Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2016., 17:54   #101
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
OK, kod tebe vidim, kad nemas argumente, sve to zbrda zdola. Mozda ce biti bolje da se drzimo stvaranja "moderne" hrvatske nacije, kako kaze moj prijatelj de..oops lijencina.
Nije zbrda zdola već sažeto, jer mi se više ne da ponavljati jedno te isto. A što se tiče stvaranja moderne hrvatske nacije, to bi stvarno bila dobra ideja ...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 21:19   #102
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nije zbrda zdola već sažeto, jer mi se više ne da ponavljati jedno te isto. A što se tiče stvaranja moderne hrvatske nacije, to bi stvarno bila dobra ideja ...
Zbrda zdola je jer tebi 200-300 godina ne znaci nista, iako govorimo o samo jednom izvjesnom vremenu.
Zanima me sto je tebi, vremenski govoreci, moderna hrvatska nacija?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 22:12   #103
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Zbrda zdola je jer tebi 200-300 godina ne znaci nista, iako govorimo o samo jednom izvjesnom vremenu.
Ne znam gdje je problem. DAI nije pouzdan u pogledu datiranja, ali neki događaji koji su tamo opisani mogu se usporediti sa događajima iz drugih izvora:

Pobjeda nad Avarima:

https://en.wikipedia.org/wiki/Vojnomir (795)

Ratovi protiv Franaka:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ljudevit (810-823)
https://en.wikipedia.org/wiki/Ratimi...Lower_Pannonia (829–838)
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 01:53   #104
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje je problem. DAI nije pouzdan u pogledu datiranja, ali neki događaji koji su tamo opisani mogu se usporediti sa događajima iz drugih izvora:

Pobjeda nad Avarima:

https://en.wikipedia.org/wiki/Vojnomir (795)

Ratovi protiv Franaka:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ljudevit (810-823)
https://en.wikipedia.org/wiki/Ratimi...Lower_Pannonia (829–838)
Sve si pobrkao i vrijeme i mjesto i izvore. S tobom diskutirati bi bilo isto kao da pricamo o Njemackom napadu na SSSR u WW2, a ti mi navodis izvore o bitki na Sommi i Keiseru Wilhelmu iz WW1.

Drzi se stvaranja moderne hrvatske nacije.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 02:22   #105
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Sve si pobrkao i vrijeme i mjesto i izvore. S tobom diskutirati bi bilo isto kao da pricamo o Njemackom napadu na SSSR u WW2, a ti mi navodis izvore o bitki na Sommi i Keiseru Wilhelmu iz WW1.


Naravno da sam pobrkao vrijeme i mjesto. To se sve zapravo događalo još u šestom stoljeću kada su združene snage gotske panzer divizije "Lingoner" izvršile blitzkrieg na avaro-slavensko brahiocefalno uporište u Obrovcu, pod zapovjedništvom hauptbahnhofa Borne. Ovaj smrtonosan udarac zadan je iz smjera Karina.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 11:09   #106
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Zbrda zdola je jer tebi 200-300 godina ne znaci nista, iako govorimo o samo jednom izvjesnom vremenu.
Zanima me sto je tebi, vremenski govoreci, moderna hrvatska nacija?
Šteta je što se slabo govori o nekim pokretima u 18. stoljeću, o 19. stoljeću maltene sve znamo i naravno da je tu stvorena moderna Hrvatska nacija, ali bilo bi dobro pogledati u 18. stoljeću nekakve pra-početke i za Hrvate ali i za susjedne narode, u nekom modernom istraživanju.

