Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2004., 02:27   #1
Ustase u Staljingradskoj bitci

Koliko znam 360ineka jedinica je bila pridodata Austrijskoj "Jager" diviziji.
I oni su ucestvovali u Staljingradskoj Bitci. Prosli su groz citavu golgotu Staljingrada.

Bili su cijenjeni od strane nijemaca kao dobro organizovani i kao dobri borci za razliku od ostalih saveznika (rumuna, talijana, madzara).

Znam da je u Septembru 1942 Ante Pavelic odletio tamo i dodijelio odlikovanja.
Isto tako znam da su uspijeli izvesti svoje ljubavnice ( ) kada je Staljingrad napokon opkoljen, zajedno sa svim njemackim zenskim osobljem.

Poslije pada su pali u zarobljenistvo i prosli kroz sve one muke ruskog zarobljenistva.
Mada su bili tretirani bolje od ostalih jer je ruska politika razdvajanja snaga Sile Osovine po nacionaloj osnovi njih stavili u povlasteniji polozaj od nijemaca i rumuna.


Zna li se ista vise o njima? Da li se itko vratio iz ruskog zarobljenistva?
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 11:56   #2
Ja neznam za njihovu sudbinu, ali kad zamislis:

Gdje je Zagreb, gdje je Stalingrad - koji ludjak tjera mladog Zagrebcana, koji se jos neku godinu setao po trgu, na daleka polja Rusije, u smtrnu borbu u ulicama dalekog Stalingrada ?

Tako pise negdje na jednom groblju Talijana u dubokoj Rusiji na ploci:

"Mladi muskarac Napolia, sto te tjeralo na daleka polja Rusije ?"

ludo i zalosno....
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 16:47   #3
Quote:
riki1512 kaže:
Ja neznam za njihovu sudbinu, ali kad zamislis:

Gdje je Zagreb, gdje je Stalingrad - koji ludjak tjera mladog Zagrebcana, koji se jos neku godinu setao po trgu, na daleka polja Rusije, u smtrnu borbu u ulicama dalekog Stalingrada ?
Taj luđak se zove Hitler. On ima i svog šegrta koji se zove Pavelić. "NDH" kao satelitska država prvenstveno talijanska, a nakon pada fašizma u Italiji i njemačka te ustaše i domobrani kao vojska jedne takve države... Ne znam zašto bi bilo nemoguće i nevjerojatno da zajedno sa svojim gospodarima sudjeluju u toj bitki.
Perun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 17:51   #4
Pa znamo svi dobro kako je do toga doslo - ali kad razmisljas zdravom razumom je ipak ludo.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 22:40   #5
...

369. regimenta tzv. ˝Vražja˝.

Što se tiče ugleda, govorilo se da Staljingrad nije za ljude, da tu ni Rumunji ne mogu, njih su Nijemci smatrali smećem, nego samo Hrvati.

Neš ti ugleda. Nekoliko je preživjelo i predalo se. Jedan od zapovjednika u vojsci mi je bio čovjek čiji je ujak bio u toj pukovniji i dobio je orden jer je skinuo ruskog snajperista topom sa dimnjaka neke tvornice. Nosio je ujakov orden kao amajliju sve dok nije bio ranjen kod Dubrovnika. Onda su mu u bolnici dotičnog maznuli.


Prva legionarska divizija je ponijela časni broj i ime te regimente, 369. ˝Vražja˝.

Inače bilo je na istočnom frontu hrvatskih postrojbi i u talijanskoj vojsci, a čak je i nekakva flotila djelovala na Crnom moru.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 23:25   #6
Re: ...

Quote:
demon kaže:
369. regimenta tzv. ˝Vražja˝.

Neš ti ugleda. Nekoliko je preživjelo i predalo se. Jedan od zapovjednika u vojsci mi je bio čovjek čiji je ujak bio u toj pukovniji i dobio je orden jer je skinuo ruskog snajperista topom sa dimnjaka neke tvornice. Nosio je ujakov orden kao amajliju sve dok nije bio ranjen kod Dubrovnika. Onda su mu u bolnici dotičnog maznuli.

Hvala na infu.

Malo je previse pojednostavljeno to "Nes ti ugleda".

Jebeno bilo do zlaboga, i kada se uzme u obzir da se u Staljingradu poceo dizati kult snajperista i da su ti isti onemogucavali kretanje vodonosa i ostalih logisticara. Naci i ubiti snajperistu je znacilo zivot i smrt za ostale pripadnike postrojbe.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 08:42   #7
http://www.axishistory.com/index.php?id=2158

The survivors of the Regiment (approximately 1000 men), that were evacuated from Stalingrad via air, formed the core of a new Croatian volunteer unit of the Wehrmacht - the 369th “Vrazja” (Devil’s) Infantry Division. These veterans were awarded a commemorative badge, the “Croatian Legion 1941” Linden Leaf in silver, worn on the right breast pocket.

The "Devil's" Division (the 369th Infantry Division) fought hard battles against the Communist Partisans throughout Croatia throughout '43, '44, and early '45. On May 10/11, 1945, it surrendered to British forces in Austria, and its men returned to "Yugoslavia" for trial. Most were killed.

http://www.wehrmacht-awards.com/rela...oatia_main.htm
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 13:18   #8
SAm naslov je kriv. To nisu bili ustaše, već Hr. dobrovoljci u redovima Vehrmachta. Nosili su njemačke uniforme, i jedino po čemu su se razlikovali od ostalih vojnika je bio Hr. grb na ramenu i na šljemu.

budući su se "iskazali" u predhodnim bitkama, posebno u osvajanju Kolhoza "Proljetna Kultur" , gdje su se s Rusima bili "prsa o prsa", dodjeljena im je počast da mogu biti jedina ne nenjemačka postrojba koja se borila u samom Staljingradu.

