Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2009., 20:55   #61
Quote:
nikaa1 kaže: Pogledaj post
Ja sam s ulice pa eto pitam ...
prosvjetitelj bome nisi nemoj si umišljat R...

Sretno.

Sa stavom s kojim si se predstavila urbi et orbi u svojem prvom ikad postu na forumu ćeš sigurno daleko doći.
rope is offline  
Old 04.03.2009., 21:30   #62
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Težina, koliko ja znam je prilična. Ne toliko u složenosti pitanja, nego u nekim detaljima u koje se ide po nekim temama i općenitosti u koje se ide po drugima.
Ja sam pitanje shvatila u stilu "Koliko ce bitni biti rezultati ostvareni na testovima u daljnjem procesu zaposljavanja", a ne "Koliko su teska pitanja na testovima".

Ukoliko je moje tumacenje ispravno, pitanje smatram upravo zanimljivim. Nekako cijelo vrijeme mislim da ovaj prvi pre-testing nece biti previse bitan, nego da ce se u kasnijim koracima ipak prvenstveno gledati radno iskustvo i osobne sposobnosti (obrazovanje, poznavanje jezika), te dojmovi s intervjua. Naravno, sve ovisno o funkcionalnoj skupini za koju se kandidat prijavio. Ali to su samo moja nagadjanja, bilo bi super da nam se javi netko tko zna zasigurno kako to ide..
Dandelion_seed is offline  
Old 05.03.2009., 10:17   #63
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Težina, koliko ja znam je prilična. Ne toliko u složenosti pitanja, nego u nekim detaljima u koje se ide po nekim temama i općenitosti u koje se ide po drugima.

Vjerojatno ima nekih koji će naučiti napamet sve o EU što nađu, ali iskreno sumnjam....
Zato morate priočitati ovaj blog http://epa2005.blogspot.com/2006/02/...eurocrats.html
...je da lik malo karikira al meni je

Posebno dio:

The test was easier than I thought. The only 2 questions I couldn't answer were the date of Commissioner Verheugen's plastic surgeon's conviction for alcoholism at work, and the name of Commission President Barroso's pet guinea pig. Damn it! I thought the guinea pig's name was 'Snoopy'. In fact it was 'Pooky'.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Old 05.03.2009., 10:52   #64
birokratiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiii
mpo is offline  
Old 05.03.2009., 11:01   #65
Quote:
Dandelion_seed kaže: Pogledaj post
Ja sam pitanje shvatila u stilu "Koliko ce bitni biti rezultati ostvareni na testovima u daljnjem procesu zaposljavanja", a ne "Koliko su teska pitanja na testovima".

Ukoliko je moje tumacenje ispravno, pitanje smatram upravo zanimljivim. Nekako cijelo vrijeme mislim da ovaj prvi pre-testing nece biti previse bitan, nego da ce se u kasnijim koracima ipak prvenstveno gledati radno iskustvo i osobne sposobnosti (obrazovanje, poznavanje jezika), te dojmovi s intervjua. Naravno, sve ovisno o funkcionalnoj skupini za koju se kandidat prijavio. Ali to su samo moja nagadjanja, bilo bi super da nam se javi netko tko zna zasigurno kako to ide..
Da, mislio sam na važnost rezultata testiranja u konačnoj odluci o zaposlenju.

Nego, pročitao sam ovaj blog gore
čini se da onaj tko prođe na testiranju i intervjuu ne može računati odmah na zaposlenje, nego tek biva uvršten na tzv. EPSO listu, a onda s te liste možda tek bude izabran, sukladno potrebama...
frks is offline  
Old 05.03.2009., 13:02   #66
želim svima sreću sreću sreću!!!
rasturite!
TheWho is offline  
Old 05.03.2009., 13:16   #67
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
čini se da onaj tko prođe na testiranju i intervjuu ne može računati odmah na zaposlenje, nego tek biva uvršten na tzv. EPSO listu, a onda s te liste možda tek bude izabran, sukladno potrebama...
je, upravo kako je i pisalo u Call for expression of interest. Jeste uopce procitali za sto se prijavljujete? Meni se cini da vecini ovdje na forumu uopce nije jasna ni razlika izmedju pripremnog seminara i testiranja, ni procedura prijave a bome ni svrha testiranja.

