Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2017., 11:52   #21
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post

Što se tiče pojma "realna cijena"...

1. Čuo sam i čitao da se stanovi u realnosti prodaju po znatno nižim cijenama od onih koje su napisane u oglasima. Dakle, cijene u oglasima su nerealne.

2. Čuo sam i čitao da su nekretnine na pojedinim mjestima u Hrvatskoj preskupe, s obzirom na analize i usporedbe s drugim državaa Europe.

3. U državama s uređenim nekretninskim tržištem točno se i na dulje staze zna što gdje i koliko stvarno vrijedi, pa čovjek može na dulji rok planirati život s nekretninom kao "monetom". "Flow" (broj transakcija) je tamo znatno veći, upravo zato što se radi o čistom računu i dugoj ljubavi. U Hrvatskoj velika većina ljudi u ideji uopće nema nikakav flow unutar jednog života, smatra se da je jedna transakcija u životu vrhunac nekretninske priče.

Kad bi stvari funkcionirale drugačije, kad bi oglašene cijene bile realnije, kupovalo bi se i prodavalo znatno više (prodavalo više - zato što bi više kupaca pristajalo na nižu cijenu, a i prodavači ne bi čekali kupca koji želi platiti nerealno puno), a ljudi bi bili slobodniji u organiziranju vlastitog života. U studenstko doba kupiš garsonjeru, onda ju u neku jesen prodaš i za 15 dana kupiš dvosobni, kad dođu djeca prodađ dvosobni i za mjesec dana kupiš kuću, kad djeca odu kupiš dvosobni i sl. Sve to u životu prosječnog čovjeka funkcionira ako je tržište uređeno i realno.
Krivo si čuo, nisu znatno niže cijene, nego malo niže. Onaj tko stvarno želi kupiti će kupiti.

To što netko misli je nebitno ako ti ljudi uspiju dobiti novce koje traže(bar približno).

Ne baš, uvijek postoje fluktuacije u vrijednosti jer jednostavno ima previše faktora.

I danas to možeš, druga je stvar što bi ti htio stan za kikiriki.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 12:14   #22
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Krivo si čuo, nisu znatno niže cijene, nego malo niže. Onaj tko stvarno želi kupiti će kupiti.
Ako stan oglašen za 150 tisuća na kraju bude prodan za 120 tisuća, onda to nije "malo niže". Onda je to nerealno oglašena cijena.

Većina kupaca koja ima 120 tisuća (da, ŽELI kupiti), neće se niti javiti na oglas od 150 tisuća. Dakle, neće kupiti po 150 tisuća.

Quote:
blort kaže: Pogledaj post
To što netko misli je nebitno ako ti ljudi uspiju dobiti novce koje traže(bar približno).
Ako dobiju 120 tisuća, onda nisu ni približno dobili onoliko koliko su tražili (150 tisuća).

Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne baš, uvijek postoje fluktuacije u vrijednosti jer jednostavno ima previše faktora.
Tako je. No u Hrvatskoj je jedan od značajnih faktora koji koče tržište i pogrešan poslovni model agencija za nekretnine.

Quote:
blort kaže: Pogledaj post
I danas to možeš, druga je stvar što bi ti htio stan za kikiriki.
Ako ja stan koji realno vrijedi 120 tisuća želim kupiti za, gle vraga, upravo 120 tisuća, onda to nije nikakav "kikiriki".

PS: umjesto bavljenja sa mnom i branjenja trenutnih cijena, bi li se malo osvrnuo na temu? Ti smatraš da je trenutni način poslovanja i naplate hrvatskih agencija za nekretnine ispravan? Što je za tebe profesija agenta za nekretnine, što on radi i što naplaćuje?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 10:36   #23
katastrofa mi je prijedlog naplaćivanja po 250 kn (od potencijalnog kupca) da bi se samo razgledao stan.
općenito ne volim poslovati s agencijama i slažem se da im je usluga koma, a naknada previsoka. i mislim da bi onaj tko je angažirao agenciju, trošak agencije i trebao snositi. zašto bi ja kao kupac trebala agenciji platiti 2% od kupoprodajne cijene, jer je vlasnik bio lijen sam prodavati nekretninu? pa onda neka on i plati tu uslugu.
kad sam kupovala stan, platila sam samo odvjetnika da mi složi kupoprodajni ugovor (.i to samo zato jer sam stan kupovala od 4 vlasnika, pa je situacija bila kompliciranija). sve ostale papirometrije sam si riješila sama i za to mi nikakva agencija nije potrebna.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:01   #24
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
katastrofa mi je prijedlog naplaćivanja po 250 kn (od potencijalnog kupca) da bi se samo razgledao stan.
Broj je paušalan, ta cijena može biti i drugačija.

