Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2008., 17:03   #1
Nova mačka u kući uz starosjedioca i racionalno hranjenje

Ovo je napisao Baron Samedi. Hvala.

Cekaj malo, kako vi ljudi privikavate macke jedna na drugu?

Nije valjda da samo donesete macku doma i spustite ih u hodnik, pa cekate da si pruze cape, a poslije mozda upostave i bilateralne odnose?

To se tako ne radi!

1) NOVA MACKA SE NE SPUSTA PRED STARU MACKU KAD SE DONOSI, NEGO SE ODMAH, INSTATNO, ODVAJA U NEKU SOBU/PAR SOBA I SL.

2) Tamo joj se uspostavi zahod i zdjelica za jelo. Ona ce tamo boraviti MINIMALNO 4 dana! I u ta 4 dana NEMA KONTAKTA izmedju te macke i ostalih, domicilnih, macaka/macke.

3) Idealno bi bilo da vrata, koja dijele novu i staru macku, imaju neki ozracnik ili neku mrezicu. U prva se 3 dana taj ozracnik POKRIVA. Tek 4-og dana se taj odzracnik otkriva. Zasto?
Jer ce prvih 3 dana se domaca macka navikavati na MIRIS nove macke, koji ce neminovno dolaziti do nje, a onda ce joj biti LAKSE da "poznati i prihvaceni miris" spoji sa licem nove macke. To ti je nesto slicno "blind dateu" - cak se i ljudi nastoje sto vise informirati o potencijalnom partneru/poslovnom partneru itd, prije nego ga upoznaju. Sto se vise i bolje informiraju, prvi sastanak pada lezernije i opustenije, i vece su sanse za uspjeh.

4) Nakon, recimo, 5 dana, pocnete sa "svo smo troje u istoj sobi": obje macke smiju boraviti u istoj sobi samo i jedino kad ste vi tu. Pri ruci vam je "peacemaker": strcaljka za cvijece puna vode. Kad IDF krene na Hezzbolah ili obrnuto, vi vadite mirotvorca. Kad trebate ici negdje drugdje, vracate macke svaku na svoj teritorij, ali ostavite ozracnik otvoren.

5) BITNO JE DA NE DAJETE PAZNJU U TOM PERIODU NITI JEDNOJ MACKI PRED DRUGOM. AKO ZELITE MAZITI JEDNU, ODVEDITE JU U DRUGU SOBU I ZATVORITE VRATA.

7) Nakon cca 7-8 dana mozete raditi lagani test: ostavite ih u jednoj sobi i odite, primjerice, skuhati rucak. Ako ne cujete urlik od kojeg vam se para krv, a ispred vrata vam ne dolaze susjedi s bakljama, vilama i slicnim u namjeri da lincuju Chupachabru - smatrajte da je taj test prosao dobro. Postepeno povecavajte razdoblje svoje "odvojenosti" od macaka.

8) KUPIJTE NOVI WC ZA NOVU MACKU I NOVU ZDJELICU ZA NOVU MACKU. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je ovo bitno - MOZE SE DOGODITI da macke odmah pristanu na dijeljenje zdjelice, ali vrlo cesto NE. Vidjet cete kasnije, kako se skompavaju, da to vise nece biti problem sto jedna pisa drugoj u WC, ali na pocetku, bolje je da svaki ima svoje.

9) Kad im dajete jesti, sada, dajte im U ISTI CAS: dignite zdjelice na stol, stavite u njih hranu i U ISTI CAS ih spustite na za to predvidjeno mjesto. Dok jedu, neka su im glave TIK JEDNA DO DRUGE, paralelne. Na taj nacin se miris hrane mijesa s mirisom druge macke, a veze uz mackama najdrazi osjecaj (hranjenje), sto itekako pomaze tome da se macka sprijatelji s mackom.

10) REZITE IM JEBENE KANDZE! Vama nije bed da si rezete nokte? Ne brinite se, ni njima nece biti - ako im ne rezete prokrvavljeni (crveni) dio. Imate za 50 kn skarice za rezanje kandzi u Pet shopu i s time ste rijesili puuuno problema. Jednom u 2 nedjelje izrezite kandze i sve je u redu.


Definicija da je jedna macka prihvatila drugu je ako jedna moze biti s drugom u istoj sobi a da se ne pocupaju do krvi dok vi odete na 8-satni posao i vratite se. Ako se pocupaju, ali nema krvi, to je normalno.


