Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2017., 16:49   #21
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da sve datiraju od 9. stoljeca pa na ovamo.

Predpostavljam da ce neki uzeti i to za dokaz da su Hrvati doslii i bili pokrsteni tek u 9. stoljecu.
Na osnovu trenutnih arheoloških istraživanja i reinterpretacija sveukupne arheološke građe iskopane do današnjih dana, iskristalizirala se teza, koju dodatno treba potvrditi novim nalazima i analizom postojeće građe, da su Hrvati vjerojatno naselili današnje prostore, počevši s Likom, od 1. polovice 8. stoljeća. Trenutno je jedino tako moguće objasniti izostanak izvora od 7. pa gotovo do početka 9. stoljeća.

Što se tiče pokrštenja, zasad je službena verzija da je pokrštavanje počelo početkom 9. stoljeća. Takav je i dosad bio stav povijesne znanosti.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 16:57   #22
evo i nje

Krstionica kneza Višeslava 9.st.

HEC FONS NEMPE SUMIT INFIRMOS, UT REDDAT ILLUMINATOS, HIC EXPIANT SCELERA SUA, QUOD DE PRIMO SUMPSERUNT PARENTE, EFFICIANTUR CHRISTICOLE SALUBRITER COFITENDO TRINUM PERENNE. HOC IOANNES PRESBITER SUB TEMPORE VUISSASCLAVO DUCI OPUS BENE COMPOSUIT DEVOTE, IN HONORE VIDELICET SANCTI IOANNIS BAPTISTE, UT INTERCEDAT PRO EO CLIENTULOQUE SUO.

This font, namely, takes the weak and enlightens them. Here, they wash their sins away, received from their first parent, to become Christians and profess the eternal Trinity to their own salvation. This work was piously created by father John, under Prince Viseslav, and in the honour of St. John the Baptist, so that he may intercede for him and his protégé

https://www.nin.hr/images/slider/vis...rstionica1.jpg
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 17:03   #23
Godine 2012. pronađeni su ulomci oltarne pregrade iz vladarske zadužbine, crkve sv. Barbare (danas crkva sv. Vida) koja se nalazi na području nekadašnje vladarske rezidencije u tvrđavi Klis, pokraj Splita. Poznato je da je jedan od prvih vladara koji je stolovao u Klisu, bio hrvatski knez Trpimir (845.-864.), ali nije pobliže poznato tko je dao sagraditi crkvu u vladarskom kompleksu.

Natpis s kamenih fragmenata nađenih prilikom restauracije crkve sv. Vida može se dvojako interpretirati. Pronađena su četiri kamena fragmenta:

...ORUM FILIU(s)..., MEA DOM(n)A S...LAVA REGINA...

što se, u jednom dijelu može čitati kao:

A) ...unacum coniuge MEA DOM(n)A S(c)LAVA REGINA...

ili kao

B) ...unacum coniuge MEA DOMASLAVA REGINA...

U prvom prevodu radilo bi se o "gospodarici" i "slavenskoj kraljici", ženi nepoznatog hrvatskog vladara i sinu drugog nepoznatog vladara, budući da oba imena nedostaju, a u drugom prijevodu radilo bi se o "slavenskoj", odnosno hrvatskoj kraljici Domaslavi, ženi poimenice nepoznatog kralja, koji je bio sin drugog nepoznatog kralja.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 17:19   #24
Bijaći

Bijaći, nađen ulomak koji bi trebao biti najraniji spomen imena Hrvata u kamenu, iako nije za sigurno nažalost, no evo:

[Chro?]ATORV(m)
Ime je zapisano na arhitravu oltarne ograde iz crkvenoga kompleksa sv. Marte iz razdobljai zmeđu 7. i 9. stoljeća. Početak riječi nije sačuvan pa restitucija nije sigurna, međutimpretpostavlja se da je riječ o etnonimu Hrvat. Grafija je tog etnonima izrazito neujednačena udokumentima i epigrafskim spomenicima prvih stoljeća hrvatske pismenosti (a i u ukupnostilatinskog stvaralaštva). Završno je -m pokraćeno. Pokraćivanje je završnog sonanta -m izrazito često u epigrafskoj, ali i paleografskoj praksi, a pogotovo je učestalo u završnome
položaju. Ime se nalazi u množinskome genitivnom obliku.

