Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2011., 19:39   #81
ok, hvala na info, sad mi je malo lakše....nisam zvala, mislim da nema smisla više zvati, macica neće već par dana jesti, više neće ni vodu piti, jedva se drži na nogama kad hoda i samo spava..nejde na wc, iako joj je mjehur opet pun, tak je ko da je progutala tenisku lopticu, a jučer nakon pražnjenja mjehura u ambulanti i crijeva doma je bila ko štap tanka...Mislim da bi dodatna povlačenja po ambulantama i stres bili previše za nju..a kaj još mogu, vozit ju svaki dan na pikice za pišanje? infuzija za dehidraciju? Vozam ju već 2 tjedna po ambulantama, na dijagnoze, kontrole, pikice spazmolitika, trpam u nju hranu, ipakitine i svejedno joj se zadnjih tjedan dana stanje stvarno jako pogoršalo, tak da mislim da je bolje da joj olakšamo sve skupa da se ne muči više..Mislim da je došlo to vrijeme...
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 19:49   #82
žao mi je... stvarno je, znam kako je to... nažalost...

Ali tješi se spoznajom da si joj pružila lijep život...
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 20:50   #83
Evo, smogla sam snage da se konačno oprostim od svoje prekrasne mace...Bilo je užasno teško, kad sam ju vidla da još ima snage u njoj, opet sam se primila te mršave nade da bi moglo biti sve ok, al to su zablude, micica je počela lagano umirati, nije više jela, sve više se vrtila i gubila pažnju, tak da vjerujem da smo joj olakšali sve to skupa... Veterinar je htio raditi obdukciju da vidi koji je konkretni problem bio sa njom, ali nisam imala srca da ju još i sad muče..neka spava micek.Dovoljno je teško to što nas je napustila.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 21:58   #84

znaš da si napravila pravu stvar... ne znam kaj da ti kažem...
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 19:27   #85
Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
Evo, smogla sam snage da se konačno oprostim od svoje prekrasne mace...Bilo je užasno teško, kad sam ju vidla da još ima snage u njoj, opet sam se primila te mršave nade da bi moglo biti sve ok, al to su zablude, micica je počela lagano umirati, nije više jela, sve više se vrtila i gubila pažnju, tak da vjerujem da smo joj olakšali sve to skupa... Veterinar je htio raditi obdukciju da vidi koji je konkretni problem bio sa njom, ali nisam imala srca da ju još i sad muče..neka spava micek.Dovoljno je teško to što nas je napustila.
Žao mi je.

Al trebala si pristati na obdukciju, čisto da ako budeš drugu macu imala da znaš prepoznati simptome bolesti. Ovako će ti ostati misterija što je maci na kraju bilo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:51   #86
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Žao mi je.

Al trebala si pristati na obdukciju, čisto da ako budeš drugu macu imala da znaš prepoznati simptome bolesti. Ovako će ti ostati misterija što je maci na kraju bilo.
A premišljale smo se sestra i ja poslije dal smo ju možda trebale ostaviti, al čemu, itak mi je sad svejedno kad mace više nema,nismo ju htele ostavljati tamo kao neki medicinski otpad, radije smo ju pokopali u vrtu da je na neki način uvijek uz nas.. Po dijagnozama, il bubrezi il bubrezi i mjehur u kombinaciji..S tim da mjehur vjerojatno nije budući da je propiškila na kraju sa injekcijama, a na ultrazvuku nije bilo kamenaca. Baš sam se danas sa prijateljicom razgovarala koja je prije godinu dana dala peseka uspavati jer su mu bubrezi otkazali, isti simptomi kao kod moje mace...
Imam još jednu macu, Muckinu sestru, isto stara 14 god, al ona nikakve simptome ne pokazuje kao Mucka, piški normalno, jede normalno, puno spava i mazi se...Za sad je sve ok, već sam pitala veterinara dal je moguće kakve preventivne pretrage raditi, čisto da znam da je sa njom sve ok, i veli mi da se može al nema potrebe, nek joj pripazim na prehranu, veli da joj mogu preventivno u regularnu hranu umiješati ovaj c/d.
A što se tiče sipmtoma, ovih 2 tjedna sam pobrala sve moguće brošure po veterinarskim ambulantama za razne bolesti,proučila hrpu veterinarskih savjeta po internetu, tak da sam kolko tolko upoznata na koje stvari obratiti pažnju za uzbunu.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 09:49   #87
čuj, a da ti ipak nađeš veterinara koji će se malo više potruditi?