I jos nesto: VI STE KRALJ, GOSPODAR, UNISTAVATELJ, SHIVA, KAKO SE GOD ZELITE NAZVATI. VI ste gospodar te kuce, VI dajete i oduzimate zakone te kuce, NE ONE. Ako njihovi odnosi zavladaju kucom, nece biti mira ni medju njima, niti cete vi biti mirni, a stalno ce vam na pameti biti da ih bacite na cestu. Ovo ne znaci da ih trebate izmlatiti na mrtvo ime kad se pokefaju - to znaci da morate biti CVRSTI. Ako jedna macka zeli jesti prije druge, ma koliko vam se srce slamalo od njenih veeelikih okica i vlaznog noseka i Oliver Twist pogleda ("Please, sir, can I have some more?"), NECE DOBITI JESTI dok se ne jede, sto znaci da ce obje dobiti u isto vrijeme.

Ono sto nikako ne smijete zaboraviti:

a) I NAKON sto se skompaju, samari, tuce i slicno - toga ce BITI. Urlate li na supruga/suprugu/partnera? Ne? E, bravo, onda ste, po statistici, jedan od 25. Svadje medju mackama, narocito oko dominacije, su nesto sasvim normalno. Ljudi se kolju oko zemlje - kako nece onda macke?
Tko ce sjediti na povisenom? Tko ce koga istjerati? Tko je jeo iz mog tanjurica? Tko je spavao u mojem kreveticu? Sve su to izvrsne prilike da se pokefaju, ponekad i zvucno i vizualno ruzno. Ako, medjutim, niti jedna nije zarila kandzu drugoj ni u jedan dio tijela, ONE SU SE PRIHVATILE i radi se o kefanju brata i sestre (sto znaci da ste vi roditelj koji ce rijesiti stvar).

b) Macke ce izmedju sebe postaviti SAME hijerarhiju: koja je glavna za sto, koja je podlozna. Recimo, kod mene, Joachim je apsolutni car koji ce cak mene znao izazivati za dominaciju nad stanom: kad on zeli spavati na prozoru, ako su Hiram i Boaz tamo, oni se micu. Jocahim cak bira iz koje ce zdjelice jesti - ali kako postoje 3 zdjelice, nijedna nije gladna, i to je meni najvaznije. Iza Joachima, jos do dana danasnjeg se Boaz i Hiram povremeno bore za dominaciju (2 i pol godine!): Boaz spava na nocnom stolicu na jastuku, Hiram skoci da ju istjera, ona mu opali samar, on bjezi. ALI - I OBRNUTO, AKO ON SPAVA GORE.

c) Sto se MAZENJA macke tice, tu budite vrlo oprezni: kad dolazite, sve ih jednako pozdravite, OSIM AKO ONE TO NE ZELE. Hiram, recimo, ne voli da ga se dugo znjara po rukama, dok Boaz i Joachim zahtijevaju bar 5 minuta mazenja pri ulasku i izlasku. U tu svrhu upotrebljavam OBJE RUKE - ne prvo jednu, pa drugu macku, nego obje u isto vrijeme.
Macku znjaram najvise kad ona to zeli i kad mi to naznaci - obzirom da imam 3, vjerujte, imam i previse znjaranja preko dana i uopce mi ne fali. Koju cete macku znjarati prvo, drugo, trece - to ce vam one sam naznaciti...

I, na kraju, samo da kazem: ovo vrijedi za pitome macke. POSTOJE macke, jednu sam vidio kod M., koje uopce nije moguce pripitomiti. Kod M je bila u kavezu, zakopala se u pijesak, tko je prisao blizu, ona bi ga pokusala ugristi ili ogrepsti. M joj je davala Stronghold i slicno (jer joj je trebao oporavak) TEK KAD BI OVA ZASPALA, a i to kroz resetku. Kad se oporavila, vracena je na mjesto na kojem je nadjena - jer ona je naprosto divlja macka koju cuva samo B-g i koja cuva samu sebe. I to je to.

Sad, koliko se ove dvije kolju I ZASTO...
Bast, posvecujes li ti jednaku paznju i jednom i drugom?

Jer, sjecam se, kad je Joachim posumnjao da bi Hiram meni mogao biti jednako drag kao i on, popisao je krevet na mjestu na kojem je Hiram spavao (meni pod nogama). Dobio je, istina, batine, ali je
postigao cilj: sad Hiram spava malo dalje od mene, a J. meni na rukama.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 00:10   #2
Što napraviti u ovakvoj situaciji?

Selimo u stan u kojem će nas dočekati mačka. Ženka, šesnaest godina stara ali vrlo vitalna, kastrirana, cijeli je život provela u tom stanu, njezini ljudi sele i ne mogu je voditi sa sobom. Kako ne bi bila uspavana, odlučili smo je naslijediti od njih. Prema nama je u tih par sati koliko smo se do sada družili bila relativno ljubazna, što će reći dala se malo maziti, ali kad bismo po njezinom mišljenju vremenski u tome pretjerali lagano je grizla ili hvatala kandžama.

