Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2015., 12:03   #4681
Quote:
Lud1979 kaže: Pogledaj post
I ja se slažem da nitko ne mora ovisiti o državi kojoj nije državljanin niti živi na teritoriju pod kontrolom te države - ne samo u vezi sa standardnim jezikom. Hrvati u BiH mogu prihvatiti standard hrvatskog jezika koji se tvori u RH, ali nikako ne moraju - sve ovisi o njihovoj volji i posebno koliko ih zanima jedinstvo hrvatskog jezika. Ako nastave tendencije da Hrvati u BiH nisu skloni koristiti hrvatski standard propisan u RH, vjerojatno slijedi policentrizacija hrvatskog jezika kao posljedica nastanka novog (službenog ili neslužbenog) hrvatskog standarda u upotrebi u BiH - proces koji se dogodio i u drugim jezicima koji imaju zajednice maternjih govornika u različitim državama.
Pa upravo to govorim, samo kaj mali Rvatine to ne mogu skužit.
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 12:13   #4682
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ajd, dešifriraj ovo gore kaj si napisao.
E vidiš, baš u tome je problem. Ti bi htio sudjelovati u raspravama, a nisi u stanju razumjeti pročitani tekst.

Quote:
Moj stav je da (bi) se u javnim institucijama trebao koristiti standard.
I da narod ima pravo na svoj standard.

Koji kuki ti hoćeš reći?
Da taj standard ne mora biti isti kao naš, to bi i Simoni Gotovac do sada trebalo biti jasno.

Quote:
Jezik koji sam naučio od majke i starije generacije.
Imaš kaj protiv toga?
Imam. Zašto se petljaš u jezikoslovna pitanja kad si neuk i nisi kompetentan?

Quote:
Ne, tebi logika nije jača strana.
Oni su dio hr. naroda.
Njihov standard je hr. standard.
Ma nemoj? Na njima je da to odluče, neće im valjda takvi poput tebe određivati standard.

Quote:
Ti se tu zalažeš za standard po državi? Po tebi su onda Slovenci i Makedonci u Jugi trebali pričati srpskohrvatskim/jugoslavenskim?
Analogija ti je upravo čudesno glupa, ali barem pokazuje da ti nitko ne pomaže pisati postove.

Quote:
Ja nisam javna osoba.
A svi bosanski Hrvati su javne osobe? Ne samo da ne znaš čitati s razumijevanjem, nego ti je i logika nepoznat pojam.

Quote:
Oprosti, ja pričam u svoje ime i iznosim svoje mišljenje.
Zašto me pretvaraš u množinu?
Ma šta se praviš blesav? Evo što si napisao:

Quote:
I dosadan si s tim fašistima. Mussolini je davno umro, a ako se ne varam, i njegova je unuka propala na izborima. Odi, popuj njima (ili ako ti je draže, izdrkavaj se, vidim da voliš tu riječ), a ne nama.
Sam si sebe pretvorio u množinu, zar fakat misliš da svi tvoji sugovornici imaju kratko pamćenje?
Nego, pitam te ponovno - tko ste to vi?

Quote:
S obzirom da si izdavao knjige u bivšoj jugi, rekao bi da si barem kojih 20ak godina stariji od mene (ja sam u 30ima). Nemam naviku vrijeđati starce.
Teško da me možeš uvrijediti, ne sekiraj se. Mene, starca od punih 45 let...

Quote:
Baš i ne.
U dosta (ne može se reći većini, što bi to bilo), "velikih" jezika postoji neka ustanova koja se brine o jeziku. Obično je njen cilj očuvanje jedinstvenosti jezika. Mislim da je tu dobar primjer portugalski, u kojem iako postoje različite varijante (europska i brazilska) se želi doći do jedinstvenog rješenja.
Zašto bi nama gurao nešto što nitko drugi (osim Norvežana ) ne želi ?
A tko nama što gura?
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 12:14   #4683
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Što se tiče autorskih knjiga, imao sam lektore, ali ja sam na kraju odobravo što će se mijenjati, a što ne.
Pa da, tako i treba. Bog i batina, to je autor. Lektor je tu samo korektor.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A što se tiče prevoda, nažalost, tu se samo mogu požaliti uredniku, a to je isto kao upravi vodovoda.
Nikad se u karijeri - ako to mogu tako nazvati - nisam izbjegavao posavjetovati s prevoditeljem, urednikom i redaktorom. Dapače, uvijek prvo tražim broj mobitela i mejl. I svi su bili zadovoljni suradnjom jer ništa značajno ne bih mijenjao bez konzultacija i pregovora.