Slika:
http://img.photobucket.com/albums/v6...k/untitled.jpg
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 18:21   #25
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Na osnovu trenutnih arheoloških istraživanja i reinterpretacija sveukupne arheološke građe iskopane do današnjih dana, iskristalizirala se teza, koju dodatno treba potvrditi novim nalazima i analizom postojeće građe, da su Hrvati vjerojatno naselili današnje prostore, počevši s Likom, od 1. polovice 8. stoljeća. Trenutno je jedino tako moguće objasniti izostanak izvora od 7. pa gotovo do početka 9. stoljeća.

Što se tiče pokrštenja, zasad je službena verzija da je pokrštavanje počelo početkom 9. stoljeća. Takav je i dosad bio stav povijesne znanosti.
A zasto smo naselili prvo liku pa se otamo sirili?
Dali je lika imala neki strateski znacaj ili bila posebna po necemu?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 18:55   #26
Ako smo došli preko Rijeke, onda je prva točka dolaska de facto.
Bila je neka priča s prostranim poljima za uzgoj konja...
Inače hr. ime se na početku najviše spominje u Ravnim kotarima, dakle oko Zadra.
Centar centra je malo širi, prelazi Krku i nalazi se u trokutu Nin-Knin-Klis. Na taj trokut ti onda dolaze krška polja (Lika, Tropolje/Završje i Imota/zap. Hercegovina), pa se onda ide dalje u Panoniju, Istru, Podrinje/Bosnu i Zahumlje/ist. Hercegovinu i Neretvu te otoke...).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 19:52   #27
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
A zasto smo naselili prvo liku pa se otamo sirili?
Dali je lika imala neki strateski znacaj ili bila posebna po necemu?
Nije bila posebna ni po čemu. Radilo se o etapnom naseljavanju, od sjevera prema jugu. Najstarija jezgra ranosrednjovjekovne hrvatske države bila je na prostoru današnje Like. Vjerojatno je stoga u kasnijem periodu, ban upravljao upravo područjem Like, Krbave i Gacke, odnosno središtem na kojem su se naselila glavna hrvatska plemena. Zbog toga je i kasnije područje današnje Like (+ Krbava i Gacka) bilo prostor odakle su porijeklom bili mnogobrojni hrvatski plemićki rodovi.

Kasnije se sjedište hrvatske države približava moru i civilizacijski naprednijem jugu (dalmatinski gradovi, trgovina, promet, luke...) te se središte kraljevstva pomiče na prostor današnjih Ravnih kotara, koji su se u srednjem vijeku nazivali V HRVATIH, odnosno "kod Hrvata", u značenju "Hrvatska"[/I]. U blizini su se nalazili i hrvatski vladarski dvorovi (Nin, Knin i Biograd).

U daljnjem širenju hrvatske države prema jugoistoku, važno središte hrvatske države postaje područje oko Splita (Bijaći, Muć, Solin, Klis), gdje su se nalazili vladarski dvori.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 17:11   #28
Wink

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ako smo došli preko Rijeke, onda je prva točka dolaska de facto.
Bila je neka priča s prostranim poljima za uzgoj konja...
Inače hr. ime se na početku najviše spominje u Ravnim kotarima, dakle oko Zadra.
Centar centra je malo širi, prelazi Krku i nalazi se u trokutu Nin-Knin-Klis. Na taj trokut ti onda dolaze krška polja (Lika, Tropolje/Završje i Imota/zap. Hercegovina), pa se onda ide dalje u Panoniju, Istru, Podrinje/Bosnu i Zahumlje/ist. Hercegovinu i Neretvu te otoke...).
http://solin-info.com/hr/znamenitost...i/gospin-otok/

Ta je crkva postojala svakako u vrijeme kroničara Tome jer ju je on točno opisao potvrdivši da se u njenome atriju čuvaju kraljevski grobovi. Nju spominju i dokumenti iz kasnijih stoljeća, pa se smije zaključiti da je po svoj prilici propala, bila zapuštena i potom urušena u doba ratovanja protiv Turaka u 16. ili 17. stoljeću.