S nama bi trebala doseliti naša mačka, također kastrirana ženka, šestogodišnjakinja koju sam othranila na bočicu. Ona je pak cijeli svoj život provela u ovom stanu iz kojega selimo. Ne trebam ni spominjati da je riječ o tipično mačje prgavom stvoru, prilično razmaženom i sa svojim dnevnim ritualima.

Nijedna od njih dvije nije navikla na druge mačke, dok pse obje dobro podnose.

Dakle, staroj maci koja ostaje na svom prostoru, s nekoliko poznatih stvari a bez poznatih ljudi trebali bi doći novi ljudi s nešto nepoznatih stvari i nepoznatom mlađom macom.

Kako ih sprijateljiti?

Hvala u naše, a vjerojatno i u njihovo ime
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 15:39   #3
Za njihovo prijateljstvo, sve po Baronovim savjetima. Ovu drugu macu, u čiji stan useljavate, ograniči na jednu prostoriju dok se ne navikne na vas.

Vašu pustite prvo da se navikne na ostatak prostora.
Kad to bude savladano, onda kreće upoznavanje po Baronovim uputama.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 15:54   #4
Quote:
Pingvich kaže: Pogledaj post
Za njihovo prijateljstvo, sve po Baronovim savjetima. Ovu drugu macu, u čiji stan useljavate, ograniči na jednu prostoriju dok se ne navikne na vas.

Vašu pustite prvo da se navikne na ostatak prostora.
Kad to bude savladano, onda kreće upoznavanje po Baronovim uputama.
Puno hvala

Tako nekako smo i mislili... u stvari, nadamo se da nijedna od maca neće biti u stanu dok se neki manji radovi po njemu ne obave (farbanja i lakiranja, računamo jedno tjedan dana), tako da bismo po useljenju dali vremensku prednost od par dana za upoznavanje prostora maci koja dolazi s nama, a tek onda vratili i macu-starosjedilicu u stan.

Ako to neće biti izvedivo, neće li maca čiji je to stan već šesnaest godina biti jako ljuta na nas, na novu macu i cijeli svijet ako bi njezin prostor privremeno bio ograničen na samo jednu prostoriju? I tako nešto napravljeno njoj u njezinom stanu i u njezinim godinama?
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 16:15   #5
Hoće, biti će ljuta. Njeni ljudi su je napustili, došli su neki novi, noseći nove mirise i još jednu mačku. Još jednu mačku?! Ne vjerujem da će joj biti drago, ali naviknuti će se. Dajte joj vremena, nije joj lako.

Zato ja uvijek pokušavam ljude nagovoriti da odmah uzmu dvije mačke. Kad je jedna, ona je kraljica, to je njen teren i dovođenje nove mačke rijetko kad prođe mirno. Kad su dvije, nauče dijeliti prostor sa drugim, pa je lakše kasnije dovesti treću macu, ili ako se kojoj što dogodi, novu.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 16:28   #6
Quote:
Pingvich kaže: Pogledaj post
Hoće, biti će ljuta. Njeni ljudi su je napustili, došli su neki novi, noseći nove mirise i još jednu mačku. Još jednu mačku?! Ne vjerujem da će joj biti drago, ali naviknuti će se. Dajte joj vremena, nije joj lako.
Dat ćemo joj vremena, tj. objema, jer ne moraju se voljeti, samo neka budu relativno pristojne jedna prema drugoj.

Prošli puta kad smo bili kod nje u stanu uzela sam par mačjih vitamina (onih koji "mirišu" po ribi ) i dok ih je grickala mazila sam je. S obzirom na to da ih do tada nije nikad jela a svidjeli su joj se jako, nadam se da će nas lakše prihvatiti ako će nas povezati s nečime što joj je fiiino. Je li to dobar ili loš pristup za početno zbližavanje barem s nama ljudima?

Doista se želimo pripremiti i smisliti strategiju kako bismo to proveli na najbezbolniji način, više po njih dvije nego i nas same; ona je već jako stara i žao nam je što će proći kroz takav stres u dubokoj starosti, opet, ova koja je trenutno naša jedina bi tjelesno mogla biti dominantnija jer je deblja i malo veća, ali će biti pod stresom zbog gubitka jedinog prostora koji poznaje... situacija je prilično netipična (sumnjam da će biti još forumaša koji će se s ovakvom kombinacijom trebati nositi ) i vrlo osjetljiva.