Ajmo ovako, u Ropeovom stilu:

1. EK je raspisala Poziv za iskaz interesa za zaposljavanje u EU institucijama za contract agents
2. MVPEI je organizirao pripremni seminar za ljude koji su se online prijavili na taj natjecaj. Seminar je bio besplatan i samo je trebalo poslati prijavnicu za isti.
3. EPSO organizira testiranje za ulazak u njihovu kadrovsku bazu. Za taj test treba se prijaviti online od 11.-27.3. Testiranje ce se odrzati u periodu od 30.3. - 22.4.
4. Za ulazak u bazu potrebno je rjesiti 50% zadataka na oba testa (poznavanje institucija i numericki test)

Molim da me se ispravi ako sam ja nesto fulala.
Dandelion_seed is offline  
Old 05.03.2009., 16:01   #68
Da, osim ovog dijela koji se odnosi na ulazak u bazu, barem kad se o ovom našem natječaju radi. Naime, u natječaju za Hrvatsku precizno su navedena radna mjesta koja se nude, te čak i broj traženih ljudi za svako mjesto. Primjerice, zapamtio sam da se traže 24 "pomoćnika prevoditelja".


Ali ne zvuči loše taj ulazak u bazu, ako je tako. Možda te ne pozovu odmah sad u ovom valu, nego kasnije te samo pozovu iz baze, po potrebi...
frks is offline  
Old 05.03.2009., 20:53   #69
test

ja imam 13 godina iskustva u medjunarodnim organizacijama na razlicitim pozicijama UN, OSCE, EC/EU, USAID; sada radim za americki konglomerat u IT sektoru i prijavio sam se za FGIII. odlicno je raditi za strane firme, placa moze biti samo unaprijed isplacena, nikada nije dana zakasnila, vremenski se puno provede na poslu, ali uz malu organizaciju nadje se vremena za sve.
Test je na engleskom jeziku posebno kreiran za svaku FG (osim I) koja nije u okviru natjecaja, a sve u organizaciji Prometric tvrtke za pruzanje online testiranja u cijelom svijetu. Kolege informaticari koji su se testirali za Microsoft poznaju kako ide testiranje u Prometric Centru. Vrlo je rigidno i vremenski ograniceno. Isto je i PrometricVue za Cisco certifikate, tek usporedbe radi. Testovi verbal i numerical reasoning su klasicni testovi reading comprehension te statistike i mentalne matematike koji se mogu skinuti sa neta i besplatno isprobati. Oni koji su se testirali za TOEFL imaju iskustva sa reading comprehension ililti verbal reasoning kako se to sada zove.
Najbolje je pronaci Cram testove od proslih generacija koje su prosle testiranje te ih zdrobiti u ovih mjesec dana.
Posao za EC je odlican u poredjenju sa omjerom vremena provedenog na poslu i zarade koja je konstantna plus beneficije koje uzivaju uposlenici EC.
E da, o namjestanju nema ni rijeci, online testiranje tvrtke Prometric je priznato svugdje u svijetu; prag prolaznosti je 50% sto je odlicno jer je donja granica za skoro sva testiranja (ja sam i dosta prosao) od 70% pa navise.
Svima zelim srecu na testu.
NotAtHome is offline  
Old 06.03.2009., 10:03   #70
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
Da, osim ovog dijela koji se odnosi na ulazak u bazu, barem kad se o ovom našem natječaju radi. Naime, u natječaju za Hrvatsku precizno su navedena radna mjesta koja se nude, te čak i broj traženih ljudi za svako mjesto. Primjerice, zapamtio sam da se traže 24 "pomoćnika prevoditelja".


Ali ne zvuči loše taj ulazak u bazu, ako je tako. Možda te ne pozovu odmah sad u ovom valu, nego kasnije te samo pozovu iz baze, po potrebi...
je, to sam i ja vidjela ta radna mjesta i njihov broj. Ali sam shvatila cijelu tu pricu tako da prvo udjes u bazu (ako udjes, jel) a onda oni tebe zovu ako si im interesantan. A to moze bit sad odmah, a moze i bilo kad u tijeku iduce tri godine (jer te toliko dugo drze u toj famoznoj bazi).
Dandelion_seed is offline  
Old 06.03.2009., 14:51   #71
posao, smještaj, ljudi itd

učlanih se samo radi ove diskusije
pozvali na testiranje pa gruntam šta mi je za činiti

ne kužim jel oni određuju koje radno mjesto je najbolje za tebe. kako to funkcionira? prijaviš se za 3 ili 4 grupu i šta sad ako ti nude 2? jel uopće to tako može

osim toga, i da te prime tamo, nit imaš di bit, nit znaš kud hodaš, nit ikoga poznaš.

ne bi mi bilo prvi put, ali nije mi baš to neki trip anymore

btw, jel itko ima pojma KAD bi se ti poslovi eventualno počeli raditi?
Suffragette is offline  
Old 06.03.2009., 18:52   #72
Angry

Quote:
frks kaže: Pogledaj post
Da, osim ovog dijela koji se odnosi na ulazak u bazu, barem kad se o ovom našem natječaju radi. Naime, u natječaju za Hrvatsku precizno su navedena radna mjesta koja se nude, te čak i broj traženih ljudi za svako mjesto. Primjerice, zapamtio sam da se traže 24 "pomoćnika prevoditelja".