bolest bubrega je vrlo često genetska..npr. kod perzijskih mačaka. ne vidim razlog zašto dobar vet ne bi izvadio uzorak krvi kod njezine sestre??? osim financijskog, ali pretpostavljam da ti život i zdravlje mačke znači 10 puta više od 200ak kn.. Osim toga, u inoz. je najnormalnija stvar da se mačkama sa 8 god i psima poslije 7 svake godine rade preventivne biokemije i RTG kako bi se na vrijeme uočili problemi. Bubrezi su zaj... tek kad otkaže 75% bubrega, odnosno, kad on izgubi 75% svoje funkcije, tek onda se počinju javljati simptomi... a kad simptomi počnu, već je kasno, tako da se nemoj oslanjati na to... Tako da mi je to vrlo neprofesionalno od njega...

da je to moja mčka, odvela bi ju na biokemiju i RTG da se vidi u kakvom je zdravstvenom stanju. nisu samo bubrezi problem... može biti i jetra, srce, pluća.. a sve što se otkrije na vrijeme, lakše se i kraće lijeći...
Ovako, sastrane gledajući, bilo bi mi lako reći: da, trebala si pristati na obdukciju (kod životinja se to zove nekropsija), te bi vidjela u čemu je konkretno bio problem, a možda i "obrazovati" tog veterinara, da ubuduće ne griješi na drugima, ali potpuno te razmijum. Tako je i meni bilo sa mojim psom.. više nije bitno tko je kriv. niti ja ne bi mogla ostaviti svog psa. nikada!! Zadnji put kad su je operirali, uvjet za predaju na operaciju je bio da ukoliko se što dogodi, da pas ne ide u kafileriiju, nego da ju ja preuzimam....Tako da te potpuno razumijem.

ali pamet u glavu. Što je bilo, bilo je... Sad se moraš pobrinuti za drugu macu. Odvedi ju kod veta koji zna što radi... i napravi biokemiju
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 19:43   #88
Urinarni trakt - bolesti, liječenje, njega...

PKD - policistična bolest bubrega u mačaka

Dali je netko imao iskustva sa ovom bolešću?
Ako se pojavila bolest, tj znakovi, dali postoji mogućnost da se mačka izvuće te da se uz kontroliranje prehrane bolest utiša?
Molim vas za sve informacije koje imate svezi te bolesti..

Na netu nema dovoljno informacija što ako se ciste pojave, dali postoji šansa...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 07.09.2016. at 18:52. Reason: Naslov umetnut u post zbog spajanja tema i preimenovanja
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 22:36   #89
Uglavnom da se nadovežem.. Svugdje po netu piše isto. Genetska bolest, ciste postoje u mački oduvijek od rođenja, e sada pitanje je dali će se povećavati ili neće. Mačka može doživjeti duboku starost i da umre od druge stvari, cak i starosti, sve je to lutrija. Ako se sazna da je mačka DNK pozitivna na tu bolest treba paziti na prehranu, ne kupovati šrot od hrane, vjerujte mi možete tako produžiti život vašem ljubimcu..

Simptomi su letargija (depresija), povračanje (ne sada svaki dan, no povremeno), gubitak apetita za jelo, povećano konzumiranje tekućine, korištenje wc-a (dosta piški).
Navodi se na jednoj stranici da jednom kada dodje do tih simptoma da je vec 2/3 bubrega izgubilo funkciju..

Nigdje ne piše dali se mačka može spasiti kada jednom dođe u to stanje.. Moj mačak je imao simptom. Zadnjih cca godinu dana je pio tekućinu više. No kako je prije skoro nije niti pio, bila sam zadovoljna (prije 3 godine je ima struvite i nije pio niti vodu niti je jeo pa sam rekla da se necu zabrinjavati ako samo pije vode vise, no ako se sto drugo pojavi onda cu alarmirati veta) što je pije.. Nisam povezala.. Do jućer nisam niti znala da postoji ta genetska bolest..

Većinom su perzijaneri ugroženi, no tu spadaju i sijamci, ali i "obične" mačke. No perzijske najviše. Pretpostavljam da je parenjem uličnih mačaka kroz desetljeća uzelo svoj danak, pa su i ostale vrste postale "ugroženije".