Hvala ti puno
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 14:44   #7
E ali kako u stanu od 34 kvadrata sa dvije prostorije, od kojih je jedna kuhinja a druga soba odvojit dvije mace! OK za novi wc, ok za odvojene posude s hranom, ali kako ih odvojit? Ja sam sad dobila drugu macu, u biti macu koja je prije bila kod mene, pa je udomljena a onda su je vratili, a u međuvremenu je došao novi mačak! I sad sam ih ja stavila zajedno! Kandže su odrezane, 2 sata nakon dolaska spavaju zajedno na krevetu! Nije idilično, ima frktanja, s tim da je mačak, čiji je to dom duže, divan, a maca koja je došla frkće! Ima udaraca! Ali nema krvi, čak ni ne pružaju kandže kad se tuku! Da, to je samo privremeno, jedna će odselit sigurno a mačak možda ali oni vjerojatno u četvrtak putuju sa mnom na odmor! I kako da ih ja držim odvojene? Probala sam jednu stavit u kuhinju, drugu u sobu, a onda mijauču da je to strašno! PA mi je onda jednostavnije imat ih na oku, pogotovo kad vidim da nema krvi ni kad me nema, ne kažem da je neće bit, ali kandže redovito režem! Zanima me samo kako će noćas to izgledat jer oboje imaju želju sa mnom spavat na krevetu! Nije uvijek sve crno i bijelo! Ponekad ima i sivog! I nismo svi u mogućnosti odvajati mace u odvojene prostorije!
jele86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 16:44   #8
Quote:
jele86 kaže: Pogledaj post
E ali kako u stanu od 34 kvadrata sa dvije prostorije, od kojih je jedna kuhinja a druga soba odvojit dvije mace! OK za novi wc, ok za odvojene posude s hranom, ali kako ih odvojit? Ja sam sad dobila drugu macu, u biti macu koja je prije bila kod mene, pa je udomljena a onda su je vratili, a u međuvremenu je došao novi mačak! I sad sam ih ja stavila zajedno! Kandže su odrezane, 2 sata nakon dolaska spavaju zajedno na krevetu! Nije idilično, ima frktanja, s tim da je mačak, čiji je to dom duže, divan, a maca koja je došla frkće! Ima udaraca! Ali nema krvi, čak ni ne pružaju kandže kad se tuku! Da, to je samo privremeno, jedna će odselit sigurno a mačak možda ali oni vjerojatno u četvrtak putuju sa mnom na odmor! I kako da ih ja držim odvojene? Probala sam jednu stavit u kuhinju, drugu u sobu, a onda mijauču da je to strašno! PA mi je onda jednostavnije imat ih na oku, pogotovo kad vidim da nema krvi ni kad me nema, ne kažem da je neće bit, ali kandže redovito režem! Zanima me samo kako će noćas to izgledat jer oboje imaju želju sa mnom spavat na krevetu! Nije uvijek sve crno i bijelo! Ponekad ima i sivog! I nismo svi u mogućnosti odvajati mace u odvojene prostorije!
Naravno - kao i kod ljudi. S time da su ti se tvoje macke vec prihvatile, koliko vidim: ovo mijaukanje jedno za drugim znaci da si fale, i da je ono sto se "kolju" zapravo utvrdjivanje hijerarhije, a ne refleks odbijanja.

Imas macke koje se teze prihvacaju, a imas i macke kojima treba 2 sata da se prihvate. Ono sto sam gore napisao je NACELNO PRAVILO, sto znaci da 1) ne vrijedi u nenacelnim situacijama (tj. kad skuzite da ovi dvoje ne frkcu jedno na drugo, nego se od pocetka civilizirano razgovaraju) i 2) da, obzirom da je to pravilo, moze biti izuzetaka.

Sto se tvoje kuce tice, recimo, kuhinja je za jednu macku, soba za drugu - AKO DODJES U SITUACIJU DA SE MACKE POCNU TUCI ZA TERITORIJ (tj. tada vrijedi ono sto sam napisao).
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 17:26   #9
Kako ne bankrotirati sa 2 i vise macaka?

Negdje sam bio detaljno obrazlagao kako sa minimum troskova doci do maksimalno uhranjenih macketina, ali to se negdje zgubilo. Pa cu ovdje, po sjecanju... Dakle, post je pisan za 3 macke, od kojih je jedna DEBELA (Boaz), jedan dobro uhranjen (Joachin) i jedan mrsav u picku materinu (Hiram). Ako imate manje od 3 macke - vjerojatno cete imati i manje troskove.

1) NE KUPUJTE MALE VRECICE! Imate Hills, Eukanubu, Royal Kanin i slicne pizdarije u pakovanjima po 10 kila. Lijepo izgnjavite decka/muza/ljubavnika/prileznika/sefa/pricuvnu dojebnicu/kolegicu/prijateljicu s povlasticama/koga god da vas poveze ili udjite u auto i dorufajte se do Pet Shopa. Tu kupite ogromno pakovanje - to, od 10 ili vise kila, - dobre macije hrane. To bu vas stajalo brat bratu 400-450 kn. Sada popunite racun do 500 kn sa konzervama i iskoristite popust koji dobivate kao clan Pet Shopa (5 ili 15%, vise se ne sjecam, mislim da je sada cak i 15%). To bu vas kostalo cca 460 kn.

