Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2010., 00:29   #41
moze li netko reci koliki su generalni troskovi gasenja firme?
znam za otvaranje ali zlu netrebalo treba i ovo znati

cuo sam da postoji i opcija mirovanja firme ako netko moze to pojasniti, tj dali bi funkcioniralo npr radim preko sezone i onda ostatak godine u to mirovanje ( i koja su davanja u mirovanju)
i koliko dugo moze firma biti u mirovanju ?

tnx
Lord_Smirnoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 13:06   #42
Likvidacija firme skup i dug proces

Nisam jos otvorio firmu, ali cuo sam da je likvidacija malo zeznuta stvar.
Zato sam otisao na trgovacki sud pitati u cemu je stos. Kazu da je to
istina, da se firma jako brzo otvori, ali da je likvidacija jako dug i skup
proces. Ja pitam koliko otprilike to kosta, je li to red velicine par
desetaka tisuca kuna. Oni kazu da je to otprilike toliko. Kazu i da se moze
ici na likvidaciju ili proglasiti stecaj.

Nisam mogao pricati na dugo i na siroko jer oni na sudu nemaju vremena da
samnom naklapaju, ali me zanima otprilike kako to izgleda. Recimo da moja
firma nije nikome duzna, da nema neku veliku imovinu (par kompjutera i
printera), nema vise vlasnika, nego ja sam. Radim doma u svom stanu. Nema
nikakvih koncesija, prava koristenja mora, hipoteka, kredita, bla, bla...

1. Znaci li to da ja ipak moram cekati godinu dana da se likvidira firma i
platiti par desetaka tisuca kuna?
2. Da li je to skup proces za samu tu firmu ili za mene kao vlasnika? Tko
placa likvidaciju, firma sa ziro racuna (ako ima ista para tamo) ili ja kao
vlasnik moram s privatnim novcem platiti likvidaciju?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 09:53   #43
Ajde da si bar ovu stranicu pročitao, pa pitao za zavtaranje firme, ali izgleda da je i to puno
Ako ne nađeš odgovore na svoja pitanja, pitaj ponovo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 23:10   #44
Quote:
Lord_Smirnoff kaže: Pogledaj post
moze li netko reci koliki su generalni troskovi gasenja firme?
znam za otvaranje ali zlu netrebalo treba i ovo znati

cuo sam da postoji i opcija mirovanja firme ako netko moze to pojasniti, tj dali bi funkcioniralo npr radim preko sezone i onda ostatak godine u to mirovanje ( i koja su davanja u mirovanju)
i koliko dugo moze firma biti u mirovanju ?

tnx
mirovanje kod društava ne postoji
zatvaranje firme, iz mog iskustva - cca 6000 kn (od čega su troškovi za NN 2000 kn, za proračun 600 kn, ostalo je bilježnik) -porocedura traje oko 1g i 4-5 mj (ako kod nekih sudova nije tako znači da se ne pridržavaju zakona)
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 16:12   #45
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
ovo je možda offtopic, ali ipak:

Dali netko zna kakva je procedura ako bi se firma kupovala (npr prodaje se doo bez dugova, za 2000kn).

Mislim da li je to bolja solucija nego da se doo tek osniva (nema 20000 osnivačkog uloga), a niti troškova osnivanja.

Jel imao netko takav slučaj?
mene ovo isto zanima. kome treba platiti da prodam firmu?

šalim se, ali i ne baš. gašenje je dugotrajan proces koji košta nešto novca. s tvrtkom je sve u redu osim što jedva radi. dakle, nema dugova, nema imovine. jel se da to prodati? ili dati nekome 2-3 tisuće, pa nosi, brate...

sad tog goodwilla more bit da ima koju kunu...
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 17:14   #46
Dali je bolje zamrznuti ili likvidirati d.o.o. koji posjeduje nekretnine i nema dugova. Kakva je procedura sa tim nekretninama, dali oni pri likvidaciji prelaze u moje vlasništvo? Dali moram platit 5% na promet nekretninama?
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 21:51   #47
Quote:
Pedro Negro kaže: Pogledaj post
Dali je bolje zamrznuti ili likvidirati d.o.o. koji posjeduje nekretnine i nema dugova. Kakva je procedura sa tim nekretninama, dali oni pri likvidaciji prelaze u moje vlasništvo? Dali moram platit 5% na promet nekretninama?
ne postoji zamrznućefirme
nekretnine moraš prije likvidacije prenijeti na sebe i tad plačaš 5% poreza
s time da se moraš savjetovat s knjigovođom koja i treala biti vrijednost tih nekretnina da ne bi platio i porez na dobit
naravno, nekretnine si ne možeš darovati osim ako ne želiš olatiti i taj porez na dobit
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 09:36   #48
Pozdrav svima!
Možda netko zna kakvu informaciju pa mi može pomoći...

