Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 22:32   #1
Domaći vs strani proizvodi

MINISTAR poljoprivrede odlučio se preko Facebooka obračunati s Lidlom i Kauflandom.

Nije ovo prvi put da je ministar zauzeo stav da bi hrvatski proizvod trebao biti ispred tuđeg. Međutim, prvi je put da je direktno i poimence upro prstom u strane trgovačke lance koji posluju u Hrvatskoj, a pritom se, treba to istaknuti, radi o glavnim konkurentima Konzuma, kojim zbog Lex Agrokora već mjesecima upravlja - država.

U neobičnom statusu na Fejsu pozvao je "drage svoje" da "gledaju u deklaraciju i da kupuju hrvatsko kod onih koji prodaju i cijene hrvatsko".

Osim toga, požalio se kako velika većina kruha i peciva koje kupujemo dolazi iz Austrije, Njemačke, Češke i Poljske, bez obzira na "jeftinu hrvatsku pšenicu" i "vrijedne pekare".

Zašto ministar gunđa na društvenim mrežama zbog građana koji kupuju kruh iz Njemačke, umjesto da se zapita zašto je uopće jeftinije proizvoditi kruh u Njemačkoj i onda ga prevoziti u Hrvatsku?

Zašto ministar minira konkurentske trgovačke lance, ako je u Ustavu Republike Hrvatske, a ministar to sigurno zna, upisano kako su "poduzetnička i tržišna sloboda temelj gospodarskog ustroja Republike Hrvatske"?


Vaš komentar molim
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 22:52   #2
Kaj da kupujem "hrvatsko" u Konzumu i to krivo deklarirane lubenice iz Grčke?

Ili proizvode napravljenje u Srbiji i BiH,a koji se reklamiraju pod hrvatske?

I još da gadzi Todi dajem ogromnu maržu dok on uništava dobavljače?

Mentalni komunist Tola mora naučiti jednu...uza stvar da sam sebi ne postavlja ploče...kupujem tamo gdje za novac dobijem najkvalitetnije...

Točka
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 23:00   #3
sad se ministar zabrinuo za domaću proizvodnju čega...??? kruha!

a što je s mlijekom, mliječnim proizvodima i svim vrstama mesa????
stočare su razbili, poljoprivredu sveli na jadne grane i sad je problem uvoznog kruha!

po meni...problem je uvozne hrane općenito! i to me brine već 20-ak godina
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 23:59   #4
zašto je uopće jeftinije proizvoditi kruh u Njemačkoj i onda ga prevoziti u Hrvatsku?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:03   #5
Za hrvatsku robu!

Naravno, dam si gušta pa kupim nekad i nešto strano, ali sam za to da se na nivou držabve štiti naše i odjebe liberalizaciju tržišta.

Ako doista želimo liberalno tržište, onda se na referendumu dogovorimo da nam ne rabi RH i da nas druge države aneksiraju -naše pravo!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:08   #6
Sve su to retorička pitanja postavljena. Biznismeni se ne ravnaju po zastavi niti je ona važna u poslovanju. Po čemu je to ok kad imamo izvoz i netko kupuje proizvode iz Hrvatske dok nije ok kupiti lubenicu iz Grčke? Nekad smo imali sve domaće ali smo šljakali za hranu satima,danas strano pa i još ostane. Evo ja radio za firmu koja je izvozila hrvatske proizvode van Hrvatske,roba nije dospjela na naše police i što bi se sad neki pametnjaković iz druge države trebao naći i reći da ne kupuju hrvatsko da ja ne dobim plaću? Ako se ne isplati proizvoditi,nemoj,to ne znači da će biti nestašica lubenica.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 01:05   #7
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Sve su to retorička pitanja postavljena. Biznismeni se ne ravnaju po zastavi niti je ona važna u poslovanju. Po čemu je to ok kad imamo izvoz i netko kupuje proizvode iz Hrvatske dok nije ok kupiti lubenicu iz Grčke? Nekad smo imali sve domaće ali smo šljakali za hranu satima,danas strano pa i još ostane. Evo ja radio za firmu koja je izvozila hrvatske proizvode van Hrvatske,roba nije dospjela na naše police i što bi se sad neki pametnjaković iz druge države trebao naći i reći da ne kupuju hrvatsko da ja ne dobim plaću? Ako se ne isplati proizvoditi,nemoj,to ne znači da će biti nestašica lubenica.
neće biti nestašica lubenica, bit će nestašica radnih mjesta....