2) Davajte im te kekse stalno, tj. neka zdjelica bude uvijek POLUPUNA. Ne prepuna, ne puna, nego polupuna. Zasto to? Zato da se ne prezderavaju. Na taj nacin im limitirate da zderu k'o ludi, jer cak i kad se jedan najede, vi morate doci i ponovno polupuniti tu zdjelicu, pa mozete ocijeniti koliko pojedina bestija jede: treba li smanjiti ili povecati dozu? Imajte na umu da KUCNE MACKE NE SMIJU PRETJERANO JESTI! To sto su one slatke i popunjene moze biti vrlo sjebano, jerbo i macori umiru od masnih zila i srcanih napadaja (bez zajebancije). Osim toga, kucne macke ne mogu pretjerano trcati, tako da ne mogu izbaciti svu tu energiju koju dobivaju sa tom hranom. Hrana se onda talozi, macke se onda debljaju, i pocinju zdravstveni problemi.
A najgore od svega - POCINJU LICITI NA ONE AMERICKE MACKE od 100 i kusur kila. Dakle, ako vam vasa omiljena crna maca postane debela preko 100 kila, pa vam vise ne govori "mijau", nego "MIJAO, motherfucker" - nemojte reci da vas nisam upozorio.

No, po mom iskustvu, za njih troje, 100 g NA DAN je puno, mozda cak i previse.
Naravno, ne nasijedate onom "Ja jadno mace buhuhuhu nije jelo 100 godina, daj mi one divne orade buhuhuhu" i lijepim placljivim okicama koje vas ceznutljivo gledaju nakrivljene glavice (i samo cekate da se suzica pojavi u kutu ociju - Katzenberg je jebeni genije, kako je Puss izvanredno realan!), nego imate tvrdi, tiranski stav "zao mi je mace moje, ali sudbina ti lezi u onim keksima".
Kad ostanete pri svome, vidjet cete veliku transformaciju: te slatke i velike okice spustit ce se na pola koplja, oni koji bolje poznaju macke moci ce u njima procitati i "mars, pizdo skrta", a vase ce bozansko mezimce vam okrenuti glavu i lagano (da sacuva obraz) se odgegati put najblize fotelje ili prozora.

3) Uz kekse MORA BITI I VODA. Idealno bi bilo cak i da se, za manje macke, voda stavlja U KEKSE. Kasnije ne morate, ali i mozete. Ovo je vrlo bitno, jer macke poslije suhoga trebaju vodu. Velika zdjela s vodom koja se mijenja svako malo - jednom dnevno je sasvim O.K. - rijesit ce vase muke.

E, sad, voda... Primjetio sam nesto vrlo zanimljivo kod te vode. Naime, ima macaka koje ce piti samo vodu iz pipe i bok. Macka od moje bivse pije SAMO vodu iz vaze za cvijece. A treca macka, isto tako moje bivse, obozava kisnicu i moja draga je mogla zaboraviti da ce joj maca piti iz zdjele u doba velikih kisa.
Naprosto - vidjet cete. Ali, hehe, svaka macka ce piti svaku vodu kad je zedna.

4) Konzerve im dajte SVAKOG DRUGOG DANA NAVECER. Dakle, pon - sri - pet - ned - ut - cet - sub - pon... Mozete si na kalendar ucrtati kada.
WISKAS i KITEKAT su jako dobra investicija, narocito velika pakiranja.
Isto tako: kad skuze da konzervu dobivaju u malo drugacijim periodima nego sto dobivaju kekse, oni je POCINJU STEDITI. Ne salim se - zanimljivo je vidjeti kako je sporo jedu, pa ono sto bi nekad pojeli za 2 sata, danas jedu do jutra, a cesto i pola sutrasnjeg dana.
Narafski, ako otkrijete na pijaci izvrstan deal za meso, uzmite to, dobro skuhajte i dajte im to skuhano. Ostaci juhe, u koju uvalite malo one smjese za hladetinu i te skuhano meso je izvanredno za njih - hell, to se zove hladetina, i moj djed je to tamanio k'o blesav (ja nikako to nisam mogao svariti...).
E, sad: mozete, poput mene, svojim zivotinjama davati ekstra hrane na posebne dane, poput blagdana. Mozda ce se nekom to ciniti bizarno - zapravo, i jest - no, to je moj nacin da ja sa svojim mackama podijelim posebnost tih dana. Osim sto i ja vise i bolje jedem, nema razloga da i moje macke, koje su dio moje obitelji, ne jedu vise na te dane.
Naravno - da vam nije palo na pamet da i postove preselite na svoje macke.

