Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2021., 14:47   #721
Quote:
IRON-MAN kaže: Pogledaj post
Sada je čuo kako istovarivači guraju vagonete po podijima, razaznavao je pokraj vatara žive sjene koje su istresale vagonete.

Zna netko?
EDIT: Nije valjda vatra u genitivu množine? Hm vjerojatno je. Eto i vi ste naučili nešto ko prati
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 13:22   #722
Lužna para, kakav je to izraz?
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 13:50   #723
Quote:
IRON-MAN kaže: Pogledaj post
Lužna para, kakav je to izraz?
para otopine lužine https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Lužine_(kemija) ili možda tipfeler pa je trebalo biti kužna http://hjp.znanje.hr/index.php?show=...ZmWxM%253D

(lug -
1. pepeo
2. voda u kojoj je prokuhan pepeo; cijeđ, lukšija, lužnica)
ako netko kuha sapun, znaš koje je.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 20:53   #724
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
para otopine lužine https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Lužine_(kemija) ili možda tipfeler pa je trebalo biti kužna http://hjp.znanje.hr/index.php?show=...ZmWxM%253D

(lug -
1. pepeo
2. voda u kojoj je prokuhan pepeo; cijeđ, lukšija, lužnica)
ako netko kuha sapun, znaš koje je.
Inače je iz germinala.
"...kapi su mu udarale po obrazima, rasprkavale se, pljeskale neumorno. Za četvrt sata kupao se u toj vodi i u vlastitu znoju, obavijen oblakom tople, lužne pare." Kontekst je čovjek kopa u rudniku ugljena sa krampom i leži na boku.
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 20:08   #725
Ima li netko sliku laporaste zemlje? Ili laporasta zemlja izraz za zemlju koja liči na lapor?
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 20:17   #726
Quote:
IRON-MAN kaže: Pogledaj post
Ima li netko sliku laporaste zemlje? Ili laporasta zemlja izraz za zemlju koja liči na lapor?
guglaj 'marl soil' -> slike, ima ih puno
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2021., 01:07   #727
Quote:
IRON-MAN kaže: Pogledaj post

Lužna para, kakav je to izraz?
1. Može značiti "alkalna para".

Npr.: Suha destilacija kamenog ugljena daje neku tekućinu koja nije kisela, nego alkalna (lužna).

2. Može značiti "para od luga" (lug je voda s prokuhanog pepela, koja obično služi za pravljenje sapuna ili kao zamjena za sapun).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2021., 21:12   #728
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
rukuničar - konj upregnut u rukunicu (rukunica je jednoprežno rudo)

Rukunica je jedna o dva ruda jednoprežnih kola. Ja sam inače zamišljao kola samo sa onom jednom osovinom. Nisam znao da su dva.
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2021., 21:31   #729
Quote:
IRON-MAN kaže: Pogledaj post

Ima li netko sliku laporaste zemlje? Ili laporasta zemlja izraz za zemlju koja liči na lapor?
Nemam sliku, ali imam objašnjenje.

Laporasta je zemlja ona u kojoj ima lapora. - link

Npr.: "Ako sadržaj gline raste, to vapneno tlo postupno prelazi u laporasto tlo, koje se sastoji od smjese vapnenca, gline i pijeska."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2021., 23:15   #730
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nemam sliku, ali imam objašnjenje.

Laporasta je zemlja ona u kojoj ima lapora. - link

Npr.: "Ako sadržaj gline raste, to vapneno tlo postupno prelazi u laporasto tlo, koje se sastoji od smjese vapnenca, gline i pijeska."
Hm, meni je kad sam guglao 'marl soil' ispadalo većinom pješčano i krševito neplodno tlo dark khaki boje. Nije mi igledalo blatnjavo.
Možda zdravo seljački rečeno, laporasto tlo je ne baš plodno tlo ilovače koje je pomiješano sa pijeksom(laporom), pa je zbog toga još manje plodno.
IRON-MAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2021., 20:49   #731
izrudžba

Inoslav Bešker u Jutarnjem listu umjesto izručenje često piše izrudžba.

"Polanski je pogodbu prekršio. Otputovao je u Englesku, pa u Francusku, gdje je dobio državljanstvo, što ga je štitilo od izrudžbe (zato je utamničen tek u Švicarskoj)."

Izrudžba je uzeta iz Šulekova rječnika. Nismo navikli na nju i zato zvuči neobično, a načinjena je na isti način kao narudžba od naručiti, urudžba od uručiti (odatle urudžbeni zapisnik) i sl.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2021., 18:30   #732
Što znači šoa?

Obično se tvrdi "da šoa znači 'žrtva paljenica' i da Židovi povezuju Holokaust s kultom žrtve u duhu biblijskih žrtvi paljenica.

Istina je posve drukčija. Bibličari i hebraisti našli su tu riječ u nekim apokaliptičkim vizijama starozavjetnih autora koji tom riječju - šoa - opisuju užas kakav se još nikad nije dogodio, ali prijeti da bi se jednom mogao dogoditi."

(Ivo Goldstein)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2024., 13:39   #733
Raspe

Što znači raspe?

Iz pjesme Tina Ujevića:

(...)
I sinovske oči koje jur vidješe
požar carske Moskve i ogromne raspe,
hrabro promatraju gdje se u prah kreše
kreč tvojih palača nad grimiz-Hidaspe.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2024., 18:32   #734
Raspelo?
pancun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 00:10   #735
Rekla bih da je raspad, uništenje, propast, nešto u tom smislu. Ima u Osmanu "raspa i šteta".
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 07:12   #736
Rasap. Kao rasap sistema, drustva, obitelji.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.