Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2017., 15:03   #81
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Otplata tog duga je dovela do ogromnog pada domace potrosnje, sto je na kraju Rumunje dovela do sveopceg siromastva. Zato su ga i zbacili sa vlasti. Sumnjam da tu ima neke mistike. Ako zelis brzo otplatiti vanjski dug, moras ostro kontraktirati domacu potrosnju (smanjit uvoz i domacu potrosnju da bi robu mogao izvesti umjesto konzumirati u zemlji). To ljudi uglavnom ne vole.
Istina,to neopovrgavam.Za otplatu duga trebalo je izvozit vani ogromne količine hrane i robe.Za otplatu duga treba stegnut kaiš.
Ali ipak u prijašnjem sistemu monetarne suverenosti dug je bio otplativ.
Sada je samo teoretski otplativ.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:05   #82
Otplativost rumunjskog duga je doticni drug platio glavom...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:07   #83
Što Ron Paul misli o američkom dugu:


Ron Paul uncensored on $9 trillion Fed bailout
https://www.youtube.com/watch?v=bAYvv2xT8yI
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:10   #84
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Siješno je reći da je Grčka mogla ne uzeti kredit, kad znamo kako su i banke i EU vršile represiju nad građanima Grčke samo da bi građani stiskali vladu da ih digne.
U Grčkoj su sve banke najprije ograničile pristup svom novcu građanima, kasnije su u potpunosti zatvorili poslovnice i sav privatan novac građanima, Dakled, banke su zapljenile svu privatnu imovinu građana tako da nisu mogli koristiti svoje plaće i mirovine. I banke su janso rekle da nečće građanima dati jihov ovac sve dok grčka vlada ne digne nove kredite.
Naravno, sve pod uvijetima i kamatama koje su banke odredile i koje je nemoguće vratiti. I tako u nedogled...
Grcke banke su bile nesolventne jer su drzale ogromne kolicine grckog duga koji je bio nenaplativ. Sto povlaci to da one ne mogu, i da zele, isplatiti stednju gradjana. Grci su imali dvije realne opcije u tom trenutku: ili prihvatiti bail-out, ili otpisati 20, 30 ili 50% svoje domace stednje. Izabrali su ovu prvu. Izbor ove druge bi doveo do jos brze ekonomske kontrakcije, gubitka stednje i trenutnog nestanka vanjskotgovinskog deficita i posljedicno tome pada potrosnje, ali bi sa druge strane ostavio prostor za oporavak (ovo podsjeca na klanje tupim nozem). Sto je bolje (i za koga) je filozofsko pitanje.
Island je izabrao drukciji put i dozivjeli su pad BDP-a od 40% u dvije godine (ali sa druge strane rastu, za razliku od Grcke).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:24   #85
Takodjer su zemlje baltika izabrale drukciji put - ostro rezanje domace potrosnje. Samo za to trebas imati podrsku gradjana, cega u Grckoj nije bilo.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:30   #86
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Istina,to neopovrgavam.Za otplatu duga trebalo je izvozit vani ogromne količine hrane i robe.Za otplatu duga treba stegnut kaiš.
Ali ipak u prijašnjem sistemu monetarne suverenosti dug je bio otplativ.
Sada je samo teoretski otplativ.
Teoretski je čak i otplativ no na modus operandi se ne bi pretplatio jedan Hrvat vulgaris.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 16:54   #87
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Njemacka ima visak na racunu roba i usluga za inozemstvo. Znaci nasuprot tome mora stajati minus na kapitalnom racunu - Njemacka je neto kreditor i posljedicno tome akumulira stranu imovinu (to je racunovodstvena identiteta). Njemacki gradjani ne moraju direktno imati u posjedu stranu imovinu - njemacke banke ce njihovu domacu imovinu (stednju) pretvoriti u vanjsku.
Luksemburg je porezna oaza i mnoge financijske institucije posluju tamo. One uvoze kapital iz drugih drzava (to se biljezi kao vanjski dug), ali za taj novac nabavljaju imovinu u inozemstvu. Zato njihova neto pozicija nije losa, makar je vanjski dug ogroman (velika je kolicina imovine u posjedu njihovih fin. institucija). Velika Britanija ima slicnu poziciju, ona je financijski centar Europe, a i sire (zahvaljujucii posebnom pravnom statusu City-a unutar VB).
Hrvatska je dugo imala deficit na racunu roba i usluga. To znaci suficit na racunu kapitalnih transakcija i posljedicno tome rast vanjskog duga. Imovina koja je nabavljana sa tim novcem iz vana je domaca, zato je neto pozicija Hrvatske takva kakva je.
Ovo sa Njemačkom.
Uvjeren sam da većina forumaša zapravo nije uopće shvatila što si htio reći i da li uopće ovo što si rekao ima i neke veze sa mojim postom koji si citirao.
Tako da bi te zamolio da osim razbacivanja stručnom terminologijom pokušaš i navest neke primjere u praksi da makar neko nešta shvati,jer pucanje općenitih nekih rečenica krcatih stručnim višeznačnim mogućnostima nevodi nigdje.Njemačka je Neto kreditor?Njemačka kao država ili neki njemački državljani?
U Njemačkoj po izjavi jednog mog prijatelja Njemci štediše čak i plate da im se novac čuva,tako da indirektna veza gdje građani srednjeg sloja imaju korist što njihovi npr. susjedi ultrabogataši kreditiraju,investiraju i uvoze po inozemstvu gdje je?Njemci vlasnici banaka koriste štediše svugdje po svijetu,a ne samo u Njemačkoj i multiplikacijama njihovog novca stvore i višestruko više novca nego ga realno ima u šuški.