5) Vidjet cete da velika vreca od 10 kila uz gornje upute drzi po 2 ili 3 mjeseca! Ja sam, do sada, kupio samo 3 vrece Hillsa: u sijecnju, u travnju i prije par dana. To vam je, dakle, 410 kn dijeljeno na 3 mjeseca = 137 kn na mjesec za kekse za 3 macke! Ako tome dodate, recimo, jos 100 kn mjesecno za konzerve, onda imate total od

237 kn mjesecno za 3 macke iliti 79 kn mjesecno po macki.

Da ilustiram sto je to: to vam je 1 postena tenisica (niti par, morate cekati 2 mjeseca da bi kupili postene tenisice) ili prosjecan hrvatski telefonski racun, (kada imate ADSL i kad zovete i mobitel) ili manje od jednog veceg shopinga na placu.

Naravno - u ovo nisam uracunao nikakve posjete veterinaru niti ekstra igracke ili tako nesto. Sto se igracaka, na kraju krajeva tice, treba vam grebalica, treba vam sijaset krznenih miseva i par loptica (NECUJNIH, NECUJNIH, jer je krajnje iritantno kad si umisle da su Suker i Boksic u 3 ujutro - nek oni budu koji kurac hoce, ali neka mene ne bude u to vrijeme, a tiha loptica je fenomenalna da oni igraju HNL, a ja da spokojno spavam), sto vam je dodatnih 50 kn jednokratno za te miseve i sranja.

Veterinar je, ipak, druga prica, to nekom drugom prilikom...
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 20:14   #10
Ajme, fenomenalan post! Ne znam jel ovo spada ovdje, ali eto pitat ću! DAkle te mace su sad jako razigrane! Ipak su još mačići, dečko je tri a cura 2 i kusur mjeseca stara, Oni su zajedno jedan dan! On je duže tu i noćas je spavao sa mnom na svom mjestu (moj jastuk, direkt uz moju glavu)! Svi se dalje udomljavaju i on možda već večeras ode u svoj novi dom i sad je meni grozno, a ta sitaucija mi se i prije dogodila, baš s ovom tigricom! Meni to izgleda kao da ga izbacujem jer je došla nova maca i onda me grize savjest! Tako se lijepo igraju, bar ja mislim da je to igra, nikad ovoliko dugo nisam imala dvije mace u istom stanu i meni je grozno šta on sad ide! Šta mislite jesu li mačke zbilja tako pametne?
I još jedno pitanje, igraju li se njih dvoje zbilja? Ona frkće, on ne ispušta glasa, ona se baci na leđa i onda on na nju i onda se kotrljaju i tuku, onako šapicom po njušci! I onda se ona digne i pobjegne, a on za njom! Ponekad je situacija i obrnuta! Ali on što mene brine je to što ona cijelo vrijeme frkće i ima spuštene uši! I jel to zbilja igra ili da se zabrinem ako on večeras ipak ne ode i oni zajedno sa mnom odu na odmor? Inače, ona nije dopuštala da je on njuška ili da leži na manje od metar od nje i danas je prvi put dopustila da ih držim zajedno u rukama i mazim!
jele86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 20:27   #11
evo tu ti i ja mogu dati savjet..
iskreno, divim ti se kako ces ga moci dati od sebe...
mene boli srce kad se sjetim da za par dana muz i ja idemo iz kuce na sest dana i svoja dva mala cuda cemo ostavit nekom sasvim nepoznatom da bude uz njih...

mi imamo mace od 4 mjeseca...sa nama su vec skoro tri mjeseca i kod nas je prava luda kuca..
ne brini se oko toga dal se igarju il ne...to je njihov nacin igre..
nekad kod mene zna biti toliko napeto da milsim da ce doci do krvi, al ipak se dvije minute kasnije lizu i cmolje jedan po drugom..
ono spustena uha, kicma u obliku slova C, oni blesavi pogledi ispod obrva
strasni su mi... i onda trk, gdje ko stigne..
drzi ih ludilo dva puta dnevno po sat vremena, onda bolje da im nikog u blizini nema..prije kad nisam shvacala da je to igra,znala sam stati izmedju njjh i razdvojiti ih..neko vrijeme sam ih sa prskalicom za vodu ganjala jer sam milsila da se oce zaklat..
al kad skuzis da je igra...
sad ih ostavim, samo se sklonim na stranu da ja ne nastradam u tom zaru borbe