No i u javnosti, ali i po ovome podforumu, povijest počinje 1918.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 13:20   #107
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Također me zanima Hrvatska svijest i njezin rast u Bosni i Istri te stanje u Dalmaciji,koja nije bila dio Trojedne Kraljevine,usprkos imenu.
Dalmatinci su se u to vrijeme osijećali kao što i jesu Dalmatinci, što se vidi iz američkih useljeničkih dokumenata iz tog vremena. Dalmatinci su u rubriku nacionalnost upisivali ništa drugo nego Dalmatinac.
Rodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 13:27   #108
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Dalmatinci su se u to vrijeme osijećali kao što i jesu Dalmatinci, što se vidi iz američkih useljeničkih dokumenata iz tog vremena. Dalmatinci su u rubriku nacionalnost upisivali ništa drugo nego Dalmatinac.
Kako koji, čak ima primjera gdje su pravoslavni Dalmatinci upisali da su Hrvati.
Dalmatinsko izjašnjavanje je bilo regionalno-teritorijalno, živjeli su u kraljevini Dalmaciji, automatski su se identificirali sa službenim nazivom. Da se kraljevina zvala Malmacija oni bi se pisali Malmatinci.
Da se nije nikakvo zvala, da nije postojala u administrativno teritorijalnom smislu pisali bi se kao Hrvati.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 14:30   #109
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Dalmatinci su se u to vrijeme osijećali kao što i jesu Dalmatinci, što se vidi iz američkih useljeničkih dokumenata iz tog vremena. Dalmatinci su u rubriku nacionalnost upisivali ništa drugo nego Dalmatinac.
Možda si mislio na ove:

Quote:
»Mihael Raskovic« stiže 27.X.1913. iz mjesta Benkovac koje je u zemlji Dalmaciji, ima ugarsko državljanstvo, a Hrvat je po narodnosti. 29.III.1912. upisani su iza skupine Bugara »Milan Rasković«, »D? Milovojević« (u bazi »Dsuitar«) i »Miloš Kolemdjija«. Dolaze iz mjesta Karin, iz zemlje Dalmacije, austrijskoga su državljanstva, a Hrvati po narodnosti. U bazi su upisani kao Dalmatinci po narodnosti jer je neka druga ruka u rubrici za narodnost iznad upisa »Croatian« naknadno napisala »Dalm«.
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...ak_jezik=68919

Dakle zaključak je dijametralno suprotan od onoga što tvrdiš. Dalmatinci su se i te kako upisivali kao Hrvati (pa čak i oni iz Karina...)
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 17:16   #110
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Dalmatinci su se u to vrijeme osijećali kao što i jesu Dalmatinci, što se vidi iz američkih useljeničkih dokumenata iz tog vremena. Dalmatinci su u rubriku nacionalnost upisivali ništa drugo nego Dalmatinac.
Zato od 1870. do 1918. Dalmatinskim saborom vladaju hrvatski nacionalisti?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 19:04   #111
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
»Mihael Raskovic« stiže 27.X.1913. iz mjesta Benkovac koje je u zemlji Dalmaciji, ima ugarsko državljanstvo, a Hrvat je po narodnosti. 29.III.1912. upisani su iza skupine Bugara »Milan Rasković«, »D? Milovojević« (u bazi »Dsuitar«) i »Miloš Kolemdjija«. Dolaze iz mjesta Karin, iz zemlje Dalmacije, austrijskoga su državljanstva, a Hrvati po narodnosti. U bazi su upisani kao Dalmatinci po narodnosti jer je neka druga ruka u rubrici za narodnost iznad upisa »Croatian« naknadno napisala »Dalm«.
Nisam mislio ni na koju Mihael Raskovic nego sam pretraživao podatke o svojoj familiji na myheritage ili već ne sijećam se gdje, Izjašnjavali su se kao Dalmatinci. to je ono što znam o svojoj familiji.

Vidim paljbu na ovom forumu čim sam spomenuo Dalmaciju pa vas pitam;

U čemu je problem ako se moja familija osjećala i izjašnjavala kao dalmatinci i u čemu je problem ako se ja danas osjećam i izjašnjavam kao dalmatinac.

Politika i nacionalnost me ni najmanje ne zanimaju, jedino sto me zanima tko su bili naši preci a ne koje su nam ime nametnuli
Rodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 19:17   #112
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zato od 1870. do 1918. Dalmatinskim saborom vladaju hrvatski nacionalisti?
Tko je vladao Dalmatinskim saborom? ne znam, možda dalmatinski nacionalisti, kako ću ja to znati ako mi ti ne kažeš.
Rodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 20:34   #113
Tvoja familija se izjašnjavala administrativno. Hrvati su imali turbulentnu povijest i bili su administrativno i politički rascjepkani, zato su stjecali razne identitete uključivo i dalmatinski.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 21:53   #114
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Nisam mislio ni na koju Mihael Raskovic nego sam pretraživao podatke o svojoj familiji na myheritage ili već ne sijećam se gdje, Izjašnjavali su se kao Dalmatinci. to je ono što znam o svojoj familiji.