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto je uopće jeftinije proizvoditi kruh u Njemačkoj i onda ga prevoziti u Hrvatsku?
tko kaže da je jeftinije?
ali švabo podržava svoje.... ( i ne uvozi se kruh već uglavnom peciva, baguetti i sl)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 01:53   #8
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Sve su to retorička pitanja postavljena. Biznismeni se ne ravnaju po zastavi niti je ona važna u poslovanju. Po čemu je to ok kad imamo izvoz i netko kupuje proizvode iz Hrvatske dok nije ok kupiti lubenicu iz Grčke? Nekad smo imali sve domaće ali smo šljakali za hranu satima,danas strano pa i još ostane. Evo ja radio za firmu koja je izvozila hrvatske proizvode van Hrvatske,roba nije dospjela na naše police i što bi se sad neki pametnjaković iz druge države trebao naći i reći da ne kupuju hrvatsko da ja ne dobim plaću? Ako se ne isplati proizvoditi,nemoj,to ne znači da će biti nestašica lubenica.
Nemaš ti danas puno, sve je na dug kupljeno, a dug ćemo vratiti?

Točno je da biznismeni gledaju svoje guzice, ali zna se di ljudi rade za šaku riže, a gdje imaš poštenu plaću...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 01:54   #9
Kad mene netko uvjerava da je strani otrov jeftiniji od naše hrane mi je van svake logike. Uvozno kupujemo dugom, kupovanje dugom, a istovremeno ne raditi ništa je najskuplji šport.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 09:05   #10
Jel može dodatak u anketu ?

-kupujem tamo di mi kaže Roks
don Kacunko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 09:10   #11
Na čemu se temelje tvrdnje da je sve uvozno otrov, a sve naše superzdravo?

Je li onda jednako opravdano da se grčka domaćica Etefterida u atenskom hipermarketu "Heraklion" zgraža nad hrvatskim otrovima i nacionalno osviještena s police uzima grčku superzdravu domaću lubenicu?

Ministar je jučer ustvrdio da osobno od 150 pregledanih proizvoda vidio samo 3-4 hrvatska. Meni nije jasno kako je uspio u istu vreću utrpati Lidl (koji i po mojim iskustvima ima malo hrvatskih brendova) i Kaufland (u kojemu se osjećam kao i u Konzumu, osim što su tete ljubaznije).

BTW, osobno ću uvijek uzeti hrvatski proizvod sve dok je razumno skuplji od uvoznoga.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 09:15   #12
.....

Zašto se onda ministar Tolušić vozi u službenom NJEMAČKOM AUDI-ju umjesto da koristi domaći KONČAR tramvaj ili niskopodni vlak?

ILi: Jede mokre kifle, populistički demagoški potezi koji nemaju veze s njegovom ulogom kao ministra poljoprivrede.
komutator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 10:17   #13
Kreten Tolušić se obrušio na LIDL i KAuflan koji uredno plaćaju porez (iz kojeg ide i njegova plaća i troškovi službenog Audija u kojem se vozi na računa građana).
Koji qrac nije onda prozvao Ramljaka jer je Konzum krenuo s uvozom jaja iz San Marina . I zbog toga je dodatno zaje.. Ovium tj. Perfu koja je morala dati u klaonicu 200.000 nesilica!
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 10:21   #14
Proizvode kupujem tako da nadjem najbolji omjer cijena/kvaliteta. Konzum vec godinama izbjegavam koliko god mogu.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:09   #15
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
Kreten Tolušić se obrušio na LIDL i KAuflan koji uredno plaćaju porez (iz kojeg ide i njegova plaća i troškovi službenog Audija u kojem se vozi na računa građana).
Koji qrac nije onda prozvao Ramljaka jer je Konzum krenuo s uvozom jaja iz San Marina . I zbog toga je dodatno zaje.. Ovium tj. Perfu koja je morala dati u klaonicu 200.000 nesilica!
kurac uredno plaćaju porez kad su uvijek u "gubitku"
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:46   #16
Quote:
U neobičnom statusu na Fejsu pozvao je "drage svoje" da "gledaju u deklaraciju i da kupuju hrvatsko kod onih koji prodaju i cijene hrvatsko".
Drugim riječima, nastavite kupovati u stranim trgovačkim lancima jer baš oni imaju najveći izbor hrvatskih proizvoda.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:06   #17
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nemaš ti danas puno, sve je na dug kupljeno, a dug ćemo vratiti?
KOji dug? Prijatelju ja sam u skromnom plusu pa zašto bi ja otplačivao nečiji dug koji nisam napravio i svi oni koji uredno podmiruju svoje obveze? Dug ima svoj zajam. Nije li recimo porez na nekretnine nešto bolesno? Kaznit će te država jer nešto imaš za otplatu tuđeg duga dok će loše investitore nagraditi a trošili su novac i prihvatili pravila igre.