moji malci isto imaju naviku spavati na mom jastuku, iznad glave i presti..nezamjenjiv osjecaj..ko andjeleki cuvari
ne mogu si zamilsiti kakav bi sok bio za njih da ih odvojim jedno od drugog ili od nas...
necu uopce milsiti na to koliko bi patili...
samo hrabro ako ga trebas dati...znam da je tesko i nebi ti bila u kozi
ja neznam kako cu podnijeti odvojenost od njih..toliko ce mi faliti..nadam se da ce ti dani brzo proci..
Zvjezdica86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 23:13   #12
Nemam macke niti mislim da cemo ubrzo u te vode ali sve sta je Baron napisao je A+ i vise. Svaka cast na trudu!
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 01:09   #13
Evo samo da se javim s jednim tužnim postom! Nisam ni ja mogla zamislit da bi se ikad više mogla razdvojit od mog M-a, to ime sam mu dala, ali nažalost jesam i to na najgori način! Naime, jučer ujutro je imao malu temperaturu, povraćao je cijeli dan, jutros smo bili kod veterinara, hvala Veterinarskoj stanici Rijeka- Krk i divnoj veterinarki kojoj nije bilo teško doći na blagdan na posao i dati mu koktel svega i svačega! Ne znam od čega ni kako, vjerojatno jedna od zaraznih bolesti, ali popodne je nažalost uginuo! Otad se ona ne odvaja od mene, a ja strahujem da se i ona nije zarazila jer ni on ni ona nisu bili cijepljeni, na moju veliku žalost ona je bila premalena, a on je bio u inkubaciji! I sad mi slijedi 10 dana strahovanja! Vjerujte mi, ne možete me više okrivit nego što ja krivim sebe!
jele86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 18:25   #14
zao mi je...
Zvjezdica86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 18:49   #15
Kako da udruge ne bankrotiraju s mackama?

Recept gore koji sam naveo je izuzetno dobar za do 4 macke (osobno isprobao), no sto ako imate vise od 4 macke ili vam stan sluzi kao tranzitna stanica?

Svojedobno, dok sam bio mali, moja majka je imala naviku imati po 9, 10 macaka u kuci, prehranjivati mene uz pomoc svog muskarca. E, sad - 10 macaka je ubitacan budzet. Sva sreca, zivjeli smo u prizemlju, pa su macke mogle kroz prozor van (sto je rijesilo pisanje i sranje), ali jos uvijek nije rijesilo problem jela.

Uglavnom, uspjela je naviknuti macke na sljedece: skuhala bi tjesteninu, i u nju stavila cijelu onu najjeftiniju konzervu "Positra" sa tunjevinom, sardelom i slicnim, ali da nije s povrcem. To bi sve dobro zgnjecila (cak ponekad i u mikseru), pa bi na to dodala vitaminsku pastu. Ponekad bi dodala i saku keksa na kraju, dobro izmijesala i to im servirala.

Interesantno, ali jedna porcija od jedne malo vece zdjelice nahranila je 10 macaka i to JAKO dobro. Ne bi molile hranu do kasno poslijepodne.
Moja mati je to naucila od svoje mame koja je narasla na selu.

Ukupan trosak bi bio:
1 vrecica tjestenine - mama je najcesce koristila velike puzice, jer se lako gnjece
1 konzerva srdela
nesto vitaminske paste.

Imajte na umu da se ta tjestenina, recimo, oduzila na 4 ili 5 obroka, a da se vitaminska pasta kupovala jednom u 15 dana.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 00:08   #16
Barone, postovi su ti odlicni! Tek sad vidim gdje sam pogrijesila. Ali to je tek pola posla. Jer jos uvijek imam problem.
Imam macku koja je vec godinu dana s nama, dosla nam je sa samo 8 tjedana. I od jucer imam jos 3 mala sirocica koje mi je sinek dovukao iz parka. Trazim im udomitelje, nemremo 4 macke hraniti, ali ne bu to tak skoro, reklo bi se...
Moja Eque - razumno, umiljato ali i svojeglavo stvorenje se pretvorila u cudoviste cim je namirisala ovo troje jadnika. Rezi na njih, sikce, frkce, puse. Danas je mene preplasila do kosti, a kako je tek njima... Nije prestajala rezati (ali bas rezati, k'o pas) na njih deset minuta. Toliko dugo sam ju drzala na krilu i mazila i pokusavala joj objasniti da je ona i dalje moja maca, a da su ovi mali u prolazu. I onda mi se jedan od malih uzverao na rame. To je bilo vec previse za nju - iskolacila oci, razjapila celjust, ispustila najgori ssssssssssss koji sam ikad cula u zivotu. Jedva sam ju iznijela na hodnik. Da, moja greska - ona je na hodniku obiteljske dvokatnice, malci su u stanu. Ali ne mogu male na hodnik frknuti, jer Eque stalno prolazi tuda kad ide van.
Ne postoji nacin da male stavim u jednu sobu, a da Eque bude u ostatku stana. Zasto? Zato jer je kod nas jako prometno. Zamisli polusenilno musko, trogodisnjaka i teenagera kako jaaako paze jesu li zatvorili vrata za sobom. Bilo koja, od bilo cega. A Eque toliko mrzi ove male da mi se cini, ma sta cini - ziher sam 100% da bi strazarila do prve prilike i poklala ih 'ko macice'.
Kaj da radim? Zao mi je Eque, ali mi je zao i da ovi malci stradaju nasilnom smrcu...
agve is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 21:50   #17
Agve, SORRY, tek sad sam vidio ovo!!