Vidim paljbu na ovom forumu čim sam spomenuo Dalmaciju pa vas pitam;

U čemu je problem ako se moja familija osjećala i izjašnjavala kao dalmatinci i u čemu je problem ako se ja danas osjećam i izjašnjavam kao dalmatinac.

Politika i nacionalnost me ni najmanje ne zanimaju, jedino sto me zanima tko su bili naši preci a ne koje su nam ime nametnuli
Nije nikakav problem, jedino što objektivno ne postoji takva nacija pa nije jasno što želiš postići takvim izjašnjavanjem. Je li to zaštita manjinskih prava? Udžbenici na dalmatinskom jeziku? Državno financiranje folklornih društava? Dvojezični nazivi ulica? Drugim riječima, želiš biti dio nekog imaginarnog kluba koji ne postoji u realnosti.

Iako tvrdiš da te politika i nacionalnosti ne zanimaju, takva vrsta izjašnjavanja se može objasniti jedino kao politički stav. Naime, iako možda želiš postići suprotno, takvim stavom zapravo ideš na ruku srpskim nacionalistima, kojima je razbijanje hrvatskog naroda na regionalne identitete trajna opsesija. To je uvijek bila politika svakog agresora i okupatora kako kod nas, tako i u svijetu.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 03:12   #115
Ne razumiješ, koliko znam dalmatinsko ime nije zabranjeno i koliko vidim obilato se koristi i kao što rekoh nacionalizam u smislu državotvornosti me ne zanima. drugim riječima ne zanimaju me ni nacionalisti ni separatisti ... A imaginarni klub, to si pogodio, u svakom slučaju želim biti član kluba koji ne postoji.

Zanima me nešto drugo, genetski gledano tko su dalmatinci, tko su slavonci a tko hrvati? bili smo nekad Trojedna.. Koliko znamo takozvana južna hrvatska je kompost od takozvanih neolitskih gena E, G, J i I, dominantan I2. Sjeverna hrvatska je uglavnom R1a i nešto manje R1b, drugim riječima dominantan slavenski gen. Drevni hrvati koji su došli u 7. i 9. stoljeću ako su izvorno slavenski narod nosili su R1a haplogrupu, ako nisu možda su nosili Q ili N ili što vi mislite?

Zadnje uređivanje Rodon : 28.07.2017. at 03:22.
Rodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 09:34   #116
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Zanima me nešto drugo, genetski gledano tko su dalmatinci, tko su slavonci a tko hrvati? bili smo nekad Trojedna.. Koliko znamo takozvana južna hrvatska je kompost od takozvanih neolitskih gena E, G, J i I, dominantan I2. Sjeverna hrvatska je uglavnom R1a i nešto manje R1b, drugim riječima dominantan slavenski gen. Drevni hrvati koji su došli u 7. i 9. stoljeću ako su izvorno slavenski narod nosili su R1a haplogrupu, ako nisu možda su nosili Q ili N ili što vi mislite?
Ajme majko.....

Molim te nemoj o genetici, tvoji su zakljuci potpuno pogresni.
Hrvati su genetski homogen narod, niti je I2 starosjedilacka, niti je sjeverna Hrvatska dominantno R1a, niti su neolitske haplogrupe pristutne u Dalmaciji vise nego na sjeveru, niti se genetsko porijeklo naroda odreduje haplogrupama.

Imas zastarjele podatke od desetak godina koji su smjesni u 2017, procitaj malo ozbiljne znanstvene radove prije postanja (na temu populacijske genetike)

Sto se tice upisa Dalmatinskih imigranata u SAD, ogromna vecina se upisivala Hrvatima kao uostalom i moj predak iz Dalmacije. Neki su upisani kao Austrijanci (ne svojom voljom), gotovo nikad Dalmatinci.

