Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2017., 20:15   #1
Koji je vaš stav o priči o Farmeronu

Farmeron, jedan od rijetkih svijetlih primjera koji se dogodio u Hrvatskoj.

Prodan amerima za nemale novce, ali velike ribe izgleda gutaju male, tako da mi nekako izgleda da će farmeron biti stavljen negdje gdje će skupljati prašinu.

Na bugu špekuliraju o cijeni između 60 i 100 milijuna kn, softver tog potencijala i s već zauzetom tržišnom nišom mogao je istu lovu okrenuti za par godina i bio bi još jači i imao veće tržište.

Mislite li da je prodaja Farmerona malo veći zajeb i da je trebalo riskirati?

Usporedbe radi, bi li google ili facebook bili to što jesu da su se prodali konkurenciji?
GemsBond is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 20:32   #2
Nadam se da su osnivači kapitalizirali svoju ideju i trud!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 09:48   #3
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Farmeron, jedan od rijetkih svijetlih primjera koji se dogodio u Hrvatskoj.

Prodan amerima za nemale novce, ali velike ribe izgleda gutaju male, tako da mi nekako izgleda da će farmeron biti stavljen negdje gdje će skupljati prašinu.

Na bugu špekuliraju o cijeni između 60 i 100 milijuna kn, softver tog potencijala i s već zauzetom tržišnom nišom mogao je istu lovu okrenuti za par godina i bio bi još jači i imao veće tržište.

Mislite li da je prodaja Farmerona malo veći zajeb i da je trebalo riskirati?

Usporedbe radi, bi li google ili facebook bili to što jesu da su se prodali konkurenciji?
Ovisi o željama, planovima i sposobnostima vlasnika/osnivača. Da meni danas netko baci na stol 60-100M kn i kaže "prodaj", evo ti, NOSI SVE! Oročim negdje vani i od kamata živim kao bubreg u loju do kraja života. Najveće brige bi mi bile kako urediti interijer kuće, gdje ću jedriti i koji auto kupiti...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 17:15   #4
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Ovisi o željama, planovima i sposobnostima vlasnika/osnivača. Da meni danas netko baci na stol 60-100M kn i kaže "prodaj", evo ti, NOSI SVE! Oročim negdje vani i od kamata živim kao bubreg u loju do kraja života. Najveće brige bi mi bile kako urediti interijer kuće, gdje ću jedriti i koji auto kupiti...
I ja bi isto vjerojatno tako, lako je meni trkeljati o riskiranju kad nisam bio u toj situaciji.

Ameri koji su kupili taj softver sigurno su u prodajni ugovor stavili klauzulu da sad već bivši vlasnici ne smiju ponovo raditi na "sličnom" softveru, ali što ako netko drugi tko nema veze s sad već bivšim vlasnicima napravi klon Farmerona?

Kolike su šanse da ameri otkupe i taj klon za 60-100 milijuna kuna?

Realno, ne vidim osnovu po kojoj bi mogli tužiti nekoga zato što je napravio klon Farmerona?

Skupi se 20-40 programera i za godinu dana natuku aplikaciju i zarade svaki po par milijuna
GemsBond is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 04:46   #5
Kada VCjevi ulaze u firmu, uvjet je da za 5 godina firma ide ili na burzu ili da se prodaje.
Farmeron, kao i vecina firmi, je premala da bi isla na burzu, barem na Nasdaq


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 22:28   #6
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Ovisi o željama, planovima i sposobnostima vlasnika/osnivača. Da meni danas netko baci na stol 60-100M kn i kaže "prodaj", evo ti, NOSI SVE! Oročim negdje vani i od kamata živim kao bubreg u loju do kraja života. Najveće brige bi mi bile kako urediti interijer kuće, gdje ću jedriti i koji auto kupiti...
Zato Hrvatska i jest razjebana do übera jer vas većina tam tak razmišlja, a oni koji tak ne razmišljaju su se pokupili, otišli i odlaze.

Skandinavci na primjer nakon prodaje razmišljaju o sljedećim intelektualnim pothvatima, dok 'rvatn'e razmišljaju o tome kak buju se nažderale, nalokale, najedrile ili v kojem autu buju viđene. I vse je jasno!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 00:08   #7
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Zato Hrvatska i jest razjebana do übera jer vas većina tam tak razmišlja, a oni koji tak ne razmišljaju su se pokupili, otišli i odlaze.