Moje je rjesenje da razgovaras s ostalima da ZATVARAJU VRATA! Stavi natpis na sobu u kojoj su mace da zatvaraju vrata.

To je jedino - naravno, blesavo ti je sada kupovati kavez i slicno...
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 16:01   #18
Ma sve 5, Barone... Problem riješen, i to na više razina

Kavez nisam kupovala. Ova trojica dvonožaca se nisu dala 'krstit'. Tako je Eque ostala na hodniku, s tim da joj je nakon puna 4 dana izolacije dopušteno ulaženje u stan pod nadzorom, siktanje i režanje uključeno.

Što je upalilo od tvojih savjeta u malčice modificiranim uvjetima:
- odvajanje domaće mačke od pridošlica: prvih 5 dana apsolutno neophodno
- nakon 4 dana, zajedničko istovremeno hranjenje velike mačketine i dvoje malih (jedan siročić je vrlo brzo našao novi dom); Eque je skužila da sa svakim režanjem i siktanjem gubi po jedan zalogaj oblizeka, pa je jako brzo prestala siktati. Jednakom brzinom je sutradan povezala prisutnost malenih sa dobijanjem oblizeka, režanje je prestalo a siktanje se svelo na minimum.
- prskalica za cvijeće kao oblik kažnjavanja - tako-tako. Prilikom prvog suočavanja je bila ljuta k'o pas - manje ju je smetala voda na brkovima od blizine ovo dvoje nametnika. Trebalo ju je držati objema rukama.

Petog dana - povremeno siktanje u prolazu, više nalik psovanju, bez pokazane namjere da im bilo što učini.

Ali već idućeg, šestog dana - čudo! Eque je sjedila u jednom kutu sobe, ovo dvoje malih se valjalo po podu ispred nje. Samo ih je gledala. U žaru igre, jedan micek se dokotrljao ravno pred nju. Ona zvijer od jučer ga je blago odgurnula šapom. Kasnije im je čak dopustila i da je pomirišu.

Sedmog dana ih je već krenula lizati. Nisu bili dovoljno čisti po njezinim kriterijima. Čak je dopustila i krađu jednog briketa iz svoje zdjelice.

Osmog dana su oba malca neočekivano brzo udomljeni. Eque koja je nakon 5 dana izolacije odbijala boraviti u stanu i samoinicijativno odlazila spavati na hodnik, slavodobitno se vratila u svoju fotelju.

Tvoji savjeti su mi puno pomogli! Po početnom stanju sam mislila da je samo pitanje sata kada će ovi mali stradati. Međutim, nakon pet dana straha - idila. Veća opasnost za malene je postao moj trogodišnji sinek (i njegovi nekontrolirani izljevi nježnosti) nego mačketina s početka priče...
agve is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 16:26   #19
Imam i ja problem sa macijom pridoslicom.
Imam dvije velike mace, od tri godine. Dobre su, slazu se, jednom dnevno se malo pokefaju ali nista strasno. Do sad smo imali dva privremena mica, i to je uglavnom ok prolazilo, osim sto Crna nije htjela sa mnom razgovarati jos neko vrijeme nakon sto je privremeni mic otisao.
E sad.. u subotu sam nasla malo napusteno mace, staro tri tjedna. Joj, kako je to malo. Naucila sam kako ga hraniti i sve oko toga. Na srecu imam veliki stan pa je malisa kod mene u sobi, a starosjedioci su u ostatku stana.
Ali naravno, mace ko mace, naljusile su uljeza. Pocele su se motati oko mojih vrata, pa sam ih lagano uvela da vide sto je unutra. Malisa je bio u transporteru, a ovi veliki su poceli puhati na njega. Jos par puta sam ih pustila unutra, i opet su puhali i nakostrijesili se.
Veterinarka je rekla da ih drzim odvojeno tjedan do 10 dana... Strah sta ce biti poslije. Oni su veliki, ne bi htjela da ga ozljede, ali niti da se osjecaju zanemareno.
Uglavnom, kako odgojiti to malo mace bez posljedica na njegovo zdravlje?
Boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 19:50   #20
Ovako kako sam ti napisao. Vetica ti je tocno rekla - tjedan do deset dana.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.