Shvaćam korist od neokolnijalizma.
Švicarski poduzetnici imaju investicije u inozemstvu,tamo za proizvodnju čokolade uprežu neku djecu da se penju po drveću i skidaju kakao orahe,onda koriste i odrasle da to čiste i skladište.Pa onda koriste u Zimbabvi(najsiromašnije država svijeta) svoje plantaže mljeka,gdje svima njima daju praktički koricu kruha za robu pa šećer opet negdje nabavljaju u nekoj sirotinjskoj državi.Pa kad su sirovine dobili praktički džabe onda mogu platit par gastarbajtera u Švicarskoj za 1500eura za rad na stroju i ljepljenje etiketa,a švicarac na vrhu piramide primi plaću od 3000eura radeći u uredu i dogovarajući prodaju.
Također pomoću tvornica obuća u Vijetnamu gdje radnici rade za koricu kruha,trgovac robom u Njemačkoj dobro će zaradit.
Ima nešto u tome da ako veliki poduzetnici imaju u inozemstvu kapital,da će na taj način lakše profitirat i radnici u matičnim državama,ali samo zbog tradicije da čovjek obično gdje blizu živi tu i lakše djeluje i ulaže.Mada u zadnje vrijeme to sve manje igra ulogu.

Što se tiče Luksemburga.
Luksemburgške financijske institucije su kako veliš dijelom i sami vlasnici imovine u inozemstvu.
Da li to znači da su sami sebi dužni pare i da je to sve kod njih sa dugom kazališna predstava?
Dobro je da si ovo načeo,jer zapravo je pitanje kolika količina imovine(računajući razne pogone,skladišta,plantaže,itd.) u vlasništvu samih bankara,jer oni se stavljaju pod imenom kojekakvih grupa?
I koliko je onda u Luxemburgu,ali i drugim državama vanjski dug kazališna predstava za javnost(jer nemožeš bit sam sebi dužan)?
U kolikoj mjeri bankari već sad raspolažu nad realnom imovinom pogonima,skladištima,robi,zemljištu,nekretninama,i td. u pojedinim državama?
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 18:58   #88
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
.
Island je izabrao drukciji put i dozivjeli su pad BDP-a od 40% u dvije godine (ali sa druge strane rastu, za razliku od Grcke).
Jedina zanimljivost:
njihov oporavak vodjen je zenskom rukom.

https://www.google.co.uk/amp/s/amp.t.../iceland-women


(Vjerojatno su same 'katastroficarke' kad su tako oprezne i ne ulaze u rizike koji su tipicni za muski stil ulaganja/upravljanja )
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 20:13   #89
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Ovo sa Njemačkom.