Skandinavci na primjer nakon prodaje razmišljaju o sljedećim intelektualnim pothvatima, dok 'rvatn'e razmišljaju o tome kak buju se nažderale, nalokale, najedrile ili v kojem autu buju viđene. I vse je jasno!
Radim za sebe, ne za druge i uovim godinama više nemam ambicija mijenjati svijet i sl, nego uživati. 60-100M kn je više nego dovoljno za cijeli život.

Kad mi pokondireni pleb docira o intelektualnim pothvatima na kojima sam pada kao medvjed na ledu i "rvat'na" pričama, to je neprocjenjivo... za ostalo imam MasterCard.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 10:59   #8
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Kad mi pokondireni pleb docira o intelektualnim pothvatima na kojima sam pada kao medvjed na ledu i "rvat'na" pričama, to je neprocjenjivo... za ostalo imam MasterCard.
Pokondireni su jedino oni kojima je bitno v kojem autu buju vidjeni, a inace, pokondiren je srbizam, na hrvatskom se veli pokvaren. A da stvar bude jos sladja, ja sam plemicke krvi, pa me nemres ni na foru plebejca dobiti. Tak da ti nije preostalo drugo nego da se malo ides provozati okolo... da te se vidi. A za gorivo naravno imas MasterCard...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 11:04   #9
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
60-100M kn je više nego dovoljno za cijeli život.
Naravno da je dosta.

Poanta priče o Frameronu je da su proteklih godina imali ponude koje su bile tolike, ali u dolarima (odnosno eurima). I da su te ponude sve redom odbijali, očekujući da će im vrijednost još rasti. Nije rasla, dapače, očito se na tržištu dogodilo nešto čega oni nisu bili svjesni, zbog čega im je vrijednost strmoglavo pala, pa su se prodali daleko, daleko ispod onih cijena koje su im se u 2015. nudile.

E, sad, pravo pitanje (za vlasnike, naravno, ne nas mudrace na forum.hr ) je kako im se to moglo dogoditi, kako to nisu predvidjeli, zašto su imali tako loš business inteligence da su uspjeli propustiti pravi trenutak za prodaju, pa su izgubili 5 ili 7 puta na kraju
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 17:57   #10
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Naravno da je dosta.

Poanta priče o Frameronu je da su proteklih godina imali ponude koje su bile tolike, ali u dolarima (odnosno eurima). I da su te ponude sve redom odbijali, očekujući da će im vrijednost još rasti. Nije rasla, dapače, očito se na tržištu dogodilo nešto čega oni nisu bili svjesni, zbog čega im je vrijednost strmoglavo pala, pa su se prodali daleko, daleko ispod onih cijena koje su im se u 2015. nudile.

E, sad, pravo pitanje (za vlasnike, naravno, ne nas mudrace na forum.hr ) je kako im se to moglo dogoditi, kako to nisu predvidjeli, zašto su imali tako loš business inteligence da su uspjeli propustiti pravi trenutak za prodaju, pa su izgubili 5 ili 7 puta na kraju
Kako objašnjavaš to da je američka firma iskeširala 60-100 milja za nešto što propada?

Možda su mogli prodati 5-7 puta skuplje, ali to nije bila realna cijena, a projekt ameri sigurno ne bi kupili da nema potencijala, pa bi prema tome farmeron sigurno u nadolazećim godinama bio unosan posao, čak i u vlasništvu hrvatske firme.
GemsBond is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:10   #11
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako objašnjavaš to da je američka firma iskeširala 60-100 milja za nešto što propada?
Tko kaže da propada?

Vjerojatno se samo radi u tome da se u međuvremenu pojavilo ponešto konkurencije; da su u doba kad se nudila veća lova bili jedini s takvim mogućnostima na tržištu, a sada više, eto, nisu jedini.

To tak ide. Napraviš malecku grešku u koracima i umjesto da dobiješ milijarde, dobiješ milijune

(Čini mi se da zaboravljaš da svaki proizvod vrijedi točno onoliko koliko ga je netko spreman platiti. Sada je vrijedio između tih 60 i 100 milijuna. Da su ga prodali prije 2-3 godine, vrijedio bi točno onoliko koliko bi tada za njega bili dobili. Nema realne ili nerealne cijene, ako imaš ponudu na stolu - ona je jedina realna.)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:21   #12
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Tko kaže da propada?