Zadnje uređivanje Mala Rijeka : 28.07.2017. at 10:03.
Mala Rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 10:51   #117
Trojedina kraljevina je skup hrvatskih zemalja.
Kao što postoje češke, ruske, poljske... zemlje.
Današnja Dalmacija (pogotovo sjeverna i središnja) je inače koljevka hr. države, to je mjesto gdje su prvi glavni gradovi (trokut Nin-Knin-Klis)...
A za genetiku
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 11:34   #118
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Ne razumiješ, koliko znam dalmatinsko ime nije zabranjeno i koliko vidim obilato se koristi i kao što rekoh nacionalizam u smislu državotvornosti me ne zanima. drugim riječima ne zanimaju me ni nacionalisti ni separatisti ... A imaginarni klub, to si pogodio, u svakom slučaju želim biti član kluba koji ne postoji.
Ma nije zabranjeno. Regionalno izjašnjavanje je jedna od rubrika u popisu stanovništva. Na popisu u Češkoj navodno se pojavio nezanemariv broj Klingonaca. Poznat je češki humor. Ljude takve stvari vesele i ja osobno nemam ništa protiv.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 11:56   #119
Quote:
Mala Rijeka kaže: Pogledaj post
Ajme majko.....

Molim te nemoj o genetici, tvoji su zakljuci potpuno pogresni.
Hrvati su genetski homogen narod, niti je I2 starosjedilacka, niti je sjeverna Hrvatska dominantno R1a, niti su neolitske haplogrupe pristutne u Dalmaciji vise nego na sjeveru, niti se genetsko porijeklo naroda odreduje haplogrupama.

Imas zastarjele podatke od desetak godina koji su smjesni u 2017, procitaj malo ozbiljne znanstvene radove prije postanja (na temu populacijske genetike)

Sto se tice upisa Dalmatinskih imigranata u SAD, ogromna vecina se upisivala Hrvatima kao uostalom i moj predak iz Dalmacije. Neki su upisani kao Austrijanci (ne svojom voljom), gotovo nikad Dalmatinci.
Ja imam zastarjele podatke a ti nove ok pokaži ih.

- Hrvati su genetski homogen narod??
jedini genetski homogen narod su bušmani

- niti je I2 starosjedilacka
nisam rekao da je starosjeilačka niti da je I2a nastala na balkanu, rekao sam da su E,G,J i I neolitske. što znači da su prisutne u europi još od neolitske ekspanzije

- niti je sjeverna Hrvatska dominantno R1a ??
nego koja??

- niti su neolitske haplogrupe pristutne u Dalmaciji vise nego na sjeveru ??
pokazi mi ta istraživanja

- niti se genetsko porijeklo naroda odreduje haplogrupama ??
možda lingvistika određuje genetsko porijeklo nekog naroda

Pitanje, kada hercegovac dođe u Zagreb i zakajka, jel on svojim kajkanjem postaje purger? Ako je odgovor DA Bandića slobodno zadržite..
Rodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 12:08   #120
Quote:
Rodon kaže: Pogledaj post
Ja imam zastarjele podatke a ti nove ok pokaži ih.

- Hrvati su genetski homogen narod??
jedini genetski homogen narod su bušmani

- niti je I2 starosjedilacka
nisam rekao da je starosjeilačka niti da je I2a nastala na balkanu, rekao sam da su E,G,J i I neolitske. što znači da su prisutne u europi još od neolitske ekspanzije

- niti je sjeverna Hrvatska dominantno R1a ??
nego koja??

- niti su neolitske haplogrupe pristutne u Dalmaciji vise nego na sjeveru ??
pokazi mi ta istraživanja

- niti se genetsko porijeklo naroda odreduje haplogrupama ??
možda lingvistika određuje genetsko porijeklo nekog naroda

Pitanje, kada hercegovac dođe u Zagreb i zakajka, jel on svojim kajkanjem postaje purger? Ako je odgovor DA Bandića slobodno zadržite..
Poslušaj Malu Rijeku, ipak malo bolje razumije problematiku.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.