Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 12:43   #41
Evo i mojih savjeta, iskustvo s dvije mace, selidbe i u druge gradove i druge stanove:

Napomena: moje obje mace (prva je uginula od starosti a nakon toga sam pokupila drugu s ceste, sad ima oko dvije godine) idu van i sterilizirane su.

- S prvom macom sam naučila da su vezane uz svoje ljude isto kao i psi, samo to drukčije ispoljavaju. Važan im je i teritorij ali manje važan od njihovog čovjeka. Imajte to na umu i nemojte se zamarati da će maca pobjeći ili se vraćati na staro mjesto. Neće ako ste vi uz nju i u novom domu.

-. S prvom macom sam se selila tri puta - jednom u drugi grad, dva puta u druge stanove i uvijek je sve prošlo bez problema.

- Macu selite što je kasnije moguće, odnosno kad je novi stan već potpuno namješten.

- Osigurajte da u novom stanu, osim njenih stvari, bude i bar nešto od starog namještaja (tepih, stolica, itd. - pod uvjetom da kupujete i novi namještaj)

- Ako se selite u drugi grad i putovanje je duže, nemojte se ustručavati potražiti pomoć veterinara koji će joj dati blagi sedativ. Moja selidba je bila iz Dalmacije u Zagreb i maca je bila pod sedativima jer je inače teško podnosila vožnju. Ovako smo bile mirne obje - ona je spavala, a ja sam vozila u miru.

- Kad stignete u novi stan, odmah joj stavite zdjelice i pijesak i to joj prvo pokažite, a nakon toga je pustite da istražuje. Neka slobodno ispituje sve prostorije.

- Ja sam za obje mislila da ih prvih dana neću puštati van dok se "dobro ne nauče na novi stan", ali niš od toga, obje su već nakon prvog dana inzistirale da idu van i s objema sam prošla isto - išla sam dva -tri dana s njima, a nakon toga za to nije bilo potrebe jer je adaptacija na novu sredinu bila super brza - već nakon tjedan dana su bile posve udomaćene u novoj okolini.

- Prva maca se mrvicu lakše i brže adaptirala na promjene (ali je prva bila sa mnom 3 godine prije selidbe, a druga nije sa mnom ni godinu dana i prije mene nikad nije bila udomljena) dok je druga u početku malo plakala, ali to je brzo prošlo.

- Nemojte se bojati upoznavanja s drugim macama/psima. Ako maca ide van, jedino se obavezno potrudite da bude redovito cijepljena protiv zaraznih bolesti. Ostalo morate prepustiti njoj - da upozna novi teritorij i uspostavi odnose s drugim mačkama - što se obično manifestira međusobnim gledanjem, puhanjem i prijetećim mijaukanjem. Vaša će se maca snaći - snalaze se i kad su u mačjim udrugama gdje ih ima puno na jednom mjestu. Znači, nemojte se bojati, bit će sve ok.

- Ako je moguće, prvih dana nastojte ne ići na posao ili dugo izbivati iz stana.

- Nemojte biti pod stresom i nemojte se ponašati kao da je smak svijeta, nemojte biti nervozni jer ako budete, bit će i ona. Ponašajte se normalno i uobičajeno - to je iznimno važno jer će onda i maca brže shvatiti da je sve ok.

- Vaša maca je pametna i brzo će se prilagoditi na novu sredinu, novi dom i novi teritorij. Ne sumnjajte u to. Sretno!

Zadnje uređivanje Lila : 24.07.2017. at 12:54.
Lila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.