Vjerojatno se samo radi u tome da se u međuvremenu pojavilo ponešto konkurencije; da su u doba kad se nudila veća lova bili jedini s takvim mogućnostima na tržištu, a sada više, eto, nisu jedini.

To tak ide. Napraviš malecku grešku u koracima i umjesto da dobiješ milijarde, dobiješ milijune

(Čini mi se da zaboravljaš da svaki proizvod vrijedi točno onoliko koliko ga je netko spreman platiti. Sada je vrijedio između tih 60 i 100 milijuna. Da su ga prodali prije 2-3 godine, vrijedio bi točno onoliko koliko bi tada za njega bili dobili. Nema realne ili nerealne cijene, ako imaš ponudu na stolu - ona je jedina realna.)
Priča o farmeronu nije samo priča o novcima. Farmeron je trebao biti živa legenda koja bi slala poruku da se i kod nas može napraviti softver svjetske klase na kojem se okreće velika zarada. Možda bi se više ljudi odvažilo i pokušalo također napraviti neki softver. Sad od toga neće biti ništa.
GemsBond is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 12:59   #13
Pitanje?

Može li mi tko od forumaša odgovoriti na slijedeća pitanja:
1. Po čemu zaključujete da je osnivač farmerona u ovoj transakciji dobio i centa?
Uvidom u sudski registar (https://sudreg.pravosudje.hr/regista...a_tekst_objave), Farmeron je od 2012 u vlasništvu kompanije FARMERON INC. koja je osnovana u SAD-u i pitanje je da li osnivač ima ikakav udio u toj kompaniji ili su ameri ulaganjem u startup stekli potpuno vlasništvo još 2012.

2. Po čemu zaključujete da je Farmeron prodana za 80-90 mil.? Može link na neku službenu objavu ili je to novinarsko nagađanje?
argonneford is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 13:30   #14
Quote:
argonneford kaže: Pogledaj post
Može li mi tko od forumaša odgovoriti na slijedeća pitanja:
1. Po čemu zaključujete da je osnivač farmerona u ovoj transakciji dobio i centa?
Uvidom u sudski registar (https://sudreg.pravosudje.hr/regista...a_tekst_objave), Farmeron je od 2012 u vlasništvu kompanije FARMERON INC. koja je osnovana u SAD-u i pitanje je da li osnivač ima ikakav udio u toj kompaniji ili su ameri ulaganjem u startup stekli potpuno vlasništvo još 2012.
Da netko od tebe želi preuzeti takvu tvrtku, ti bi ju (pro)dao za nula novaca?
mutable is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 13:45   #15
Pitanje?

Pa dobit ću 0 kn ako ja nisam vlasnik te firme već direktor. Mene jednostavno zanima da li je osnivač suvlasnik firme FARMERON INC. iz SAD-a ili nije? Da li netko od vas to zna? Kao što možete jasno vidjeti iz sudskog registra, osnivač nije vlasnik firme FARMERON d.o.o. (Osijek) od 2012.
argonneford is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 13:58   #16
Quote:
argonneford kaže: Pogledaj post
Pa dobit ću 0 kn ako ja nisam vlasnik te firme već direktor. Mene jednostavno zanima da li je osnivač suvlasnik firme FARMERON INC. iz SAD-a ili nije? Da li netko od vas to zna? Kao što možete jasno vidjeti iz sudskog registra, osnivač nije vlasnik firme FARMERON d.o.o. (Osijek) od 2012.
A kako možeš prodati tvrtku koja nije tvoja?? (njušim trolla)

Ne možeš na isti dan kada si kupio tvrtku preuzeti kompletno poslovanje. To, i gomila drugih stvari ovisi o ugovoru između uključenih strana.
mutable is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 15:12   #17
Vidi, ne treba dizati tenzije oko toga. Možeš pročitati šta piše u sudskom registru. Ja sam samo pitao da mi to netko razjasni i ništa više? Ne vidim u čemu je problem


Quote:
mutable kaže: Pogledaj post
A kako možeš prodati tvrtku koja nije tvoja?? (njušim trolla)

Ne možeš na isti dan kada si kupio tvrtku preuzeti kompletno poslovanje. To, i gomila drugih stvari ovisi o ugovoru između uključenih strana.
argonneford is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 15:35   #18
Nepotrebno kompliciraš i pritom pokazuješ elementarno nepoznavanje materije o kojoj želiš raspravljati.