To je, tvrdim, jedini pravi pristup. Zahtijeva strpljenja i vremena, ali načelno volim objasniti promjene kako bih ubuduće manje posla imao. Čista didaktika.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 13:14   #4684
Ako Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju svoj standard, koji je različit od standarda korištenog u Hrvatskoj, što sprečava Slavonce, Ličane, Dalmatince, Zagorce, Podravce, Međimurce, Istrane na stvaranje vlastitog standarda? Osobito bi govornici kajkavskih i čakavskih narječja trebali stvoriti svoje standarde jer su im narječja podzastupljena u postojećem standardu.

Mislim, ako je standard kompromis na koji pristaju svi govornici hrvatskoga jezika, zašto bi ostali govornici nastavili pristajati na taj kompromis kad dovoljno velika grupa Hrvata od njega odluči odstupiti?

Uostalom, dio hrvatskog nacionalnog identiteta temelji se na korištenju hrvatskog standarda. Jednom kad standard postane policentričan i kad Hrvati u BiH razviju svoj standard, lako je moguće da će se od njih čuti ono što sam čula od Belgijaca: "Mi govorimo nizozemski, ali nismo Nizozemci. Ma kakvo ujedinjenje s Nizozemskom." Svaki centar policentričnog standarda mogući je oslonac nekog novog ili drugačijeg nacionalnog identiteta. Što skroz zaobilazno dovodi opet do cijele ove priče o hrvatskom i srpskom jeziku.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 13:53   #4685
Pa svaka skupina načelno može imati vlastiti standard, samo što to ne znači da je standard te manje skupine različit od standarda veće skupine. Npr. svaka izdavačka kuća u praksi ima svoj standard (jer se "kod njih tako radi"), ali taj se standard tek u nijansama razlikuje od hrvatskog standarda. I pritom ne govorim o pravopisu nego o leksiku. Pravopis se ne računa, jer nije relevantan.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 15:11   #4686
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
E vidiš, baš u tome je problem. Ti bi htio sudjelovati u raspravama, a nisi u stanju razumjeti pročitani tekst.
Nije nego tvoje nejasno izražavanje. Tko je taj jedan svakom loncu poklopac?
Ti?
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Da taj standard ne mora biti isti kao naš, to bi i Simoni Gotovac do sada trebalo biti jasno.
I imaš masu primjera gdje tome je tako. Austrijski njemački, brazilski portugalski, švicarski njemački.
Svejedno, obično se gleda da budu barem bliski (zajedničke reforme njemačkog standarda sa SS, ili zajedničke reforme portugalskog).

Nejasan si, svađaš se sam sa sobom. Vjerojatno bi te i Simona Gotovac do sada opalila s nečim tupim u glavu.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Imam. Zašto se petljaš u jezikoslovna pitanja kad si neuk i nisi kompetentan?
Jer je ovo javni, a ne stručni forum.
A da moj stav nema veze s vezom, ne bi te "žecnuo".
Uostalom, mogao bi pripaziti i na izražavanje, nismo skupa ovce pasli.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ma nemoj? Na njima je da to odluče, neće im valjda takvi poput tebe određivati standard.
Dirnut sam tvojom brigom za stanje sunarodnjaka u susjednoj državi. Najozbiljnije.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Analogija ti je upravo čudesno glupa, ali barem pokazuje da ti nitko ne pomaže pisati postove.
Moja analogija samo pokazuje da nisi sposoban argumentirati svoje stavove.
Ad hominem je u pravilu najniži oblik trolanja.
No zašto se čudim?
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A svi bosanski Hrvati su javne osobe? Ne samo da ne znaš čitati s razumijevanjem, nego ti je i logika nepoznat pojam.
Da znaš čitati, ne bi ovo rekao.
No s obzirom na sve, a da se ne spuštam na tvoj nivo, pojasnit ću ti.
Pričamo o standardu u javnoj uporabi.
Dakle, natpis na kutiji cigareta treba biti na standardu.
Kako će ga pojedini govornik koji nije javna osoba pročitati, ne mora.

