Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2017., 11:34   #561
Quote:
Što znači arapija? Arapija s RTL-a? Iz medija:

"General Glasnović na pitanje novinara RTL-a reagirao je neviđeno prostački. 'Kako bi ti volio da ja uzmem taj mikrofon i tebi stavim u stražnjicu? Bi li to volio?' Još dok se hrvao s ljutom arapijom s RTL-a, Gordan Maras u prolazu mu je dobacio: 'Generale, kako su vas slomili?' (...)"
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post

netko je krivo izgovorio, ili čuo, ili napisao, harpija? i usput, ne mora li harpija biti ženskog roda
Našao sam što znači "arapija": odvažni ljudi. (Novinari s RTL-a ljuta su arapija. )

- Junački podvizi pješivačke arapije, vika prolama gore i dolove...

To je metafora prema "Arapija" (mnoštvo Arapa); zabilježeno je u narodnim pjesmama:

"Sad navali, ljuta Arapijo!
Nema onog strašnoga junaka
na šarenu konju velikome."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 12:41   #562
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Našao sam što znači "arapija": odvažni ljudi. (Novinari s RTL-a ljuta su arapija. )

- Junački podvizi pješivačke arapije, vika prolama gore i dolove...

To je metafora prema "Arapija" (mnoštvo Arapa); zabilježeno je u narodnim pjesmama:

"Sad navali, ljuta Arapijo!
Nema onog strašnoga junaka
na šarenu konju velikome."
Bosna?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:44   #563
Može li mi netko objasniti značenje riječi netrpeljiv? Google to povezuje sa riječima netolerantan a i antipatija Malo me zbunjuje pa ono nadam se da nije smiješno.
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:44   #564
označava nekoga tko (često) ne može trpjeti, istrpjeti, podnijeti nešto ili nekoga.
obično u negativnom smislu, kao težak, isključiv, nefleksibilan, netolerantan karakter.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 22:55   #565
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
označava nekoga tko (često) ne može trpjeti, istrpjeti, podnijeti nešto ili nekoga.
obično u negativnom smislu, kao težak, isključiv, nefleksibilan, netolerantan karakter.
Hvala ti na objašnjenju.
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 00:48   #566
sto znaci goropadnica? google mi ne daje jasnu definiciju i izbacuje samo primjere recenica iz kojih ne mogu razjasniti o kakvoj se zeni radi. dakle kakva je to zena?
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 01:16   #567
Quote:
trpi kaže: Pogledaj post
sto znaci goropadnica? google mi ne daje jasnu definiciju i izbacuje samo primjere recenica iz kojih ne mogu razjasniti o kakvoj se zeni radi. dakle kakva je to zena?
Žena koja je goropadna. Goropadna je prema HJP-u: naprasita, bijesna, neobuzdana, nasilna.

Zanimljivo je obilje sinonima koje navodi srpski Vikirečnik.
Latinos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 16:32   #568
Da li snishodljiv znači isto što i beskičmenjak?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 23:37   #569
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Da li snishodljiv znači isto što i beskičmenjak?
Ne.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 14:45   #570
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Da li snishodljiv znači isto što i beskičmenjak?
prema hjp.znanje.hr
"koji je pretjerano ponizan, koji se ulaguje, koji se dodvorava"
nudistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 10:01   #571
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Da li snishodljiv znači isto što i beskičmenjak?
Snishodljivac je ličnost koja je pretjerano susretljiva prema jačoj ličnosti, slabićki je ljubazna prema autoritetu.

Beskičmenjak nema ponosa, vlastitih uvjerenja i principa, bez moralnih dilema prihvaća stavove moćnih i stavlja se u njihovu službu.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 01:18   #572
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Ne.
Vrlo korisno, rijetko kad sam na forumu pročitala tako nadasve poučan i pametan odgovor kao ovaj tvoj.

Quote:
nudistica kaže: Pogledaj post
prema hjp.znanje.hr
"koji je pretjerano ponizan, koji se ulaguje, koji se dodvorava"
Ma mogu i sama vidjeti definiciju, iz nje mi nije bilo jasno ni je li namjerno i proračunato takav ponizan kako bi dobio neku svoju korist ili zato jer je kukavica i ne usudi se suprotstaviti?

