Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2008., 14:53   #21
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Da ,ako ih platiš po 40kn i vjeruješ da je pravo meso - to jest smiješno.
Pa kila svinjskog buta bez kosti košta oko 40kn. A u kobasicu sigurno ne ide samo meso, nego i dobar dio špeka koji je triput jeftiniji. Dakle, ne vidim zašto se za 40-50 kn ne bi dala napraviti kobasica. Svježa, ne sušena.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 16:23   #22
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pa kila svinjskog buta bez kosti košta oko 40kn. A u kobasicu sigurno ne ide samo meso, nego i dobar dio špeka koji je triput jeftiniji. Dakle, ne vidim zašto se za 40-50 kn ne bi dala napraviti kobasica. Svježa, ne sušena.
Ni ja.
Ali ih nitko ne radi.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 11:05   #23
ja uzimam od jednog tipa privatno........i super su.....ali je lokacija vž županija...ak bi vam se dalo doći
koko73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 16:58   #24
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pa kila svinjskog buta bez kosti košta oko 40kn. A u kobasicu sigurno ne ide samo meso, nego i dobar dio špeka koji je triput jeftiniji. Dakle, ne vidim zašto se za 40-50 kn ne bi dala napraviti kobasica. Svježa, ne sušena.
Zato jer kad se kila buta osuši, od nje ostane 60 deka u najboljem slučaju. Ajde, doda se nešto špeka, ali od te kobase treba platiti još sto fiksnih i nefiksnih troškova, marži, zarada...

Mi doma radimo kobasice za sebe. Svjesni smo da je to totalno neisplativo, ali su fantastične. Kad bi ih išli prodavati, ne bi mogle koštati ispod 100 kuna, a malo je onih koji su to spremni platiti.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 09:14   #25
Quote:
koko73 kaže: Pogledaj post
ja uzimam od jednog tipa privatno........i super su.....ali je lokacija vž županija...ak bi vam se dalo doći
pa to mi je usput.
daj adresu.
__________________
ne kradi, drzava ne voli konkurenciju !!
jappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:56   #26
Saznala sam od frendova za malu i ne baš atraktivnu mesnicu u Markuševcu, Zg. Obično ima friških po 35kn i suhih po 40 ili 45 , ne znam. Osim kaj su fine , ko domaće , dedek ne stavlja aditive , nego samo sol , biber , paprika i češnjak. Od tud ime. BIO. Nisam vjerovala , pa me otfural u radionu i pokazal s čim radi. Često odem tamo i kupim suhih i friških za kuhati. Jako dobre kobase , a cijena isto razumna.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:49   #27
KOLINJE-RECEPTI ZA KOBASE

Iduće subote imam kolinje. Prvi puta u životu. Ljudi gdje kupujem svinju kolju , a ja trebam svepripremiti , kupiti sastojke za kobase . Trebam recepte za dobre kobase , savjete o korištenju pojedinih dijelova mesa , pac ( suhi ili mokri) i trebam li stavljati junetinu ili ne. Tražeći po netu , nisam nigdje našla da ide junetina , a od mesara čujem da trebam staviti 20-30%. Tko je u pravu?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 20:33   #28
Receptići za krvavice , kobase , pac....ništa? Baš ste zločesti! Ja se nadala da bute mi vi pomogli. Šmrc.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 21:02   #29
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Receptići za krvavice , kobase , pac....ništa? Baš ste zločesti! Ja se nadala da bute mi vi pomogli. Šmrc.
Probaj ovdje, nadam se da ti neće trebati prijevod : http://www.stocarstvo.com/aps/meso/v...a_kobasice.htm
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 22:04   #30
Mi stavljamo čistu svinjetinu, 2% soli, 1,5% papra, tekućinu u kojoj se kuhao češnjak (otprilike 1/2 l) i bijelo vino (2l) - prošle godine smo ih radili od 28 kg mesa. Navečer se posoli i popapri, a ujutro dodaju tekući sastojci i rade kobasice.Tko god je probao, rekao je da su fenomenalne
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 20:32   #31
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Mi stavljamo čistu svinjetinu, 2% soli, 1,5% papra, tekućinu u kojoj se kuhao češnjak (otprilike 1/2 l) i bijelo vino (2l) - prošle godine smo ih radili od 28 kg mesa. Navečer se posoli i popapri, a ujutro dodaju tekući sastojci i rade kobasice.Tko god je probao, rekao je da su fenomenalne
Hm, 1.5% papra. Na 20 kg mesa ide 30dag papra? Kaj ne mećete vi crvenu papriku? I to vino...na koliko mesa se stavi 2l vina? Jel se vino nekaj kuha ili ide sirovo?.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 21:44   #32
U biti ti je najbitniji podatak o 2% soli. Ako staviš manje, meso se može pokvariti, ako staviš više bude preslano. Ostale začine dozira se po ukusu i ovisno o tome koju vrstu kobasa radite.