Ono što hoću reći je da bi, ako ga potencijalni kupac svojevoljno angažira za razgled stana, agent trebao naplatiti tu uslugu po nekakvoj realnoj cijeni.

Trenutno agenti vodaju stotine potencijalnih kupaca po stanovima besplatno. Gube svoje vrijeme, troše benzin ili đonove cipela, dakle - rade. A rade besplatno.

A onda, nakon što tako tri mjeseca besplatno pokazuju stanove stotini potencijalnih kupaca, od jednog kupca koji stvarno kupi stan uzmu nerealnih 15 ili 20 tisuća kuna za uslugu koju taj kupac najčešće nije niti tražio - za to isto pokazivanje stana. Ako misliš da je 250 kuna za razgled stana previše, onda je svakako 15000 kuna za taj isti razgled još više previše.

Ne znam postoji li u nekoj drugoj struci takav besmisleni model naplate, model u kojem uopće ne postoji princip "vrijednost za novac".
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 14:13   #25
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Broj je paušalan, ta cijena može biti i drugačija.

Ono što hoću reći je da bi, ako ga potencijalni kupac svojevoljno angažira za razgled stana, agent trebao naplatiti tu uslugu po nekakvoj realnoj cijeni.

Trenutno agenti vodaju stotine potencijalnih kupaca po stanovima besplatno. Gube svoje vrijeme, troše benzin ili đonove cipela, dakle - rade. A rade besplatno.

A onda, nakon što tako tri mjeseca besplatno pokazuju stanove stotini potencijalnih kupaca, od jednog kupca koji stvarno kupi stan uzmu nerealnih 15 ili 20 tisuća kuna za uslugu koju taj kupac najčešće nije niti tražio - za to isto pokazivanje stana. Ako misliš da je 250 kuna za razgled stana previše, onda je svakako 15000 kuna za taj isti razgled još više previše.

Ne znam postoji li u nekoj drugoj struci takav besmisleni model naplate, model u kojem uopće ne postoji princip "vrijednost za novac".
Koja budala će platiti 250 kuna za razgledanje stana.
A ovih 15000 nije za razgledanje nego za nalaženje kupca ili nekretnine.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 10:16   #26
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Koja budala će platiti 250 kuna za razgledanje stana.
A ovih 15000 nije za razgledanje nego za nalaženje kupca ili nekretnine.


Kad se javim na oglas iz besplatnog oglasnika, onda sam...

...po tebi...

...automatski "angažirao agenciju da mi nađe nekretninu"?????

Kad sam ju angažirao? Kako?

Da te podsjetim: agenti za nekretnine ti neće pokazati stan (iako ih nisi angažirao) prije nego potpišeš ugovor po kojem ćeš im u slučaju kupnje platiti 1-2% cijene stana.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 00:25   #27
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
...Da te podsjetim: agenti za nekretnine ti neće pokazati stan (iako ih nisi angažirao) prije nego potpišeš ugovor po kojem ćeš im u slučaju kupnje platiti 1-2% cijene stana.
U Rijeci sve agencije naplaćuju 3% + pdv, i to i za kupca i za prodavača jednak iznos...i skoro je nemoguće naći stan a da nije preko agencije (99,9% stanova u oglasnicima je preko agencije)...tako da vi u Zagrebu možete biti sretni dok vam je tako, sigurno više neće za par godina kada agencije preuzmu cijelo tržište