Novo stanovništvo Solina, koje su mletačke vlasti naselile poslije osvajanja Klisa, nije ju obnavljalo već je pokraj ruševina crkve sv. Stjepana sagradilo, početkom druge polovice 17. stoljeća, drugu


Pitam se zašto
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:57   #29
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
http://solin-info.com/hr/znamenitost...i/gospin-otok/
Ta je crkva postojala svakako u vrijeme kroničara Tome jer ju je on točno opisao potvrdivši da se u njenome atriju čuvaju kraljevski grobovi. Nju spominju i dokumenti iz kasnijih stoljeća, pa se smije zaključiti da je po svoj prilici propala, bila zapuštena i potom urušena u doba ratovanja protiv Turaka u 16. ili 17. stoljeću.
Novo stanovništvo Solina, koje su mletačke vlasti naselile poslije osvajanja Klisa, nije ju obnavljalo već je pokraj ruševina crkve sv. Stjepana sagradilo, početkom druge polovice 17. stoljeća, drugu

Pitam se zašto
Stanovništvo između Zrmanje i Cetine (minus većina Primorja) je najvećim djelom porijeklom s juga zapadnohumskog dijalekta (jezično, tu je bilo i dosta asimilacija).
To bi bila stara župa Imota (njen jug) i sjever Neretvanske Krajine.
Dakle, poprilično lojalno pučanstvo.
Misliš da ju nisu dirali jer su znali kaj bi Mlečani napravili s grobovima?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:07   #30
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Misliš da ju nisu dirali jer su znali kaj bi Mlečani napravili s grobovima?
Ostavili su je zapuštenu i urušenu, nagrdili su je svojom novom. Nikakve brige tu nije bilo za ostavštinu koju su zatekli. Možda ju nisu smatrali "svojom".
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:22   #31
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Ostavili su je zapuštenu i urušenu, nagrdili su je svojom novom. Nikakve brige tu nije bilo za ostavštinu koju su zatekli. Možda ju nisu smatrali "svojom".
Ta područja su dio hr. kneževine, a ljudi su ikavci.
Sumnjam da bi Mlečani naseljavali Srbe, to je više turski posao
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:44   #32
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ta područja su dio hr. kneževine, a ljudi su ikavci.
Sumnjam da bi Mlečani naseljavali Srbe, to je više turski posao
Ne nužno Srbi, očito je riječ o nekom drugom soju.Nastavkom na već rečeno u threadu o domovinskom ratu i žrtvama, onako kako su se ponili prema zadužbini vladara na Gospinom otoku ,kako i prema okolišu u kojem su došli, od ekocida do ekonomske pustoši, ne govorin samo za Solin , nego i za sve druge krajeve iz kojih dolazi sličan uzurpatorski soj, evo samo iz "Solinskog" bazena dolaze Nadan Vidošević i Ivo Sanader, primjeri uzurpatorskog mentaliteta nepoštivanja i nebrige za sredinu i zemlju kojoj navodno pripadaju. Grabež i pljačka "vlastite domovine" , Hrvati my ass, tako se svoj ne ponaša prema svojem.

Evo kako se drži još jedan lokalitet, Rižinice gdje je Trpimir podigao Benediktinski samostan i gdje je pronađen zabat s njegovim imenom:

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...kneza-trpimira

Evo ga prije zatrpavanja, sad je ovaj dio zatrpan, a i prije toga je kako se vidi vrhunski održavan
https://scontent.fzag3-1.fna.fbcdn.n...6c&oe=5A559B39
__________________
King of fools

Zadnje uređivanje Horovathos : 13.09.2017. at 16:01.
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:01   #33
Katastrofa
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:12   #34
Da, evo i lokalitet sv Marte u Bijaćima , iako sam po sebi izgleda zadovoljavajuće s obzirom na ostale , s linka izdvajan komentare koje mogu i potvrdit:

http://www.kastela.org/portal/index....nosti&Itemid=5

_5228 (Gost_2370)
Nedavno smo prijateljica i ja snimile neke dobre fotografije tamo. U rckvu smeće, metle, sviće, osušeno cviće..bezveze. Izgleda kao neko skladište, a prelijepa je. Tužno je kako se mi odnosimo prema našoj baštini. Onda se bunimo ako netko ustane protiv riječi Hrvat. Razmišljam hoću li glasati za EU, najradije ne bih jer se od 7. st.borimo za svoja prava i svoj narod, ali ka vidim kako obezvrjeđujemo svoju baštinu, onda bih radije da sam razočarana strancem nego svojim čovikom. Smeće, nered, primitivizam. To smo mi.