Shvaćam korist od neokolnijalizma.

Što se tiče Luksemburga.
Skratio sam malo post da ne bi sve izgledalo preglomazno.

Meni je sasvim jasno što je htio reći. Oslobođeno od ideološke dogmatizacije, svijet novca je moguće beskrupulozno brutalan nepriučenom uhu. U tom grmu leži zec i hrvatskog ekonomskog kukavičluka. Gdje je to ono Krleža nas dobro opisao?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 21:36   #90
Novac će gubiti na vrijednosti, tako da siromašni neće imati za kruh i prirodnom selekcijom će umirati od gladi.
Zamislite da vam je plača 10 000kn, a pošto je naš novac izgubio mnogo na vrijednosti kruh vam košta 200kn, teško da ćete samo tako lako preživjeti mjesec.
Jedino dobra stvar je ta da će na taj način smanjiti zagađivanje zemlje i ljudi bi se trebali međusobno polako s vremenom istrijebiti.
Realno gledajući, Europa i Sjeverna Amerika su najlakša mjesta za živjeti na zemlji.
Sviđa mi se ideja, sad kada će doći do konačnog kolapsa, možda nećemo to doživjeti, al da ćemo za kojih 30 godina kopati po smeću, nebi se ništa čudio.
Puno će žena prodavati svoje tijelo da preživi...
Ne čeka nas baš lijepa sudbina, budite spremi na najgore. Zato štedite dok imate, poslije bi moglo biti kasno.
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 21:50   #91
Napisao si nešto u čemu te svijet demantira.

Lošiji standard ne znači izumiranje. Ako pogledaš Afriku, države s lošijim standardom imaju ogroman prirodni prirast.

Mislim da je svijet jako, jako daleko od nekog održavanja broja stanovnika, jer je trenutno u svijetu trend cca 2.4 rođena na jednog umrlog.

Totalno besmisleno, slažem se, ali tako je.

Ako već ciljaš na Hrvatsku, za mnoge je već odavno game over, samo im to još nije postalo jasno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 23:06   #92
Da, samo fora je u tome da u Africi ne znaju za bolje.
Meni se čini nekako, da je sve orijentirano na to da ljudi koji imaju veći koeficijent inteligencije preživi i živi kolko tolko dobro, dok obični "štakori" čim prije izumru. Na taj način bi se ljudi kao vrsta puno lakše kontrolirala.
Jer neki neandertalac će se odma buniti ako mu nešto nije po volji i dizati neku pobunu, dok inteligentni ljudi poštuju više pravila.
Ja ovo sve zamišljam, da će na taj način sve ići u pozitivnom smjeru.
Sad ovi ljudi koji su siromašni su posebna priča, njih bogati iskorištavaju tako da za njih kao prikupljaju novčana sredstva za pomoć, od čega na kraju krajeva im ode kojih 20% od doniranog i na taj način se legalno otima novac od humanitaraca.
Jednom će doći dan kada će ljudi teže moći odvojiti na taj način u dobrotvorne svrhe, a tad će i te organizacije ukinuti. Tako da će tamo početi masovno djeca umirati.