A ovo da ti kao apsolutni početnik i nevježa budeš zadužena za recept i nabavu sastojaka mi je nebuloza samo akva...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 11:18   #33
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Hm, 1.5% papra. Na 20 kg mesa ide 30dag papra? Kaj ne mećete vi crvenu papriku? I to vino...na koliko mesa se stavi 2l vina? Jel se vino nekaj kuha ili ide sirovo?.
Ovo ti je tradicionalni recept iz okolice Rijeke - kod nas se ne stavlja crvena paprika (stavljamo sol, papar, vodu od skuhanog češnjaka i vino). Vino se ne kuha. Na 28 kg smo stavili 2 litre.
Što se papra tiče, možeš staviti i manje - ono što ti je bitno je sljedeće - kada se na onim čisto bijelim dijelovima (masnoći) vidi papar, odnosno par crnih točkica, znači da ti je papra dosta.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 19:28   #34
A ovo da ti kao apsolutni početnik i nevježa budeš zadužena za recept i nabavu sastojaka mi je nebuloza samo akva...____

Ma mene nitko ne tjera nabavljati svinju , praviti kobase , stavljati meso u pac. Meni je to baš zgodno i fora , a usto , nemam nikoga u familiji , iskusnijeg u zadanom području , jer cijela moja familija generacijama kupuje gotove kobase kod mesara na Dolcu.

A sad molim lijepo -pac!
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 20:13   #35
Što ti znači to stavljati meso u pac? Da li se to odnosi na zarebrnik, pancetu i pršut?
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 20:53   #36
Komade od buta i još nečega , plećke , ne sjećam se točno , špek i bunceke trebam nasolit tj. napacat i osušit( to bu mi susjed). Stvar je u tome , da meni njegov špek nije fini . Nekak mi je gorak , slan i bez veze. Ali psssst, tiho da me ne čuje. Ljudi su divni i vole hraniti ljude. U strahu od tog okusa , rekla sam da hoću sama naučiti raditi meso , a ne da mi oni to pomažu. Oni su namazali sve sa mješavinom soli , papra , paprike ,i češnjaka ,. ostavili neko vrijeme i zalili s vodom i tak držali 3 tjedna. Okus -bljak. Dakle , to bi ja izbjegla. Kak trebam delati?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 22:24   #37
Ja sam iz Slavonije i mogu ti napisati kako moji rade. Kobasice se prave samo od svinjetine u koje ide sol, ljuta crvena paprika, češnjak. Omjere ti ne bih znala reći, morala bi pitati tatu ali on nije sada tu. Uglavnom radi se po ukusu što se tiće ljutine. Nemoj miješati svinjetinu s govedinom i junetinom jer kad se to osuši kobasice neće valjati, bit će pretvrde. Provjereno..
Šunka, slanina, but i ostalo meso što misliš sušiti prvo sedobro nasoli i to stoji u nekom buretu 3-4 dana i onda se skuha tzv. pac. U vodu se stavi bijeli luk, paprika, sol i to se skuha i ostavi preko noći da se ohladi i onda prelije po mesu. Netko stavlja tog "paca" do pola pa onda svaki dan podlijeva ostalo meso a netko pokrije sve meso s tim pacom i onda to ne mora raditi. Slanina ostaje u tom pacu neka 2 tj. a šunke 4 tj. Nakon toga se to vadi iz paca, osuši i vješa se mesu u pušnicu (bar se kod nas tako zove) i tu se meso dimi. Nadam se da sam pomogla. Ne znam baš detalje jer se moj tata s tim bavi.
marixa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 09:40   #38
Quote:
marixa kaže: Pogledaj post
Ja sam iz Slavonije...
Evo s ovim svime se slažem i isto tako i moji rade. Sol se uvijek stavlja "na vagu (2%). Bijeli luk od, oka... Recimo na 80 - 90 kg oko 2 kg. Samelje se sitno na najsitniju šajbu. Ljuta paprika se uvijek stavlja po ukusu jer nikada neznaš koliko je paprika zapravo ljuta... Tu nema druge nego dobro promješati pa probati... Ako nije dosta ljuto dodaješ dok ne budeš zadovoljna.