(Gost)
Je imaš prav 153 put je katastrofa, foše (potoci) zatrpane smećem i draćom, put svako malo razruje kiša, povremeno se nasipa ali to ne vridi jer nema di voda otjecat kad je kiša pa ga razruje. Triba to malo sredit, osvijetlit i prezentirat turistima koji dolaze u Split, Trogir i ovod, da obiđu lokalitet i uživaju u njemu. koliko znan na sjevernoj strani je lipi uredni vinograd i masline, preko puta staklenik sa cvijećem pa bar malo ulipša sliku...Tu je i otpad iz Novakove uljare koji smrdi za poludit pa bi turisti trebali nosit maske na nosu..


(Gost)
šta niste pokazali pristupni put tom lokalitetu ja mislim da se Trpimiroviči okreču u grobu ako odozgo vite ko skrbi tim prostorom
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:33   #35
Nije to zato sto nisu Hrvati nego zato sto bi i vlastitu babu prodali kad bi je netko kupio. Poseban sloj ljudi vrlo prisutan medju svim narodima i svim periodima povijesti.
Uostalom to je duboko rasirena pojava. Ne znam kako je u drugim dijeloviha Hrvatske ali u zap. Slavoniji su svi u svim javnim i drzavnim sluzbama zaposleni preko veze, od obicne cistacice pa do direktora. Jer su na taj nacin zaposleni svi se medjusobno stite. Sto je gore, zadnjih desetak godina prakticki nije moguce dobiti iole pristojan posao niti u privatnim firmama ako nemas vezu. Moguce je dobiti jedino jako lose poslove, ili one gdje je izniman manjak radnika.

Mislim da je uzrok tog problema to sto Hrvati funkcioniraju na rodovsko-klanskom sistemu. Iako je nas narod siromasan nema favela kao u juznoj Americi upravo radit toga, jer se obitelji medjusobno potpomazu u jednoj mjeri, sredjuju si poslove i uslugice itd itd. Druga je stvar to sto svi drzavu dozivljavaju kao zlu macehu. Htjeli bi da im drzava da super poslove s ogromnom placom, vrhunsko zdravstveno, izgradi kucu, a da oni nist ne moraju. S druge strane ako drzavu mogu ikako za porez preveslat i odradit poslice na crno, nece ni sekunde o tome razmisljati.
Razumijete, nitko nema nimalo morala, prehebat ce koga god moze, a ljuti se jer su drugi isti takvi. To je paradoksalna situacija.

Ali pogresno je misliti da je to nesto novo, jos je u doba Austro-Ugarske austrijska birokracija bila zloglasna u Europi kao iznimno korumpirana, a ni medju Osmanlijama situacija nije bila nista bolja.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:47   #36
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Nije to zato sto nisu Hrvati nego zato sto bi i vlastitu babu prodali kad bi je netko kupio. Poseban sloj ljudi vrlo prisutan medju svim narodima i svim periodima povijesti.
Uostalom to je duboko rasirena pojava. Ne znam kako je u drugim dijeloviha Hrvatske ali u zap. Slavoniji su svi u svim javnim i drzavnim sluzbama zaposleni preko veze, od obicne cistacice pa do direktora. Jer su na taj nacin zaposleni svi se medjusobno stite. Sto je gore, zadnjih desetak godina prakticki nije moguce dobiti iole pristojan posao niti u privatnim firmama ako nemas vezu. Moguce je dobiti jedino jako lose poslove, ili one gdje je izniman manjak radnika.