Na temi iz mog siga sam detaljno pisao baš o toj postrojbi, kog zanima nek vidi. A na društvenim znanostima imate temu pod imenom: Sadržaj frajerskog topica. Tamo su točno navedene teme o kojima se pisala s linkom na pripadajuče stranice.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 01:56   #9
Procitao sam Anthony Beever -a "Stalingrad"

I tu je izmedju ostalog spomenuo i hrvate i neke od njihovih sudbina.

Zna li itko o ovima sto su zavrsili u ruskom zarobljenistvu.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 02:36   #10
samo par stvari koje sam vidio...
ime Vražja divizija se odnosi na pješačku regimentu iz WW1 ne na 369 pješačku pukovniju... nisu bili ustaše nego domobrani i što je također važno to su bili isključivo dragovoljci.. znali su u što idu... i prošli su prilično rigoroznu selekciju, zainteresiranih je bilo više tisuća.
Nisam siguran da li je uopće netko iz 369 pp ostao zarobljen u Rusiji jer su se izvukli još dok su zrakoplovi mogli sletati na jedino uzletište.. prebacilo ih je jedno Hrvatsko jato

bili su odlikovani, neki i sa željeznim križem i pohvaljeni od strane Von Paulusa da "Njemačkim vojnicima treba biti na časti što se bore uz Hrvate"
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 02:46   #11
Re: ...

Quote:
demon kaže:


Inače bilo je na istočnom frontu hrvatskih postrojbi i u talijanskoj vojsci, a čak je i nekakva flotila djelovala na Crnom moru.
da Rumunji su obožavali naše posade tamo, pa su i jednu ulicu nazvali po njima
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 02:54   #12
a šta reći....ustaše su uvijek bile dobre sluge....
škašiškafnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 11:42   #13
Ma kakve crne Ustaše???

Ime "vražja divizija" je nosila jedna Hr. Divizija koja se borila na Istočnom frontu u WW1, te pod tim imenom ostala zapamčena u Ruskim redovima .

Stoga su novo oformljenoj jedinici također dali ime "vražja", valjda da bi malo podsjetili ruse

Vidim da nekim narodima i narodnostima, očito smeta kaj su Hrvati bolji fighteri od njih

"Dajte mi 100 000 Hrvata i osvojit ću svijet"
Napoleon
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 23:56   #14
Evo napokon link koji mi se cini realnim.


http://www.feldgrau.com/croatia.html
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 20:59   #15
1.Nije divizija več samo pukovnija oko 2000-3000 ljudi
2.Dobrovoljci da ali ne svi ,obuka u Njemačkoj
3.Disciplina slabija od njemačke vojske
4.Borila se u okviru postrojbe nemačke vojske 100 lake divizije.
5.jedna bojna je držala liniju frone kod tvornice traktora
6.Zapovjednik pukovnije prvi zamijenjen a drugi httio pobječi ubijen
7.Nešto ljudi ostalo ,neki se vratili sa jugoslavenskim dobrovoljačkim brigadom sa Crvenom armijom .
8.Poznati je izvjestan Mesić zarobljen kod Staljingrada časnik u pukovniji, a poslije i u JNA.

I n ije prvi puta da se vojska iz hrvatske šalje na druga bojišta,
Napoleon,I rat, .....
__________________
Car je go
Fourier is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 23:44   #16
nisu bas nesto objektivni izvori ali evo...

CROATIAN SOLDIERS AMONGST THE RANKS OF THE NEW ORDER IN EUROPE

DIE BLAUE DIVISION

DIE TIGER DIVISION
Sniper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 00:00   #17
Quote:
Fourier kaže:

7.Nešto ljudi ostalo ,neki se vratili sa jugoslavenskim dobrovoljačkim brigadom sa Crvenom armijom .
8.Poznati je izvjestan Mesić zarobljen kod Staljingrada časnik u pukovniji, a poslije i u JNA.
[/B]
Da negdje sam procitao da je ta jugoslovenska brigada sastavljena od zarobjenih ustasa na kapama imala "jugoslavenske kraljevske kokarde " jer tito odnosno NOVJ i partizanski pokret jos nije bio priznat od strane saveznika sto su i rusi morali postovati
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
zozon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 00:16   #18
Quote:
Fourier kaže:
8.Poznati je izvjestan Mesić zarobljen kod Staljingrada časnik u pukovniji, a poslije i u JNA.
Marko Mesic bio je zadnji zapovjednik pukovnije.

Prva jugoslavenska brigada u SSSR-u je dobrim dijelom bila sastavljena od prezivjelih legionara iz 369. pukovnije, Lakog prijevoznog zdruga... ukupno 775 Hrvata od 1543 ljudi koliko je brigada imala u travnju 1944. Brigada je odlikovana Ordenom zasluga za narod.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 19:14   #19
točno sa kokardama ,ali u beogradu kao crvena armija.
Mesić zapovjedni bojne ,ali kada je gazda nestao ,on je formalno postao zapovjednik
__________________
Car je go
Fourier is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 17:05   #20
Quote:
hobbit kaže:
Evo napokon link koji mi se cini realnim.


http://www.feldgrau.com/croatia.html
prije par mjeseci sam linkao frendici iz hrvatskog instituta za povijest ovu i skalman.nu stranicu.. kaže da to vrvi netočnim i površnim informacijama.. npr. ustroj vojske NDH na tim stranicama nema veze s vezom.
frch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.