Jesam li ti pomogao?
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ma šta se praviš blesav? Evo što si napisao:
Gle fakat.
Mea culpa.
Jezična figura ciljana na forumaše na ovom forumu.

Dakle, dao si post koji nema veze s vezom, ispravio sam te.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Sam si sebe pretvorio u množinu, zar fakat misliš da svi tvoji sugovornici imaju kratko pamćenje?
Nego, pitam te ponovno - tko ste to vi?
Odgovorio sam ti gore.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Teško da me možeš uvrijediti, ne sekiraj se. Mene, starca od punih 45 let...
Po načinu izražavanja bi se reklo da pričam s teenegerom.
SFRJ nema 20 godina, dakle s 25 si izdavao knjige?
Moćna je stvar bio taj komunizam
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A tko nama što gura?
Pričam s tobom, zar ne?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 22:37   #4687
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Pa da, tako i treba. Bog i batina, to je autor. Lektor je tu samo korektor.



Nikad se u karijeri - ako to mogu tako nazvati - nisam izbjegavao posavjetovati s prevoditeljem, urednikom i redaktorom. Dapače, uvijek prvo tražim broj mobitela i mejl. I svi su bili zadovoljni suradnjom jer ništa značajno ne bih mijenjao bez konzultacija i pregovora.

To je, tvrdim, jedini pravi pristup. Zahtijeva strpljenja i vremena, ali načelno volim objasniti promjene kako bih ubuduće manje posla imao. Čista didaktika.
Ih, jebo ga ti, takav sam i ja bio dok sam uređivao.
Ali sad sam sretan da sam uhvatio kakvog-takvog posla. Jest da mi je cijena za trećinu manja nego prije deset let, ali sad radim davput brže, pa nekako kompenziram...

Ma nemaju ljudi motiva raditi u ovom mahnitom konzumerizmu.
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 22:43   #4688
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Ako Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju svoj standard, koji je različit od standarda korištenog u Hrvatskoj, što sprečava Slavonce, Ličane, Dalmatince, Zagorce, Podravce, Međimurce, Istrane na stvaranje vlastitog standarda? Osobito bi govornici kajkavskih i čakavskih narječja trebali stvoriti svoje standarde jer su im narječja podzastupljena u postojećem standardu.

Mislim, ako je standard kompromis na koji pristaju svi govornici hrvatskoga jezika, zašto bi ostali govornici nastavili pristajati na taj kompromis kad dovoljno velika grupa Hrvata od njega odluči odstupiti?

Uostalom, dio hrvatskog nacionalnog identiteta temelji se na korištenju hrvatskog standarda. Jednom kad standard postane policentričan i kad Hrvati u BiH razviju svoj standard, lako je moguće da će se od njih čuti ono što sam čula od Belgijaca: "Mi govorimo nizozemski, ali nismo Nizozemci. Ma kakvo ujedinjenje s Nizozemskom." Svaki centar policentričnog standarda mogući je oslonac nekog novog ili drugačijeg nacionalnog identiteta. Što skroz zaobilazno dovodi opet do cijele ove priče o hrvatskom i srpskom jeziku.
Pa to uopće nije isto, bosanski Hrvati žive u drugoj državi. I njima se teoretski može dignut kurac pa će reći da ko jebe nas i hadeze i esdepe i da će se otcijepiti ko Ameri od britanske krune.