Mislim da je uzrok tog problema to sto Hrvati funkcioniraju na rodovsko-klanskom sistemu. Iako je nas narod siromasan nema favela kao u juznoj Americi upravo radit toga, jer se obitelji medjusobno potpomazu u jednoj mjeri, sredjuju si poslove i uslugice itd itd.
Ali pogresno je misliti da je to nesto novo, jos je u doba Austro-Ugarske austrijska birokracija bila zloglasna u Europi kao iznimno korumpirana, a ni medju Osmanlijama situacija nije bila nista bolja.
Da se nadovežen na to o Zapadnoj Slavoniji(valjda je i istočna još gora čini mi se) , isto je i u Dalmaciji ,zatim Zagreb je brutala od Bandića, ZETOvaca,i drugih finih poslova preko veza(manje upoznat za razliku od Dalmacije da ne idem u širinu), dok su oni ostali doslovno kmeti koji ili nemaju ili imaju jako loše poslove koje si spomenija.

Točno se zna koje regije dobro rade za sebe i di je utjecaj onih što si rekao "rodovsko-klanski" mali ili nikakav.Fizički se može i vidjeti , otprilike ondi di završavaju krševi, goleti, pustopoljine, a počinju šume i zelenilo.Ekocidi koji idu paralelno uvijek uz kulturocid i uzurpatorsku pljačku .Povijesno se granice istog poklapaju sa nekim događajima, a odakle je spomenuti rodovsko-klanski mentalitet zna se.

Ovo o Hrvatima i ne-Hrvatima, ajde suzdržat ću se da ne bi bilo svega.Možda sam ja taj koji je u krivu po tom pitanju i općenito o temi u koju smo ušli, možda tako jednostavno treba biti, no meni potpuno stran koncept u kojem se ne snalazim( nemam to jelte , ono što treba da isplivaš tu, a ne boli me samo radi mene, boli me zbog već spomenutog i ekocida i kulturocida kao u ovom threadu) , ja i mnogi drugi kmeti u svojoj državi.
__________________
King of fools

Zadnje uređivanje Horovathos : 13.09.2017. at 18:19.
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 18:22   #37
U pitanju je vrlo komplicirana tema. Osnovna problema su dva. Narod je jako korumiran i nema nimalo morala niti postenja. I s pravom. Ne kaze se bezveze postenje je najkraci put do siromastva. Sto je netko pokvareniji to je on ugledniji, i materijalno bolje stoji. To postaje pozeljno stanje, a takvi ljudi idoli, sto samo dovodi do ubrzavanja opceg ludila.

Drugi problem je to sto mi ne proizvodimo nista. Javne i drzavne sluzbe su usluzna tijela, i financiraju se od strane poreznih obveznika. Ista je stvar sa silnim nevladinim udrugama koje financira vlada. Posebice ovi drugi drze sve medije.
Svi oni zajedno isisavaju i zadnje kapi krvi iz ono malo ljudi koji rade ili u proizvodnji ili turizmu, dakle jedini koji doista zaradjuju novce.

A tko god pokrene nesto, ovi paraziti iz javne i drzavne vlasti ocekuju udio kolaca. Cijela drzava funkcionira na mafijaskom sistemu, gdje se koriste legalna sredstva kad je moguce, a nelegalna tj mafija i kriminalci onda kad se ne mogu koristiti legalna. Cilj je vrlo jednostavan. Da oligarhija ostane bogata.

Stovise ja sam uvjeren da je oligarhija, bivsi partizani koji su 45. sisli iz suma, ciljano proveli rat, a s ciljem da bi sebi ono sto su netom prije nacionalizali i oteli sad sebi preveli u privatno vlasnistvo. Mi cijelo vrijeme pricamo o ustasama i cetnicima, ali u ratu devedesetih su na svim stranama vodili rijec komunisti, ustase i cetnici i islamisti su sluzili kao naivno topovsko meso. Pravu korist od raspada Jugoslavije su stekli isljucivo komunisticki kadrovi, samo su odigrali i odigravaju igrokaz nacionalizma, nacionalnih interesa i ostaloga. Narod su ovce, pa vjeruju.

U svakom slucaju, svaki narod ima tocno onakvu vlast kakvu zasluzuje.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 18:36   #38
Da.

Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post

U svakom slucaju, svaki narod ima tocno onakvu vlast kakvu zasluzuje.
S time da one najbolje , inteligentne, sposobne i poštene politika nekako jednostavno organski ne zanima.A ima ih.No, da se i upuste u nju ne bi znali plivat s tim govnima i psima , brzo bi se utopili u toj kanalizaciji, zbog i one gore moje, nesnalaženje u takvom konceptu funkcioniranja stvari.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 19:16   #39
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Nije to zato sto nisu Hrvati nego zato sto bi i vlastitu babu prodali kad bi je netko kupio. Poseban sloj ljudi vrlo prisutan medju svim narodima i svim periodima povijesti.
Uostalom to je duboko rasirena pojava. Ne znam kako je u drugim dijeloviha Hrvatske ali u zap. Slavoniji su svi u svim javnim i drzavnim sluzbama zaposleni preko veze, od obicne cistacice pa do direktora. Jer su na taj nacin zaposleni svi se medjusobno stite. Sto je gore, zadnjih desetak godina prakticki nije moguce dobiti iole pristojan posao niti u privatnim firmama ako nemas vezu. Moguce je dobiti jedino jako lose poslove, ili one gdje je izniman manjak radnika.

Mislim da je uzrok tog problema to sto Hrvati funkcioniraju na rodovsko-klanskom sistemu. Iako je nas narod siromasan nema favela kao u juznoj Americi upravo radit toga, jer se obitelji medjusobno potpomazu u jednoj mjeri, sredjuju si poslove i uslugice itd itd. Druga je stvar to sto svi drzavu dozivljavaju kao zlu macehu. Htjeli bi da im drzava da super poslove s ogromnom placom, vrhunsko zdravstveno, izgradi kucu, a da oni nist ne moraju. S druge strane ako drzavu mogu ikako za porez preveslat i odradit poslice na crno, nece ni sekunde o tome razmisljati.
Razumijete, nitko nema nimalo morala, prehebat ce koga god moze, a ljuti se jer su drugi isti takvi. To je paradoksalna situacija.

Ali pogresno je misliti da je to nesto novo, jos je u doba Austro-Ugarske austrijska birokracija bila zloglasna u Europi kao iznimno korumpirana, a ni medju Osmanlijama situacija nije bila nista bolja.


Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Točno se zna koje regije dobro rade za sebe i di je utjecaj onih što si rekao "rodovsko-klanski" mali ili nikakav.Fizički se može i vidjeti , otprilike ondi di završavaju krševi, goleti, pustopoljine, a počinju šume i zelenilo.Ekocidi koji idu paralelno uvijek uz kulturocid i uzurpatorsku pljačku .Povijesno se granice istog poklapaju sa nekim događajima, a odakle je spomenuti rodovsko-klanski mentalitet zna se.
Da.
Inače, i sam sam iz Dalmacije, ali- je, to je to.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 23:06   #40
Ivo Goldstein u Hrvatskoj povijesti to sjajno objasnjava sa jednostavnom nedostatkom gradanskom mislja medu narodom, koji je zbog svih tih ratova i podjele zemlje na Tursku, Mletacku i Austro-Ugarsku vlast te ne zanimanje istih da se prosperira u smislu slobodnog, gradanskog , modernog razmisljanja ostao ne razmisljanju klanskih i rodovskih prilika i teranja istog. Samo veci gradovi nisu imali bas toliko izrazeno takvo razmisljanje ili ga nije bilo ali znamo svi koliko je velikih gradova bilo u Hrvatskoj kroz povijest znaci , tema je siroka ali ovo objasnjenje mi je stvarno tocno objasnjenje situacije koje se i dan danas desava, izuzivanje korupcije kao takve koja ce uvijek postojat, govorim samo o tom rodbinsko-klanskom razmisljanju.

Ali dobro da ne spamamo temu sa time , šteta stvarno da se ne brine za te starine koje pričaju priču o našoj povijesti, treba se naći netko sposoban i odlučan u tom odjelu ministarstva da se pokrene taj resor arheologije i istraživanja i zaštite tih starina naše povijesti.

Zadnje uređivanje Cobra_hehe : 14.09.2017. at 23:17.
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.