Prima infuzije, pokušavaju mu organizam pročistiti, a sada ćemo vidjeti kako će to ići. Doma samo spava, digne se na wc i ako ga ja dignem da ga nasilu nahranim jer mora jesti.. Vidjela sam na netu da je netko ima iskustva na drugom forumu sa istim slucajem (tj opisao ga je na temi jednoj) no ne mogu doći do te osobe, to je stara tema, ne vidim više niti koji je nick. Tako da molim ako je još tko upoznat sa tom bolešću neka se javi, puno će pomoći..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 23:14   #90
a kaj kažu vet?
bojim se da nema oporavka bubrega kad ih zahvate ciste
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 23:20   #91
Sada ga pokusavaju procistiti sa infuzijama, pa ce vidjeti kako reagira na to. JEsi ti imala iskustva sa cistom?
Navodno da su one u macama cijeli zivot no problem je kada pocnu rasti pa smanjuju funkciju bubrega..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 23:42   #92
nisam, čisto neko razmišljanje, da cista oduzima normalnu građu bubrega, a time s ei smanjuje funkcija, ne bih htjela davati krive info, zato sam pitala kaj kažu vet
isto znam da je nasljedno i češće kod perzijanera

u svakom slučaju držim fige!
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 00:53   #93
Prvo ću krenuti sa copy paestom. Inače ovo što ću quotati je pisano na 95% (i više) stranica o toj bolesti, no neke stvari nisu opisane. Tu ja dolazim da dam svoj "sud" i iskustvo sa tom bolešću koja je ustanovljena pred "tek" tjedan dana..


Quote:
STO OVA BOLEST UZROKUJE KOD MACAKA?

Policisticna se bolest ispoljava kasnije u zivotu kao povecanje bubrega i poremecaj funkcije bubrega u dobi izmedju 3 i 10 godina (u prosjeku u dobi od 7 godina). Bolest je nasljedna i ciste su prisutne od rodjenja, ali su sitnije u mladih zivotinja. Velicina ciste moze varirati od manje od 1mm do vise od 1cm, a starije zivotinje imaju vece i brojnije ciste. Problemi se javljaju kad te ciste pocnu rasti i postupno povecavati bubreg, cime se smanjuje funkcija bubrega. Bolest zavrsava zatajenjem bubrega. Medju klinickim znacima su depresija, smanjen apetit ili odbijanje hrane, snazna zedj, velika kolicina mokrace i gubitak tezine. Velike su razlike izmedju dobi u kojoj pojedine macke ugibaju i u brzini napredovanja bolesti, a ponekad se to dogodi tako kasno u zivotu da macka ugiba iz drugih razloga prije no sto joj zataje bubrezi. Medjutim, ako ciste mogu rasti i uzrokovati probleme, zatajenje bubrega je neizbjezno. U rijetkim se slucajevima ciste nalaze i u drugim organima, recimo jetri i maternici.

KAKO SE DIJAGNOSTICIRA PKD

PKD se najlakse dijagnosticira ultrazvukom. Ultrazvuk je neinvazivna tehnika snimanja kojom se bolest moze otkriti u vrlo ranoj fazi. Sve sto je potrebno jest uklanjanje dlake na sredini trbuha i malo vremena za snimanje da se otkrije jesu li ciste prisutne. Uz dobru opremu i iskusno osoblje to se moze uciniti vec u dobi od 8 tjedana. Sto je macka starija, ciste su vece i lakse ih je otkriti. Dijagnoza ultrazvukom je 98% tocna nakon dobi od otprilike 10 mjeseci.

KAKO MACKA OBOLI OD PKD?

PKD nije zarazna bolest. Dr. David Biller sa Sveucilista u Kansasu nedavno je dovrsio istrazivanje i objavio rezultate koji pokazuju da je PKD autosomna osobina s dominantnim nasljedjivanjem. Rezultati su objavljeni u Journal of Heredity 1996

Brzi pogled u genetiku: autosoman dominantan gen jest onaj koji se ocituje ako je prisutan, cak i ako je naslijedjen od samo jednog roditelja. To znaci da je macka koja ne boluje od PKD takodjer i genetski slobodna od PKD-a. Ako je macka pozitivna na PKD, ona mora biti ili heterozigotna (naslijedila je gen od samo jednog roditelja) ili homozigotna (naslijedila je gen od oba roditelja). Na ovoj tablici prikazana je jednostavna mendeljevska genetika da lakse shvatite kako se naslijedjuje ova bolest (i svaka druga autosomna dominantna karakteristika).