Agencija se može riješiti jedino tako da PRODAVAČI stanova ignoriraju agencije a to se neće dogoditi zbog našeg mentaliteta, jer zašto on ne bi unajmio agenciju da mu proda stan kad tako uštedi jako puno vremena i živaca, a u konačnici kupac ionako plati tih svih 6 (skoro 7)%?
scarab333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 00:51   #28
Ja tražim stan već 8 mjeseci, i to jako intenzivno...pogledao sam već 45 stanova (42 preko agencije) i u prosjeku dnevno potrošim 2-3 sata na pregledavanje oglasnika/agencijskih stranica...od tih 42 stana preko agencija, 35 mi je pokazao isti agent i jedini koji mi se učinio da ima neku dozu stručnosti, iako to je bilo samo da bi mi javio za neki stan čim bi ga dobio u agenciji i prije nego bi se pojavio na službenim stranicama. Jedino što mogu stvarno pohvaliti je da je uvijek bio dostupan na mobitel/mail i budući da sam bez prijevoznog sredstva (auta), pričekao bi me ispred moje firme na kraju mog radnog vremena da idemo u razgledavanje stanova tako da ako ja na kraju od njega ne kupim stan, ipak je u nekakvom gubitku ali to im ulazi u opis posla

Jednom mi se dogodilo da sam išao gledati stan sa agentom kojem je taj dan bila snižena cijena za 10.000€...znači stan od nekih 65 m2 na 6. katu. Ulazimo nas dvoje u lift, kad ono u liftu agentica iz druge firme sa obitelji - idu gledati isti stan i kaže ona nama da pričekamo dok oni obiđu jer kao ionako nema mjesta u liftu - na to kaže meni agent ajmo mi malo požuriti po stepenicama da ih prestignemo (ja naivan, bio mi to možda 2. ili 3. stan koji gledam, računam možda je taj stan stvarno od zlata iznutra ili tako nešto pa hajde da ga poslušam). I tako mi stvarno stignemo prije njih, pozvonimo u stan i otvara nam dvoje vlasnika vrata i nećete vjerovati, ali unutra još jedan agent iz treće agencije sa tročlanom obitelji - u to je došla i ona agentica sa svojih dvoje i tako nas 11 u stanu od 65 kvadrata kao razgledamo nešto...odmah nakon par minuta sam shvatio da me stan ne interesira i to obznanio agentu, dok je on u međuvremenu primijetio da i ovi prvi lagano idu doma, i tako on mene doslovce počne gurat prema liftu i govoriti da požurimo jer kao prije njih ćemo doći do lifta...odmah mi se po glavi prevrtila scena narkomana na autobusnom kolodvoru koji se tuku oko limenke piva u 3 ujutro...ono strava i užas od "profesionalnosti" i "profesije".

Nadao sam se nakon toga da neću više morati imati posla sa agencijama, ali nažalost to nije moguće u ovom gradu jer doslovce sve stanove drže, a kvalitetan stan se pojavi možda jednom u 2 mjeseca i bude prodan u roku 2-3 dana, naravno preko agencije...
scarab333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 12:27   #29
Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
U Rijeci sve agencije naplaćuju 3% + pdv, i to i za kupca i za prodavača jednak iznos...i skoro je nemoguće naći stan a da nije preko agencije (99,9% stanova u oglasnicima je preko agencije)...tako da vi u Zagrebu možete biti sretni dok vam je tako, sigurno više neće za par godina kada agencije preuzmu cijelo tržište
Pa de facto su i preuzele.

U Zagrebu je veliki broj nekretnina u opticaju, a agencije neprestano "floodaju" oglasnike, namjerno stvaraju dojam da se radi o pedesetak tisuća nekretnina. U stvarnosti vlasnik nekretnine angažira jednu agenciju za prodaju (ili niti jednu), a neka druga agencija jednostavno prekopira tuđi oglas i "prodaje" istu nekretninu. Na taj način imaš isti stan u prodaji kod bar 5 agencija. Moja obitelj je prodavala stan, a na Njuškalu je bilo bar 5 različitih oglasa za taj isti stan. Čak i godinu dana nakon što je stan prodan, taj isti stan neke agencije i dalje "prodaju".