Kad se sve zbroji ovo je daleko najbolji način ratovanja, bolje to nego da se ratuje s oružjem.
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 07:52   #93
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Što Ron Paul misli o američkom dugu:


Ron Paul uncensored on $9 trillion Fed bailout
https://www.youtube.com/watch?v=bAYvv2xT8yI
Video je iz 2010.
Danas, 2017. godine, dug SAD-a je manje rizičan po SAD no što je dug Hrvatske po Hrvatsku.

Na ovoj temi se govori o Hrvatskoj stoga nema potrebe za pljucanjem po SAD-u. Hrvatska treba očistiti smeće u vlestitom dvorištu prije no što pljucne u drugo...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:30   #94
Hrvatski dug realno gedajući uopće nije velik, samo ispada velik zbog nedovoljne gospodarske aktivnosti.... Da se zemlja pokrene ovakva razina duga bi bila lako isplativa....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:43   #95
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Hrvatski dug realno gedajući uopće nije velik, samo ispada velik zbog nedovoljne gospodarske aktivnosti.... Da se zemlja pokrene ovakva razina duga bi bila lako isplativa....
Elaborate please...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:22   #96
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Video je iz 2010.
Danas, 2017. godine, dug SAD-a je manje rizičan po SAD no što je dug Hrvatske po Hrvatsku.

Na ovoj temi se govori o Hrvatskoj stoga nema potrebe za pljucanjem po SAD-u. Hrvatska treba očistiti smeće u vlestitom dvorištu prije no što pljucne u drugo...
Zamisli hipotetički situaciju da je zemaljsku kuglu ravnomjerno pogodila kiša radioaktivnih meteora,npr. sve su zemlje jednako zahvaćene.
Hrvatska se može riješit radioaktivnosti ako taj nepoželjni materijal šutne u neke druge države,ali globalni nivo radioaktivnost nije riješen.
Ista stvar je i sa dugom države koje ako ga čak i uspiju vratit on će se samo prelit po drugim državama.
Zemaljska kugla nemože vratit dug po novoj monetarnoj politici gdje je štampanje novca privatizirano.Iz jednostavnog razloga što nema izvoza i zarade od turizma(svemirac bi trebao bit turista na zemaljskoj kugli i u svemir bi se moralo izvozit).
Zemlje koje imaju jači izvoz od uvoza radi njih će postojati zemlje kod kojih je obrnuta situacija i u globalu gledajući cijelu planetu uvoz=izvozu,tj 0=0.Globalni dug može samo rast.
Tako da se teza oko otplativosti duga svodi na "šutnut dug negdje drugdje".
Monetarna politika gdje je štampanje i proizvodnja novca privatizirana djelatnost je sama po sebi nakaradna i vrijeđa ljudsku inteligenciju.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:25   #97
I ta hipotetička situacija je SF. ŠBBKBB.
Imamo realnije scenarije na koje bi se trebali osvrtati.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 00:58   #98
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Ovo sa Njemačkom.
Uvjeren sam da većina forumaša zapravo nije uopće shvatila što si htio reći i da li uopće ovo što si rekao ima i neke veze sa mojim postom koji si citirao.
Tako da bi te zamolio da osim razbacivanja stručnom terminologijom pokušaš i navest neke primjere u praksi da makar neko nešta shvati,jer pucanje općenitih nekih rečenica krcatih stručnim višeznačnim mogućnostima nevodi nigdje.Njemačka je Neto kreditor?Njemačka kao država ili neki njemački državljani?
Ukupno gledano, iz Njemacke kapital odlazi u ostatak svijeta. Njemacka drzava je gotovo neutralna (niti posudjuje od nekoga, niti posudjuje nekome). Njemacke tvrtke i njemacki gradjani salju kapital van Njemacke (trose manje nego sto zaradjuju). Ne svi, ali kad se sve zbroji i oduzme - salju novce van Njemacke. Ne mogu sve zemlje imati vanjskotrgovinski deficit - zbroj deficita mora biti jednak zbroju suficita. Niti mogu svi biti duzni - netko uvijek stoji sa druge strane duga. Zemlje koje imaju suficit vanjskotrgovinske bilance (izvoze vise nego uvoze) kreditiraju zemlje koje imaju deficit (uvoze vise nego izvoze).

