Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2017., 10:12   #381
Imam pitanje - nakon što kupiš nekretninu na javnoj dražbi možeš li kako ući u nju barem vidjeti što si kupio prije nego što bivši vlasnik mirno/nasilno izađe iz nje? Nije bilo razgledavanja nekretnine pa tko kaže da osoba nece demolirat stan prije nego što izadje iz njega Riječ je o relativno novijoj gradnji tako da osim u slučaju demoliranja ne bi trebalo biti većih troškova renoviranja.
anse22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 11:09   #382
Quote:
anse22 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje - nakon što kupiš nekretninu na javnoj dražbi možeš li kako ući u nju barem vidjeti što si kupio prije nego što bivši vlasnik mirno/nasilno izađe iz nje? Nije bilo razgledavanja nekretnine pa tko kaže da osoba nece demolirat stan prije nego što izadje iz njega Riječ je o relativno novijoj gradnji tako da osim u slučaju demoliranja ne bi trebalo biti većih troškova renoviranja.
I mene isto zanima.

Kako se zastititi da ovrsenik ne demolira nekretninu koju je izgubio na drazbi?

Ima li tko nekih iskustva?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 00:57   #383
pozdrav svima.
zainteresiran sam za kupovinu stana preko dražbe, glavna knjiga na oss.uredjenazemlja.hr kaže da je na predmetnim česticama na kojima je zgrada još uvijek - voćnjak, o etažiranju da i ne govorimo, radi se o novijoj stambenoj zgradi u kojoj su živjele obitelji vojnih lica. Zanima me ima li smisla upuštati se u to, ne bih htio kupovati voćnjak, imam već nešto šljiva, jabuka i trešanja?
Hvala na odgovoru.
rimini is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 10:58   #384
Molim za savjet:
* 29.11.2016 - rociste na kojemu je kupljena kuca na drazbi;
* 13.01.2017 - predmet je otisao na Zupanijski sud u Splitu jer se ovrsenik u medjuvrimenu zalio (osnova zalbe: konflikt interesa, jer je sudac klijent banke koja je bila ovrhovoditelj na drazbi);
* 26.01.2017 - predmet je zaprimljen na Zupanisjkom Sudu u Splitu i dobio novi broj;
* 01.02.2017 - predmet je dodjeljen zupanijskom sutcu (i od tada nista).

Pitanja:
1. Koliko jos cekati na presudu sutca prije nego sto posaljem pozurnicu?
2. Kako se zastititi da ovrsenik ne demolira nekretninu koju je izgubio na drazbi?
3. Koji su sljedeci koraci kako bismo se sto prije uselili u kucu?

HVALA!
PS: Ovrsenik je DOO a ne privatna osoba, u kuci ne zivi nitko, iako ima namjestaja!
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 20:30   #385
Quote:
illyri kaže: Pogledaj post
Molim za savjet:
* 29.11.2016 - rociste na kojemu je kupljena kuca na drazbi;
* 13.01.2017 - predmet je otisao na Zupanijski sud u Splitu jer se ovrsenik u medjuvrimenu zalio (osnova zalbe: konflikt interesa, jer je sudac klijent banke koja je bila ovrhovoditelj na drazbi);
* 26.01.2017 - predmet je zaprimljen na Zupanisjkom Sudu u Splitu i dobio novi broj;
* 01.02.2017 - predmet je dodjeljen zupanijskom sutcu (i od tada nista).

Pitanja:
1. Koliko jos cekati na presudu sutca prije nego sto posaljem pozurnicu?
2. Kako se zastititi da ovrsenik ne demolira nekretninu koju je izgubio na drazbi?
3. Koji su sljedeci koraci kako bismo se sto prije uselili u kucu?

HVALA!
PS: Ovrsenik je DOO a ne privatna osoba, u kuci ne zivi nitko, iako ima namjestaja!

Vidim da ti nitko ne odgovara a isto i mene zanima... i meni je skoro 2 mjeseca prošlo od zaprimanja predmeta na županijski, ne da mi se čekati više pa šaljem sutra požurnicu.
Dsvbo je preporučila da ne forsiram nego pričekam barem 2 mjeseca pa eto, došlo je vrijeme.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 21:05   #386
Zasto DSVBO ne odgovara?

Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Vidim da ti nitko ne odgovara a isto i mene zanima... i meni je skoro 2 mjeseca prošlo od zaprimanja predmeta na županijski, ne da mi se čekati više pa šaljem sutra požurnicu.
Dsvbo je preporučila da ne forsiram nego pričekam barem 2 mjeseca pa eto, došlo je vrijeme.
A da se nesto nije desilo DSVBO?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 19:29   #387
tu sam, hvala na brizi

ovo s pozurnicom na zupanijski nakon dva mjeseca je ok

nisam citala za podsjetnik zadnje stranice stoga cist' za info: mislim da pozurnica putem odvjetnika u prosjeku stoji 1.250,00 kuna +pdv

p.s! idem na put pa me oprt nebu bilo par dana
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 21:12   #388
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
tu sam, hvala na brizi

ovo s pozurnicom na zupanijski nakon dva mjeseca je ok

nisam citala za podsjetnik zadnje stranice stoga cist' za info: mislim da pozurnica putem odvjetnika u prosjeku stoji 1.250,00 kuna +pdv

p.s! idem na put pa me oprt nebu bilo par dana
A neki savjet u vezi ovoga:

* 29.11.2016 - rociste na kojemu je kupljena kuca na drazbi;
* 13.01.2017 - predmet je otisao na Zupanijski sud u Splitu jer se ovrsenik u medjuvrimenu zalio (osnova zalbe: konflikt interesa, jer je sudac klijent banke koja je bila ovrhovoditelj na drazbi);
* 26.01.2017 - predmet je zaprimljen na Zupanisjkom Sudu u Splitu i dobio novi broj;
* 01.02.2017 - predmet je dodjeljen zupanijskom sutcu;
*14.03.2017 - pozurnica poslao pozurnicu sutcu Zupanijskog u Splitu

Pitanja:
1. U medjuvrimenu su dva ovrhovoditelja podnjeli podneske ocitujuci se da ovrsenik bespravno odugovlaci cijeli proces i zatrazili da sudac odbije zalbu ovrsenika?
2. Kako se zastititi da ovrsenik ne demolira nekretninu koju je izgubio na drazbi?
3. Koji su sljedeci koraci kako bismo se sto prije uselili u kucu?

HVALA!
PS: Ovrsenik je DOO a ne privatna osoba, u kuci ne zivi nitko, iako ima nesto namjestaja!
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 20:25   #389
Pozdrav,

novi sam ovdje i pročitao sam cijelu temu. Imam pitanje za slijedeću siutaciju:

Nekretnina je u vlasništvu osobe A i osobe B u omjeru 50:50. Osoba A pokreće ovrhu (ovrhovoditelj) nad osobom B (ovršenik).
Pirtom je osoba A potpisala ugovor o doživotonom uzdržavanju s osobom C. U ZK vlastovnici je osoba C navedena u zabilježbi na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju na 1/2 nekretnine (dio koji je u vlasništvu osobe A). E sad, ptianje je što se događa nakon što na primjer netko na dražbi kupi tu nekreninu.

1. Da li se sve osobe navedene u vlastnovnici brišu, uključujući i osobu C te se kao vlasnik upisuje samo kupac s dražbe?
2. Ako je prvo točno: onda se vrijednost, koju je nekretnina postigla na dražbi, djeli u omjeru 50:50 i raspodjeljuje osobama B i C?
3. Ako prvo nije točno: po smrti osobe A, osoba C dobiva polovicu nekretnine koja je pripadala osobi A? Što se tu događa s kupcem, da li je tu situacija čista ili kupac može imati potencijalnih problema?
4. Da li osoba C ima pravo žalbe na ishod dražbe ili to pravo ima samo osoba B? Pretpostavljam da se osoba A neće žaliti jer je ovrhovoditelj. Da li osoba A uopće ima pravo žalbe?

Hvala.
stipe_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 11:24   #390
Ljudi, proslo je:

- 5 mjeseci od kako smo kucu kuplili na ovrhi na opcinskom sudu i sve uredno platili;
- 3 mjeseca od kako je sudac zaprimio predmet na zupanijskom u Splitu, jer se ovrsenik zalio bez ikakve veze;
- 1.5 mjeseca od kako sam poslao pozurnicu;

... i jos uvjek nista!!!

U kuci ne zivi nitko, bila je vlasnistvo DOO, ali ima nesto namjestaja.

1. Sto mi je cinit da zupanijski napokon odluci?
2. Kako osigurat da ovrsenik ne demolira kucu?
3. Kako se sto prije uselili u kupljenu kucu?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 07:34   #391
Osvrt na gornje postove i moje sasvim osobno misljenje:

U slucaju da se nakon jd ovrsenik nije zalio mislim da je sasvim normalno i ok da se predmet dovrsi tj. vi udjete u posjed vase nove nekretnine u roku od cca. 6 mjeseci.

U slucaju da se ovrsenik zalio, pri cemu zavisi dali je bila jedna zalba (npr. samo na dosudu) , ili plus jos koja vise (npr. odgodu ovrhe radi ispraznjenja, trazio odgode ili sl.) sve sto je unutar nekih 18 mjeseci (ulazak u posjed vase nove nekretnine) potpuno je ok i nemate sto piz... !

