Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2021., 16:18   #1
Štednja benzina ?

Prije neki dan sam pročita negdi ovo, pa me zanima vaše mišljenje da li je to istina šta piše

1 - Kada dođete do 2000 okretaja prebacujte u višu brzinu i održavajte tu brzinu. Kada vozite 50 km/h već možete biti u četvrtoj ili petoj brzini čime štedite do 50 posto goriva u odnosu na vožnju u nižim brzinama

2 - Kočenje motorom je najbolje jer tada elektronika isključuje ubrizgavanje goriva u cilindre i praktički smanjuje potrošnju na nulu. Osim uštede na gorivu, tako štedite i kočne obloge
kolarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 16:23   #2
Pa da,ca nisi to jos znala.
Samo ima to i nesto negativnih strana.
Motori ne vole bas preniske okretaje.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 16:23   #3
1. Više-manje, broj okretaja za koji to važi ovisi o puno parametara
2. Točno (osim za prastare aute s karburatorom)
leonardo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 16:49   #4
Karburatori isto imaju nesto za cut off!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 17:06   #5
Često ne prođeš semafor jer se tako trkeljaš sa brzinama pa opet dođeš na isto. Najviše bi po mom mišljenju uštedila Borg vožnja. Uvijek se čudim koliko moram čekati da dođem na red za kretanje kad se upali zeleno.
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 17:35   #6
Quote:
kolarina kaže: Pogledaj post
Prije neki dan sam pročita negdi ovo, pa me zanima vaše mišljenje da li je to istina šta piše

1 - Kada dođete do 2000 okretaja prebacujte u višu brzinu i održavajte tu brzinu. Kada vozite 50 km/h već možete biti u četvrtoj ili petoj brzini čime štedite do 50 posto goriva u odnosu na vožnju u nižim brzinama

2 - Kočenje motorom je najbolje jer tada elektronika isključuje ubrizgavanje goriva u cilindre i praktički smanjuje potrošnju na nulu. Osim uštede na gorivu, tako štedite i kočne obloge
Za kočenje motorom se slažem, al vožnja u petoj pri 50kmh nije pametna. Što ako trebaš naglo ubrzati a okretaji su ti "u podrumu"?
Održavanje brzine u gradu inače ne troši puno ako znaš dobro raditi s gasom, tj. držati točno onaj pritisak da ne usporavaš...
Dejan992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 17:43   #7
Ne znam šta voziš, ja vozim dizelaša sa 100+ KS, držim ga uvijek na 1500-2500 obrtaja gdje razvija najveći obrtni momenat, ubrzavam sa 2000 obrtaja, ispod 1500 obrtaja nikad nit vozim nit ubrzavam. Bolje potrošit malo više goriva nego zeznut zamajac, začepit DPF, EGR, itd.
BCDEkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 18:23   #8
Ja uštedim maximalno, auto je na parkingu i švercam se u busu.
FraneBura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 18:28   #9
Ići ispod 1800-2000 okretaja jednostavno nije korisno. Niti za motor niti za prijenos. EVENTUALNO za održavanje brzine na ravnici, uz šaltanje u nižu ako treba jače ubrzati. Govorim o ručnom mjenjaču.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 19:54   #10
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Karburatori isto imaju nesto za cut off!
Ima i takvih, ali mislim da većina nije imala. Jednostavno se leptir zatvori i ulazi mala količina goriva. Ali manje nego na leru, tako da ipak štediš gorivo.
Na motociklu ponekad imam prdekanje iz auspuha kada kočim motorom. Jer mala količina goriva uđe u zagrijani motor i zbog slabe smjese proizvodi prdekajuće zvukove.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 20:33   #11
1. Apsolutno ne, voznja na tako niskim okretajima ne vrijedi ustede od decilitar goriva, zapravo automatici me najvise nerviraju bas zbog toga sto žele cim prije prebacit u višu i drzati motor na 1,1-1,2k obrtaja.

Svoju atmo benzinjaru pri eko voznji drzim stalno između 2-2,5k i uspijevam proci s ispod 6l na otvorenoj cesti

2. Kočenje motorom je jako korisna stvar, što zbog uštede, što zbog same kontrole na vozilom.

Ono što ja smatram donosi najbolje rezultate je momentum i što manje korišćenje kočnica, znači iskoristavanje nizbrdice za ubrzavanje, ubrzavanje prije uzbrdica radije nego kad vec dodjes do njih, konstanta brzina i kroz zavoje i po ravnom, ako moram radije cu se iza nekog voziti stalnom brzinom od 60-70 kmh, nego stalna ubrzavanja na 90-100 pa kocenja na 40 za zavoj, taj stil voznje me jako brzo iznervira.
VVTi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 22:56   #12
Ja sam najmanje benzina potrošio kad sam vozio dizelaša.

