Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 19:44   #2021
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Nekadašnji gastarbajteri nisu imali stalni boravak
današnji odlasci u njemačku nemaju nikakve sličnosti s onim kako je to bilo prije...
prije je glava obitelji išla zaradit u njemačku,da prehranjuje obitelj...
danas se obitelji sele za boljim životom bez da gledaju unazad...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 20:18   #2022
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
današnji odlasci u njemačku nemaju nikakve sličnosti s onim kako je to bilo prije...
prije je glava obitelji išla zaradit u njemačku,da prehranjuje obitelj...
danas se obitelji sele za boljim životom bez da gledaju unazad...
Točno, i to mogu jer imaju rješen boravak.
To je to sto pravi razliku. Nema uopce navike na odvojen zivot, kao prije.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 23:04   #2023
Svaki savjet je dobrodosao . Pokusat cu i tokom ove godine aktivnije vjezbati jezik iako mi se cini da ce puno brze i bolje ici ako odem tamo. Al eto, zelim imati sve opcije otvorene, bitno da imam sanse uopce otic tako uciti jezik, tj da su mi ideje izvedive.
Da, prijateljica je bas imala srece sa stanom. Placaju joj i tecaj, inace je isla bez znanja jezika. Dobra firma .
Svakako bih grad- veci manji- svejedno, samo da ima dobru klinicku bolnicu u kojoj bih mogla uciti, zato mi selendre ni ne dolaze u obzir.
Pa mogla bih se kod nje smjestit krace vrijeme jer je stan bas mala garsonjerica za jednu osobu. Kasnije bih opet htjela biti sama, ako uspijem dobit posao tj specku, momak bi dosao za mnom.
blue-bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 00:36   #2024
Zar se mora stanovat u gradu? U Njemackoj je javni prijevoz odlican, jako dobra opcija je i okolica velikih gradova, u Frankfurtu i okolici job ticket kosta 65€ mjesecno.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 09:30   #2025
Quote:
blue-bird kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Evo i ja u zadnje vrijeme promišljam da odem raditi u Njemačku i poprilično me to muči. Iskreno radije bih tu ostala i za slabije plaćen posao, ali kakvo je trenutno stanje, poslova baš i nema.
Krenila sam sama učiti jezik doma pa da na jesen upišem A2 i iduću jesen 2018. kad budem bila sposobna beknuti štagod njemačkog, da pokušam otići vani.
Prvo sam mislila naći neki posao nevezan za struku, s kojim bih bila sposobna platiti neku garsonjeru do 600e u većem gradu- Hamburg, Minhen, Stuttgart itd prije nego se okušam u pronalasku posla u struci, odnosno ideja je da radim recimo godinu dana neki žnj posao uz kojih bih intenzivno učila jezik pa da dođem do B2 razine i onda pokušala u struci naći posao.
Da li je to sve uopće izvedivo ili sam preoptimistična sa svojim planovima? Da barem neku alternativu i mogućnost imam, ako do tada dakle jeseni 2018. nekim čudom ne dobijem stalan posao.
Budući da planiraš možda ići u Njemačku tek za više od godinu dana, preporučam ti da učiš njemački u Hrvatskoj i da u Hrvatskoj položiš B2. Tako da onda možeš doći ako poželiš odmah raditi u struci.
Super je učiti njemački intenzivno u Njemačkoj, ali to je uglavnom super i korisno nezaposlenima i bezbrižnima. Uz neki žnj posao, kako planiraš, to baš i nije lako jer se nema vremena i volje za učenje kad si svaki dan 4 sata ujutro na tečaju, a onda do navečer na poslu. A ako se doma uz tečaj ne uči svaki dan par sati nema tu nešto previše koristi.