Sve ostalo je nerealno i pretjerano za ocekivati i zaista ne kuzim neko forsiranje i opetovanje postavljanje pitanja nakon kracih vremena od onih koje sam upravo navela.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 22:47   #392
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
sve sto je unutar nekih 18 mjeseci (ulazak u posjed vase nove nekretnine) potpuno je ok...
Zar nema nekog zakonskog roka u kojem Zupanijski sud mora donit odluku u slucajevima ovrhe?! Zar se ovrhe ne rjesavaju hitnim postupcima?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 23:03   #393
Quote:
trava12 kaže: Pogledaj post

Hoće li mu država prodati stan zbog nekoliko tisuća kuna za trećinu vrijednosti stana oi otjerati tog čovjeka na ulicu u beskučnike?

I mene zanima - jer ovo je zapravo skandalozno! Nekretnina se treba prodati po trzisnoj vrijednosti (ma kolika ona bila) a ne za trecinu vrijednosti. Ne znam kakvog smisla ima prodavati nekretninu vrijednu stotinjak tisuca eura za dug od tri tisuce kuna. Osim ako nekretninu nisi zalozio.

Zar ne?
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 17:35   #394
Quote:
illyri kaže: Pogledaj post
Zar nema nekog zakonskog roka u kojem Zupanijski sud mora donit odluku u slucajevima ovrhe?! Zar se ovrhe ne rjesavaju hitnim postupcima?
da, ali zaista je primjereno da na zupanijskom traje najmanje 3 mjeseca, a 9 mjeseci bi po meni bio nekakav najgornji plafon (recimo vrijeme godisnjeg itd.)
To je prilicno hitno za hr pravosudje.
18 mjeseci je po meni, a i praksa tako govori, nekakav uobicajeni rok/plafon do ulaza u posjed u slucajevima da se nakon zupanijskog pokusava i na druge nacine odugovlaciti predmet ( definitivno u konacnici bezuspjesno),
da traje godinama apsolutno je netocna nebuloza ne-dobronamjernih forumasa.

nata07 je pisala o svom iskustvu tj. trajanju
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 17:52   #395
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
I mene zanima - jer ovo je zapravo skandalozno! Nekretnina se treba prodati po trzisnoj vrijednosti (ma kolika ona bila) a ne za trecinu vrijednosti. Ne znam kakvog smisla ima prodavati nekretninu vrijednu stotinjak tisuca eura za dug od tri tisuce kuna. Osim ako nekretninu nisi zalozio.
Zar ne?
Govoris o hipotekarnom kreditu sa zaloznim pravom, pa naravno da ako ne izvsavas svoje ugovorne obaveze da je nekretnina prvo sredstvo naplate, uostalom upravo si (ti ili ja, svejedno) na taj nacin (zaloznim pravom na nekretnini) dobio hrpu casha.

Sto se "klasicnih" stambenih kredita tice takodjer. Pa nemoze biti tvoje (moje) nesto sto u potpunosti nisi isplatio. Pa nije stan neciji samo zato sto (vec) nakon dizanja stambenog kredita stoji imenom u vlasnickom listu.

Sto se duga od "tri tisuce kuna tice", postoje i druge strane prica od onih srcedrapajucih koje nam servira senzacionalisticko novinarstvo. Treba se potruditi saznati cinjenice koje stoje iza svake drazbe.
Sve javne drazbe koje su prethodile ispraznjenju itekako su imale podloge, o mnogim je slucajevima pisano vrlo konkrenmo na forumu.
No, nacelno: ako se ne radi o klasicnim stambenim ili hipotekarnim kreditima, nekretnina je zaista, ali zaista posljednje sredstvo naplate. Stednja, tekuci, pokretnine, automobili...., definitivno se pokusava naplatiti na bilo koji drugi nacin.

I, da, kazes po trzisnoj cijeni? Bas krasno.
Ajmo uzet tvoj (nepostojeci) primjer, moram karikirati da ti pojasnim, trzisna vrijednost neka bude npr. 700.000 kuna
Nekome zbog duga od 3000 kuna nekretnina od 700.000 ode na javnu drazbu.
Dug + troskovi ovrhe neka su se popeli s 3.000 na 35.000 kuna.
I tako bi se se nekretnina na javnoj drazbi prodala po trzisnoj cijeni, a duznik lijepo za kasirao 665.000 kuna (700.000 -35.000 troskova) i kupio sebi za nagradu novu/ drugu nekretninu.Jer tebi ocigledno nije poznato da ostatak kupovine/iznosa postignutog na javnoj drazbi, nakon podmirenja dugovanja pripada i uplacuje se iskljucivo ovrsenicima. Dakle, ti bi neodgovorne i neplatise jos i nagradjivala. Bas krasno.
Dapace, napravio je posao snova jer drugi, odgovorni vlasnici koji nisu duznici, oglasenim nekretninama na slobodnom trzistu spustaju cijene -20, -30% ako uopce nadju kupca, a netko tko nije vracao dugove utopi svoju za -5% od trzisne cijene.