Što se postiže takvim "flodanjem", prepunjavanjem Njuškala s destcima tisuća agencijskih oglasa? To da su privatni oglasi (ne-agencijski) nezamjetni, jednostavno ih ne možeš naći, oni su kao igla u plastu sijena. Bilo bi super kad bi Njuškalo razdvojilo privatne i agencijske oglase...

Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
Agencija se može riješiti jedino tako da PRODAVAČI stanova ignoriraju agencije a to se neće dogoditi zbog našeg mentaliteta, jer zašto on ne bi unajmio agenciju da mu proda stan kad tako uštedi jako puno vremena i živaca, a u konačnici kupac ionako plati tih svih 6 (skoro 7)%?
Točno. Zato bi moj model bio puno bolji. Kad bi prodavač agenciji za samo oglašavanje stana davao svaki mjesec neku sitnu lovu (npr. 50 kuna), onda bi agencija mogla manje derati prilikom transakcije, zarađivala bi i na sitno. A i prodavač bi razmislio isplati li mu se tri godine "prodavati" (oglašavati) stan po nerealno visokoj cijeni i nikad ga ne prodati (čitaj: "ma naletit će kad tad bogati ili ludi kupac koji će to kupiti po toj visokoj cijeni"), kad bi u 3 godine platio 3x12x50=1800 kuna za oglašavanje...

Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
Nadao sam se nakon toga da neću više morati imati posla sa agencijama, ali nažalost to nije moguće u ovom gradu jer doslovce sve stanove drže, a kvalitetan stan se pojavi možda jednom u 2 mjeseca i bude prodan u roku 2-3 dana, naravno preko agencije...
Da, čini se da je u Rijeci kao na Manhattanu, u Munchenu i sl. - manjak stanova. I , kao što kažeš, agencija ne mora ništa raditi, praktički je dobila veliki novac čim se netko odlučio prodati stan.
U Zagrebu je drugo, postoji veliki broj praznih stanova, a još je veća potreba za raznim preseljenjima (npr. prodat kuću, kupit stan, ili prodat veliki stan i kupit dva mala). Zato je šteta što tržište ne funkcionira bolje, što se ne odvija normalan "nekretine-flow". A ja mislim da dio problema leži i u agencijama, u ovom modelu njihovog djelovanja.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 13:45   #30
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Pa de facto su i preuzele.

U Zagrebu je veliki broj nekretnina u opticaju, a agencije neprestano "floodaju" oglasnike, namjerno stvaraju dojam da se radi o pedesetak tisuća nekretnina. U stvarnosti vlasnik nekretnine angažira jednu agenciju za prodaju (ili niti jednu), a neka druga agencija jednostavno prekopira tuđi oglas i "prodaje" istu nekretninu. Na taj način imaš isti stan u prodaji kod bar 5 agencija. Moja obitelj je prodavala stan, a na Njuškalu je bilo bar 5 različitih oglasa za taj isti stan. Čak i godinu dana nakon što je stan prodan, taj isti stan neke agencije i dalje "prodaju".
U Rijeci to nije dopušteno - ili bar nije praksa da se tako radi...svaki stan koji se prodaje ima ekskluzivni ugovor samo sa jednom agencijom i jednim agentom koji je tu nekretninu pronašao na tržištu. Ta agencija i taj agent dobiju najveći postotak od prodaje neovisno o tome tko proda nekretninu (može ga prodati neki drugi agent te iste agencije, a može i drugi agent neke druge agencije u slučaju da izvorna agencija ima "krticu" koja dostavi podatke stana drugoj agenciji, a uvijek se nađe netko tko je ta "krtica"), a ako ga proda netko drugi, dobije puno manji postotak nego da je on našao tu nekretninu...To im je valjda interni dogovor da ne dođe do previše konflikata...U Rijeci nema kopiranja privatnih oglasa od strane agencije...Ako se pojavi privatni oglas, agencije ga svakodnevno bombardiraju sa pozivima da preuzmu na sebe taj oglas, ali ako prodavač to ne želi, onda oglas ostaje privatan (jako rijetko se događa)...Rijeka je "najrazvijenija" od hrvatskih gradova što se tiče agencija za nekretnine, jer pričamo o preko 20-tak agencija na grad od 100.000 ljudi, od kojih "najozbiljnije" imaju sigurno 30-40 agenata...