Ali ne zvuči loše taj ulazak u bazu, ako je tako. Možda te ne pozovu odmah sad u ovom valu, nego kasnije te samo pozovu iz baze, po potrebi...

evo vec dva dana citam postove i nemrem bilivit. ljudi stvarno nemaju pojma za kaj su se prijavili. Pa nije ovo prijava na neki mojposao ili slican portal, pa ono kaj upadne upadne

sorry kaj citiram gornji post, ali da se nadovezem na njega i odgovorim na cesto pitanje na kojem se ljudi izgleda gube.
Ako prodjes 50% na testiranju, prosao si test, ali se natjeces sa svima ostalima iz Hrvatske koji su se prijavili - oko 3.500 (po DEKu). Samo njih najboljih 350 ulazi na listu - i to je to, upadas na listu. To ti ne garantira posao. Zatim ide ostala procedura iz koje su za Hrvatsku izbacili pismeni test (nesto kao esej) i potom interview.

I ne nude oni tebi sve poslove koji se otvore pa ti biras. Pogledajte za sto ste se prijavili! Kad sve to prodjete onda se natjecete sa svim ostalim ljudima s epso liste (cijela Europa!!!!!). Nema 350 radnih mjesta koja samo cekaju rvate.
Sense22 is offline  
Old 06.03.2009., 19:19   #73
Quote:
Sense22 kaže: Pogledaj post
evo vec dva dana citam postove i nemrem bilivit. ljudi stvarno nemaju pojma za kaj su se prijavili. Pa nije ovo prijava na neki mojposao ili slican portal, pa ono kaj upadne upadne

sorry kaj citiram gornji post, ali da se nadovezem na njega i odgovorim na cesto pitanje na kojem se ljudi izgleda gube.
Ako prodjes 50% na testiranju, prosao si test, ali se natjeces sa svima ostalima iz Hrvatske koji su se prijavili - oko 3.500 (po DEKu). Samo njih najboljih 350 ulazi na listu - i to je to, upadas na listu. To ti ne garantira posao. Zatim ide ostala procedura iz koje su za Hrvatsku izbacili pismeni test (nesto kao esej) i potom interview.

I ne nude oni tebi sve poslove koji se otvore pa ti biras. Pogledajte za sto ste se prijavili! Kad sve to prodjete onda se natjecete sa svim ostalim ljudima s epso liste (cijela Europa!!!!!). Nema 350 radnih mjesta koja samo cekaju rvate.

fakat, ja sam mislila da bas to sto smo rvati znaci nesto (pozitivna diskriminacija). ustvari, da cemo biti mali Croatian Unit

nema veze, ako smo u igri sa svima ostalima, bar cemo izbacit jednog Rumunja van

URAAAAAAAAAAAAA
Suffragette is offline  
Old 07.03.2009., 17:25   #74
Smile

Pa, Sense, nisi ni ti u potpunosti u pravu. Tih 350 mjesta je samo za Hrvatske drzavljane. EU institucije uvijek zaposle odredjeni dio ljudi na privremene ugovore u trenutku kada su gotovo sigurni da ce ta zemlja uci u EU. Kada drzava jednom udje, ponovno se organizira natjecaj koji je u pravilu puno tezi od ovoga sto ce sada biti jer postoji i drugi dio pismenog ispita koji nije na zaokruzivanje tocnog odgovora, nego pisanje eseja iz podrucja koji ti je struka, a vezano uz EU.

Glede ovog natjecaja stvari stoje ovako:
Prijavilo se oko 3000 ljudi za 350 mjesta. Svi koji prodju test idu u roaster iz kojeg ce se pozivati ljudi na interviewe za posao. Tada se opet gleda rezultat na testu te CV. Nitko tko nije na listi ne moze biti pozvan na interview. Ti interviewi su zapravo usmeni ispiti. Znaci, nije samo kako se zoves i odakle si, nego sadrazavaju i pitanje iz znanja o EU. U ovom nasem slucaju, odaziv nije bio velik kao npr kad su Bugarska i Rumunjska imale prvi natjecaj. Npr. samo se 2800 rumunja ekonomista prijavilo za oko 20ak mjesta predvidjenih za ekonomiste. Znaci, svi hrvati koji prodju test imaju jako dobru sansu da dobiju posao. Jos jedna informacija, slijedece godine ce najvjerojatnije zaposliti jos hrvata, tj. izvan ove kvote od 350. Koristit ce ljude iz istog roastera.