Javne drazbe na kojima se stvari, a posebice nekretnine prodaju za druge pragove od trzisne cijene nesto je potpuno uobicajeno u Europskim zemljama.
To je, izmedju ostalog, nacin da ovrhovoditelji naplate posudjeni novac, a taj ce novac vjerovatno zavrsiti kao kredit nekim drugim ljudima.

Spomenut cu i populisticku nebulozu koja se spominje u medijima:
Onog momenta kad banke nebi imale zalozno pravo (u konacnici pravo ovrhe) na prvoj nekretnini to bi (s pravom) bio kraj kreditiranju u svrhu kupnje nekretnine. Tisuce mladih, starijih, samaca, parova i obitelji bile bi osudjene na najam, a nekretnina u vlasnistvu postala nedostizan san.
No, nadam se da ce EU na vrijeme objasniti populistima da ne obecavaju takve nerealne nebuloze.

Zadnje uređivanje dsvbo : 04.05.2017. at 18:24.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:24   #396
Prodaja kupljene nekretnine na dražbi

Da li se stan kupljen na dražbi po 30% vrijednosti može odmah dalje prodati ili ima neki vremenski rok da mora biti u tvom posjedu.

Lp
ck_kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 00:44   #397
Quote:
ck_kiki kaže: Pogledaj post
Da li se stan kupljen na dražbi po 30% vrijednosti može odmah dalje prodati ili ima neki vremenski rok da mora biti u tvom posjedu.

Lp
Kao prvo, stan (nekretnine) na jd se ne prodaju za 1/3 vrijednosi vec je samo pocetni prag drazbe po principu "tko da najvise" i dogadja se rijetko (posebice kod povoljnijih nekretnina), a prije tog praga prethodio je prag 2/3 trzisne cijene.

Osim toga, nisu 2/3 ili 1/3 pravilo, a pragovi su i 4/5 (1/2).

Naravno da se moze odmah prodati, to je tvoje cisto i posteno placeno vlasnistvo, a unutar dvije godine podlijeze oporezivanju (mislim da je 25%) na razliku cijene. Npr. na jd si platio 50 tisuca, a vrijednost 100t (poreznu nije mjerilo ono sto cete ti i novi kupac navesti). Na razliku od 50 tisuca (100 tisuca -50 t) placas 25 % poreza, odnosno 25 tisuca.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 09:43   #398
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
I mene zanima - jer ovo je zapravo skandalozno! Nekretnina se treba prodati po trzisnoj vrijednosti (ma kolika ona bila) a ne za trecinu vrijednosti.
Zar cijena postignuta na javnoj dražbi (licitaciji) koja je sada elektronska i traje tjednima - nije realna cijena?

Koja je to onda cijena realna?


Vrijednost nekretnine iskazana na početku je procjenjena vrijednost.
Ta vrijednost vrlo često je prenapuhana. Banke vole prikazivati vrijednost iz vremena kad su cijene bile najveće, a one na bazi toga dale hipotekarni kredit.
Banka je 2006. dala kredit na bazi vrijednosti kvadrata od 2000 eura, ali se danas takav stan prodaje na tršištu za 25- 30 % manju cijenu.
Porezna uprava isto slijedi princip 'naplati što više', pa procjenju ju veću vrijednost.

K tome, stan koji je pod ovrhom je u pravilu neodržavan, u vrlo lošem stanju. I unatoč tome što kupac kao kupuje stan bez dugova, ti dugovi i problemi su i te kako prisutni. Ako je zbog dugova isključena struja, plin, ... novi vlasnik mora sa komunalnim poduzećima ispregovarati priključenje.

Što ako bivši vlasnik ne želi izaći?
Neki bivši vlasnici namjerno izdevastiraju stan, povade parkete i porazbijaju pločice, unište instalacije.

Sve te probleme kupuješ sa stanom na javnoj dražbi.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 09:46   #399
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
a unutar dvije godine podlijeze oporezivanju (mislim da je 25%) na razliku cijene. Npr. na jd si platio 50 tisuca, a vrijednost 100t (poreznu nije mjerilo ono sto cete ti i novi kupac navesti). Na razliku od 50 tisuca (100 tisuca -50 t) placas 25 % poreza, odnosno 25 tisuca.
Plaća se porez na dohodak na razliku cijene, a po procjeni porzne uprave.
Tako da netko tko ima redovitu solidnu plaću zapravo plaća po najvišoj stopi poreza na dohodak, plus prirez!
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 14:08   #400
Stvarno, sto ako bivsi vlasnik devastira kucu prodanu na drazbi?

Ima li nacina da se novi vlasnik odbrani od toga?
illyri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.