Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 19:41   #11201
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Nije to do generacije, nego urbane srednje klase općenito.
Njeni pripadnici se oduvijek natječu u “ugodnom i normalnom životu”, gdje “ne moraju misliti koliko što košta”, pa se onda čude što sve više rade, a sve manje novca imaju i sve su više zaduženi.
Sad kad si vec spomenuo...... znas sto je meni ultimativni luksuz?
Da ovaj moj stari i ja ne crncimo do groba (jer ide polako u smijeru 70 godina) i da ranije prestanemo raditi.

Pa popapas pare, pa popapas kucu i malo po malo svu ostalu imovinu.

A s obzirom da se celavu kokos ne da dalje cerupati i da ovaj sistem nagradjuje rasipnike, mislim da mi je sansa za spokojnu starost skroz dobra

Ne znam kako ti, ali meni sadasnja struka nije prvi izbor. Za uci u visu platnu skalu morala bih opet na puno radno vrijeme i na master. A sva tlaka za ukupnu razliku od manje od 270€ mjesecno netto (jer za preko 26h rada tjedno ulazim u najvisu poreznu skalu pa me oplete vec sad i neefikasna sam si, a po visoj platnoj skali tu granicu prelazim puno ranije). Tako da nisam motivirana.

Freekin' manje od <270€ mjesecno! (Hebate sto je to zdravstvo posvuda tako izdasno )

Suprug, iako obozava to sto radi, vidim da i njemu je s godinama splasnuo entuzijazam. I nije uopce lose reagirao na ideju.

Problem je tek racunica ocekivane zivotne dobi i ocekivanih mjesecnih troskova na tako dug period.

Ne znam koliko se svi vi opcenito nalazite u tome sto radite?

My point is:
Konkretno me ne zanimaju kraft pive koktelcici hotelcici mobilni uredjaji i satovi. Ali me itekako zanima sve sto ide u smjeru osobnih sloboda. Npr svoja voda, struja, toplina, djelomicno hrana, automatizacija svega ikad, domotica, i-supported selfcare. Neimanje obaveza prema drzavi. Biti sto manje tlacen od strane porezne uprave. Moci negdje otici kad ti puhne. Meni je recimo to luksuz. (Al' ajd sad to objasni recimo Heppie Psihu koji se vrti u svom tacaranom krugu, a vrtit ce se i dalje ako ne promijeni potrosacke navike)
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:32   #11202
Mislim da ste previdjeli uočiti da je Psiho iz Rijeke. Tamo ljudi dosta pate od marki, skupih stvari i trošenja (htjela sam napisati izuzev rock/alternativa dijela populacije, ali i oni imaju svoje markice i statusne simbole). Ja sam prije živjela u Rijeci i sjećam se kako su moji prijatelji tamo isto trošili pod normalno 700 kuna na izlazak. Zarađivali su recimo oko 3500 i živjeli s roditeljima te bi takoreći sve što zarade utukli na cuge na šminkerskim mjestima. Kad bi ih pitala pa zašto (i kako uopće) toliko potroše, rekli bi mi pa kad vidiš neku curu, kako ćeš joj prići nego da je pitaš što ovako zgodna cura pije znači nije se puno promijenilo od tad...

Marica Carica - i ja sam došla do tog zaključka, sa mnom je jedino problem da sam takoreći tek na početku radne karijere... Ali već kalkuliram, od ovog što sam do sad uštedjela, mogla bih skromno živjeti toliko i toliko godina, pa onda kad sve potrošim, prijavit ću se na socijalnu pomoć jer nije to samo 800 kuna mjesečno, nego i dobiješ razna druga prava (pomoć za režije, hranu, prijevoz) pa onda ne trebaš trošiti ni za to... i na kraju kad se sve zbroji, čovjek stvarno može imati sretan život (neću napisati normalan jer je to relativan pojam, ali sretan) s vrlo vrlo malo novaca...

Na kraju dođeš da ili si taj koji financira ta davanja ili si onaj za kojeg ta davanja služe.
(dok sam vidjela smisao u svom poslu, nisam ovako razmišljala)
Alienica is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:45   #11203
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
My point is:
Konkretno me ne zanimaju kraft pive koktelcici hotelcici mobilni uredjaji i satovi. Ali me itekako zanima sve sto ide u smjeru osobnih sloboda. Npr svoja voda, struja, toplina, djelomicno hrana, automatizacija svega ikad, domotica, i-supported selfcare. Neimanje obaveza prema drzavi. Biti sto manje tlacen od strane porezne uprave. Moci negdje otici kad ti puhne. Meni je recimo to luksuz. (Al' ajd sad to objasni recimo Heppie Psihu koji se vrti u svom tacaranom krugu, a vrtit ce se i dalje ako ne promijeni potrosacke navike)
Na istom smo tragu
Baš neki dan pijemo bocu jeftine graševine koju miksamo sa onom jeftinom mineralnom vodom po 2,5kn iz Spara (nikakve Craft pivice, redbulovi i američki destilati nisu nam bili u primisli) i bubnem da je meni u planu kroz desetak godina imati slobodu u tom smislu kao što si navela, a ekipa
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:55   #11204
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Od craftica se ne oblokava,to se slažem. Ali radije popijem Varionicinu ipu od Ožujskog.
Pričam neki dan s kolegama na poslu o pivama i sad spomenem Novu rundu c4. Velim ja kak kosta pol litre cca 28kuna, oni meni da kolko ja zaločem para ako pijem pive od 30-ta kuna za po' litre.

Kazem ja njima da zaločem manje nego oni. Ja popijem 3 IPA-e (cca 90kn) dok oni polocu svaki 10 žuja po 12 kuna. Stvar je u tome da je meni veci gust popit 3 pive za 90kn, nego oni što nataču u sebe 10 komada po 12kn.

BTW imam 5 soma prihode, polovicu štedim, s ostalim se krpam
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.