji sluzi kao vratasca i treba propustati hranu samo u jednom smjeru- iz jednjaka u zeludac. Kod beba s nerazvijenim sfinkterom, probavljena hrana se zajedno sa zelucanom kiselinom vraca u jednjak gdje uzrokuje ne samo neugodno pecenje (zgaravicu), vec i ostecenja osjetljive sluznice jednjaka.

Bebe koje pate od refluksa obicno cesto povracaju ili izuzetno puno “bljuckaju”. Medjutim postoje bebe kojima se hrana i kiselina ne vracaju do usta, nego samo do neke tocke u jednjaku, tako da bolest kod takvih beba nije toliko ocita, ali je podjednako opasna i bolna kao i kod “bljuckavaca”. Takav refluks se naziva “tihim refluksom”.

Ponekad povracena mjesavina probavljene hrane i zelucane kiseline udje u disni trakt gdje uzrokuje bol ugrlu, gusenje, kasljanje i eroziju zubne cakline, a u osobito kompliciranim slucajevima biva udahnuta u pluca gdje uzrokuje infekcije i simptome slicne astmi.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:59   #8
Hvala bigblue,po opisu si opisala ono sto je meni poznato pod stenoza.samo sto mi je receno da se rjesava samo operativnim putem....i stenoza je obicno bolest djecaka...rijetke su djevojcice.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:00   #9
Isto tako je moguce da prode samo od sebe. Moj malac je isto imao period i tada sam procitala sve moguce na netu o refluksu ali valjda i zbog nizozemskog sistema zdravstva (koje stedi lovu osiguravajucim firmama), nikad nismo radili nikakve pretrage nego je receno da sacekamo i vidimo hoce li se samo smiriti. I smirilo se.

Pitanje: je li Korina doji i ako da, je li na zahtjev?

Da sad ne bih na siroko sve objasnjavala, sacekacu odgovor.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:05   #10
Quote:
Lilly kaže:
Isto tako je moguce da prode samo od sebe. Moj malac je isto imao period i tada sam procitala sve moguce na netu o refluksu ali valjda i zbog nizozemskog sistema zdravstva (koje stedi lovu osiguravajucim firmama), nikad nismo radili nikakve pretrage nego je receno da sacekamo i vidimo hoce li se samo smiriti. I smirilo se.

Pitanje: je li Korina doji i ako da, je li na zahtjev?

Da sad ne bih na siroko sve objasnjavala, sacekacu odgovor.
Korina se hrani na bocicu.I da dodam dosta stuca...skoro poslije svakog obroka.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:07   #11
Ovo je objasnjenje stenoze...skinuto s neta.Zadebljanje mišića izmedu želuca i tankog crijeva koje otežava pražnjenje želuca i uzrokuje u oboljele dojenčadi povraćanje u mlazu. Uspješno se liječi operacijom.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:10   #12
Kod refluksa je problem na drugoj strani zeluca, Bigblue je objasnila.

Btw, rjesenje ti moze biti i manja rupica na cucli. Mozda joj mlijeko prebrzo izlazi pa proguta previse zraka zbog cega onda stucanje i povracanje.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:12   #13
Ustvari, mogucih rjesenja je previse, najbolje bi bilo da pitas pedijatra za savjet ako se brines.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:12   #14
Quote:
Lilly kaže:
Kod refluksa je problem na drugoj strani zeluca, Bigblue je objasnila.

Da...za oboje je vezano povracanje u mlazu.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 17:19   #15
Moj malac je prvi dan po dobijanju formule (sa oko mjesec dana) par puta povracao u mlazu - pedijatrica je rekla da se ne brinem, da je to zbog prehalapljivog jedenja i gutanja previse vazduha - navikao je da jako jako vuce miljeko dok sisa, jer ga nije bilo dovoljno. Od tada (oko 3 sedmice) povracanje se nije nijednom ponovilo.