I da, B2 ovdje košta barem 1000€, jedino je za ove na socijali besplatno. Ja sam u jednoj školi platila B2.1 i B2.2 svaki po 450€ + 40€ za knjige, a to je bez ispita na kraju. Nisam išla jer mi certifikat ne treba, ali da sam htjela, to bi bilo još 250€.
U VHS-u imaju B2 u 3 stupnja i svaki je (bio) 330€ + dodatno za knjige, i opet izađe (više od) 1000€.

Znam curu koja je nedavno našla praksu kao medicinska sestra i bolnica joj je osigurala smještaj. Plaća apartman u kojem je sama čini mi se 330€. Stuttgart.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 11:06   #2026
Mislila sam ici uciti njemacki tamo jer trenutno sama ucim A1 da bi na jesen mogla A2.1 i iza zime A.2.2 upisati pa sa kolikim tolikim znanjem otic tamo uciti. Jer nema sanse da ovdje- RH dodem od A2 do B2 kroz godinu dana, znam ljude da uce po 5,6 godina pa imaju B2 mozda na papiru, prakticno ni priblizno.
Ja svakako kao med. sestra ne bi mogla raditi niti vjerujem da bi me tko zaposlio tako sa mojom diplomom dr.med. jer jednostavno- posao ne znam raditi.
A u gradu bih htjela zivjeti jer ne zelim gubiti vrijeme na put, jer kako je u aree rekla, ucenje njemackog ne samo da kosta nego i oduzima vrijeme plus sto bih morala raditi.
U svakom slucaju, znam da sam krenila godinu unaprijed sa planiranjem, ali bar da imam opciju vise. Hvala na savjetima.
blue-bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 11:15   #2027
Bolnice znaju imati svoje "domove" ili stanove baš za mlade sestre i doktore u izučavanju i njiman to daju po "normalnijim" cijenama.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 11:33   #2028
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Zar se mora stanovat u gradu? U Njemackoj je javni prijevoz odlican, jako dobra opcija je i okolica velikih gradova, u Frankfurtu i okolici job ticket kosta 65€ mjesecno.
znaš kako kažu ''time is money''...ja isto često gledam koliko mi je šta blizu/daleko...jer mi se nekad neda gubit vrijeme da se vozikam negdje 30-40min u jednom smjeru pa isto toliko nazad (i jos trazit parking kao budala)...
recimo da moram svaki dan poslovno vozilo vracat u firmu,nikad nebi radio ovaj posao sto radim,jer bi gubio najmanje sat vremena svaki dan samo na to...
firma mi na drugom kraju grada (udaljena 27km)...ovako posto radim ''terenski'' posao i krecem se dosta blizu svojeg stana,nekad kad zavrsim s poslom imam 5-10min do kuce...
a nekako sad stvarno ni nebi mogao zamislit da zivim izvan grada pa da nemam na dohvat ruke sve sto sad imam cim izadjem iz stana...al opet jbg,svatko drugacije razmislja..nekom drugom npr odgovara mir i tišina
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 11:35   #2029
Quote:
blue-bird kaže: Pogledaj post
Mislila sam ici uciti njemacki tamo jer trenutno sama ucim A1 da bi na jesen mogla A2.1 i iza zime A.2.2 upisati pa sa kolikim tolikim znanjem otic tamo uciti. Jer nema sanse da ovdje- RH dodem od A2 do B2 kroz godinu dana, znam ljude da uce po 5,6 godina pa imaju B2 mozda na papiru, prakticno ni priblizno.
Ja svakako kao med. sestra ne bi mogla raditi niti vjerujem da bi me tko zaposlio tako sa mojom diplomom dr.med. jer jednostavno- posao ne znam raditi.
A u gradu bih htjela zivjeti jer ne zelim gubiti vrijeme na put, jer kako je u aree rekla, ucenje njemackog ne samo da kosta nego i oduzima vrijeme plus sto bih morala raditi.
U svakom slucaju, znam da sam krenila godinu unaprijed sa planiranjem, ali bar da imam opciju vise. Hvala na savjetima.
to je istina,znam neke koji su u hrv od nultnog znanja njemackog dosli do B2...al to je B2 na papiru,i nauceno da se prodju ispiti i dobiju certifikati...a daleko je to od B2 znanja...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 16:09   #2030
Quote:
blue-bird kaže: Pogledaj post
Mislila sam ici uciti njemacki tamo jer trenutno sama ucim A1 da bi na jesen mogla A2.1 i iza zime A.2.2 upisati pa sa kolikim tolikim znanjem otic tamo uciti. Jer nema sanse da ovdje- RH dodem od A2 do B2 kroz godinu dana, znam ljude da uce po 5,6 godina pa imaju B2 mozda na papiru, prakticno ni priblizno.
Pa očito oni to nešto jako rastežu i ne uče ozbiljno. To je smiješno.
Ja sam doma učila 4 mjeseca sama i u Njemačkoj su mi ponudili da krenem od B1.2 nakon testa pri upisu u školu jezika. Krenula sam ipak od B1.1 i usput sam radila fizički do navečer nakon tečaja svaki dan i knjigu nikad nisam otvorila dok sam išla na tečaj. Bila sam preumorna, nisam ni zadaću bila u stanju pisati od umora. Da nisam sama prethodno bila dobro naučila svu tu gramatiku, ne znam kako bi to išlo.