Inace, ja sam donedavno radila u EU institucijama kao drzavljan jedne druge drzave. Posao je prestizan, a place daleko iznad belgijskog prosijeka. Ovdje zivim preko deset godina te sam doktorirala na europske teme. Svejedno, morala sam strebati ko luda za natjecaj jer je to takav glupi test.

Inace, jako je tesko dobiti posao u EU institucijama ako ne udjes u prvom valu kod prosirenja. Nakon toga je konkurencija tolika da ti treba najmanje 75% da prodjes prvi krug. Znaci, ovo je jedinstvena prilika za sve koje ovakav posao interesira.

Na zalost, oni koji su lose informirani (a takvih ima koliko vidim dosta) nemaju dobru sansu da prodju. Test nije rocket science, ali zahtjeva strebanja i vjezbanje numerical and verbal reasoninga. Imas manje od 2 minute za svako pitanje. U Bruxellesu se mogu kupiti specijalne knjige za pripreme koje puno pomazu. Moguce je uciti samo iz informacija s web stranica Unije, ali moras imati dobro predznanje da bi znao gdje, kako, sto i koliko. Zato su ljudi koji rade u hrvatskim ministarstvima kao sto je MVPEI u velikoj prednosti sto ne znaci da su pametniji od ostalih "s ulice". Ne svidja mi se kako se oni ovdje s visoka obracunavaju s ostalim outsiderima. Istina, tko ne zna dobro procitati natjecaj, nema sto traziti na testu jer onda ni verbal reasoning nece proci. Medjutim, nema razloga da se itko bahati pa najmanje oni koji rade u MVPEI. Glede njihovog seminara, bolje da se ne javljaju. Oglas je bio objavljen na njihovoj stranici na takvom mjestu da onaj tko nije znao za njega, nije ga ni mogao vidjeti. Pitam se tko je to platio, hrvatski porezni obveznici???? Zar je ta privatna firma koja organizira tecaj besplatno dosla njima davati predavanje? Zanima me koji je bio ratio onih iz ministarstava in onih s "ceste". Nadalje, koliko je onih s "ceste" genetski i prijateljski povezano s onima iz ministarstva? Da nisu ovi iz EU objavili oglase u novinama, ne bi nitko ni znao pa bi se prijavili samo ljudi i MVPEI i onih koji su dobro upuceni jer vec duze vrijeme namjeravaju traziti posao u Bruxellesu (npr. ljudi koji su vani studirali nesto vezano uz EU). Ovako, ljudi su bar bili informirani pa neka probaju.

Ljudima bih porucila, strebajte i vjezbajte ko ludi ako hocete proci. Ako ne prodjete, nije kraj svijeta, imat cete vise iskustva kad bude pravi konkur za stalan posao. Do onda, skupite materijale, steknite neko osnovno znanje i pokusajte ponovno.

Zelim svima srecu, ako treba jos koja informacija, let me know...
Hanavana is offline  
Old 07.03.2009., 21:08   #75
Hanavana, hvala ti na iscrpnim informacijama i benevolentnom attitudu :O), izgleda da imas neke pozitivne osobine koje nisu bas ucestale kod mnogih hrvatskih gradjana...
merri_t is offline  
Old 08.03.2009., 18:33   #76
Quote:
Hanavana kaže: Pogledaj post
... Tih 350 mjesta je samo za Hrvatske drzavljane...
imas pravo, moj bed
Sense22 is offline  
Old 08.03.2009., 18:47   #77
Hanavana, možeš li nam reći točan naziv (ili izdavača) ovih specijalnih knjiga za pripreme i gdje se točno u Bru mogu kupiti? Tu si mislila samo na pripremu iz numerical i verbal reasoninga? Možeš li preporučiti još nešto za pripremu iz područja poznavanja EU institucija, osim web stranica istih? Postoji li i u tom djelu kakva literatura koja može pomoći?
Hvala i pozdrav
LUNGO is offline  
Old 08.03.2009., 18:53   #78
upravo pokusaj nesto napisati za place i dodatke, ali mi se sve izbrisalo.....
Hanavana is offline  
Old 08.03.2009., 18:57   #79
svake godine se izdaje jedna brusura "250 MCQ on EU" Ne mogu se sjetiti tocnog naziva....
Hanavana is offline  
Old 08.03.2009., 19:06   #80
250 QCM sur l’Europe et les politiques européennes, 2008 edition
To ima i na engleskom
Hanavana is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.