Ali izgleda da u vezi s mojom pedijatricom i njenim (o)cajnim metodama postoje odredjene sumnje... sutra cu pitati drugu.
Incongruity is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 19:35   #16
Samantha, ako mislis na stenozu pilorusa, koja je relativno cesta bolest (muska djeca obolijevaju puno cesce od zenske) i cesto je pozitivna obiteljska anamneza, onda te moram pitati kakav je to sadrzaj? Jel' samo mlijeko, ili ima primjesa zuci (onako zelenkasto) ili krvi? Kod stenoze pilorusa (to ti je zadnji dio zeluca prije ulaska u dvanaesnik) povracanje se obicno javlja nakon 2 tjedna, a rijetko poslije 4-5 tjedna; kasnije, jer s vremenom, zbog stenoze hipertrofiraju misici sfinktera (pa se zove jos i hipertroficna stenoza pilorusa). Povracanje je eksplozivno (moze biti i do 1 metra), i nema primjesa zuci, moze biti nesto krvavoga sadrzaja. U pocetku je rjedje, a kasnije sve cesce, pa onda i nakon svakoga obroka. Ovako, taj hipertroficni pilorus se moze i napipati, pogledaj na trbusnoj stijenci izmedju pupka i desnoga rebrenoga luka, probaj pipati, ako ga ima onda je velicine tresnje. no, vjerujem da bi to vec uocila, osim toga znaju se vidjeti peristalticki valovi zeluca, jer je to suzenje tako veliko da zeludac nastoji istjerati sadrzaj kroz suzeni otvor pilorusa.

Inace, kada sam svojemu junioru nakon 2 mjeseca prvi puta dala adaptirano mlijeko, i on je nekoliko puta povratio onako u mlazu, a poslije vise nikada, tak' da se ne zabrinjavaj previse.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 19:37   #17
Quote:
Samantha Jones kaže:
Jeli refluks stenoza pilori?zar se ne rjesava operativnim putem?

Ne, refluks je nes' drugo, Blue ti je objasnila.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 19:47   #18
FFE...sadrzaj povracenog je cisto mlijeko....nema tragova zuci (zar to nije samo za atreziju) i krvi.

A danas sam zvala sve poznanice cija su djeca imala stenozu...i prvi simptomi i vrijeme javljanja su individualni,nekima se javljalo s navrsenih 2 mjeseca.Rengenski snimci su ipak potvrdili to.

a kad se probudi ispipat cu joj stomacic.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 22:46   #19
Sa prvim djetetom imala sam isti problem, samo sto nije povracala jednom dnevno, vec nakon svakog obroka. Na prvom mjesecnom pregledu dobila je samo 150 g. Sjecam se kako sam plakala i gledala druge bebe bucmastih obraza. Naisla sam na dobru pedijatricu koja mi je rekla da treba probati sve prije operacije, jer beba nije siva, vrlo je zivahna, znaci da jos mozemo cekati. I pokusale smo sve polako. Izmedju donjih precki kinderbeta i madraca natrpala sam rucnike, tako da je madrac bio jako uzdignut. Tako je spavala, Sjecam se da sam jos u flasicu stavljala nekakve kapi, ne znam im vise ime, ali kao omogucavale su lakse podrigivanje. Sve to skupa nije bas pomagalo, i dalje je povracala, nocima nisam spavala, sve u strahu da se ne zadavi povracotinom. Bitno je zato da spava na boku. Nija puno dobivala na tezini, ali bila je i dalje vesela beba, vrlo zilava i dobre volje.
Ta je muka trajala sve negdje do sestog mjeseca kada je polako prelazila na tvrdu hranu. Nikada do kraja nismo ispitali sto je to zapravo bilo. Danas je cura desetak godina, polako ulazi u pubertet i ne mogu je odvojiti od hrane, narocito se trpa sendvicima. Uh.
Eto, znam da si jako zabrinuta, mozda ce ti moje iskustvo pomoci da se smiris.
Lavanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 23:16   #20
Hvala Lavanda na podjeljenom iskustvu
jeli ti povracala sve obroke do 6 mjeseca?

hrabra si,trebalo je sve to izdrzati.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.