Moj suprug je vlasnik i jedini zaposleni u d.o.o., a sad je već 4 mjeseca na bolovanju, i bojim se da neće biti u stanju vratiti se poslu, ako uopće poživi ( momentalno je u bolnici već više od mjesec dana).
Firma nema dugova, samo potraživanja ( ali od toga, bojim se, ništa) i mene zanima što raditi u takvoj situaciji jer on nije sposoban činiti ništa, a ja niti imam pojma, niti nekakvu njegovu punomoć ( ja sam inače na burzi), a račun firme se ispraznio, nema love ni za zatvaranje, a ja ni ne znam kome bih se mogla obratiti i što bih zapravo mogla i trebala učiniti...

Ako netko ima ikakvu informaciju, lijepo molim za pomoć.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 19:30   #49
Ako nisi upisana kao direktor da zastupaš tvrtku nećeš moći napraviti baš ništa ja mislim. Šta će ti sigurno biti pametan potez odi kod vašeg knjigovodstvenog servisa i raspitaj se kako dalje. Kad ti je suprug toliko bolestan mislim da bi bilo najbolji potez vidit na trgovačkom sudu kako bi se ti mogla upisati kao direktor tvrtke. Tek tada ćeš moći potpisivat neke odluke.
Tebi je sada prioritet skresat tekuće troškove da ne ideš u dug. Provjeri mogućnost dali ti kao novi direktor možeš dati suprugu otkaz pod bolovanjem, onda bi on spao na burzu i firma nebi imala više trošak za njegovu plaću. Tvrtku na 31.12. možeš zamrznuti i onda će te koštati nekih par stotina kuna godišnje za davanja HGK itd. a firmu ćeš moć u svaki trenutak aktivirati ili kasnije i likvidirati. Ovako ćeš za sada bar tu odluku odgoditi dok imadneš vrimena se sa time baviti.

Sve ovo sam ja saznao u raznim razgovorima, provjeri to svakako još jednom i nemoj ništa uzeti zdravo za gotovo!
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:19   #50
Hvala na odgovoru.
Malo je zeznuto što su sad godišnji odmori pa je teško ikoga dobiti, ali izgleda da mi je najbolje raspitati se na trgovačkom sudu.
Ma, čula sam i ja kroz razgovore da postoje neke mogućnosti oko bezbolnijeg zatvaranja firme kad je vlasnik teško bolestan, ali koga god pitam, nitko nije sasvim siguran. A za ovo " zamrzavanje" sam čula da vrijedi samo za obrte.
No dobro, na računu ima love za podmirenje troškova za još mjesec- dva, a do tada ću valjda imati potrebne informacije.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:55   #51
Ja imam d.o.o. koji ce se na 31.12.2010 zamrzniti na sugestiju knjigovodstvenog servisa. Jedino sto cu morati placati je banka, doprinos za HGK (a nikad koristi od njih nisam imao) i cini mi se zavod za statistiku. To je nekih 500-600 Kuna godisnje. Ne vjerujem u tu mogucnost lakseg zatvaranja samo poradi zdravstvenog stanja vlasnika. Na kraju krajeva procedura je ista, javni biljeznik, narodne novine...bla bla bla i to je to sta traje - bar koliko ja znam.

A sta ti muz kaze, dali je on uopce u stanju donositi odluke? Cesto zna bit slucaj da vlasnici i osnivaci tvrke ju vole kao osobu. Ne da ga zatvaranje tvrtke jos dodatno optereciva.

Za svaki slucaj zelim ti sve najbolje!
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 11:40   #52
Ne može se zamrznuti d.o.o., već ide na neko minimalno poslovanje. I dalje idu PDV obrasci, statistike, završni...dakle i plaćanje knjigovođe da to sve vodi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 23:55   #53
lili, ti si tu sigurna??? Na što bi se moralo pazit pri "minimalnom poslovanju"?
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 09:49   #54
Sigurna sam.
Nemaš na što paziti, izvještaji idu kao i da stvarno posluješ. Možeš tražiti izlazak iz PDV sustava kako bi imao manje papirologije i kako bi manje plaćao knjigovođu, ako porezna odobri.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 10:47   #55
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Možeš tražiti izlazak iz PDV sustava kako bi imao manje papirologije i kako bi manje plaćao knjigovođu, ako porezna odobri.
Kako to tražiš izlazak iz PDV sustava?
Ja, recimo, stalno imam preplaćen PDV jer uopće nemam izlaznih računa. I jedino što mogu je tražiti na poreznoj povrat preplaćenog pdv-a, a za to mi svaki mjesec treba ponavljati iste hrpe papira, samo s dodatkom podataka za novi mjesec, pa moja knjigovođa već šizi.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 11:18   #56
To što imaš stalno povrat PDV znači da si u sustavu PDV-a. Pod nekim okolnostima može se tražiti istupanje iz sustava PDV-a, tako da nemaš pravo ni na taj povrat PDV-a.
Poslovni subjekt može i ne mora biti u sustavu, a to nema veze s time imaš li ili ne izlaznih računa.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 12:56   #57
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Kako to tražiš izlazak iz PDV sustava?
Najprije treba vidjeti na koji si način ušao usustav PDV-a, da li po sili Zakona ili temeljem čl.22.st.2. Vjerojatno imaš rješenje PU o ulasku u sustav PDV-a. Ako je ovo drugo, onda imaš obavezu 5 godina od izdavanja rješenja.
Ako ne postoji ta obaveza može se tražiti od PU da se izađe iz sustava PDV-a temeljem čl.2.st.1.t.1.a pošto nisi poduzetnik (tj. ne obavljaš djelatnost s namjerom ostvarivanja prihoda - "miruješ").
Po istoj osnovi možeš tražiti i od JLS "nezaduživanje" poreza na tvrtku i od HGK članarine.
Ostaje obaveza izrade završnog računa i predaje prijave PND (prema zakonu o PND), te izrade GFI-POD (prema Zakonu o računovodstvu).