Otkuda ta potreba da ih silom vežemo uz nas? Mislim, jebe mi se živo, ako hoće naš standard - eto im ga. Ali nekako sumnjam da baš to žele. Pogotovo kad pogledam našu fukaru kako skaču na Cecu ka klokani (pozdrav Josipi Rimac).

Zar ne kužiš da ti je stav agresivan?
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 22:46   #4689
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Pa svaka skupina načelno može imati vlastiti standard, samo što to ne znači da je standard te manje skupine različit od standarda veće skupine. Npr. svaka izdavačka kuća u praksi ima svoj standard (jer se "kod njih tako radi"), ali taj se standard tek u nijansama razlikuje od hrvatskog standarda. I pritom ne govorim o pravopisu nego o leksiku. Pravopis se ne računa, jer nije relevantan.
Ja to gledam jednostavno tako da naši Bosanci budu malo labaviji od nas, pa da mogu umjesto nazočan reći prisutan ili umjesto zrakoplova avion.
Kad smo mi već ujebani, jer kad budala baci gromadu u bunar, sto je mudraca izvaditi ne može...
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 22:56   #4690
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Pa to uopće nije isto, bosanski Hrvati žive u drugoj državi. I njima se teoretski može dignut kurac pa će reći da ko jebe nas i hadeze i esdepe i da će se otcijepiti ko Ameri od britanske krune.
Otkuda ta potreba da ih silom vežemo uz nas? Mislim, jebe mi se živo, ako hoće naš standard - eto im ga. Ali nekako sumnjam da baš to žele. Pogotovo kad pogledam našu fukaru kako skaču na Cecu ka klokani (pozdrav Josipi Rimac).
Zar ne kužiš da ti je stav agresivan?
Zapravo ti si taj koji je agresivan.
I BiH je protektorat, a ne funkcionalna država
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 23:18   #4691
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nije nego tvoje nejasno izražavanje. Tko je taj jedan svakom loncu poklopac?
Ti?
Ne, nego ti.
Da znaš čitati, vjerojatno ne bi imao potrebe postavljati tako imbecilna pitanja.

Quote:
I imaš masu primjera gdje tome je tako. Austrijski njemački, brazilski portugalski, švicarski njemački.
Svejedno, obično se gleda da budu barem bliski (zajedničke reforme njemačkog standarda sa SS, ili zajedničke reforme portugalskog).
Kakve to ima veze s konjskim trkama?

Quote:
Nejasan si, svađaš se sam sa sobom. Vjerojatno bi te i Simona Gotovac do sada opalila s nečim tupim u glavu.
Uopće se ne svađam sam sa sobom. Zašto svoje psihološke probleme preslikavaš na mene?

Quote:
Jer je ovo javni, a ne stručni forum.
Pa i kolodvor je javni, ali to ne znači da treba pišati po klupama u čekaonici.

Quote:
A da moj stav nema veze s vezom, ne bi te "žecnuo".
Baš naprotiv, "žecnuo" me je zato što danas svaka budala ima pravo glasa, zahvaljujući internetu.


Quote:
Uostalom, mogao bi pripaziti i na izražavanje, nismo skupa ovce pasli.

Aupičku...
Ne znam kaj da ti kažem, žena je sišla s kata da vidi jel umirem il se smijem...

Quote:
Dirnut sam tvojom brigom za stanje sunarodnjaka u susjednoj državi. Najozbiljnije.
Zašto?

Quote:
Moja analogija samo pokazuje da nisi sposoban argumentirati svoje stavove.
Ad hominem je u pravilu najniži oblik trolanja.
No zašto se čudim?
Ti očito ni ne znaš što je ad hominem. Jer - da ti smeta, valjda ga ne bi sam tako često koristio?

Quote:
Da znaš čitati, ne bi ovo rekao.
Ma kakvi, otkud bih ja znao čitati?

Quote:
No s obzirom na sve, a da se ne spuštam na tvoj nivo, pojasnit ću ti.
Pričamo o standardu u javnoj uporabi.
Pričaj si s mamom i starijima, ja s ljudima govorim.

Quote:
Dakle, natpis na kutiji cigareta treba biti na standardu.
Kako će ga pojedini govornik koji nije javna osoba pročitati, ne mora.