KAKO SE LIJECI OVA BOLEST?

Ne postoji specifican lijek. Lijecenje se slicno terapiji koja se primjenjuje kod zatajenja bubrega bilo kojeg porijekla. Ukljucuje umjereno ogranicenje uzimanja bjelancevina u hrani, uzimanje biolosko visokovrijednih bjelancevina, ogranicenje fosfora u prehrani, pristup svjezoj pitkoj vodi u svako doba, uporabu sredstava za vezanje fosfata, i, ako je potrebno, lijecenje anemije. Jos je mnogo proucavanja PKD potrebno da shvatimo prave skrivene uzroke bolesti i napravimo efikasnu strategiju lijecenja.

KAKO MOZE UZGAJIVAC UKLONITI PKD IZ UZGOJNE KOLONIJE?

PKD je rezultat autosomnog dominantnog gena, pa ga je relativno lako pratiti i eliminirati. Sve uzgojne zivotinje treba pregledati ultrazvukom da se otkriju ciste ako su prisutne. To traje nekoliko minuta, i potrebna je lagana sedacija ili se pregled obavlja bez sediranja. Ako je rezultat pozitivan, treba poci unatrag (ako je moguce) i pregledati roditelje. Najbrzi nacin da se ukloni problem jest da se te pojedince kastrira/sterilizira. Ako je u pitanju izuzetno vrijedan parnjak ili uzgojna zenka, u tom je slucaju ipak moguce dobiti macice koji su PKD negativni AKO je drugi roditelj PKD negativan a PKD pozitivni roditelj je heterozigotan. Pogledajte prilozene tablice na kojima su prikazana pravila nasljedjivanja. Kad su okoceni macici dovoljno stari, moze ih se pregledati ultrazvukom da se utvrdi PKD status. Tako se moze izabrati macice koji ce nastaviti vrijednu uzgojnu liniju a oboljelog roditelja se moze kastrirati. Postoji teorija da je PKD daleko cesci kod perzijskih macaka no sto trenutne dijagnoze pokazuju. Nakon vise istrazivanja i objavljenih informacija o bolesti, uzgajivaci i veterinari moci ce suradjivati na stvaranju uzgojnih programa slobodnih od PKD. Tako je moguce eliminirati genetski zdravstveni problem.
Krećem u slijedećem postu sa svojim saznanjem.
Perzijaneri jesu najčešći sa tom bolešću, no nije iskljućivo da neka druga vrsta maca oboli. Pretpostavljam jer se dosta maca miješa, pa kroz par koljena mače čiji se primjer tigrica baka, prabaka... parili sa primjer perzijanerom koji ima PKD, kroz par koljena ne vidi toliko nasljednih vidljivih stvari (poput duge dlake i lica), no može nositi tu bolest..
Krećemo:
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 00:56   #94
Moj mačak je poluperzijaner, donešen iz jednog legla iz Ivanić Grada, od jedne obitelji koja se selila u stan, a imali su maca od godinu dana koje su trebali udomiti (Muki je imao godinu dana kako je došao kod mene). Koliko ih je bilo tamo ne znam, mačak, moj Muki je došao neočekivano (nisam planirala macu), kao poklon, tako da podrijetlo nikada nisam saznala..
Nakon kojih pola godine kako je došao kod mene imao je problema sa struvitima, to smo hvala Bogu uspiješno liječili (nisam imala dovoljno iskustva sa mačjim bolestima, a Muki je inače jako miran pa moraš jako dobro znati kako izgleda kada je bolestan, tj. znati razluciti. Kasnije je sve bilo ok (osim normalnih problema sa očima koje su uobičajene kod perzijanera).

PRVI ZNAK KOJI SAM TREBALA UOČITI:
- prije kojih godinu dana počeo je piti više vode. Iako sam znala da uvečana žeđ može značiti da postoje problemi sa bubrezima, nisam htjela odmah dizati paniku jer inače nije pio uopće vodu tako da sam bila sretna sto je pije. Nije pio jaako puno, no osjetno vidljivo se povečala kolicina koju je pio. Sve ostalo je bilo super, razigran, normalnog apetita, sve kako treba biti..
- odite veterinaru ako to vidite. Ne mora biti PKD, ma ne mora biti ništa, no vjerujte mi da što ranije reagirate kod ove "bolesti" to bolje. Zašto? Reći ću vam kasnije.