Quote:
Da li to znači da su sami sebi dužni pare i da je to sve kod njih sa dugom kazališna predstava?
Ne mozes biti duzan sam sebi (to nema smisla). Vecina npr. kredita u Hrvatskoj je financirano stednjom hrvatskih gradjana. Da li to znaci da su Hrvati duzni sami sebi? U jednu ruku da. Tocno je reci: neki Hrvati su duzni nekim drugim Hrvatima.

Recimo ti meni posudis 1000 kn. I sad ja kazem: mi smo Hrvati! Duzni smo sami sebi. Ponistimo taj dug!

U Luxemburgu postoje banke i druge financijske institucije koje uzmu novce od stranaca (to se biljezi kao vanjski dug), ali u njihovo ime kupuju raznu imovinu po svijetu (recimo dionice njemackih tvrtki). To se racuna ko imovina. Zato njihova neto pozicija (kao razlika duga i imovine) nije losa.

Quote:
Dobro je da si ovo načeo,jer zapravo je pitanje kolika količina imovine(računajući razne pogone,skladišta,plantaže,itd.) u vlasništvu samih bankara,jer oni se stavljaju pod imenom kojekakvih grupa?
I koliko je onda u Luxemburgu,ali i drugim državama vanjski dug kazališna predstava za javnost(jer nemožeš bit sam sebi dužan)?
U kolikoj mjeri bankari već sad raspolažu nad realnom imovinom pogonima,skladištima,robi,zemljištu,nekretninama,i td. u pojedinim državama?
Banke rijetko kada (i nevoljko) ulaze u posjed cvrste imovine. Bankari raspolazu sa jako malo svog novca - vecinu novca koje banke imaju duzne su nekome drugome. Zapravo, banke uopce nemaju puno novca (ni svog ni tudjeg), ali dobro...
Postoje investicijske banke kao i razni fondovi koji se vise izlazu cvrstoj imovini, ali to zapravo nitko ne voli. Osim W. Buffet-a.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 01:21   #99
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
...
Zemlje koje imaju jači izvoz od uvoza radi njih će postojati zemlje kod kojih je obrnuta situacija i u globalu gledajući cijelu planetu uvoz=izvozu,tj 0=0.Globalni dug može samo rast.
Tako da se teza oko otplativosti duga svodi na "šutnut dug negdje drugdje".
Monetarna politika gdje je štampanje i proizvodnja novca privatizirana djelatnost je sama po sebi nakaradna i vrijeđa ljudsku inteligenciju.
Tvoja analiza je vrlo povrsna. Naravno da je u teoriji dug moguce otplatiti. Docim je istina da je na cijelom svijetu uvoz=izvoz, oni koji vise uvoze i oni koji vise izvoze mogu zamijeniti mjesta. Dug ce onda poceti padati. I Hrvatska je dugo imala deficit, da bi sada presla u suficit (i smanjuje svoj vanjski dug - drzava ga blago povecava, ali ga privatni sektor joz brze otplacuje). U praksi... Nece se sav dug otplatiti (jer je potrosen za neproduktivne stvari), ali ce na kraju krajeva taj dug biti izbrisan (kroz bankrot ili ce biti realno znatno umanjen kroz inflaciju pa ce se moci otplatiti).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 01:30   #100
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Hrvatski dug realno gedajući uopće nije velik, samo ispada velik zbog nedovoljne gospodarske aktivnosti.... Da se zemlja pokrene ovakva razina duga bi bila lako isplativa....
To je nešto kao onaj vic:
-Doktore koja bi bila normalna visina na moju težinu?
-Jedno 2,45m
-Eto vidite, ja svima kažem da nisam debela već niska, ali mi ne vjeruju.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:59.