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
neće biti nestašica lubenica, bit će nestašica radnih mjesta....
Baš kao što je bila nestašica radnih mjesta kad je maknuta domaća proizvodnja na hrani...zapravo su seljaci počeli raditi u drugim radnim mjestima,statistički imamo pad nezaposlenosti a ekonomija se gleda kroz brojke. Kao kupci ne mislimo preplatiti nečiji proizvod,uslugu,ako kava dođe 6Kn zašto da ju platim 20? Da mi je cijena 20Kn ne bi ni koristio tu uslugu niti bi zaposlenici dobili zaradu. zašto je nestašica radnih mjesta u državi? Zato što postoji konkretno naplata usluge javnog bilježnika 2000 Kn da bi nešto prepisao što je tvoje a to bi trebalo koštati 10Kn jer je sve jasno,onda povrat poreza 1000 i nešto iako više daš i sad sa 3000 Kn bez plaće dakle samo na birokratske zavrzlame umjesto u domaću proizvodnju ide u birokraciju i naravno da će se onda kupovati jeftine lubenice.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:13   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto je uopće jeftinije proizvoditi kruh u Njemačkoj i onda ga prevoziti u Hrvatsku?
Zato jer je tecaj kune takav kakav je. Ljudi misle da je dobro da je kuna visoka, jer onda za svoju placu mogu kupiti vise uvozne robe, ali za proizvodnju to je katastrofalno lose.
Posto je proizvodnja u Hrvatskoj skupa (pogotovo uzevsi u obzir nisku produktivnost koju mozemo zahvaliti losoj organizaciji rada, odnosno losim managerima) onda hrvatska roba postaje cesto nekonkurentna i zamjenjuje se uvozom.
Dalje je efekt da se gase poslovi u proizvodnji, sto direktni (radnici, operateri strojeva, tehnolozi,...), sto indirektni (vozaci, pravnici, management,...). Kako se gase ti poslovi, tako raste nezaposlenost i smanjuje se perspektiva.

Normalno bi bilo da je jos davno HNB rekao: gle, uvozimo previse i to se financira kreditima u Eurima, not good, ajmo snizit kunu. Ali nisu, nego drze kunu cvrsto kao neki spomenik, a time razaraju ekonomiju i drustvo, dok se zemlja zakapa u dugove koje nikada nece moci vratiti.

Bilo je clanaka kako je Skegro tvrdio da ce se "ljudi malo oporaviti" jeftinijom uvoznom robom i time krenuo u previsok tecaj kune, no cinjenica je da danas visok tecaj kune odgovara (stranim) bankama i stranim firmama koje posluju u RH, a ne odgovara hrvatskim proizvodjacima (preostalim) i hrvatskim zaposlenicima (dugorocno ostanu bez posla).
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:21   #19
Proizvodnja je skupa zbog jake Kune? Zašto bi oslabili radnu snagu kada to prolazi? Proizvodnja je skupa zbog glupih nameta a ne zbog jake Kune ali ima onih koji proizvode,mi nismo dobili kaos iseljavanjem već balans,radna snaga se gubi u nekim dijelovima,cijena domaćeg radnika je porasla za 500kn čak i više ako gledamo minimalac barem tu gdje sam ja ali bitno je smao da se ne stvori socijalni slučaj gubitkom radne snage. Hrvatski radnik na minimalcu vrijedi 7500 Kn neto,prema tome riješenje je pustiti strane firme koje su unatoč svim nametima povećale u prošloj godini za 13% plaće u odnosu na domaće a ne slabiti svoj rad da bi kapitalist samo zato što je Hrvat živio super a radnik nikako. Tko je ljudima kriv što ne znaju koliko vrijede,ovo se odnosi na konkurentna zanimanja gdje čak ni oni u državnim firmama nisu problem jer ako si konkurentan,zaposliš se. Dali Nijemci imaju zakone zabrana izbacivanja iz jednog doma (čitaj: dobivanje socijalnog stana),porez na nekretnine unatoč tome što imaju manje vlasnika u odnosu na nas? Tamo radnik živi u boljem stanu nego kod nas,stanu za koji bi tu trebao raditi godinama iako nije njegov ali novci od države idu u obrazovanje pa tako država omogućuje praktikantima veći plaćeni rad i ne samo to,plaća škole i ono za što kod nas treba 3 god za majstorski ispit,tamo treba 3/4 manje.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:31   #20
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kurac uredno plaćaju porez kad su uvijek u "gubitku"
Osim poreza na dobit, postoji i PDV koji je daleko bitnija i veća proračunska stavka - i to uredno plaćaju (a kod Konzuma se petljalo na sve strane kako bi se sakrilo neplaćanej proeza).
I time što plaćaju uredno svoje dobavljače isto tako njima omogućavaju uredno izvršavanje poreznih obveza.
Kako sam bio uključen u posao koji je uključivao jednog od njih za koji su morali dostaviti rješenje o poreznom dugu, iz prve ruke sam vidio rješenje od porezne koje kaže kako na dan 20.06.2017 NEMA poreznog duga (što uključuje porez na dobit, PDV, porez na tvrtku, doprinose za MIO i ZO i ostale pizdarije).
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.