- danko10
Tehnomag is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 06:29   #13
meni je u fokusu štednja vremena, a ne goriva
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 09:09   #14
Nisu to neke velike uštede a potencijalna šteta od vožnje na preniskim okretajima je veća. Lakše je uštedjeti na kavama po kafićima, cigarama, frizurama i sl.
bojanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 09:44   #15
Za ozbiljnu štednju benzina ugradi plin.
Ugradnja plina je investicija koja se isplati za godinu dana s ovom cijenom benzina.
Vožnjom na plin više ne gledaš potrošnju niti kako uštedjeti gorivo.
oirk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 10:56   #16
Nije rekla koje auto vozi, ako je moderan turbo benzinac ugradnjom plina može doći do oštećenja dijelova motora.
bojanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 13:01   #17
Quote:
FraneBura kaže: Pogledaj post
Ja uštedim maximalno, auto je na parkingu i švercam se u busu.
vi dalmaši iznajmljivači apartmama uvijek nađete način kako zajebat druge a da vi imate dobru korist...to vam je u genima od stoljeća sedmog kad su vam se preci naselili iz karpata onđe .
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 13:12   #18
Pretpostavljam da si i sam svjestan da lupetaš bedastoće.
FraneBura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 18:04   #19
Gledajući potrošnju u vožnji u gradu, treba što manje kočiti, to štedi gorivo.
Malo je čudno, ali ustvari rad motora dok auto stoji i ubrzanje su najveći potrošači goriva.
Pa treba nastojati voziti što jednoličnije, što fluidnije, ubrzaš do dozvoljene brzine i onda održavaš, izdaleka oduzmeš gas ako vidiš da nećeš proći semafor, kočiš motorom do 1200 okretaja, onda prebaciš u nižu brzinu...ako si u koloni izbjegavaj "harmoniku" (to ti je ono kad ubrzaš, pa se priljepiš autu ispred sebe, pa kočiš, i tako u krug....nastojiš održati konstantnu brzinu iako to znači da će ti se auto ispred tebe nekad odmaknuti......kako rekoh, kočenje povećava potrošnju goriva....iako tako riskiraš trubljenje ovih iza, jer nitko ne voli ostat na semaforu radi drkadžije ispred sebe.
Niski broj okretaja štedi gorivo, ali preniski broj okretaja šteti motoru.
Ovisi od motora do motora, uglavnom većina motora kad ih opteretiš na premalom broju okretaja reagira povećanim vibracijama.
Ja konkretno vozim malog benzinca privatno i malog dizala službeno, i nastojim ne koristiti motor ispod 1800 ili 2000 okretaja...
Izvan grada gdje uglavnom nema naglih ubrzanja niti promjene brzine, uglavnom potrošnja ovisi o brzini, pa je često jedini način uštede goriva smanjenje brzine.
Recimo, na AC možeš voziti od 100 - 150 km/h, pa ako želiš uštediti gorivo biraj niže brzine.
Opet ne pretjeruj, da ne budeš drkadžija koji obilazi šleper 3 minute i zakrčuje lijevu traku sa vratolomnih 100km/h.....
Nešto goriva uštedi i nekorištenje klime, ali ne vidim smisla znojiti se ako je vani +30, ti imaš ispravnu klimu ali je ne želiš koristiti.
Postoje gume koje imaju manji otpor kotrljanja i štede gorivo, ali to je obično na štetu sigurnosti i nerealno je mijenjati guma da bi uštedio gorivo....napumpaj ove koje imaš na preporučeni tlak (može i 0.2 bara više) i to je to.
Skini nosače skija, ne vozaj vreću krompira u gepeku bez razloga, održavaj normalno auto i to je to.....otprilike....
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 18:07   #20
Generalno je svaki pritisak kočnice bacanje u vjetar energije koju si malo ranije uložio u ubrzanje vozila.
Naravno, nije uvijek praktično jednostavno maknuti nogu s gasa i pustiti da te zaustave isključivo otpori zraka i vozila, pogotove ne u gradu, ali recimo viđam dosta ljudi kako voze npr. 100 km/h izvan naselja, ulaze u naselje i koče kočnicom do 50-60 km/h. Umjesto toga fino makneš nogu s gasa malo ranije i pustiš da auto sam od sebe uspori do 60. Time ne štediš samo gorivo, nego i kočnice.

Ubrzanja također troše više goriva pa treba zbjegavati agresivna ubranja. A treba i naučiti jednoliko voziti. Svako malo naletim na nekog tko usporava pa ubrzava svakih 10-20 sekundi jer ne znaju držati nogu na gasu kak treba. Da ne kažem kolko je iritantno voziti iza takvih.

Također, ono gdje najviše ljudi šteka - fluidnost u vožnji. Npr., ne treba na praznom raskrižju usporiti do 2 km/h da bi skrenuo. Ispred polupraznog rotora ne treba stati, nego pratiš situaciju u rotoru i na određenoj udaljenosti počneš prilagođavati brzinu da dođeš do rotora u trenutku kad imaš slobodan ulaz u njega, pratiš situaciju na sljedećem semaforu da se ne zalijećeš ako će te ionako uloviti crveno... Takve stvari dosta pomažu u ekonomičnosti.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.