Za krvavice se stavljaju kuhati pluća, srca, jezici, glava, koža i sve ono meso koje je možda ostalo krvavo. Nakon kuhanja (kuhano je kada stisneš kožu sa dva prsta i prsti ju probiju) odvoji se od kosti i melje. Nije loše dio koža, jezik i srce narezati nožem na komade kao olovka otprilike. Bolja je tekstura kad se sječe poslje. U samljevenu smjesu stavlja se 3% soli (više nego kod kobasica jer se krvavice još jednom kuhaju poslje nadjevanja pa nešto iskuha) šaka ili dvije samljevenog češnjaka, izdinstani crveni luk, krv, biber... Bibera treba staviti dosta, da se baš onako pravo osjeti. Ako nije dosta ljuto staviti i malo ljute paprike. Važno je da se stavi više soli i ljutine nego što je na probu dovoljno jer će dio iskuhati. Mi stavljamo i krv, ona je čisto radi tamnije boje, ali dosta ljudi taj sastojak izbacuje (Čemu onda naziv krvavice) Kada su krvavice nadjevene stavljaju se u vruću (nikako kipuću!!!) vodu. Tako se kuhaju na laganoj vatri oko pola sata, ako slučajno počne ključati dolije se malo hladne vode.

Što se paca tiče u svemu se slažem sa marixom jedino što ona nije napisala da se kad se pac kuha stavi jedno jaje unutra(sa ljuskom) kada jaje ispliva gore pac je skuhan

Na sušenje se stavljaju kobasice tanke i debele, kuleni i krvavice odmah, rebra i slanine iz paca za dva tjedna a šunke za četiri. Mi ložimo svaki drugi dan. Najbitnije je da je dim koji dolazi do mesa HLADAN! Vrući dim zapeče površinu mesa i neda mu da diše. Zbog toga se meso pokvari. Znam puno ljudi koji rade sa vrelim dimom i onda vidiš kako kulenovi i šunke lagano plivaju Mrsunjom i Savom

Mislim da bi to bilo to! Sretno!

EDIT: Zaboravih napisati da se kulen radi isto kao i kobasica s tim da se stavlja više paprike da bude ljući. Poželjno je staviti kvalitetnije meso nego za kobasice. Mi stavljamo i malo šećera kojemu nikada nisam otkrio svrhu. Neki kažu da izvuče bolju boju iz paprike, neki da se meso bolje poveže... pojma nemam stavi malo i nikad nije naškodilo
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 16:55   #39
Kako vam zavidim!
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 18:10   #40
Evo kako je kod nas: sol, papar u zrnu, češnjak, lovorov list - ne stavljamo vodu, meso će ju pustiti. Zarebrnik se drži 7 dana, panceta se drži 10 dana, a pršut 21 dan
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.