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Točno. Zato bi moj model bio puno bolji. Kad bi prodavač agenciji za samo oglašavanje stana davao svaki mjesec neku sitnu lovu (npr. 50 kuna), onda bi agencija mogla manje derati prilikom transakcije, zarađivala bi i na sitno. A i prodavač bi razmislio isplati li mu se tri godine "prodavati" (oglašavati) stan po nerealno visokoj cijeni i nikad ga ne prodati (čitaj: "ma naletit će kad tad bogati ili ludi kupac koji će to kupiti po toj visokoj cijeni"), kad bi u 3 godine platio 3x12x50=1800 kuna za oglašavanje...
Sve si ti to lijepo zamislio, ali zašto bi netko uveo takvo nešto kad i ovako kako je sada funkcionira odlično?...za njih naravno...već godinama uzimaju tih 3% od svih transakcija, i 90% stanova se proda tako...budala će uvijek biti koje kupuju - ja prvi među njima, jer jednostavno nemam vremena, privatno tražiti nekretninu (budući da privatnih oglasa skoro pa da nema, jedino što mogu je naći oglas od agencije koji ima sliku pogleda sa balkona stana, pa pod uvjetom da dobro poznajem grad, idem u taj kvart i tražim otprilike poziciju tog stana i onda zvonim svim susjedima i pitam da li znaju da se tu prodaje neki stan...od svih stanova koji se prodaju otprilike 10% ih ima fotografiju pogleda iz stana, a od tih 10% bi meni možda odgovaralo 0,01%...pa tko ima vremena za to sve istraživati?)

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Da, čini se da je u Rijeci kao na Manhattanu, u Munchenu i sl. - manjak stanova. I , kao što kažeš, agencija ne mora ništa raditi, praktički je dobila veliki novac čim se netko odlučio prodati stan.
U Zagrebu je drugo, postoji veliki broj praznih stanova, a još je veća potreba za raznim preseljenjima (npr. prodat kuću, kupit stan, ili prodat veliki stan i kupit dva mala). Zato je šteta što tržište ne funkcionira bolje, što se ne odvija normalan "nekretine-flow". A ja mislim da dio problema leži i u agencijama, u ovom modelu njihovog djelovanja.
Nije u Rijeci manjak stanova, nego je manjak kvalitetnih stanova...Praznih stanova ima koliko hoćeš, ali to su sve neke rupe u zgradama koje su izgrađene prije 50-60 ili više godina, tu ljudi kao da ne znaju za pojam "adaptacija stana" pa stanove stare 30-40 godina redovito gledam u izvornom stanju...Energo toplana grijanje ima monopol u stambenim zgradama i grijanje zimi prelazi 1500 kn/mjesečno i naravno da nitko neće takve stanove...ima puno pomoraca/poduzetnika koji imaju dobru lovu tako da svu kvalitetnu novogradnju pokupuju oni, tako da za "srednji stalež" ne ostaje ništa...
scarab333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 18:21   #31
Slazem se sa scarab, jer i mi prolazili takve muke u Ri i trazimo nesto.
Ne mogu shvatiti Rijecane koji prodaju nekretnine da uzimaju agencije...pa gube 3%. Nikad ne bih angazirala agenciju u slucaju prodaje. Stvarno je nemoguce u Ri naci oglas mimo agencija. Cak i najam stana i soba u Ri ide preko agencija
Ne razumijem stanodavce, time sebi umanjuju zaradu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:12   #32
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Slazem se sa scarab, jer i mi prolazili takve muke u Ri i trazimo nesto.
Ne mogu shvatiti Rijecane koji prodaju nekretnine da uzimaju agencije...pa gube 3%. Nikad ne bih angazirala agenciju u slucaju prodaje. Stvarno je nemoguce u Ri naci oglas mimo agencija. Cak i najam stana i soba u Ri ide preko agencija
Ne razumijem stanodavce, time sebi umanjuju zaradu.
Tu si u krivu, ne gube oni ništa...Ovako ti to ide - vlasnik odluči prodati stan za 100.000 €, neki agent čuje preko prijateljevog prijatelja da taj hoće prodati stan i dođe nekako u kontakt s njim i kaže mu ovako "Mi kao agencija ćemo taj stan oglasiti za 115.000, prvo kupac će se željeti cjenkati malo pa ćemo mu spustiti sa 115.000 na 110.000 (kupac sretan a to je i dalje puno veća cijena od početne) kupac plati tih 3% što je nekih 3500€, ti platiš isto tih 3% što je još toliko ali i s tim plaćanje si i dalje zaradio/la više od onih 100.000 početnih"...tako da zapravo ti kao kupac plaćaš i jednu i drugu proviziju, a prodavač nije morao mrdnuti prstom jer im je agencija sve sredila...Žalosno za nas kupce, ali je to tako i ne vidim da će se to promijeniti nažalost
scarab333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 01:00   #33
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post