Jesam li ti pomogao?
Ne, ali možeš. Defenestracija, sepuku, auto da fe... Što god ti odgovara. Bit ću ti zahvalan.

Quote:
Gle fakat.
Mea culpa.
Jezična figura ciljana na forumaše na ovom forumu.

Dakle, dao si post koji nema veze s vezom, ispravio sam te.

Odgovorio sam ti gore.
Mali trole, nisi odgovorio ništa.
Kakva govorna figura?
Tko ste to Vi?

Quote:
Po načinu izražavanja bi se reklo da pričam s teenegerom.
SFRJ nema 20 godina, dakle s 25 si izdavao knjige?
Moćna je stvar bio taj komunizam
Prvu sam knjigu objavio kad sam imao devetnaest godina.
A evo jedan prigodan link da se vidi koliko si glup kad to povezuješ s komunizmom.

Quote:
Pričam s tobom, zar ne?
Ne budeš dugo, ne da mi se natezati.
Idi svojima.
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 00:14   #4692
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ja to gledam jednostavno tako da naši Bosanci budu malo labaviji od nas, pa da mogu umjesto nazočan reći prisutan ili umjesto zrakoplova avion.
Kad smo mi već ujebani, jer kad budala baci gromadu u bunar, sto je mudraca izvaditi ne može...
Ma i to se mijenja, pogotovo u korist anglizama. Selebritiji su standardni, svem trudu unatoč, kao i bezbroj drugih. Od ekonomske ili informatičke terminologije do partijanera i starleta. Što god promijeniš, pizde. A neki su potpuno neprikladni i netočni.

Zato i velim - kamo god došao, naići ćeš na drukčija pravila. Nije sve crno-bijelo, posivjelo je u međuvremenu.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 00:51   #4693
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Pa to uopće nije isto, bosanski Hrvati žive u drugoj državi. I njima se teoretski može dignut kurac pa će reći da ko jebe nas i hadeze i esdepe i da će se otcijepiti ko Ameri od britanske krune.

Otkuda ta potreba da ih silom vežemo uz nas? Mislim, jebe mi se živo, ako hoće naš standard - eto im ga. Ali nekako sumnjam da baš to žele. Pogotovo kad pogledam našu fukaru kako skaču na Cecu ka klokani (pozdrav Josipi Rimac).

Zar ne kužiš da ti je stav agresivan?
Hrvatski standard je izrastao i iz govora Hrvata u Bosni i Hercgovini, i k tome, u njegovom su stvaranju bitno manje korišteni govori čakavaca i kajkavaca.

Moj pristup u postu koji si citirao temelji se i na sljedećem:
a) standard je ona vrsta kompromisa koja čini sve nesretnima, svi ga moramo učiti, a hrvatski jezikoslovci samo cijelu priču čine gorom izdavajući svake druge godine novu inačicu pravopisa, zarade radi; ne zamuckuju samo Hrvati iz BiH kad treba govoriti. Taj naš standard na okupu drži i zajednička muka svih govornika koji u glavi nastoje držati i razlikovni rječnik i najnoviji pravopis i dvojbu da možda ipak ne moraju sve to imati u malom prstu jer možda je riječ o škopljenju jezika...
b) kad šestina ili petina govornika odluči imati svoju varijaciju standarda, zašto se na to ne bi onda odlučili i govornici iz Hrvatske čiji se dijalekti daleko više razlikuju od njega i mnogo su manje zastupljeni u njegovim jezičnom rješenjima (žaba, konj, potkivanje, ako baš hoćeš)
c) moj je stav da bi se u škole trebalo uvesti i poučavanje na dijalektu, to je blago koje treba sačuvati i čini mi se da bi takav pristup bio sasvim u redu i za Hrvate u BiH; možda bi ubrzao stvaranje nove varijante standarda, možda bi umanjio potrebu za njim - ne mogu procijeniti, ali to mi je svejedno.