KAKO SE MOŽE SAZNATI DALI MAČAK IMA PKD:
- kako i piše gore, to je genetska bolest, nasljedna. Inače mače ima te ciste još dok je i u trbuhu, tako da se ciste ne stvore same od sebe, samo je pitanje dali i koliko će rasti.
- ovako, mom su mačku to ustanovili preko ultrazvuka, no ako želite biti 100% sigurni, možete napraviti DNK analizu koja se radi u Americi (detalje ne znam no vjerujem da vas veteinar može bolje uputiti u to gdje slati i koga konzultirati), analiza nije toliko skupa. Ipak radi se samo jedan put. Čini mi se da sam na netu pročitala cifru od kojih 48$, nisam 100% sigurna. Ultrazvuk se može raditi nakon što mače navrsi 2 mjeseca, i preporuča se provjera svakih 6 - 12 mjeseci da se vidi dali ciste stagniraju ili rastu.

DALI MOGU ŠTO UČINITI AKO SAZNAM DA MOJ MAČAK IMA PKD (CISTE NE MORAJU BITI UPALJENE I POVEĆANE, ZNAČI OPCENITO SAZNANJE O TOJ BOLESTI)?:
- naravno, ne može se nikada znati dali će ciste rasti ili neće. Niti jedan veterinar ne može reći zašto se u nekih PKD pozitivnih mačaka ciste povećavaju a u nekih ne, još se nije saznao uzrok rasta.
- vaše mačke možete prebaciti na posebnu prehranu: Royal Canin Renal, Hills k/d. Navodno hrana nije baš nešto, bez okusa bljutava, no primjer moj je izbirljivac suhu Renal prihvatio bolje od svega sto mu nudim.
- ne stresirati mačku, to su meni rekli, znači neka bude u prostoru i okruženju u kojem je inače, bez puno promjena (novi ljudi, novi prostori tj. stan..). Nije pravilo no ako možete probajte.
- dalje ne znam, no sigurno će se javiti netko tko zna još stvari. Napominjem ovdje pišem svoja saznanja i iskustva.

Znakovi koje je moj mačak imao:
- depresija
- odbijao je jesti hranu
- povečano pijenje vode
- učestao odlazak na wc (ja sma to zamjenila sa mišljenjem da ima struvite ponovo)
- povlačenje u osamu (moj mačak nije jako društven, no ovih se dana skrivao ispod kreveta, nije se mazio uopče, dolazio meni, samo je ležao i spavao)
- temperatura (osjetila sma da je topliji nego što treba biti)
- povračanje (povračao je slinu, bijelo, pogotovo zadnjih 2 dana)
- smršavio je dosta u kratkom vremenu
(ako se sjetim još čega naknadno zamolit ću modove da nadopišu da se ne miksa sa ostatkom posteva koje ću pisati)


Znači odveli smo ga vetu, preko ultrazvuka je ustanovljeno da ima ciste na oba bubrega.

Nalaz krvi je bio (stavke u zagradi su koliko bi trebalo biti, a iza zagrade Mukievi nalazi):
AST - (0-48) - 12
UREA - (5,7-12,9) - 31,5 - povišeno
CREA - (71-212) - 510 - povišeno
Na - (150-165) - 152
K - (3,5-5,8) - 4,5
Cl - (112-129) - 116
HCT - (24-45) - 35
HGB - (8,0-15,0) - 10,1
MCHC - (30-36,9) - 28,9 - nisko

Dobio je tamo infuziju potkožnu, antibiotike Klavuxil(pretpostavljam za smanjenje temperature i suzbijanje upale cisti).
Predloženo nam je da ga ostavimo sutradan da infuziji u ambulanti.

Tamo je bio od 8.30 ujutro do malo poslije 3 kada sam dolazila po njega.
Dobivao je Ri Lac (zaboravim naziv uvijek), uglavnom tekućinu za nadomjestak tekučine u organizmu. Vitamin (ne znam koji, zaboravih), i kasnije je dobivao infuziju Dofalita koja služi kao nadomjestak hrane.
Išao je 4 dana na infuziju. Rečeno mi je da ćemo u srijedu (od ponedjeljka je krenuo na infuzije) vidjeti kako je stanje pa ćemo vidjeti što dalje dali ima smisla..