Kad se javim na oglas iz besplatnog oglasnika, onda sam...

...po tebi...

...automatski "angažirao agenciju da mi nađe nekretninu"?????

Kad sam ju angažirao? Kako?

Da te podsjetim: agenti za nekretnine ti neće pokazati stan (iako ih nisi angažirao) prije nego potpišeš ugovor po kojem ćeš im u slučaju kupnje platiti 1-2% cijene stana.
Je li ovo stvarno istina? Agencije naplacuju proviziju od kupaca? Koji kurac? Excuse my French.

Je li ovo zakonom uredjeno?

Ako nije, ljudi vas varaju.

Proviziju placaju prodavatelji. A ne kupci. Znaci, ja prodajem stan i odlucim ici s agencijom. Agencija oglasava i pronadje kupca - ja platim agenciji proviziju. Koje logike ima da kupac placa proviziju??????????????

Zasto prodavatelji uopce pristaju na ovakve stvari? To znaci da masa kupaca koji bi mozda i pogledali stan nece pogledati jer ne zele (s pravom) placati proviziju.

Vjerujte mi, ovo je jos jedna od hrvatskih specificnosti
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 01:19   #34
Imam jedno pitanje, tko mene sprečava da sam lociram vlasnika nekretnine koju recimo oglašava agencija? I da se dogovorim s njime mimo agencije? Nisam imao iskustava s agencijama do sada pa me zanima.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 02:15   #35
sprječava te ugovor koji je prodavac potpisao s agencijom da nesmije nikom prodati bez njih, čak i ako nađe kupca sam mora ići preko njih
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:49   #36
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
sprječava te ugovor koji je prodavac potpisao s agencijom da nesmije nikom prodati bez njih, čak i ako nađe kupca sam mora ići preko njih
Ja sam do sada 2 puta bio dao nekretninu na prodaju preko agencije, ali bez posebnog ugovora.
Normalno, prodao sam bez agencije.
Ako nisi potpisao ugovor, oglašenu nekretninu možeš bez problema naći tko joj je gazda. Pogotovo ako je u pitanju zemljište.

Inače, ne vidim neki veliki smisao tih agencija jer oni obično oglašavaju preko njuškala. To što se agencije hvale da imaju oglase na 10 mjesta je upitno.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 13:05   #37
Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
Tu si u krivu, ne gube oni ništa...Ovako ti to ide - vlasnik odluči prodati stan za 100.000 €, neki agent čuje preko prijateljevog prijatelja da taj hoće prodati stan i dođe nekako u kontakt s njim i kaže mu ovako "Mi kao agencija ćemo taj stan oglasiti za 115.000, prvo kupac će se željeti cjenkati malo pa ćemo mu spustiti sa 115.000 na 110.000 (kupac sretan a to je i dalje puno veća cijena od početne) kupac plati tih 3% što je nekih 3500€, ti platiš isto tih 3% što je još toliko ali i s tim plaćanje si i dalje zaradio/la više od onih 100.000 početnih"...tako da zapravo ti kao kupac plaćaš i jednu i drugu proviziju, a prodavač nije morao mrdnuti prstom jer im je agencija sve sredila...Žalosno za nas kupce, ali je to tako i ne vidim da će se to promijeniti nažalost
I onda se kuca ne proda dugo vremena, jer je cijena prenapuhana i nitko je ne zeli niti pogledati...


Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Je li ovo stvarno istina? Agencije naplacuju proviziju od kupaca? Koji kurac? Excuse my French.

Proviziju placaju prodavatelji. A ne kupci. Znaci, ja prodajem stan i odlucim ici s agencijom. Agencija oglasava i pronadje kupca - ja platim agenciji proviziju. Koje logike ima da kupac placa proviziju??????????????

Zasto prodavatelji uopce pristaju na ovakve stvari? To znaci da masa kupaca koji bi mozda i pogledali stan nece pogledati jer ne zele (s pravom) placati proviziju.

Vjerujte mi, ovo je jos jedna od hrvatskih specificnosti
Kod nas vani (da, znam tipican pocetak recenice za gastarbajtera), proviziju placa onaj koji angazira agenciju.

Ako ja angaziram agenciju da mi trazi stan ili kucu i da pritom provjere svi detalje oko vlasnistva i ostalog, onda ja i platim proviziju. Isto je i kad prodajem.

S druge strane postoji specijalizirani web portal gdje nemoze oglasavati nego samo clanovi (agenti).
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:17   #38
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Je li ovo stvarno istina? Agencije naplacuju proviziju od kupaca? Koji kurac? Excuse my French.

Je li ovo zakonom uredjeno?

Ako nije, ljudi vas varaju.

Proviziju placaju prodavatelji. A ne kupci. Znaci, ja prodajem stan i odlucim ici s agencijom. Agencija oglasava i pronadje kupca - ja platim agenciji proviziju. Koje logike ima da kupac placa proviziju??????????????

Zasto prodavatelji uopce pristaju na ovakve stvari? To znaci da masa kupaca koji bi mozda i pogledali stan nece pogledati jer ne zele (s pravom) placati proviziju.

Vjerujte mi, ovo je jos jedna od hrvatskih specificnosti
Kod nas, na moru Lijepe naše, nađeš preko raznih oglasa preko potreban ti stan _koji je ne..prenapuhan, već leti koliko helija su dodali...
i moraš se javiti kontaktu, koji nađeš na toj stranici.
Javi se agencija iz drugog dijela Lijepe naše, na 500 km udaljenosti i oni šalju onaj famozan ugovor koji moraš potpisat da ćeš, u slučaju prodaje dat agenciji 3% + PDV.
Kad to središ, oni ti daju instrukcije kako doći do stana i da pozvoniš susjedu
koji ima ključeve jer je vlasnik stana stranac i nije prisutan.
Susjed nam nije znao ni uključit struju, gdje je sklopka, pojma nije imao o ničemu, nije imao ključ od garaže i ostave ....i to je bilo razgledavanje stana od 5 minuta jer mu se žurilo. Došli smo još dvaput na mjerenje i pregledavanje ali svaki put nas je dočekalo isto. Susjed mutav,neraspoložen i stalno nas požurivao.

I SAD AGENCIJI PLATIT 3000 Eur +PDV za što????
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:30   #39
Stan ROVINJ Dvoetažni stan u blizini plaže!
Stan u stambenoj zgradi, 1 kat
Stambena površina: 70.00 m2
Objavljen: 10.09.2017.

2.241.078 kn
300.000 €



Istra, Rovinj,stari grad, mali stan od 35 m2 na 2 etaže
Stan u stambenoj zgradi, 1 kat
Stambena površina: 35 m2
Objavljen: 04.09.2017.

672.323 kn
90.000 €


Stan Krasan stan na ivici starog grada - Rovinj
Stan u stambenoj zgradi, 2 kat
Stambena površina: 63 m2
Objavljen: 08.09.2017.

3.384.028 kn
453.000 € ~


To su realne cijene...kao primjer ali tako se kreću u tom gradu
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.