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Snishodljivac je ličnost koja je pretjerano susretljiva prema jačoj ličnosti, slabićki je ljubazna prema autoritetu.

Beskičmenjak nema ponosa, vlastitih uvjerenja i principa, bez moralnih dilema prihvaća stavove moćnih i stavlja se u njihovu službu.
Pa jel to onda znači isto ili različito? Prema ovome bi bila ista stvar? (ako nisam previdjela neku razliku)
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 03:04   #573
jest slično, ali nije isto. ne znam hoću li to moći dobro objasniti. snishodljivost je uža kategorija, odnosi se na namjerno i svjesno udvorno, pretjerano ponizno ponašanje, lako moguće i lažno (pa se iza leđa osobe prema kojoj je pokazana udvornost mijenja i pokazuje pravi stav). da li se netko tako ponaša zato što je kukavica ili zato što je proračunat ne možeš doznati iz samog izraza, oboje je moguće i istovremeno.

beskičmenjakom bismo nazvali i karakter i ponašanje, nekoga tko se neće suprotstaviti ugnjetavanju, neće se izboriti za samog sebe nego se povija prema vanjskom utjecaju čak i na vlastitu štetu, kao da nema vlastitog stava ili snage. šupendara, tu na forumu, npr.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 13:47   #574
Džamahirija



Piše Jurica Pavičić:

"Po stupnju klerikaliziranosti današnja je Hrvatska već sada više 'džamahirija' od izvorišne libijske džamahirije.

Džamahirija - naime - nije, niti je ikad bila vjerska država. Tim se terminom koristio u Libiji pukovnik Moamar al-Gaddafi za svoju verziju socijalizma pomiješanog s primjesama arapskog nacionalizma i Kardeljeva samoupravljanja - pri čemu u Gaddafijevoj ideologiji vjera jest imala stanovito, no nikako središnje mjesto."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 15:39   #575
kako biste preveli : "turismofobia", od nedavno učestala riječ u španjolskim medijima ?

preuzeta je u francuski kao: "tourismophobie".
En Catalogne et aux Baléares, la « tourismophobie » s’installe,

mržnja ('odio') prema turizmu /turistima, a kako je turizmofobia definirana na španjolskom lingvističkom!! sajtu, je prejaka riječ.
(al nije to niti strah od turizma. barem ja to ne bih tako prevela)

kako ne sumnjam niti najmanje da će se riječ uskoro pojavit i u hrv. medijima, biste li rekli da je najbolji prijevod za turizmofobiju: netrpeljivost prema turizmu/ turistima ?
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 16:10   #576
ps. odavde je krenulo.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 16:50   #577
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
kako biste preveli : "turismofobia", od nedavno učestala riječ u španjolskim medijima ?

preuzeta je u francuski kao: "tourismophobie".
En Catalogne et aux Baléares, la « tourismophobie » s’installe,

mržnja ('odio') prema turizmu /turistima, a kako je turizmofobia definirana na španjolskom lingvističkom!! sajtu, je prejaka riječ.
(al nije to niti strah od turizma. barem ja to ne bih tako prevela)

kako ne sumnjam niti najmanje da će se riječ uskoro pojavit i u hrv. medijima, biste li rekli da je najbolji prijevod za turizmofobiju: netrpeljivost prema turizmu/ turistima ?
Fobija nema značenje samo straha ili mržnje nego i nesklonosti, nepodnošenja, zaziranja, odbojnosti, zlovolje.

Turizmofobija:

- nesklonost turistima
- zaziranje od turista
- ...
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 20:26   #578
Odbojnost i zlovolja ovdje su, mislim, ključni pojmovi.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:01   #579
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Fobija nema značenje samo straha ili mržnje nego i nesklonosti, nepodnošenja, zaziranja, odbojnosti, zlovolje.

Turizmofobija:

- nesklonost turistima
- zaziranje od turista
- ...
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Odbojnost i zlovolja ovdje su, mislim, ključni pojmovi.
ma sve je bolje od toga kako su španjolci definirali riječ.
osobno, ja imam fobiju od svih fobija .
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:21   #580
nigdje u riječnicima ne nalazim značenje riječi 'zabokoren', pa ako netko zna bila bih zahvalna.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.