U srijedu mu je ponovo vađena krv, i urea i kreatinin su bili u padanju, pod pretpostavkom da će pasti do sutrašnjeg dana nismo više vadili krv.
Sa infuzijom smo radili pročiščavanje krvi, sa jako velikom količinom tekučine su se "napadali bubrezi" (tako mi je rečano), te ih se "tjeralo" da rade svoj posao. Postao je anemičan nakon toga, no to je bilo očekivano i za ne zabrinjavati se.

Liječenje smo nastavili doma, dobili smo jednu infuziju sa Ri Lac i vtiaminom unutra (potkožno ju dajem), te sirup Sinersul koji se daje 1 dnevno oralno i služi za smirivanje upale cisti.
Jako teško podnosi to, sirup pogotovo jer je nakon što sam mu ga dala slini 20-.tak minuta (pretpostavljam kako je sladak da je reagirao na to), prestrasila sma se jako no to je normalno. S obzirom da mi je rečeno da ako će tako reagirati i dalje da mu ne dajem više sirup (nisam danas, jer ga jako šokiram sa time).
Sutra ću vidjeti što će mi vetica reći.
Pričala sma sa ljudima, veterinarima, konzultirala se, pokušavala doći do odgovora..
Uglavnom ove ciste su neoperabilne, mogu se punktirati no nema smisla i nije baš bezazleno.
Jednom kada dođe do ovog stadija (da bubrezi počnu otkazivati) nema povratka, ja sma sada vratila Mukia, no ne znam koliko mu je još preostalo..
U arhivi ovdje postoji jedna tema od 2006 kada je jednom dečku mačak obolio cca 18.11. a vijest o poboljšanju te kasnije preminuću je dao konačno 3.12... Nema pravila, nema dana, vidjet ću koliko će biti dobro.
Njegovo stanje možete pratiti ovdje , ja sam ga sada uspijela povratiti. Trenutno nije kao prije, još uvijek leži više manje, no veliko poboljšanje vidim jer malo papa, prihvatio je ovu posebnu hranu, mazi se, prede (nije niti preo tih dana), i pokazuje velike znakove ljutnje jer ga gazdarica maltretira sa infuzijama i sirupima.
Ako se vama to dogodi, fino ako uspijete macu "povratiti u zivot" kada dodje doma dajte joj puno tekućine na izbor (ja trenutno imam 4 posudice sa vodom po kući rasporedene), hranu probajte razrijediti sa vodom jer moj nije htio uopce jesti prvih 2 dana (morala sam ga šopati), možete kupiti Ipaktin prah (neka drugi kažu kako funkcionira, ja sma jos uvijek početnik), koji se može dati na špricu pomiješan sa vodom (obratite pozornost da promućkate špricu jer se ne otapa u vodi), ili mu možete dati sa hranom. Spominje se i beta glukan, to još trebam provjeriti, i čajevi (sutra zovem veticu i pitam koje mogu davati).

Pričala sam i sa čovjekom, veterinarom koji radi dijalizu. Inače je iz Ivanić Grada. Objasnio mi je proceduru, no kod tako velikih cisti poput Mukievih je nažalost besmisleno i mogla bi reći mučenje.
Postoji i u Zagrebu Vet Svijet na Rudešu čovjek koji je stručan za dijalizu, tako da i njega možete nazvati i konzultirati se i odlučiti što ćete napraviti. Transplatacije se rade samo u SAD-u, tako da to nije moguće. Uz transplatacije očekivan "vijek" tj produžetak je 2.5 godina. To si proguglajte, ako vas zanima, ja nisam pretjerano to gledala..