Policentričnost standarda može - po meni vrlo vjerojatno i bi - stvoriti situaciju u kojoj bi se Hrvati osjećali ugodnije kao građani BiH. To nije loše rješenje, ali u potpunoj je suprotnosti s tendencijom ka pripadanju Hrvatskoj (koliko Hrvata iz BiH nema i hrvatsko državljanstvo?). Meni su takve stvari zanimljive za primjećivanje i obično ih onda i primijetim, a ti lijepi etikete i dalje.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 01:25   #4694
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne, nego ti.
Da znaš čitati, vjerojatno ne bi imao potrebe postavljati tako imbecilna pitanja.
Jbg, onda si fulao padež, ili ti fali poneka interpukcijska oznaka.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=4674
A koji ti faktor? Ti jednog svakom loncu poklopca uspoređuješ sa stotinama tisuća bosanskih Hrvata?
Dodatna ironija je što to dolazi od čovjeka koji se hvali svojom pismenošću.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Kakve to ima veze s konjskim trkama?
Meni se čini da ti pričaš nekim drugim jezikom, poanta kojega nije sporazumijevanje, nego nešto suprotno tome.
Dao sam elementaran i očit primjer. Nisam spominjao konje.
Ti komentiraš i spominješ konje.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Uopće se ne svađam sam sa sobom. Zašto svoje psihološke probleme preslikavaš na mene?
Oprosti, nisam znao da imaš problema.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Pa i kolodvor je javni, ali to ne znači da treba pišati po klupama u čekaonici.
I opet na druge preslikavaš tvoje ponašanje.
Jesam li ja tebe prozvao radi korištenja vulgarizama u pismu ?
Ako ti se ne sviđa što pišem, imaš onaj ignore gumb.
Toliko si, usrdno se ufam, tehnički pismen.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Baš naprotiv, "žecnuo" me je zato što danas svaka budala ima pravo glasa, zahvaljujući internetu.
Super, kolekciji konja, dodat ćemo i budale.
Nema ovo smisla, ide prijava.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post

Aupičku...
Ne znam kaj da ti kažem, žena je sišla s kata da vidi jel umirem il se smijem...
Moja sućut gospođi.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Zašto?
Reda radi.
Izignorirao si političku pozadinu cijele rasprave i pravio se kao da si s Marsa pao.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ti očito ni ne znaš što je ad hominem. Jer - da ti smeta, valjda ga ne bi sam tako često koristio?
Nije da ga koristim često, no ponekad vratim istom mjerom.
Obično ljudi skuže. No opet
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, otkud bih ja znao čitati?
To je očito.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Pričaj si s mamom i starijima, ja s ljudima govorim.
Dobro, jer po ovome što ovdje pišeš, dalo bi se zaključiti da se teliš.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne, ali možeš. Defenestracija, sepuku, auto da fe... Što god ti odgovara. Bit ću ti zahvalan.
Obično ljudima s kojima se ne slažem ne preporučam samoubojstvo.
Imaš problema, jbg.
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Mali trole, nisi odgovorio ništa.
Opet si me pobrkao sa sobom?
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Kakva govorna figura?
Tko ste to Vi?
Pokušat ću biti jasniji, žao mi je što ne razumiješ.
Drugi forumaši.
Bilo tko tko će pročitati ovu raspravu i tko će vidjeti tvoje "bisere".
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Prvu sam knjigu objavio kad sam imao devetnaest godina.
A evo jedan prigodan link da se vidi koliko si glup kad to povezuješ s komunizmom.
Iz nekog čudnog razloga sam mislio da živiš u RH.
Dugujem ti stoga par isprika.

Prva bi bila za jezik, jer očito je da zbilja ne pričamo istim jezikom, ti ne razumiješ što ja pišem. A bilo je tako očito, čim te smetao moj zagrebački.

Druga bi bila za "preoštro iznesene stavove" (čudna je formulacija, znam). Čini se, barem po ovoj bošnjačkoj wiki koju si dao da si ti pripadnik struje koja smatra da su BiH Hrvati neki drugi narod od hrvatskog (ovo nema veze s tvojom etničkom pripadnošću).
Te da na svaku suprotnu misao reagiraš "ratnički" (poput onog poziva na samoubojstvo).