Quote:
Ja svakako kao med. sestra ne bi mogla raditi niti vjerujem da bi me tko zaposlio tako sa mojom diplomom dr.med. jer jednostavno- posao ne znam raditi.
Poanta napisanoga je bila ovo što MrsGahan kaže, da bolnice osiguraju smještaj medicinskim sestrama i doktorima, a ne da tražiš posao kao medicinska sestra.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Bolnice znaju imati svoje "domove" ili stanove baš za mlade sestre i doktore u izučavanju i njiman to daju po "normalnijim" cijenama.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:51   #2031
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
znaš kako kažu ''time is money''...ja isto često gledam koliko mi je šta blizu/daleko...jer mi se nekad neda gubit vrijeme da se vozikam negdje 30-40min u jednom smjeru pa isto toliko nazad (i jos trazit parking kao budala)...
recimo da moram svaki dan poslovno vozilo vracat u firmu,nikad nebi radio ovaj posao sto radim,jer bi gubio najmanje sat vremena svaki dan samo na to...
firma mi na drugom kraju grada (udaljena 27km)...ovako posto radim ''terenski'' posao i krecem se dosta blizu svojeg stana,nekad kad zavrsim s poslom imam 5-10min do kuce...
a nekako sad stvarno ni nebi mogao zamislit da zivim izvan grada pa da nemam na dohvat ruke sve sto sad imam cim izadjem iz stana...al opet jbg,svatko drugacije razmislja..nekom drugom npr odgovara mir i tišina
Da, time is money, ali na "pocetku karijere" je lakse svaki dan putovati na posao i s posla po pola sata vise nego davati 200€ vise za stanarinu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 01:31   #2032
Pozdrav svima. Nedavno sam dobio ponudu za posao u Frankfurtu sa bruto platom 4585 EUR mjesecno i koristio sam razne online alate za izracun neto plate od tog iznosa, ali ima dosta nekih stavki koje ne znam popuniti ili sto ne znam njemacki ili sto ne poznajem kako to sve funkcionise u njemackoj. Uspio sam recimo zakljuciti da pripadam poreznij grupi 1, ali jos ima nekih stvari koje ne razumijem, a koje uticu na iznos neto plate. Moze li mi neko malo pouzdanije reci kako to da dobijem i koliko bi to otprilike bilo neto? Ja sam dobijao iznose izmedju 2650 do 3050 EUR, pa sad ne znam gdje sam otprilike.