Zadnje uređivanje vlado3 : 04.08.2010. at 13:25.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 13:01   #58
Quote:
Pedro Negro kaže: Pogledaj post
Jedino sto cu morati placati je banka, doprinos za HGK (a nikad koristi od njih nisam imao) i cini mi se zavod za statistiku.
Sa stranica HGK: ...Članice HGK za koje je pokrenut likvidacijski stečajni postupak, likvidacija, koji su u mirovanju ili koji su pripojeni drugom pravnom subjektu dužni su platiti dospjela dugovanja po osnovi članarine i doprinosa za financiranje HGK nastala do trenutka otvaranja stečajnog postupka, odnosno pokretanja postupka likvidacije, donošenja rješenja o pripajanju društva ili odluke o mirovanju ...
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 15:16   #59
Help - sređivanje papira za blokirani d.o.o.

Nadam se da sam pogodila temu...
Ukratko: postoji jedan d.o.o. koji je u blokadi vec pet godina, duzan je drzavi (doprinosi, porezi,...) duzan je vjerojatno i drugima (nekakve komore, naknade banci za vodjenje racuna i sl), imovine i zaposlenih nema.
Drzava se nije drzala onog roka za pokretanje stecaja, iako je to po slovu zakona odavno trebala, a vlasnik ne moze sam pokrenuti stecaj niti likvidaciju jer je preduvjet da prvo podmiri dugove za sto novaca nema.
Dodatno: nisu predavani nikakvi papiri tih 5 godina (ni PDV, ni racun dobiti i gubitka, ... nista), bivsi knjigovodja je pokojni a njegov servis zatvoren. Dokumentacija o psolovanju zadnjih 5 godina je blizu nikakve ili nikakva.
Sad je porezna pocela prekrsajno kaznjavati vlasnika firme zbog nepodnosenja papira, i to ne da bi odjednom dali kaznu za cijeli period nego fino za najstarijih par mjeseci - 4.000kn, pa opet jos 4.000kn, pa valjda slijedi jos 4.000 kn > uglavnom vec prijete ovrhom.
U poreznoj ispostavi kazu da ako zelimo da prestanu stizati kazne treba predati sljedece papire:
- PDV-K za 2005-09
- Obracun dobiti i gubitka za 2005-09
- PDV za ovogodisnje kvartale
- zahtjev za ispis iz sustava PDV-a
S obzirom na gore opisanu situaciju, gotovo je nemoguce naci knjigovodstveni servis koji bi se sluzbeno htio pozabaviti sastavljanjem ovih papira, tako da je vlasnik spreman predati ih kao da ih je on sastavio.

Pitanja:
- Sto treba prikupiti od dokumentacije da bi se ovo gore moglo sastaviti?
(meni pada na pamet otici u poreznu dobiti kopije zadnjeg racuna dobiti i gubitka te prijave poreza od tada ako ih je bilo, te u banci dobiti izlist prometa za to razdoblje)
- Ima li koja preporuka za dobru knjigu/site s uputama kako to sve sastaviti?

HVALA UNAPRIJED!!!
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 12:22   #60
Unhappy Stečaj poduzeća

Molim vas, ako mi itko može pomoći.....Vodim knjige poduzeću koje je proglasilo stečaj, i isti je odmah okončan i završen zbog nedostatka imovine i nemogućnosti podmirivanja obveza. Poduzeću je izdano rješenje da se završava stečajni postupak, oduzeli su im pečat i uništili, i poduzeće je faktički 15.9. prestalo postojati. E sad.,...??? Ja ne znam koja knjiženja da napravim? Kako da napravim završni račun? Trenutno poduzeće ima nešto potraživanja i hrpu obveza. Kako treba izgledati bilanca nakon stečaja? Na nuli? Ako netko zna, nek mi se javi, pliiiz....
Hvala unaprijed
teddy78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.