2010. je osnovana firma u Osijeku, AGER PREEO d.o.o.
2012. je promijenjeno ime te firme u Farmeron, a vlasništvo preneseno na američku tvrtku Farmeron Inc. iz Delawarea
2017. je investitoru prodana ta američka firma.

Razlog zašto se to radi jest taj što VC fondovi ne žele ulagati u tvrtke čije je vlasništvo izvan SAD, zbog zakona, pravnika, yada-yada, da bi mogao dobiti bilo kakvu veću lovu moraš imati američku firmu. Drugi razlog zašto se to radi je to što u sudskom registru države Delaware ne piše tko je, kada i koliko uložio u Farmeron, a da je ostalo vlasništvo na razini Hrvatske, da su VC fondovi ulagali u Farmeron d.o.o. u Osijeku, morali bi ići javnom bilježniku, svi istovremeno , i to bi pisalo u našem sudskom registru. To, naravno, niti jednom VC fondu ne pada na pamet, ni za kakve pare niti dobit.

Zato će svaka hrvatska firma koja prima veće novce od investitora to raditi preko stranih firmi, na koje se prenese vlasništvo nad našim firmama. I onda će na kraju, kao dio izlazne strategije (a svaki start-up počiva na izlaznoj strategiji; samo rijetki dođu do toga da im izlazna ne treba i ti se nazivaju unicorns, a Farmeron to, objektivno, s obzirom na industriju u kojoj je radio stvarno nije imao nikakve šanse postati ), jednostavno prodati tu američku firmu.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:22   #19
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nepotrebno kompliciraš i pritom pokazuješ elementarno nepoznavanje materije o kojoj želiš raspravljati.

2010. je osnovana firma u Osijeku, AGER PREEO d.o.o.
2012. je promijenjeno ime te firme u Farmeron, a vlasništvo preneseno na američku tvrtku Farmeron Inc. iz Delawarea
2017. je investitoru prodana ta američka firma.

Razlog zašto se to radi jest taj što VC fondovi ne žele ulagati u tvrtke čije je vlasništvo izvan SAD, zbog zakona, pravnika, yada-yada, da bi mogao dobiti bilo kakvu veću lovu moraš imati američku firmu. Drugi razlog zašto se to radi je to što u sudskom registru države Delaware ne piše tko je, kada i koliko uložio u Farmeron, a da je ostalo vlasništvo na razini Hrvatske, da su VC fondovi ulagali u Farmeron d.o.o. u Osijeku, morali bi ići javnom bilježniku, svi istovremeno , i to bi pisalo u našem sudskom registru. To, naravno, niti jednom VC fondu ne pada na pamet, ni za kakve pare niti dobit.

Zato će svaka hrvatska firma koja prima veće novce od investitora to raditi preko stranih firmi, na koje se prenese vlasništvo nad našim firmama. I onda će na kraju, kao dio izlazne strategije (a svaki start-up počiva na izlaznoj strategiji; samo rijetki dođu do toga da im izlazna ne treba i ti se nazivaju unicorns, a Farmeron to, objektivno, s obzirom na industriju u kojoj je radio stvarno nije imao nikakve šanse postati ), jednostavno prodati tu američku firmu.



Hvala na konstruktivnom odgovoru. Zato i pitam jer se ne razumijem u tematiku. Ja samo želim razjasniti da li su vlasnici firme Farmeron Inc. (SAD) investitori (moguće da osnivač ima određeni udio, to ne znam) te su ovom prodajom 2017. zaradili investitori, a ne nužno osnivač. Sigurno da kada su investitori uložili u Farmeron 2012. da su dobili određene udjele te su na ovoj prodaji zaradili oni. Ja sam prema komentarima gore stekao dojam da je osnivač ovdje zaradio nekih 80-90 milijuna kn, što mu od srca želim.
argonneford is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 20:21   #20
Na ta pitanja nikad nećeš dobiti odgovore, tko ima koliki udio u vlasništvu, tko je koji dio udjela prodao, tko je točno dobio koliko love - doslovno ti nitko takve detalje nikad neće reći.

Između ostalog zato što su to sve povjerljive poslovne informacije.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.