U svakom slučaju, post ću ti prijaviti. Već sam obećao, ali ovdje daješ još "štofa" za to.

Vezano za komunizam, pričao si o tom dobu, a imaš prilično totalitaristički način razmišljanja. Od (samo)likvidacije neistomišljenika, pa nadalje.
Možda sam krivo shvatio, sorry.

Što se same literature tiče, priznajem, očekivao sam prije probrana djela Marxa nego autoricu Frankensteina. Ali i ovdje se nadzire neka veza.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne budeš dugo, ne da mi se natezati.
Idi svojima.

Jesi ti to sad mene prozvao još i fašistom?
Tek toliko da i to dodam u prijavu.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 01:29   #4695
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Policentričnost standarda može - po meni vrlo vjerojatno i bi - stvoriti situaciju u kojoj bi se Hrvati osjećali ugodnije kao građani BiH. To nije loše rješenje, ali u potpunoj je suprotnosti s tendencijom ka pripadanju Hrvatskoj (koliko Hrvata iz BiH nema i hrvatsko državljanstvo?).
Meni bi ta policentričnost (nebitno tko/što bi se izdvojilo, govori SZ RH, Istre, Primorja, otoka, Slavonije...) miriše na norveško rješenje. A s njim ni Norvežani nisu sretni.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 10:18   #4696
Kako je jutro pametnije od večeri, od vas, Judolino i wikiceha, očekujem da nećete nastaviti u istom tonu.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 22:34   #4697
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Još uvijek čekam objašnjenje zašto, o zašto na cigaretama postoje tri natpisa od kojih su dva potpuno jednaka. :ne zn a:
Zato.
Ja ti ne mogu tačnije odgovoriti.

A ako ćemo u dubiozu, e'o: To je logična posljedica svake prethodne nelogičnosti.

Pretek'o me Kurosava sa onim: "Pušenje ubija" - i meni je to favorit. To nije ništa drugo do najbukvalniji mogući prevod ovoga:



Evo odakle je slika

I u rubrici "Croatia" stoji: "Pušenje ubija",
te "Pušenje ozbiljno šteti vama i drugima oko vas".
A na kutiji (bolje je, čini mi se, paklici) Drine stoji:



i



Nije da se nešto puno razlikuju BiH i RH Hrvatski standard ('bemliga ako znam šta je to ). A ako se uzme u obzir i to da se kompleeetna legislativa mijenja, prilagođavajući se evropskoj, tu nema ništa čudno.
Mene, lično, nervira to što i subjekt koji to nije vrši radnju, konkretno, ubijanje. A i štećenje (haj' da uhapsimo to pušenje jer je ubica ). No to ne začuđuje ni najmanje kada uzmem u obzir i to kakvi su "zakoni". Ustav BiH je prevod sa Engleskog, a pisali su ga likovi razum kojih funkcioniše u četiri padeža.
Uzmi engleski zakonik u ruke - čista poezija, k'o sa ga je Šekspir pis'o.
Mi izgleda imamo višak padeža, slova, pisama, a to treba stesati tako da i npr. inglišmeni mogu da prate radnju. Siromasi...

I ne, ne radi se o tome da neko tri jezika smatra jednim (ja jezik, šprahe i lengvidž, apsolutno, ne smatram istom stvari), nego se radi o tome da je neko utripovao da jezik (pazi, jednina jbt. ) može da podijeli na tri jezika, i to prostim pridjevanjem pridjeva.
A jezik nije djeljivo sa tri...zato što ni tri nije djeljivo sa jezik.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 08:09   #4698
A jesi ga nadrobio...
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 12:23   #4699
Cool

Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
A jesi ga nadrobio...
Nije istina!
Odgovorio sam joj jednom riječju...ostalo je dubioza.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 12:46   #4700


Pa da. Lijepo si joj na početku rekao da ne znaš. I što je onda ovo bilo, ha? Što da ti čovjek veli...
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:31.