Hvala unaprijed svima
inzenjer nicega is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 10:31   #2033
Nemaš ženu ni djecu?
Namjeravaš li plaćati crkveni porez?
Onda približno ovom nižem iznosu.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 18:02   #2034
Quote:
inzenjer nicega kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Nedavno sam dobio ponudu za posao u Frankfurtu sa bruto platom 4585 EUR mjesecno i koristio sam razne online alate za izracun neto plate od tog iznosa, ali ima dosta nekih stavki koje ne znam popuniti ili sto ne znam njemacki ili sto ne poznajem kako to sve funkcionise u njemackoj. Uspio sam recimo zakljuciti da pripadam poreznij grupi 1, ali jos ima nekih stvari koje ne razumijem, a koje uticu na iznos neto plate. Moze li mi neko malo pouzdanije reci kako to da dobijem i koliko bi to otprilike bilo neto? Ja sam dobijao iznose izmedju 2650 do 3050 EUR, pa sad ne znam gdje sam otprilike.

Hvala unaprijed svima
Ja koristim ovaj kalkulator http://www.brutto-netto-rechner.info/

Upisi samo visinu bruto placu, izaberi pokrajinu i svoje godine i gledaj rezultat, bude tocno u 1-2 eura.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 22:06   #2035
U svakom slučaju (ako uopce odlučiš da odeš?), kod prijave aka 'Anmeldunga' reci da si ateist, iz razloga dane plaćaš Kirchensteuer. Osim ako nisi zagriženi vjernik Na taj brutto uštedjet ćeš si cca 35+ € mjesečno. Ja sam odjavio svoje 'kršćanstvo' prošli mj i imam 25€ više sad. Nije puno, al taman mi pokrije teretanu

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
LudiMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 23:47   #2036
Pa ne radi se tu o tome je li netko zagriženi vjernik. Ima dosta ljudi koji baš i nisu vjernici niti idu u crkvu, ali bitna im je ta tradicija da se vjenčaju u crkvi i/ili šta će mama/baba/selo reći. A koliko sam čula takvi bi mogli imati problema jednom kad se npr. budu htjeli vjenčati u crkvi ako ne plaćaju crkveni porez. Neka si svatko sam odluči što mu je važnije.
Na ovu njegovu plaću bi crkveni porez bio 80€.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 11:50   #2037
to šta će netko reći njegov problem....
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 13:54   #2038
Ako gledamo kroz novac, može i izstupiti 3-4 godine i uštediti 3-4.000 i kada nađe curu i misli osnivati obitelj uđe opet.
Sve je osobna odluka i potreba, neki imaju 180€ mjesečno za cigarete a nemaju 25€ za crkvu. Možda baš zbog tih 180€ za cigarete.
Crkva traži, a Bog nije.
Ja sam iz osobni razloga (ne novac) napustila crkvu. Novac koji uštedim od tada svaku godinu dajem u dobrotvorne svrhe, možda se to njemu/njoj gore cak više sviđa. ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 16:41   #2039
Hvala puno na odgovorima. Svakako sam ateist i ovdje gdje jesam trenutno (u Bosni), tako da cu isto biti i u Njemackoj. Ono sto me zanimalo oko ovog neto izracuna jest neka bliza procjena toga iz razloga sto sam procitao raznih stvari oko toga, npr da postoji za svakog zaposlenika foo od 8820 EUR na godisnjem nivou koji se ne oporezuje i slicno, pa sam zato trazio neku informaciju mozda iz prve ruke. Koliko je ta moja plata dovoljna za neki normalan zivot u Frankfurtu? Da li je to cisto onako od prvog do prvog zivot ili se da i ustediti nesto u toku godine za putovanja, odmore i slicno?
inzenjer nicega is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 16:53   #2040
mislim da ti sve ovisi kakav si stan nadjes..
ja ti mogu rec iz mojih svedskih iskustava (slicna placa) da.. uspijem ustedit, putujem po europi svaki drugi mjesec.. i sad kupujem auto
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.