Uglavnom, vjerovatno sa mnešto i zaboravila, tako da ću se kasnije nadovezati, no za sada je to to..
Ako itko ima kakvih pitanja ili želi nešto nadodati neka nadoda slobodno.
Do pisanja..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 09:12   #95
Angie sretno, držim fige da ti se micek izvuče. Super da mačku opada kreatinin, to je pozitivno u cijeloj situaciji. Samo ga držite čim nižim, jer će u protivnom raditi štetu po organizmu, bar je tak meni nekaj veterinar objašnjaval. Moja maca je imala bolesne bubrege, nisu bile ciste, (al u principu koja god bolest bubrega da je, svodi se na isto, smanjuje im funkciju) no ta bolest je dosta teška za skužiti, tak da sam i ja prekasno shvatila kad su joj bubrezi već bili otkazivali. Tak da te potpuno razumijem u kakvoj si situaciji.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 00:39   #96
Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
Angie sretno, držim fige da ti se micek izvuče. Super da mačku opada kreatinin, to je pozitivno u cijeloj situaciji. Samo ga držite čim nižim, jer će u protivnom raditi štetu po organizmu, bar je tak meni nekaj veterinar objašnjaval. Moja maca je imala bolesne bubrege, nisu bile ciste, (al u principu koja god bolest bubrega da je, svodi se na isto, smanjuje im funkciju) no ta bolest je dosta teška za skužiti, tak da sam i ja prekasno shvatila kad su joj bubrezi već bili otkazivali. Tak da te potpuno razumijem u kakvoj si situaciji.
Hvala ti puno na potpori, za sada je Muki dobro, nije divlji no uziva, ne boli ga nista i relativno obavlja sve stvari kao i prije..

OT: Ipakitin, jel problem ako ga i zdrava maca malo "pojede/popije"? Pošto imam dvije mace, a jednu bolesnu, no ova bolesna ne zeli jesti renal mokru moram joj dati u vodu, a znam da bu mozda i druga pila iz te posudice vodu (znate kak je nemre se to kontorlirat). BOlestan macak ce sigurno vise piti vode, no dali moze doci do problema ako i zdrava maca popije tu vodu?
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:31   #97
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post

OT: Ipakitin, jel problem ako ga i zdrava maca malo "pojede/popije"?
A šta je to uopće?

A možeš ovoj bolesnoj maci to pomiješati s vodom i onda navući u spricu i tako joj davati. Onda nema straha za ovu drugu macu.

Ja ti sve svojima što moram uvaliti, od čajeva do lijekova dajem na špricu. Onda točno znam koliko su čega dobili i znam da onda nije niti jedna druga mačka popila nešto što nije smjela.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:52   #98
To je neki prah koji na sebe prima stvari koje inace prolaze kroz bubreg i opterecuju ga. Inace je to normalno za zivotinje ako imaju dobar bubreg, no kod ovakvog slucaja sa time se postize da sto manje bubreg ima opterecenje..
Dala bi ja njemu na spricu no ne zelim ga maltretirati ako mogu na koji drugi nacin. Jer je toliko ljut na mene zbog odvlacenja docu da se jos nije skulirao, pa bi ako mogu ovako davati radje ovako davala..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 12:11   #99
A ne znam, nazovi veta pa ga pitaj da li to može naškoditi drugoj maci ako ga pije. Ako nema nikakve posljedice za drugu macu onda stvai u vodu, iako bi ja na tvom mjestu mu ipak davala na špricu.

Nauče se oni jako brzo da neke stvari moraju otrpiti. Moj mican je imao bubrežne kamence i ja sam mu u početku prvih par mjeseci jako često davala čaj piti kako bi mu se ispirali bubrezi. Prvih par puta je pizdio ko nespašen kad bi mu se približila sa špricom, sad je ko bubuca. Nije presretan ali otrpi i popije tu cijelu špricu jer sam ga naučila da nakon togaa uvijek ide neka fina nagrada.

A i sa špricom bi znala točno koliko ti je maca tog praha popila, ovako će ti i isproljevati, i druga će maca piti a i voda će hlapiti pogotovo sad ljeti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 01:59   #100
Dugo se ovdje nisam javila..
Muki je preminuo prije točno 4 mjeseca, 30.09.2011

Bio je par mjeseci ok (koliko se može reći za njega, jer se u srži promijenio, nije više bio stari Muki no bio je živ i nije patio).
Hranio se posebnom hranom, redovito primao Ipakitin prah, i živio je dosta dugo. 4 mjeseca, to je za taj stadij cisti jako dugo..
Nažalost je pod zadnje ponovo počeo klonuti. Ponovo jurnjave vetovima, infuzije.. I nakon 3 dana infuzija sam ga pogledala i rekla da nema smisla, ovo se može samo pogoršavat, i njemu produžiti agoniju, da ga samo vidite kako je tih par dana izgledao.. Slina mu je izlazila vani sama od sebe, smrdilo mu je jako iz ustiju, pretužno.. Dana 30.09 odvela sam ga u Ambulantu i bila uz njega dok je on krenuo put duge..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:50.